سوء هاضمه

سوء هاضمه ؛ علت، علائم، درمان و تشخیص

سوء هاضمه یک درد یا احساس سوزش در قسمت بالای شکم شما است و در بزرگسالان شایع است. سوء هاضمه با سوزش معده یکی نیست. ربطی به اسید معده ندارد. سوزش معده زمانی است که اسید معده از معده شما خارج شده و به مری باز می گردد. شما می توانید همزمان علائم سوء هاضمه و سوزش معده را داشته باشید.

علت سوء هاضمه چیست؟

سوء هاضمه می تواند ناشی از مشکلات سلامتی، مسائل مربوط به شیوه زندگی یا داروها باشد.

مشکلات یا بیماری های بهداشتی

زخم در معده یا روده کوچک شما
قرمزی و تورم یا ورم معده (گاستریت)
رفلاکس معده
عفونت باکتریایی در معده شما (H. پیلوری یا هلیکوباکتر پیلوری)
التهاب کیسه صفرا (کوله سیستیت)
توده های مواد جامد (سنگ های صفراوی) در کیسه صفرا
تورم پانکراس شما (پانکراتیت)
غذا به آرامی از معده شما خارج می شود (گاستروپازیس) (شایع در افراد مبتلا به دیابت)

مسائل مربوط به سبک زندگی

سیگار کشیدن
مصرف بیش از حد کافئین
نوشیدن بیش از حد الکل
خیلی سریع غذا خوردن
خوردن بیش از حد
خوردن غذاهای تند، چرب
خوردن غذاهای پر فیبر
احساس استرس شدید

داروها

داروهای ضد باکتری (آنتی بیوتیک ها)
آسپرین و داروهای ضد درد و تب بدون نسخه (NSAID یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)

علت سوء هاضمه

علائم سوء هاضمه چیست؟

اصطلاح سوء هاضمه به بسیاری از علائم مختلف اشاره دارد. اگر سوء هاضمه دارید، ممکن است همه این علائم یا فقط تعدادی از آنها را داشته باشید :

درد، پری یا ناراحتی در قسمت بالای شکم
احساس سوزش در قفسه سینه (سوزش معده)
باد یا نفخ
احساس یا بیمار بودن
وقتی غذا می خورید به سرعت احساس سیری می کنید

اگر علائم شما خفیف باشد، معمولاً نیازی به مراجعه به پزشک عمومی ندارید. اما اگر علائم شما ظرف چند هفته از بین نرفت یا بدتر شد یا اقدامات خودیاری مؤثر نبود، با پزشک عمومی خود تماس بگیرید.

مواقعی وجود دارد که در صورت داشتن سوء هاضمه باید فوراً به پزشک عمومی مراجعه کنید. این موارد شامل اگر شما :

بالای ۵۵ سال سن دارند و همچنین بدون تلاش وزن کم کرده اند یا به طور مرتب بیمار هستند.
بلعیدن برایشان مشکل است.
خون در استفراغ یا مدفوع شما وجود دارد.

گاهی اوقات، حمله قلبی می تواند علائمی شبیه سوء هاضمه ایجاد کند. اگر درد ناگهانی در قفسه سینه یا بالای شکم خود دارید، با کمک اورژانس تماس بگیرید. در حمله قلبی، درد ممکن است به بازوها، شانه، گردن یا فک نیز سرایت کند. ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید. به عنوان مثال، عرق کردن، تنگی نفس.

علائم سوء هاضمه

 

سوء هاضمه چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولاً نیازی به تشخیص سوء هاضمه توسط پزشک ندارید. اما اگر به پزشک عمومی خود مراجعه کنید، آنها می خواهند از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما بپرسند. آنها از شما خواهند پرسید که آیا چیزی علائم شما را بهتر یا بدتر می کند (مانند الکل، ورزش یا برخی غذاها).

پزشک عمومی شما ممکن است بخواهد با احساس شکم شما را معاینه کند و گاهی اوقات ممکن است از شما بخواهد که آزمایش خون بدهید. این برای کمک به بررسی مشکلات اساسی (سایر شرایطی که ممکن است داشته باشید) است که ممکن است باعث سوء هاضمه شما شود.

آزمایش هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)

اگر دوره‌های منظم سوء هاضمه را تجربه می‌کنید، ممکن است پزشک عمومی به شما پیشنهاد کند که آزمایشی برای باکتری هلیکوباکتر پیلوری انجام دهید. عفونت هلیکوباکتر پیلوری یکی از علل شایع زخم معده یا اثنی عشر است. ممکن است برای بررسی هلیکوباکتر پیلوری آزمایش تنفس انجام دهید یا پزشک عمومی شما ممکن است آزمایش نمونه مدفوع (مدفوع) را به جای آن توصیه کند.

آندوسکوپی

بسته به علائم دیگری که دارید و سن شما، پزشک عمومی ممکن است شما را برای آزمایشی به نام آندوسکوپی (یا گاستروسکوپی) معرفی کند. این شامل یک لوله انعطاف پذیر بلند با یک دوربین در انتهای آن است تا پزشک شما بتواند داخل مری (لوله غذا) و معده شما را ببیند. اگر بلعیدن برایتان سخت است یا اگر بالای ۵۵ سال دارید و بدون دلیل وزن کم می‌کنید، ممکن است پزشک عمومی شما را برای این آزمایش معرفی کند. اگر علائم شما با درمان بهتر نشد، پزشک عمومی شما ممکن است آندوسکوپی را پیشنهاد دهد.

درمان سوء هاضمه

معمولاً می توانید خودتان سوءهاضمه خفیف را درمان کنید. داروساز شما باید بتواند به شما توصیه هایی درباره شیوه زندگی بدهد، محصولات مناسب بدون نسخه را توصیه کند و زمان مراجعه به پزشک عمومی را به شما پیشنهاد دهد.

تغییر سبک زندگی

چندین تغییر وجود دارد که می توانید انجام دهید که ممکن است به توقف سوء هاضمه کمک کند یا کمی به شما تسکین دهد.

اگر اضافه وزن دارید، سعی کنید وزن اضافی خود را کاهش دهید.
مصرف غذاها یا نوشیدنی هایی که ممکن است باعث علائم شما شوند را کاهش دهید – یک دفترچه خاطرات غذایی ممکن است به شما کمک کند که ردیابی کنید.
اگر سیگار می کشید، آن را متوقف کنید.
اگر الکل می نوشید، مطمئن شوید که در محدوده توصیه شده الکل مصرف می کنید.
سعی کنید وعده های غذایی کوچکتر را در فواصل منظم در طول روز بخورید (به جای یک یا دو وعده غذایی بزرگ).
با بالا بردن سر تخت خود با بلوک های چوبی یا آجری در وضعیت عمودی تری بخوابید.
در طول سه تا چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب غذا نخورید.
برای کاهش هر گونه استرس و اضطراب اقداماتی انجام دهید.

در صورت مصرف دارو، همیشه به داروساز یا پزشک عمومی خود اطلاع دهید زیرا برخی از داروها می توانند باعث سوء هاضمه یا بدتر شدن آن شوند. داروساز یا پزشک عمومی به شما خواهد گفت که آیا باید مصرف این داروها را متوقف کنید یا نحوه مصرف آنها را تغییر دهید.

قرص های درمانی

داروهای سوء هاضمه

می توانید چندین داروی سوء هاضمه را بدون نسخه بدون نسخه خریداری کنید. با داروساز خود در مورد آنچه برای شما مناسب تر است صحبت کنید. داروساز به شما خواهد گفت که آیا نیاز به مراجعه به پزشک عمومی دارید یا خیر. پزشک عمومی شما ممکن است بتواند داروهای مختلف یا دوره های طولانی تری را تجویز کند.

آنتی اسیدها

برای علائم گاه به گاه می توانید از آنتی اسیدها استفاده کنید. اینها با خنثی کردن اسید موجود در معده، سوء هاضمه را تسکین می دهند، بنابراین کمتر احتمال دارد که باعث تحریک شود. آنتی اسیدها معمولا حاوی منیزیم یا آلومینیوم هستند. می توانید آنها را بدون نسخه پزشک از داروخانه یا فروشگاه خریداری کنید. شما آنها را زمانی مصرف می کنید که علائم دارید یا اگر انتظار دارید که تشدید شوند (مثلاً قبل از رفتن به رختخواب). محصولات مایع بهتر از قرص ها عمل می کنند.

مهارکننده های پمپ پروتون

اگر آنتی اسیدها مؤثر نیستند یا برای کاهش علائم خود نیاز به مصرف منظم آنها دارید، ممکن است داروساز شما یک مهارکننده پمپ پروتون را توصیه کند. مهارکننده های پمپ پروتون مانند امپرازول نوعی دارویی است که با توقف تولید اسید معده شما عمل می کند. می توانید تا چهار هفته از مهارکننده های پمپ پروتون بدون نسخه بدون نسخه پزشک استفاده کنید.

اگر احساس می کنید که برای کنترل علائم خود نیاز به مصرف یک مهارکننده پمپ پروتون دارید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. آنها می توانند شما را بیشتر ارزیابی کنند و ممکن است دوره طولانی تری را تجویز کنند. آنها معمولاً به شما پیشنهاد می کنند پس از کنترل علائم، دوز کمتری مصرف کنید.

داروهای دیگر برای سوء هاضمه

اگر نمی توانید یک مهارکننده پمپ پروتون مصرف کنید، ممکن است بتوانید به جای آن از آنتاگونیست های گیرنده هیستامین (H2) مانند سایمتیدین و رانیتیدین استفاده کنید. اینها همچنین با کاهش میزان اسید معده شما کار می کنند.

اگر عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری باعث سوء هاضمه شما شود، پزشک عمومی ممکن است ترکیبی از داروها را توصیه کند. ممکن است نیاز به مصرف آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری ها و مهارکننده های پمپ پروتون داشته باشید تا میزان اسیدی که معده شما تولید می کند کاهش یابد.

اگر در مورد داروی خود سؤالی دارید، همیشه از پزشک عمومی یا داروساز خود بپرسید و بروشور اطلاعاتی بیمار را که همراه آن است بخوانید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان های خانگی برای سوء هاضمه

پیشگیری

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از سوء هاضمه انجام دهید.

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و عادات غذایی می تواند کمک کننده باشد. این شامل:

خوردن چندین وعده غذایی کوچک و کم چرب در روز به جای ۳ وعده غذایی بزرگ
آهسته غذا خوردن و دادن زمان کافی برای وعده های غذایی
محدود کردن غذاهای تند، چرب، چرب یا پر فیبر
غذای خود را خوب بجوید
محدود کردن یا عدم مصرف قهوه، نوشابه یا الکل

از داروهایی که به معده شما آسیب می زند اجتناب کنید. اینها شامل آسپرین و داروهای ضد درد و تب بدون نسخه (NSAIDs یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) است. اگر آنها را مصرف می کنید، پس از خوردن غذا این کار را انجام دهید.

سایر تغییرات سبک زندگی که ممکن است از بروز بیماری جلوگیری کند عبارتند از :

ترک سیگار
استراحت کافی
یافتن راه هایی برای کاهش استرس عاطفی و فیزیکی، مانند مدیتیشن یا یوگا
قبل از غذا ورزش کنید یا حداقل ۱ ساعت بعد از غذا منتظر بمانید

پیشگیری از سوء هاضمه

بارداری و سوء هاضمه

احتمال ابتلا به سوء هاضمه و سوزش معده در دوران بارداری بیشتر است. هورمون‌های شما می‌توانند نوار عضلانی بین مری و معده را شل‌تر کنند. این بدان معناست که برخی از محتویات معده شما می تواند به مری شما برگردد (به نام رفلاکس). همچنین ممکن است دچار سوء هاضمه شوید زیرا کودک در حال رشد در رحم (رحم) به معده شما فشار می آورد.

علائم شما می تواند در هر مرحله از بارداری شما شروع شود. آنها معمولاً با تغییر شیوه زندگی و داروهای بدون نسخه بهتر می شوند و پس از زایمان از بین می روند. اگر در بارداری علائم سوء هاضمه یا سوزش سر دل دارید، با ماما، داروساز یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

سوء هاضمه بدون زخم چیست؟

سوء هاضمه غیر زخمی (NUD) یک مشکل رایج است که در آن بیماران از این بیماری و سایر علائم حاکی از زخم رنج می برند، اما هیچ ناهنجاری در بررسی یافت نمی شود. به همین دلیل از NUD به عنوان یک اختلال یاد می کنیم.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!