سرطان کبد

سرطان کبد ؛ انواع، عوامل، علائم، تشخیص، درمان

؛کبد بزرگترین اندام داخلی بدن است. زیر دنده های راست شما درست در زیر ریه راست قرار دارد. دارای دو لوب (بخش) است. کبد عمدتا از سلولهایی به نام سلولهای کبدی تشکیل شده است. این سلول همچنین انواع دیگری از سلولها را دارد از جمله سلولهایی که رگهای خونی آن را می پوشانند و سلولهایی که لوله های کوچکی را در کبد به نام مجاری صفراوی قرار می دهند. مجاری صفراوی صفرا را از کبد به کیسه صفرا یا مستقیم به روده منتقل می کنند. در ادامه این مطلب با انواع، عوامل، پیشگیری و درمان سرطان کبد آشنا می شوید.

انواع مختلف سلولها در کبد می تواند انواع مختلفی از تومورهای بدخیم (سرطانی) و خوش خیم (غیر سرطانی) را ایجاد کند. این تومورها دلایل مختلفی دارند متفاوت درمان می شوند.

درباره سرطان کبد

انواع سرطان های اولیه کبد

سرطانی که از کبد شروع می شود سرطان اولیه کبد نامیده می شود. بیش از یک نوع سرطان اصلی کبد وجود دارد.

سرطان هپاتوسلولار (HCC)

این شایعترین شکل سرطان کبد در بزرگسالان است.

سرطان های هپاتوسلولار می توانند الگوی رشد متفاوتی داشته باشند :

بعضی از آنها به صورت یک تومور شروع می شود که بزرگتر می شود. فقط در اواخر بیماری به سایر قسمتهای کبد گسترش می یابد.
ه نظر می رسد نوع دوم به همان اندازه گره های کوچک سرطانی در سراسر کبد شروع می شود ، نه فقط یک تومور. این مورد اغلب در افراد مبتلا به سیروز (آسیب مزمن کبدی) دیده می شود.

پزشکان می توانند چندین زیرگروه HCC را طبقه بندی کنند. اغلب این زیرگروه ها بر روی درمان تاثیر نمی گذارند. اما شناخت یکی از این زیرگروه ها فیبرولاملا مهم است. این مورد نادر است، کمتر از ۱٪ HCC ها را تشکیل می دهد و اغلب در زنان کمتر از ۳۵ سال دیده می شود.

کلانژیوکارسینومای داخل کبدی (سرطان مجاری صفراوی)

حدود ۱۰٪ تا ۲۰٪ سرطان هایی که از کبد شروع می شوند، کلانژیوکارسینوماهای داخل کبدی هستند. این سرطان ها در سلول های صفراوی مجاری صفراوی کوچک (لوله هایی که صفرا را به کیسه صفرا می رسانند) درون کبد شروع می شوند. با این حال بیشتر کلانژیوکارسینوماها در مجاری صفراوی خارج از کبد شروع می شوند.

اگرچه بقیه این اطلاعات عمدتا مربوط به سرطانهای سلولهای کبدی است اما کلانژیوکارسینوماها اغلب به همین روش درمان می شوند.

آنژیوسارکوم و همانژیوسارکوم

اینها سرطان های نادری هستند که در سلول های رگ های خونی کبد شروع می شوند. افرادی که در معرض وینیل کلراید یا دی اکسید توریم بوده اند بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان ها هستند. تصور می شود برخی موارد دیگر در اثر قرار گرفتن در معرض آرسنیک یا رادیوم یا در اثر یک بیماری ارثی شناخته شده به نام هموکروماتوز ارثی باشد. تقریباً در نیمی از موارد هیچ علتی احتمالی قابل شناسایی نیست.

این تومورها به سرعت رشد می کنند و معمولا بسیار گسترده هستند و تا زمان یافتن از طریق جراحی برداشته نمی شوند. شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است به کند شدن بیماری کمک کند اما درمان این سرطان ها معمولا بسیار سخت است. این سرطان ها مانند سارکوم های دیگر درمان می شوند.

هپاتوبلاستوما

این نوعی سرطان بسیار نادر است که در کودکان معمولا در افراد زیر ۴ سال ایجاد می شود. سلولهای هپاتوبلاستوما مشابه سلولهای کبدی جنین هستند. حدود ۲ از ۳ کودک مبتلا به این تومورها با جراحی و شیمی درمانی با موفقیت درمان می شوند اگرچه در صورت گسترش تومورها در خارج از کبد درمان آن دشوارتر است.

سرطان ثانویه کبد

بیشتر اوقات که سرطان در کبد پیدا می شود از آنجا شروع نشده است اما از جایی دیگر در بدن مانند لوزالمعده، روده بزرگ، معده، سینه یا ریه گسترش یافته است (متاستاز می کند). از آنجا که این سرطان از محل اصلی (اولیه) خود گسترش یافته است به آن سرطان ثانویه کبد گفته می شود. این تومورها بر اساس محل اولیه خود (از آنجا که شروع کرده اند) نامگذاری و درمان می شوند. به عنوان مثال سرطانی که از ریه شروع شده و به کبد منتقل می شود، سرطان ریه با سرایت به کبد و نه سرطان کبد نامیده می شود. همچنین به عنوان سرطان ریه درمان می شود.

تومورهای خوش خیم کبد

تومورهای خوش خیم گاهی اوقات به اندازه کافی بزرگ می شوند تا مشکلاتی ایجاد کنند اما در بافت های مجاور رشد نمی کنند و به قسمت های دوردست بدن گسترش نمی یابند. در صورت نیاز به درمان بیمار معمولا با جراحی قابل درمان است.

همانژیوم

رایج ترین نوع تومور خوش خیم کبدی، همانژیوم از رگ های خونی شروع می شود. بیشتر همانژیومهای کبدی هیچ علامتی ندارند و نیازی به درمان ندارند. اما برخی ممکن است خونریزی کنند و باید با جراحی برطرف

آدنوم کبدی

آدنوم کبدی یک تومور خوش خیم است که از سلولهای کبدی شروع می شود. بیشتر آنها بدون علائم هستند و نیازی به درمان ندارند. اما برخی در نهایت علائمی مانند درد یا توده در شکم (ناحیه معده) یا از دست دادن خون ایجاد می کنند. از آنجا که خطر پاره شدن تومور وجود دارد و خطر کمی که ممکن است در نهایت به سرطان کبد تبدیل شود اکثر متخصصان معمولا توصیه می کنند در صورت امکان جراحی برای برداشتن تومور انجام شود.

استفاده از داروهای خاص ممکن است خطر ابتلا به این تومورها را افزایش دهد. زنان در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری شانس بیشتری برای داشتن یکی از این تومورها دارند هرچند این موارد نادر است. مردانی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند نیز ممکن است به این تومورها مبتلا شوند. با قطع این داروها ممکن است آدنوم کوچک شود.

هیپرپلازی گره ای کانونی

هیپرپلازی گره ای کانونی (FNH) یک رشد تومور مانند است که از چندین نوع سلول تشکیل شده است. اگرچه تومورهای FNH خوش خیم هستند، اما ممکن است علائمی ایجاد کنند. جدا کردن از سرطان های واقعی کبد ممکن است دشوار باشد و گاهی اوقات در صورت نامشخص بودن تشخیص ، پزشکان آنها را از بین می برند.

هر دو آدنوم کبدی و تومورهای FNH در زنان بیشتر از مردان است.

عوامل خطر سرطان کبد

عامل خطر هر چیزی است که احتمال ابتلا به بیماری مانند سرطان را افزایش دهد. سرطانهای مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند. برخی از عوامل خطر مانند سیگار کشیدن قابل تغییر هستند. موارد دیگر مانند سن یا سابقه خانوادگی فرد قابل تغییر نیستند.

اما داشتن یک عامل خطر یا حتی چندین عامل خطر به معنای ابتلا به این بیماری نیست. و برخی از افراد مبتلا به این بیماری ممکن است عوامل خطر شناخته شده کمی داشته و یا اصلاً شناخته نشده باشند.

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهند

عوامل مختلفی می توانند شانس ابتلا به سرطان سلول کبدی (HCC) را در فرد افزایش دهند.

عوامل سرطان کبد

جنسیت

سرطان هپاتوسلولار در مردان بسیار بیشتر از زنان است. بیشتر این احتمالاً به دلیل رفتارهایی است که در برخی از عوامل خطر در زیر توضیح داده شده است. زیر گروه فیبرولاملائی HCC بیشتر در خانم ها دیده می شود.

هپاتیت ویروسی مزمن

در سراسر جهان شایعترین عامل خطر ابتلا به سرطان کبد عفونت مزمن (طولانی مدت) با ویروس هپاتیت B (HBV) یا ویروس هپاتیت C (HCV) است. این عفونت ها منجر به سیروز کبدی می شوند و مسئول ایجاد سرطان در بسیاری از مناطق جهان به عنوان شایع ترین سرطان هستند.

در آمریکا عفونت با هپاتیت C بیشترین علت HCC است در حالی که در آسیا و کشورهای در حال توسعه هپاتیت B شیوع بیشتری دارد. افراد آلوده به هر دو ویروس خطر بالایی در ابتلا به هپاتیت مزمن سیروز و سرطان کبد دارند. در صورت نوشیدن زیاد (حداقل ۶ نوشیدنی الکلی در روز) خطر حتی بیشتر است.

HBV و HCV می تواند از طریق به اشتراک گذاشتن سوزن های آلوده (مانند استفاده از مواد مخدر) ، رابطه جنسی بدون محافظت یا زایمان از فردی به فرد دیگر منتقل شود. آنها همچنین می توانند از طریق انتقال خون منتقل شوند. در کشورهای در حال توسعه کودکان در اثر تماس طولانی مدت با اعضای خانواده که آلوده هستند گاهی دچار عفونت هپاتیت B می شوند.

HBV به احتمال زیاد علائمی مانند بیماری شبیه آنفولانزا و زردی (زردی چشم و پوست) ایجاد می کند. اما بیشتر افراد طی چند ماه به طور کامل از عفونت HBV بهبود می یابند. فقط درصد بسیار کمی از بزرگسالان ناقل مزمن می شوند (. نوزادان و کودکان کوچکی که آلوده می شوند بیشتر در معرض ناقل شدن مزمن قرار دارند.

از طرف دیگر HCV احتمال ایجاد علائم کمتری دارد. اما بیشتر افراد مبتلا به HCV دچار عفونت های مزمن می شوند که احتمالا منجر به آسیب کبدی یا حتی سرطان می شوند.

ویروس های دیگر مانند ویروس هپاتیت A و ویروس هپاتیت E نیز می توانند باعث هپاتیت شوند. اما افراد آلوده به این ویروس ها به هپاتیت مزمن یا سیروز مبتلا نمی شوند و خطر سرطان در آنها افزایش نمی یابد.

سیروز

سیروز بیماری است که در آن سلول های کبدی آسیب می بینند و جایگزین آن با بافت اسکار است. افراد مبتلا به سیروز خطر سرطان را افزایش می دهند. بیشتر افراد (اما نه همه) مبتلایان به سرطان قبلاً شواهدی از سیروز دارند.

بیماری کبد چرب غیرالکلی

بیماری کبد چرب غیرالکلی یک بیماری شایع در افراد چاق است. افراد مبتلا به زیرگروه این بیماری ، معروف به استئو هپاتیت غیرالکلی (NASH) ، ممکن است به سیروز مبتلا شوند.

سیروز صفراوی اولیه

برخی از انواع بیماری های خود ایمنی که بر کبد تأثیر می گذارند نیز می توانند باعث سیروز شوند. به عنوان مثال ، در سیروز صفراوی اولیه (PBC) مجاری صفراوی در کبد آسیب دیده و حتی از بین می رود که می تواند منجر به سیروز شود. افراد مبتلا به PBC پیشرفته در معرض خطر بالای سرطان هستند.

بیماری های متابولیکی ارثی

برخی از بیماری های متابولیکی ارثی می توانند منجر به سیروز شوند.

افرادی که هموکروماتوز ارثی دارند آهن زیادی از غذای خود جذب می کنند. این آهن در بافتهای بدن ، از جمله کبد ته نشین می شود. اگر آهن کافی در کبد جمع شود ، می تواند منجر به سیروز و سرطان کبد شود.

مصرف زیاد الکل

سوء مصرف الکل دلیل اصلی سیروز است که به نوبه خود با افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد در ارتباط است.

مصرف دخانیات

سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. افراد سیگاری سابق خطر کمتری نسبت به افراد سیگاری فعلی دارند

چاقی

چاقی (اضافه وزن) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. این احتمالاً به این دلیل است که می تواند منجر به بیماری کبد چرب و سیروز شود.

اما خطر هر دو گروه بیشتر از کسانی است که هرگز سیگار نمی کشند.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ با افزایش خطر ابتلا به سرطان در ارتباط است ، معمولا در بیمارانی که عوامل خطر دیگری مانند مصرف زیاد الکل و یا هپاتیت ویروسی مزمن نیز دارند. این خطر همچنین ممکن است افزایش یابد زیرا افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ تمایل به اضافه وزن یا چاقی دارند که به نوبه خود می تواند باعث مشکلات کبدی شود.

آیا می توان از سرطان کبد پیشگیری کرد؟

با کاهش قرار گرفتن در معرض عوامل خطر شناخته شده برای این بیماری می توان از بسیاری از سرطان های کبد پیشگیری کرد.

از عفونت های هپاتیت B و C جلوگیری کرده و آنها را درمان کنید

در سراسر جهان مهمترین عامل خطر برای سرطان کبد عفونت مزمن با ویروس هپاتیت B (HBV) و ویروس هپاتیت C (HCV) است. این ویروس ها می توانند از طریق به اشتراک گذاشتن سوزن های آلوده (از جمله در مصرف مواد مخدر) از طریق رابطه جنسی بدون محافظت از فردی به فرد دیگر منتقل شوند، بنابراین ممکن است با عدم استفاده مجدد سوزن ها و استفاده از روش های ایمن تر جنسی (مانند استفاده از کاندوم) از برخی سرطان های کبد جلوگیری شود.

مصرف الکل و دخانیات را محدود کنید

نوشیدن الکل می تواند منجر به سیروز شود که به نوبه خود منجر به سرطان شود. عدم مصرف الکل یا نوشیدن متوسط ​​می تواند به جلوگیری از سرطان کبد کمک کند.

از آنجا که سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان را نیز افزایش می دهد ترک سیگار نیز از برخی از این سرطان ها جلوگیری می کند. اگر سیگار می کشید ، ترک آن به کاهش خطر ابتلا به این سرطان و همچنین بسیاری دیگر از سرطان ها و بیماری های تهدید کننده زندگی کمک می کند.

وزن سالم داشته باشید و آن را حفظ کنید

جلوگیری از چاقی ممکن است راه دیگری برای کمک به محافظت در برابر سرطان کبد باشد. افرادی که چاق هستند به احتمال زیاد به بیماری کبد چرب و دیابت مبتلا می شوند که هر دو با سرطان کبد در ارتباط هستند.

علائم و نشانه های سرطان کبد

داشتن یک یا چند مورد از علائم زیر به معنای سرطان کبد نیست. در حقیقت بسیاری از این علائم به دلیل شرایط دیگر بیشتر ایجاد می شوند. هنوز هم ، اگر هرکدام از این علائم را دارید ، مهم است که آنها توسط پزشک بررسی شوند تا در صورت لزوم علت آن کشف و درمان شود. علائم و نشانه های سرطان کبد اغلب تا مراحل بعدی بیماری ظاهر نمی شوند ، اما گاهی اوقات ممکن است زودتر ظاهر شوند. اگر هنگامی که اولین علائم را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید ، سرطان شما زودتر تشخیص داده می شود ، در صورتی که درمان بسیار مفید است. برخی از رایج ترین علائم سرطان کبد عبارتند از:

کاهش وزن (بدون تلاش)
از دست دادن اشتها
احساس سیری بعد از یک وعده غذایی کم
حالت تهوع یا استفراغ
بزرگ شدن کبد، احساس سیری در زیر دنده های سمت راست است
طحال بزرگ شده، احساس سیری در زیر دنده های سمت چپ می شود
درد در شکم
تورم یا تجمع مایعات در شکم
خارش
زردی پوست و چشم

تنگی نفس

علائم دیگر می تواند شامل تب، بزرگ شدن وریدهای شکم باشد که از طریق پوست دیده می شود و کبودی یا خونریزی غیرطبیعی است.
برخی از تومورهای کبدی هورمونهایی ایجاد می کنند که بر روی اندامهایی غیر از کبد نیز تأثیر می گذارند. این هورمون ها ممکن است باعث :

سطح بالای کلسیم خون (هیپرکلسمی)، که می تواند باعث حالت تهوع، گیجی، یبوست، ضعف یا مشکلات عضلانی شود.
سطح قند خون پایین (هیپوگلیسمی)، که می تواند باعث خستگی یا غش شود
بزرگ شدن پستان (ژنیکوماستی) و  یا کوچک شدن بیضه در مردان
تعداد زیاد گلبول های قرمز که باعث می شود کسی قرمز و برافروخته شود
سطح کلسترول بالا

علائم سرطان کبد

تشخیص سرطان کبد

برخی از سرطان های کبد را می توان با آزمایش افراد در معرض خطر که علائمی ندارند (غربالگری) یافت ، اما بیشتر سرطان های کبد به دلیل ایجاد علائم یافت می شوند. اگر علائم یا نشانه های احتمالی سرطان کبد دارید به پزشک مراجعه کنید. وی شما را معاینه می کند و ممکن است آزمایشاتی را برای شما تجویز کند.
سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی
آزمایشات تصویربرداری
نمونه برداری
تست های آزمایشگاهی

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چگونه از سرطان کبد پیشگیری کنیم

درمان سرطان کبد

اگر سرطان کبد تشخیص داده شده باشید تیم مراقبت از سرطان گزینه های درمان سرطان را با شما در میان می گذارند. مهم است که فواید هر گزینه درمانی را در برابر خطرات و عوارض جانبی احتمالی ارزیابی کنید.

جراحی

بهترین گزینه برای درمان سرطان کبد یا برداشتن جراحی (برداشتن تومور با جراحی) یا پیوند کبد است. اگر تمام سرطان کبد به طور کامل برداشته شود بهترین چشم انداز را خواهید داشت. سرطان های کبدی کوچک نیز ممکن است با انواع دیگر درمان مانند فرسایش یا اشعه بهبود یابند.

فرسایش سرطان کبد

این درمانی است که تومورهای کبدی را بدون جراحی آنها از بین می برد. این روشها را می توان در بیمارانی با چند تومور کوچک و هنگامی که جراحی گزینه مناسبی نیست (اغلب به دلیل ضعف سلامت یا کاهش عملکرد کبد) استفاده کرد. آنها کمتر از عمل جراحی می توانند سرطان را درمان کنند اما هنوز هم می تواند برای برخی از افراد بسیار مفید باشد. همچنین این روشهای درمانی در بیمارانی که منتظر پیوند کبد هستند نیز استفاده می شود.

درمان آمبولیزاسیون برای سرطان کبد

آمبولیزاسیون روشی است که مواد را به طور مستقیم به شریان کبد تزریق می کند تا جریان خون تومور در کبد را مسدود یا کاهش دهد.

کبد از این نظر خاص است که دارای ۲ منبع خون است. اکثر سلولهای طبیعی کبد از طریق ورید پورتال تغذیه می شوند ، در حالی که یک سرطان در کبد عمدتا توسط شریان کبدی تغذیه می شود. مسدود کردن بخشی از شریان کبدی که تومور را تغذیه می کند به از بین بردن سلولهای سرطانی کمک می کند ، اما بسیاری از سلولهای سالم کبدی بدون آسیب می مانند زیرا خون آنها را از طریق ورید سوراخ دریافت می کند.

رادیوتراپی برای سرطان کبد

رادیوتراپی از پرتوهای پرانرژی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند. این ممکن است برای برخی از بیماران که کبد در اثر بیماری هایی مانند هپاتیت یا سیروز بسیار آسیب دیده است گزینه خوبی نباشد.

تابش می تواند در درمان موارد زیر مفید باشد :

سرطان کبد که با جراحی برطرف نمی شود
سرطان کبد که با فرسایش یا آمبولیزاسیون قابل درمان نیست یا به آن درمانها پاسخ خوبی نداده است
سرطان کبد که به مناطق دیگر مانند مغز یا استخوان گسترش یافته است
افرادی که به دلیل سرطان های بزرگ کبدی درد دارند
افرادی که دارای ترومبوس تومور (مجموعه ای از سلولهای سرطانی کبد) هستند ورید پورت را مسدود می کنند.

شیمی درمانی برای سرطان کبد

شیمی درمانی درمانی با داروهایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی است. شیمی درمانی ممکن است یک گزینه برای افرادی باشد که سرطان آنها با جراحی قابل درمان نیست، به درمان هایی مانند فرسایش یا آمبولیزاسیون پاسخ نداده اند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!