صفرا چیست

صفرا چیست، کجا ساخته می شود و چه کار می کند؟

صفرا یک مایع گوارشی چسبنده به رنگ زرد مایل به سبز است که توسط کبد ساخته می شود. وظیفه اصلی آن تجزیه چربی ها به اسیدهای چرب است تا بتوانند از طریق دستگاه گوارش جذب بدن شما شوند. صفرا در کیسه صفرا ذخیره می شود.

صفرا همچنین مواد زائد خاصی را از بدن شما دفع می کند، مانند هموگلوبین، پروتئینی که از گلبول های قرمز تخریب شده و کلسترول اضافی به دست می آید.

این مقاله به بررسی عملکردهای مختلف صفرا در بدن شما می پردازد، اینکه چگونه صفرا ساخته می شود، چه کاری انجام می دهد و چرا بدن شما به آن نیاز دارد. همچنین اطلاعاتی را در مورد شرایط پزشکی مرتبط با صفرا، که برخی از آنها می تواند تهدید کننده زندگی باشد، پوشش می دهد.

صفرا از چه ساخته شده است

بسیاری از ترکیبات صفرا را تشکیل می دهند، اما یکی از مهم ترین آنها اسیدهای صفراوی است (که به نمک های صفراوی نیز معروف هستند) که چربی ها را در طول هضم با هم ترکیب می کنند تا بدن شما بتواند آنها را جذب کند.
صفرا از اجزای زیر ساخته شده است :

اسیدهای صفراوی
کلسترول
اب
رنگدانه ها، از جمله بیلی روبین
فسفولیپیدها، چربی های پیچیده ای که حاوی فسفر هستند
الکترولیت ها از جمله سدیم و پتاسیم
فلزات، مانند مس
بیلی روبین محصول زائد هموگلوبین است که اکسیژن را در خون حمل می کند. بیلی روبین در صفرا ترشح می شود تا بتواند از دستگاه گوارش عبور کند و سپس از بدن در مدفوع خارج شود.

مایع صفرا

صفرا چه می کند

صفرا نقش کلیدی در هضم چربی ها دارد تا بدن بتواند از آنها استفاده کند، همچنین برای از بین بردن آنچه بدن نمی تواند استفاده کند ضروری است.

صفرا سه عملکرد اصلی را انجام می دهد. کمک می کند :
چربی ها را به اشکال قابل جذب تجزیه کنید
ویتامین های محلول در چربی را جذب کنید
سموم و مواد زائد متابولیک از جمله بیلی روبین و کلسترول را حذف کنید
با تجزیه چربی ها، اسیدهای صفراوی به روده شما کمک می کند تا ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K را جذب کند.

صفرا کجا ساخته می شود

کبد مواد مختلفی را فیلتر می کند، تجزیه می کند، تبدیل می کند و ذخیره می کند تا بدن شما بتواند از آنها استفاده کند یا آنها را حذف کند.

کبد همچنین روزانه حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌لیتر (۲۷ تا ۳۴ اونس مایع) صفرا تولید می‌کند.

در طول وعده های غذایی، صفرا از طریق لوله ای به نام مجرای صفراوی مشترک از کیسه صفرا آزاد می شود. این مجرا کیسه صفرا و کبد شما را به دوازدهه، اولین قسمت روده کوچک شما متصل می کند.

صفرا چگونه کار می کند

بین وعده های غذایی، صفرا در کیسه صفرا ذخیره می شود و تنها مقدار کمی صفرا به روده می ریزد. صفرا نیز در طول این فرآیند ذخیره سازی متمرکزتر می شود.

غذاهای چرب که وارد دوازدهه می شوند سیگنال های هورمونی و عصبی را تحریک می کنند که باعث انقباض کیسه صفرا می شود. هورمون هایی که این فرآیند را کنترل می کنند عبارتند از:

کوله سیستوکینین
سکرتین
گاسترین
سوماتواستاتین
سیگنال‌ها همچنین از عصب واگ می‌آیند که از ساقه مغز تا شکم شما امتداد دارد.

در نتیجه صفرا وارد دوازدهه می شود و با غذا، اسیدهای معده و مایعات گوارشی از لوزالمعده مخلوط می شود که به روده کمک می کند مواد مغذی را به جریان خون جذب کند.

بیماری های مرتبط با صفرا

بیشتر اسیدهای صفراوی از طریق روده تحتانی جذب می شوند و سپس به جریان خون می روند و به کبد باز می گردند.

بسیاری از مردم با زردی، زمانی که بیلی روبین (رنگدانه اصلی صفرا) در جریان خون تجمع می یابد، آشنا هستند. در نوزادانی که همیشه به اندازه کافی رشد نکرده اند که بدن آنها رنگدانه را از سیستم آنها حذف کند، شایع است. علائم کلاسیک شامل ادرار تیره و زردی پوست و چشم است.

اما زردی همچنین می تواند در افراد در هر سنی رخ دهد، زمانی که جریان صفرا از کبد به دوازدهه به دلیل دیگری کند یا متوقف شود. این بیماری که به عنوان کلستاز شناخته می شود، می تواند در نتیجه اختلالات کبد، پانکراس یا کیسه صفرا یا هر گونه آسیب به مجاری صفراوی رخ دهد.

شرایطی که می تواند باعث زخم یا التهاب کبد شود و منجر به کلستاز شود عبارتند از :

هپاتیت
سیروز
کلانژیت اسکلروزان اولیه (PSC)
بیماری کبدی مرتبط با الکل (ALRD)
سرطان کبد
آسیب مجرای صفراوی به طور کلی یکی از علائم هپاتیت C مزمن در نظر گرفته می شود.

هپاتیت C و سایر انواع هپاتیت ویروسی می تواند بر توانایی کبد برای تولید صفرا تأثیر بگذارد که می تواند منجر به مشکلات گوارشی و در نهایت التهاب کیسه صفرا شود.

سایر شرایطی که می تواند بر تولید یا جریان صفرا تأثیر بگذارد عبارتند از:

سنگ کیسه صفرا
سرطان کیسه صفرا، مجرای صفراوی یا پانکراس
پانکراتیت
اگر چیزی مانند سنگ کیسه صفرا مانع از جریان یافتن صفرا از طریق مجاری صفراوی شود، کیسه صفرا به احتمال زیاد برای شما مشکل ایجاد می کند. درمان ممکن است شامل کوله سیستکتومی باشد که جراحی برای برداشتن کیسه صفرا است. پس از این روش، صفرا به طور مستقیم از کبد به روده کوچک منتقل می شود. کیسه صفرا برای این فرآیند ضروری نیست.

انسداد مجرای صفراوی، به دلیل سنگ کیسه صفرا یا سرطان کیسه صفرا، در واقع می تواند هپاتیت حاد ویروسی را تقلید کند. از سونوگرافی می توان برای رد احتمال سنگ کیسه صفرا یا سرطان استفاده کرد.

رفلاکس صفرا یکی دیگر از بیماری های مرتبط است. زمانی اتفاق می افتد که صفرا در معده و مری، لوله ای که دهان و معده شما را به هم وصل می کند، جمع شود. رفلاکس صفرا گاهی همراه با رفلاکس اسید اتفاق می افتد.

برخلاف رفلاکس اسید، تغییر رژیم غذایی یا سبک زندگی معمولاً رفلاکس صفرا را بهبود نمی بخشد. درمان شامل داروها یا در موارد شدید جراحی است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!