چگونه یک صابون پسوریازیس خوب پیدا کنیم؟

در حالی که هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد، برخی از صابون ها، شستشوی بدن و شامپوها می توانند به بهبود علائم کمک کنند. گزینه ها از مارک های داروخانه گرفته تا دستور العمل های خانگی، با انتخاب ها و قیمت های مختلف متفاوت است.

پسوریازیس معمولاً روی پوست سر، آرنج، زانو و کمر ایجاد می‌شود، اما می‌تواند روی پلک‌ها، لب‌ها، گوش‌ها، چین‌های پوست، دست‌ها، پاها و ناخن‌ها نیز ظاهر شود. بنابراین، ممکن است به بیش از یک نوع صابون نیاز داشته باشید. دانستن نحوه عملکرد هر نوع صابون می تواند به شما کمک کند محصولاتی را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می کند و از درمان های دیگر پشتیبانی می کند.

صابون پسوریازیس چگونه به علائم کمک می کند؟

صابون پسوریازیس می تواند به عنوان یک درمان برای کمک به کنترل بیماری و تسکین علائم استفاده شود. همچنین می‌تواند به جلوگیری از عفونت‌هایی کمک کند که می‌توانند زمانی ایجاد شوند که سلول‌های غیرطبیعی عملکردهای سد طبیعی پوست را مختل کنند

صابون پسوریازیس ساخته شده از مواد غیر خشک کننده و غیر تحریک کننده می تواند اثرات زیر را بر علائم داشته باشد:

پلاک های پسوریازیس را از بین ببرید
تسکین خارش
رطوبت پوست را که ممکن است به دلیل درمان های دیگر یا آب و هوا از بین برود، جایگزین کنید
کاهش التهاب
از ترشح مواد شیمیایی که باعث التهاب پوست می شود جلوگیری کنید

انواع صابون پسوریازیس

هنگام انتخاب صابون گزینه های زیادی دارید. این محصولات دارای فرمولاسیونی هستند که شامل شامپوها، صابون های نواری و شوینده های بدن برای پسوریازیس با طیف وسیعی از مواد تشکیل دهنده می باشد.

محصولات داروخانه ای

صابون ها و شامپوهای قطران زغال سنگ : قطران زغال سنگ خام یک درمان ایمن و موثر برای پسوریازیس در نظر گرفته می شود. شناخته شده است که تولید بیش از حد سلول های پوست را که باعث ایجاد پلاک های پوستی می شود و التهاب را کاهش می دهد.

صابون قطران زغال سنگ

صابون های کلوئیدی بلغور جو دوسر، شوینده های بدن و شامپوها : دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند که خشکی، زبری، پوسته پوسته شدن و خارش را کاهش می دهند.

صابون های قطران کاج : قطران کاج هزاران سال است که برای درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس استفاده می شود. دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد خارش است.

شامپو پیریتیون روی : پیریتیون روی یک ماده فعال در بسیاری از شامپوهای شوره سر است که پوسته پوسته شدن و خارش را درمان می کند.

صابون ها و شوینده های بدن سالیسیلیک اسید : اسید سالیسیلیک به عنوان یک لایه بردار و لایه بردار عمل می کند تا پوسته و پوسته های پوست را حل کند. شستن با صابون اسید سالیسیلیک قبل از استفاده از مرطوب کننده ها یا داروهای موضعی می تواند به این محصولات اجازه دهد تا راحت تر به پوست نفوذ کنند.

کراتولیتیک ها : کراتولیتیک ها به شل شدن و از بین بردن فلس ها کمک می کنند. صابون‌های حاوی ماده فعال اسید لاکتیک، اوره یا فنل می‌توانند این مزیت را داشته باشند.

صابون کراتولیتیک ها

صابون‌های شی باتر : صابون شی باتر سرشار از ویتامین C است. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که می‌تواند به کاهش خارش و سایر علائم پسوریازیس کمک کند.

شامپوهای ضد شوره : ترکیبات رایج شامل پیریتیون روی، سولفید سلنیوم، کتوکونازول، اسید سالیسیلیک و قطران زغال سنگ است که ممکن است خارش پسوریازیس پوست سر را تسکین دهد.

پاک کننده های مایع و میله های زیبایی : این پاک کننده های غیر صابونی اغلب دارای اثرات مرطوب کنندگی و آبرسانی بیشتری نسبت به صابون نواری سنتی یا شستشوی بدن هستند. آنها برای پوست های حساس و صورت شما مناسب تر هستند. این محصولات دارای pH پایین تری هستند که به سطح طبیعی پوست شما نزدیک تر است. محصولات با pH 4 یا کمتر می توانند به بهبود سد پوستی که در پسوریازیس به خطر می افتد کمک کنند.

صابون ها، شوینده های بدن و شامپوهای مرطوب کننده : صابون ها، شوینده های بدن و شامپوهای مرطوب کننده حاوی موادی هستند که به نفوذ رطوبت به پوست شما کمک می کنند. شامپوهای مرطوب کننده را به دقت بررسی کنید، زیرا ممکن است به جای پوست سر، موهای شما را مرطوب یا حالت دهند.

صابون‌ها، شوینده‌های بدن و شامپوهای حساس پوست : این صابون‌ها برای افرادی که به طور مکرر خارش، سوزش و سوزش روی پوست خود دارند، تهیه شده‌اند. پوست حساس ممکن است به بیماری دیگری مرتبط باشد یا نباشد. این فرمول‌ها به احتمال زیاد فاقد رنگ و محصولات مبتنی بر الکل هستند، اما برچسب‌ها را بخوانید تا بدانید چه چیزی در محصول است.

متخصص پوست می تواند به شما در تعیین بهترین گزینه های حمام و پاکسازی صورت کمک کند. اگر به نتایج فوری نرسیدید ناامید نشوید. صابون های پسوریازیس تنها یکی از اجزای برنامه درمان کامل پسوریازیس هستند. متخصص پوست شما می‌تواند درمان‌های دیگری برای پسوریازیس، مانند داروهای موضعی و خوراکی، برای کمک به بهبودی ارائه دهد.

دستور العمل های طبیعی

برای تسکین خارش و التهاب یکی از موارد زیر را به حمام خود اضافه کنید:

بلغور جو دوسر کلوئیدی
نمک اپسوم
نمک دریای مرده
جوش شیرین

چند قطره از یکی از اسانس های زیر را که خاصیت ضدالتهابی دارند به حمام خود اضافه کنید :

روغن آووکادو
کلاری سیج
نعناع تند
بابونه رومی
روغن درخت چای

سعی کنید صابون خود را بسازید تا کنترل کاملی بر مواد تشکیل دهنده داشته باشید. برای شروع، به دنبال راهنمای گام به گام ساخت صابون بدون لیمو باشید.

روغن آووکادو

صابون هایی که در صورت ابتلا به پسوریازیس باید از آنها اجتناب کنید

برخی از صابون ها حاوی مواد خشن هستند که می توانند علائم پسوریازیس شما را تشدید کنند. استفاده از انواع صابون های زیر می تواند وضعیت شما را بدتر کند :

صابون های مبتنی بر الکل : الکل یک عنصر رایج در بسیاری از انواع صابون است. برای بیماران مبتلا به پسوریازیس بسیار سخت است زیرا الکل می تواند پوست شما را خشک کند. الکل ممکن است تحت الکل اتیل یا ایزوپروپیل الکل در صابون ذکر شود.

صابون های دئودورانت : دئودورانت ها عوامل ضد میکروبی را مخلوط می کنند تا تعداد باکتری های ایجاد کننده بو و عطرهایی که هر بو را می پوشانند کاهش دهند. این مواد احتمالا حاوی الکل هستند.

صابون های رنگی : ممکن است از رنگ ها برای بهبود ظاهر یک صابون خاص استفاده شود، اما در صورت ابتلا به پسوریازیس می توانند باعث تحریک شوند.

صابون های رنگی

روغن‌های ضروری : در حالی که برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس روغن‌های ضروری را درمانی می‌دانند، بنیاد ملی پسوریازیس هشدار می‌دهد که این رایحه‌های طبیعی نیز می‌توانند پوست را تحریک کنند.

صابون‌های معطر : عطرها به صابون‌ها، شوینده‌های بدن و شامپوها اضافه می‌شوند تا بوی خوبی به آن‌ها بدهد. تغییرات شیمیایی احتمالا حاوی الکل است که می تواند باعث تحریک پوست شود. هنگام انتخاب صابون و شامپو، محصولات بدون عطر را هدف قرار دهید تا از این مشکل جلوگیری کنید.

صابون های مبتنی بر سولفات : سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات سولفات هستند. اینها مواد شوینده قوی هستند که از نمکهای معدنی حاوی گوگرد ساخته می شوند. سولفات‌ها کف کف‌آلود را ایجاد می‌کنند که بسیاری از مردم در شامپوها و سایر محصولات پاک‌کننده‌شان ترجیح می‌دهند.

اینها مواد معمولی در صابون مایع دست، شامپوها، شستشوی بدن، حمام‌های حباب‌دار، و روغن یا نمک حمام هستند. سولفات ها نوعی سورفکتانت هستند. این مواد با از بین بردن چربی و آب از سطح پوست عمل می کنند. در حالی که این اثر می تواند به موها و پوست شما احساس شادابی بدهد، می تواند پوست شما را خشک کرده و باعث قرمزی یا خارش و تشدید علائم پسوریازیس شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین صابون برای اگزما + در انتخاب صابون به چه نکاتی توجه کنیم

مراقبت روزانه از پوست پسوریازیس

مراقبت روزانه از پوست پسوریازیس باید شامل راهکارهایی برای جایگزینی رطوبت از دست رفته و تسکین سوزش باشد. رژیم روزانه مراقبت از پوست زیر می تواند به شما کمک کند بدون تشدید علائم رایج پسوریازیس احساس شادابی و تمیزی داشته باشید :

روزانه فقط یک بار حمام یا دوش بگیرید.
به جای آب گرم از آب گرم استفاده کنید که می تواند پوست شما را خشک کند.
حمام کردن خود را به ۱۵ دقیقه و دوش گرفتن خود را به پنج دقیقه محدود کنید. هنگام شستشوی صورت، صورت خود را بیش از حد لازم خیس نکنید.
از یک صابون یا پاک کننده ملایم و غنی از رطوبت برای پوست های حساس استفاده کنید.
هنگام استفاده از آب ساده برای دوش گرفتن تنه و اندام خود در حمام یا دوش، صابون را به زیر بغل و کشاله ران خود محدود کنید. این کار استفاده از صابون های خشک کننده را روی پوست شما محدود می کند.
از دستان خود برای شستشوی ملایم پوست خود استفاده کنید. از لوفا، دستمال شستشو یا سایر وسایل پاک کننده ساینده استفاده نکنید که می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث تشدید پسوریازیس شود.
پاک کننده یا صابون را به آرامی اما کاملاً بشویید.
پوست خیس خود را به آرامی با حوله پاک کنید. کمی آب روی پوست خود بگذارید تا مرطوب بماند.
در عرض پنج دقیقه پس از اتمام حمام، حمام یا شستشوی صورت خود، به آرامی یک مرطوب کننده بدون عطر را به تمام نواحی تمیز شده پوست خود بمالید. قبل از خواب از یک کرم مرطوب کننده غلیظ بدون عطر یا پماد استفاده کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!