سرطان مثانه

سرطان مثانه ؛ علائم، علت، تشخیص و درمان

سرطان مثانه، شایع ترین نوع سرطان مجاری ادراری، مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند. عوامل خطر شامل سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض سرطان‌زا، عفونت‌های مزمن مثانه و استعداد ارثی است.

سرطان مثانه معمولاً بدون علامت است، اما می تواند خون در ادرار و ناراحتی لگن ایجاد کند. با آزمایش های تصویربرداری تشخیص داده می شود و نوع، درجه و مرحله آن بر اساس بیوپسی مشخص می شود. سرطان سلول اروتلیال که سرطان اپیتلیال انتقالی نیز نامیده می شود، شایع ترین نوع سرطان مثانه است. درمان شامل ترکیبی از جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی است که گاهی اوقات با بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده سیستم ادراری با جراحی انجام می‌شود.

علائم سرطان مثانه چیست؟

در حالی که کسب دانش در مورد علائم سرطان مثانه خوب است، منتظر بدتر شدن آنها نباشید. برای تشخیص مناسب به پزشک خود مراجعه کنید. تشخیص زودهنگام کلید درمان بیماری است.

شایع‌ترین علامت اولیه سرطان مثانه وجود خون در ادرار است، اگرچه بسیاری از مشکلات دیگر در ادرار نیز ممکن است به عنوان سیگنال عمل کنند.

علائم سرطان مثانه

 

خون در ادرار

خون در ادرار یا هماچوری در سرطان مثانه معمولا بدون درد، قابل مشاهده است و می آید و می رود. در واقع، خون می تواند وجود داشته باشد و سپس ناپدید شود تا روزها یا هفته ها بعد دوباره ظاهر شود.

در سرطان مثانه، خون معمولاً در طول فرآیند ادرار وجود دارد. این یک سرنخ ظریف است که نشان می دهد ممکن است چیزی اشتباه باشد، اما یک قانون سخت و سریع نیست.

تحریک هنگام ادرار کردن

یک یا چند مورد از این علائم در افراد مبتلا به سرطان مثانه رخ می دهد :

سوزش، درد یا ناراحتی هنگام ادرار کردن
نیاز به دفع ادرار بیشتر از حد معمول در طول روز و یا شب
داشتن میل به ادرار کردن حتی زمانی که مثانه پر نیست
بی اختیار ادرار

البته این علائم می تواند ناشی از سایر مشکلات پزشکی مانند عفونت ادراری یا بزرگ شدن پروستات در مردان باشد. صرف نظر از این، آن را بررسی کنید.

انسداد هنگام ادرار کردن

اگر احساس می کنید چیزی مانع جریان ادرار شما می شود، مهم است که به پزشک خود نیز مراجعه کنید. باز هم، مانند علائم تحریکی، ممکن است به دلیل چیز دیگری (مانند بزرگ شدن پروستات) باشد، اما برای تشخیص مناسب، آن را ارزیابی کنید.

علت سرطان مثانه چیست؟

بیایید عوامل خاصی را بررسی کنیم که شانس شما برای تشخیص سرطان مثانه را افزایش می دهد و برای به حداقل رساندن این شانس ها چه کاری می توانید انجام دهید.

علت سرطان مثانه

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی در محل کار

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی در محل کار افراد، مانند رنگ های آنیلین و انواع دیگر آمین های معطر، ممکن است خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. محققان تخمین می زنند که ۵.۳ درصد از کل سرطان های مثانه و ۷.۱ درصد از سرطان های مثانه در مردان، به دنبال مواجهه شغلی ایجاد می شوند.

تحقیقات نشان می دهد که خطر ابتلا به سرطان مثانه برای بیش از ۳۰ سال پس از پایان قرار گرفتن در محل کار با این مواد سرطان زا شیمیایی باقی می ماند. نمونه هایی از مشاغل مرتبط با خطر بالای سرطان مثانه عبارتند از :

کارگران نساجی، لاستیک، چرم، فلز، رنگ، نفت و یا مواد شیمیایی
افرادی که با مواد چاپ کار می کنند
نقاشان
آرایشگرانی که با رنگ کار می کنند
خشکشویی ها
رانندگان کامیون (قرار گرفتن در معرض دود گازوئیل)
براق کننده های کفش
اپراتور پرس مته

التهاب مزمن مثانه

برخی از بیماری‌ها، مانند عفونت‌های مکرر یا مزمن درمان‌نشده دستگاه ادراری، سنگ‌های مثانه، اختلال عملکرد مثانه ناشی از مشکلات عصبی، و کسانی که دارای کاتتر ادراری ساکن هستند، ممکن است دچار التهاب مزمن مثانه شوند.

این التهاب می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه، به ویژه نوع خاصی از سرطان مثانه به نام کارسینوم سلول سنگفرشی را افزایش دهد. با این حال، این نوع تنها حدود ۱ تا ۲ درصد از تمام سرطان های مثانه را تشکیل می دهد.

علاوه بر این، عفونت مزمن و درمان نشده با انگلی به نام شیستوزوما هماتوبیوم – که در منابع آب شیرین آلوده یافت می شود – بیشتر با کارسینوم سلول سنگفرشی مثانه مرتبط است.

آرسنیک در آب

آرسنیک موجود در آب آشامیدنی با خطر بالاتر ابتلا به سرطان مثانه مرتبط است. بیشتر منابع آبی که حاوی سطوح بالاتر آرسنیک هستند از چاه ها می آیند.

دارو و درمان

برخی داروها و درمان‌ها نیز با سرطان مثانه مرتبط هستند، از جمله:

استفاده طولانی مدت از داروهای دیابت در گروهی به نام تیازولیدین دیون ها
سابقه مصرف داروی شیمی درمانی سیتوکسان (سیکلوفسفامید)
سابقه پرتودرمانی برای سرطان لگن، سرطان پروستات، بیضه، دهانه رحم یا تخمدان

راههای تشخیص سرطان مثانه

اگر شما یا یکی از عزیزانتان از نظر سرطان مثانه مورد ارزیابی قرار می گیرید، می تواند زمان استرس زا و طاقت فرسایی باشد. اما با یادگیری تا آنجا که می توانید در مورد این بیماری، از جمله آزمایش های انجام شده برای تشخیص آن، نقش فعالی در مراقبت از خود ایفا می کنید.

هنگامی که به اورولوژیست خود مراجعه می کنید، آزمایش های پیچیده تری را برای کمک به تشخیص بیماری شما تجویز می کند.

تست های آزمایشگاهی

سیتولوژی ادرار

با سیتولوژی ادرار، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در زیر میکروسکوپ به نمونه ادرار یک فرد نگاه می کند تا سلول های سرطانی را جستجو کند. در حالی که سیتولوژی ادرار در تشخیص سرطان مثانه خوب است، اما آزمایش قابل اعتمادی برای رد این بیماری نیست. به همین دلیل است که این آزمایش غربالگری خوبی نیست و بیشتر در افرادی که علائم یا نشانه های سرطان مثانه را دارند استفاده می شود.

نشانگرهای تومور ادرار

تعدادی آزمایش وجود دارد که می تواند پروتئین ها یا مارکرهای خاصی را در ادرار که مشکوک به سرطان مثانه هستند، جستجو کند. مانند سیتولوژی ادرار، نشانگرهای تومور ادرار محدودیت های خود را دارند. این آزمایش‌ها ممکن است افراد مبتلا به سرطان مثانه را از دست بدهند یا ممکن است آزمایش‌ها در افرادی که سرطان ندارند غیرطبیعی باشد، که می‌تواند منجر به اضطراب و آزمایش‌های غیرضروری بیشتر شود.

تست های رویه ای

حال، بیایید نگاهی به آزمایش‌های تشخیصی قطعی‌تر و در عین حال تا حدودی تهاجمی بیندازیم.

سیستوسکوپی

همراه با آزمایش ادرار، یک متخصص اورولوژی سیستوسکوپی، آزمایش استاندارد طلایی برای تشخیص سرطان مثانه را انجام می دهد. گاهی اوقات سیستوسکوپی در اتاق عمل و با بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که شما در خواب خواهید بود.

برداشتن تومور مثانه از طریق پیشابراه

در صورت وجود سلول های سرطانی، روشی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار یا TURBT انجام می شود. این در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و تاییدی بر تشخیص سرطان مثانه است. TURBT مستلزم برداشتن تومور مثانه و همچنین بخشی از دیواره عضلانی نزدیک تومور توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان مثانه در زنان

گزینه های درمانی سرطان مثانه چیست؟

چهار نوع درمان برای بیماران مبتلا به سرطان مثانه وجود دارد. این شامل :

عمل جراحی
شیمی درمانی
شیمی درمانی داخل مثانه یا ایمونوتراپی برای سرطان های سطحی
رادیوتراپی

گاهی اوقات، درمان سرطان ترکیبی از روش های بالا می باشد.

درمان سرطان مثانه

گزینه های جراحی

جراحی یک گزینه درمانی رایج برای سرطان مثانه است. نوع جراحی انتخابی به مرحله سرطان بستگی دارد.

برداشتن مثانه از طریق مجرای ادراری اغلب برای مراحل اولیه بیماری استفاده می شود. تحت بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام می شود. در این روش تلسکوپ مخصوصی به نام رزکتوسکوپ از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می شود. سپس تومور با رزکتوسکوپ با استفاده از یک حلقه سیمی بریده می‌شود و سطح خام مثانه صاف می‌شود (با جریان الکتریکی از بین می‌رود).
سیستکتومی جزئی برداشتن بخشی از مثانه است. گاهی اوقات، برای یک تومور منفرد که تنها در یک ناحیه از مثانه به دیواره مثانه حمله می کند، استفاده می شود. این نوع جراحی بیشتر مثانه را حفظ می کند. شیمی درمانی یا پرتودرمانی اغلب به صورت ترکیبی استفاده می شود. فقط تعداد کمی از بیماران واجد شرایط این روش حفظ مثانه هستند.
سیستکتومی رادیکال برداشتن کامل مثانه است. برای سرطان های گسترده تر و سرطان هایی که به خارج از مثانه گسترش یافته اند (یا چندین تومور اولیه در قسمت بزرگی از مثانه) استفاده می شود.

این جراحی اغلب با استفاده از یک ربات انجام می شود که مثانه و سایر اندام های اطراف آن را خارج می کند. در مردان، این پروستات و وزیکول منی است. در زنان، تخمدان ها، رحم و بخشی از واژن ممکن است همراه با مثانه برداشته شوند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی به استفاده از هر یک از گروهی از داروها اطلاق می شود که اثر اصلی آن یا از بین بردن یا کند کردن تولید مثل سلول های در حال تکثیر سریع است. سلول های سرطانی داروهای شیمی درمانی را سریعتر از سلول های طبیعی جذب می کنند (اما همه سلول ها در معرض داروی شیمی درمانی قرار می گیرند). داروهای شیمی درمانی بسته به مرحله سرطان، به صورت داخل وریدی (از طریق ورید) یا می توانند به صورت داخل مثانه (مستقیماً از طریق کاتتری که از طریق حالب عبور می کند) وارد مثانه شود.

شیمی درمانی را می توان به تنهایی استفاده کرد، اما اغلب با جراحی یا پرتودرمانی استفاده می شود.

درمان داخل مثانه

سرطان مثانه ممکن است با ایمونوتراپی داخل مثانه (به داخل مثانه از طریق لوله ای که در مجرای ادرار قرار می گیرد) یا شیمی درمانی درمان شود.

ایمونوتراپی به استفاده از سیستم ایمنی بدن برای حمله به سلول های سرطانی اشاره دارد. واکسنی به نام Bacillus Calmette-Guérin (BCG) معمولاً برای این منظور در درمان داخل مثانه مراحل Ta، ​​T1، یا کارسینوم درجا (محدود به داخلی ترین پوشش) سرطان مثانه استفاده می شود. در این روش، محلول حاوی BCG برای چند ساعت قبل از تخلیه در مثانه نگه داشته می شود.

BCG داخل مثانه معمولاً یک بار در هفته به مدت شش هفته تجویز می شود، اما گاهی اوقات به درمان نگهدارنده طولانی مدت نیاز است. تحریک مثانه، درد یا سوزش در هنگام ادرار و تب و لرز خفیف از عوارض جانبی احتمالی BCG داخل مثانه هستند.

شیمی درمانی داخل مثانه با میتومایسین C یکی دیگر از گزینه های درمانی است. از آنجایی که شیمی درمانی مستقیماً در مثانه انجام می شود، سایر سلول های بدن در معرض شیمی درمانی قرار نمی گیرند، که احتمال عوارض جانبی ناشی از شیمی درمانی را کاهش می دهد. همچنین اغلب به صورت تک دوز پس از برداشتن تومور از طریق سیستوسکوپی تجویز می شود.

رادیوتراپی

رادیوتراپی با بمباران سلول‌های سرطانی با پرتوهای ایکس پرانرژی یا دیگر انواع پرتوها، به DNA سلول‌های سرطانی آسیب می‌رساند. ممکن است جایگزینی برای جراحی باشد یا در ترکیب با جراحی یا شیمی درمانی استفاده شود. پرتودرمانی می تواند به صورت خارجی یا داخلی انجام شود.

در پرتودرمانی خارجی، منبع تابش دستگاهی خارج از بدن است که پرتو متمرکزی از تابش را به سمت تومور هدایت می کند. امروزه با استفاده از فناوری‌های تصویربرداری بهتر، پرتوهای هدایت‌شونده کامپیوتری که از چندین زاویه ارسال می‌شوند، قرار گرفتن در معرض تشعشعات را به حداقل می‌رسانند.

منبع : verywellhealth ، my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!