عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

عفونت هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری نوعی باکتری است که معده شما را آلوده می کند. می تواند به بافت معده و قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) آسیب برساند. این می تواند باعث قرمزی و درد (التهاب) شود. در برخی موارد می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های دردناک به نام زخم معده در دستگاه گوارش فوقانی شود.

هلیکوباکتر پیلوری شایع است. بسیاری از مردم آن را دارند. اکثر افرادی که به آن مبتلا هستند، زخم نخواهند داشت یا علائمی از خود نشان نمی دهند. اما عامل اصلی ایجاد زخم است.

هلیکوباکتر پیلوری به پوششی که از معده شما محافظت می کند حمله می کند. این باکتری آنزیمی به نام اوره آز می سازد. این آنزیم اسیدهای معده شما را کمتر اسیدی می کند (آنها را خنثی می کند). این باعث ضعیف شدن پوشش معده شما می شود.

سلول های معده شما در این صورت خطر بیشتری برای آسیب دیدن توسط اسید و پپسین، مایعات گوارشی قوی دارند. که می تواند منجر به زخم در معده شما شود.

باکتری هلیکوباکتر پیلوری نیز می تواند به سلول های معده بچسبد. معده شما نمی تواند به خوبی از خود محافظت کند. ناحیه قرمز و متورم می شود (التهاب).

هلیکوباکتر پیلوری همچنین می تواند معده را وادار به ساخت اسید بیشتر کند. کارشناسان بهداشت به طور کامل نمی دانند که چگونه.

 

هلیکوباکتر پیلوری

علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری

وجود هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش فوقانی ذاتا با بیماری ارتباط ندارد. بر اساس تحقیقات اپیدمیولوژیک دانشگاه بولونیا که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد تا ۸۵ درصد از افراد مبتلا هرگز هیچ گونه علائمی را تجربه نخواهند کرد.

کسانی که این بیماری را انجام می دهند معمولا به ورم معده حاد مبتلا می شوند یک بیماری التهابی که با درد شکم و حالت تهوع مشخص می شود. با گذشت زمان این ممکن است به گاستریت مزمن تبدیل شود که در آن علائم دائمی است. علائم و نشانه های رایج عبارتند از :

دل درد
حالت تهوع
نفخ
آروغ زدن
از دست دادن اشتها
استفراغ

این درد اغلب زمانی خالی می شود که معده خالی است بین وعده های غذایی یا ساعات اولیه صبح. بسیاری از آنها این درد را “جویدن” یا “گاز گرفتن” توصیف می کنند.

علائم عفونت هلیکوباکتر پیلوری

زخم معده

افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکتر پیلوری بین ۱۰ تا ۲۰ درصد در طول عمر در معرض ابتلا به زخم معده هستند و زخم اثنی عشر می شود.

زخم معده معمولاً اندکی بعد از غذا باعث ایجاد درد می شود در حالی که اگر زخم اثنی عشر باشد دو تا سه ساعت بعد از غذا درد ایجاد می شود.

شدت علائم می تواند متفاوت باشد و معمولاً با علائم گاستریت همپوشانی دارد. زخم های شدید ممکن است مجموعه ای از علائم را ایجاد کنند که برخی از آنها مستقیماً با خونریزی معده و ایجاد کم خونی ارتباط دارد. علائم و نشانه های رایج عبارتند از :

مدفوع سیاه (نشانه مشخص خونریزی)
وجود خون در مدفوع (معمولاً اگر خونریزی زیاد باشد)
خستگی
تنگی نفس
مشکل در تنفس
سبکی سر یا غش کردن
استفراغ خون

در صورت بروز علائم مشابه باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید.

هلیکوباکتر پیلوری و سرطان معده

شایع ترین عامل خطر مرتبط با سرطان معده عفونت هلیکوباکتر پیلوری است. اصلی ترین عامل موثر التهاب مداوم مرتبط با گاستریت مزمن است که می تواند تغییرات پیش سرطانی را در مخاط معده ایجاد کند. عفونت هلیکوباکتر پیلوری به طور کلی تنها علت نیست بلکه یک عامل موثر در کنار سابقه خانوادگی، چاقی، سیگار کشیدن و رژیم غذایی غنی از غذاهای شور، دودی یا ترش است.

سرطان معده اغلب در مراحل اولیه کاملاً بدون علامت است. سوء هاضمه، سوزش سر دل و از دست دادن اشتها غیر معمول نیست. با پیشرفت علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

ضعف و خستگی مداوم
نفخ بعد از غذا
تهوع و استفراغ
مشکل در بلع
اسهال یا یبوست
وجود خون در مدفوع یا مدفوع تیره
کاهش وزن بدون دلیل
استفراغ خون

هلیکوباکتر پیلوری در کودکان

هلیکوباکتر پیلوری یک علت بسیار شایع زخم معده و گاستریت در بزرگسالان است، اما می تواند و در کودکان نیز رخ دهد.

اگر کودک شما علائمی که نشان دهنده گاستریت است، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید. اگر کودک شما به زخم معده یا گاستریت هلیکوباکتر پیلوری تشخیص داده شد، در صورت بروز موارد زیر فوراً با پزشک تماس بگیرید زیرا ممکن است علائم خونریزی گوارشی یا سوراخ شدن زخم باشد:

درد ناگهانی و تیز شکم

وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه

استفراغ خونی یا استفراغی که شبیه تفاله قهوه است

علت عفونت هلیکوباکتر پیلوری

کارشناسان بهداشت به طور قطع نمی دانند که عفونت هلیکوباکتر پیلوری چگونه گسترش می یابد. آنها معتقدند که این میکروب ها می توانند از طریق دهان از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، مانند بوسیدن.

همچنین ممکن است با تماس با استفراغ یا مدفوع منتقل شود. این ممکن است اتفاق بیفتد اگر شما :

غذاهایی را بخورید که تمیز یا پخته نشده باشند

آب آلوده به باکتری بنوشید

تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری

ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری به خودی خود یک بیماری گوارشی نیست و بنابراین غربالگری معمول توصیه نمی شود. تنها در صورت بروز علائم است که پزشک می خواهد وجود باکتری ها را تأیید کرده و تغییرات غیرطبیعی در معده را بررسی کند.

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری

آزمایشات آنتی بادی خون می تواند تشخیص دهد که آیا پروتئین های دفاعی خاصی معروف به آنتی بادی توسط سیستم ایمنی بدن در پاسخ به باکتری ها تولید شده است یا خیر. بالا بودن هلیکوباکتر پیلوری در آزمایش خون در زیر مشاهده می کنید :

igm :

≤۳۰ U/ml: منفی
۳۰.۰۱-۳۹.۹۹ U / ml: مبهم
≥۴۰ U/ml: مثبت

igg :

<0.75: منفی
۰.۷۵-۰.۹۹: مبهم
≥۱: مثبت

آزمایشات آنتی ژن مدفوع با شناسایی پروتئین خاصی که به عنوان آنتی ژن در سطح باکتری شناخته می شود به دنبال شواهد مستقیم عفونت در نمونه مدفوع است.
آزمایش های تنفسی اوره کربن با تنفس در یک بسته آماده ۱۰ تا ۳۰ دقیقه پس از بلع قرص حاوی اوره (ماده شیمیایی متشکل از نیتروژن و حداقل کربن رادیواکتیو) انجام می شود. H.pylori آنزیمی تولید می کند که اوره را به آمونیاک و دی اکسید کربن (CO2) تجزیه می کند. سطوح بیش از حد CO2 باعث ایجاد واکنش مثبت می شود و وجود باکتری ها را تأیید می کند.

تشخیص عفونت هلیکوباکتر پیلوری

درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری

اگر عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث بیماری علامتی شود درمان متمرکز خواهد بود اول اینکه ریشه کن شدن عفونت و در مرحله دوم ترمیم هرگونه آسیب به معده متمرکز می شود.

آنتی بیوتیک ها

ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری به سختی ثابت شده است زیرا افزایش مقاومت آنتی بیوتیکی بسیاری از درمان های سنتی را بی فایده کرده است. به همین دلیل ، امروزه پزشکان با ترکیب دو یا چند آنتی بیوتیک با داروی کاهنده اسید که به عنوان مهار کننده پمپ پروتون (PPI) شناخته می شود رویکرد تهاجمی تری را اتخاذ خواهند کرد. اگر درمان خط اول ناموفق باشد تا زمانی که همه علائم عفونت از بین نرود ترکیبات بیشتری مورد آزمایش قرار می گیرد.

حتی بعد از اینکه هلیکوباکتر پیلوری به طور مثبت شناسایی شد ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا درمان شوید. در این مدت شما باید اقدامات لازم را برای اجتناب از هر چیزی که باعث ناراحتی معده یا تولید بیش از حد اسید شود انجام دهید.

از جمله نکاتی که باید در نظر بگیرید :

از آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که باعث تحریک معده و خونریزی معده می شوند خودداری کنید.
در صورت مصرف داروی رقیق کننده خون مانند وارفارین، با پزشک خود مشورت کنید. در صورت لزوم ممکن است لازم باشد تا درمان با موفقیت به پایان برسد.
در مصرف مکمل های آهن زیاده روی نکنید. در حالی که آنها می توانند به درمان کم خونی ناشی از خونریزی معده کمک کنند مصرف بیش از حد ممکن است باعث ناراحتی معده شود.
از مصرف کافئین، غذاهای اسیدی، غذاهای تند و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. در عوض روی میوه ها و سبزیجات پر فیبر، مرغ و ماهی ساده و غذاهای پروبیوتیک مانند ماست تمرکز کنید.
تکنیک های کاهش استرس را که ممکن است به کنترل تولید اسید معده کمک کند بررسی کنید. اینها شامل مدیتیشن ذهن آگاهی، تصاویر هدایت شده، تای چی و آرام سازی پیشرونده عضلات (PMR) است.
هیدراته باشید و روزانه حدود ۸ لیوان آب بنوشید. این ممکن است به رقیق شدن اسید معده کمک کند.
ورزش می تواند سطح انرژی و احساس خوشبختی شما را بهبود بخشد. اما از انجام بیش از حد خود یا انجام حرکاتی که معده را تکان می دهد یا فشرده می کند خودداری کنید.

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری

کارشناسان بهداشت به طور قطع نمی دانند که چگونه باکتری از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. اما داشتن عادات بهداشتی خوب (بهداشت) می تواند به حفظ امنیت شما کمک کند. این عادات عبارتند از :

شستن دست ها با آب و صابون. انجام این کار بعد از استفاده از حمام و قبل از غذا خوردن بسیار مهم است.

اطمینان حاصل کنید که تمام غذاهایی که می خورید تمیز و ایمن پخته شده اند.

اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی شما سالم و تمیز است.

پیشگیری از هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری خطرناک است؟

این بیماری باعث التهاب مزمن می شود و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری زخم اثنی عشر و معده و سرطان معده را افزایش می دهد. عفونت با هلیکوباکتر پیلوری قوی ترین عامل خطر شناخته شده برای سرطان معده است که دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است.

هلیکوباکتر پیلوری چگونه باعث زخم معده میشود؟

زخم معده معمولاً توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) ایجاد می شود. اینها می توانند دفاع معده را در برابر اسیدی که برای هضم غذا تولید می کند، از بین ببرند و به مخاط معده آسیب ببینند و زخم ایجاد شود.

هلیکوباکتر پیلوری چگونه وارد بدن می شود؟

هلیکوباکتر پیلوری از طریق دهان وارد بدن می شود، از طریق دستگاه گوارش حرکت می کند و معده یا قسمت اول روده کوچک را آلوده می کند. این باکتری مارپیچی شکل از تاژک های دم مانند خود برای حرکت در اطراف و سوراخ کردن داخل مخاط معده استفاده می کند که باعث التهاب می شود.

هلیکوباکتر پیلوری قابل سرایت است؟

به طور معمول، باکتری ها وارد دهان می شوند و راه خود را وارد دستگاه گوارش می کنند. میکروب ها ممکن است در بزاق زندگی کنند. این بدان معناست که فرد مبتلا به عفونت می تواند آن را از طریق بوسیدن یا رابطه جنسی دهانی منتقل کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!