سرطان قلب چیست

سرطان قلب چگونه به وجود می آید؟

سرطان قلب زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های بیمار بدون کنترل در قلب یا نزدیک آن رشد کنند. این سلول ها تومور را تشکیل می دهند. سرطانی که از قلب شروع می شود، سرطان اولیه قلب است. این شکل بسیار نادر است.

سرطان قلب بیشتر زمانی رخ می دهد که سلول های سرطانی از سرطان اندام مجاور به قلب گسترش می یابند. به عنوان مثال، سرطان ریه ممکن است به قلب گسترش یابد. سرطانی که گسترش می یابد سرطان متاستاتیک است.

چرا سرطان قلب بسیار نادر است؟

قلب از بافت همبند و سلول های ماهیچه ای ساخته شده است که خیلی سریع بر نمی گردند و همین امر باعث می شود در برابر سرطانی شدن بسیار مقاوم باشند. سلول های سرطانی با شدت بیشتری در بافت اپیتلیال رشد کرده و تکثیر می شوند که تمایل به چرخش سریع تر دارند و بنابراین بیشتر مستعد ابتلا به جهش (خطا در تکثیر) هستند که می تواند منجر به سرطان شود.

بافت اپیتلیال بیشتر اندام ها را می پوشاند. سینه ها نیز دارای این بافت هستند. به همین دلیل، سرطان بیشتر بر بافت سینه ها و اندام هایی مانند کولون، پانکراس، ریه ها و پوست تأثیر می گذارد.

چه کسانی ممکن است به سرطان قلب مبتلا شوند؟

هر کسی ممکن است به سرطان قلب مبتلا شود. این بیماری بیشتر مردان ۳۰ تا ۵۰ ساله را درگیر می کند، اما فقط کمی بیشتر از زنان است. افرادی که سیگار می کشند یا مبتلا به ایدز هستند ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند اما داده ها محدود است.

علت سرطان قلب چیست؟

آنژیوسارکوم، نوع نادری از تومور بدخیم بافت نرم، باعث ۹ مورد از ۱۰ سرطان اولیه قلب در بزرگسالان می شود. علت آنژیوسارکوم ناشناخته است، اگرچه تشعشع و برخی سموم ممکن است نقش داشته باشند. زیرگروه های دیگر تومورهای سارکوم نیز می توانند در قلب و عروق بزرگ (آئورت، شریان های ریوی) ایجاد شوند.

نوع ثانویه ۳۰ تا ۴۰ برابر بیشتر از سرطانی است که از قلب منشا می گیرد. سرطان متاستاز می تواند از یک عضو بیمار از جمله پوست، ریه و کلیه ها به قلب سرایت کند. همچنین می تواند از سرطان های غده تیموس که در قفسه سینه قرار دارد یا از خون (لوسمی) و سیستم لنفاوی (لنفوم) سرایت کند.

علائم سرطان قلب چیست؟

نارسایی ناگهانی و غیر قابل توضیح قلبی یکی از علائم اصلی سرطان قلب است. اگر تومور به محفظه قلب فشار می آورد یا در داخل قلب رشد می کند و بر عملکرد دریچه تأثیر می گذارد، ممکن است دچار تنگی نفس و خستگی شدید شوید.

سایر علائم عبارتند از :

آریتمی (ریتم غیر طبیعی قلب) یا ضربان قلب سریع.
درد قفسه سینه.
غش کردن.

بسیاری از تومورهای قلبی به طور تصادفی در یک مطالعه تصویربرداری مانند اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب) یا سی تی اسکن یا MRI که به دلیل دیگری انجام شده است، یافت می شوند.

این سرطان می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند. این بیماری بیشتر به سیستم عصبی مانند ستون فقرات یا مغز سرایت می کند. همچنین می تواند به ریه ها برود. علائم سرطان قلب که گسترش می یابد عبارتند از :

کمر درد مزمن.
گیجی یا مشکلات حافظه.
سرفه کردن خون.

علائم سرطان قلب چیست؟

سرطان قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

در افراد مبتلا به سرطان قلب، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب در حالی که به دنبال علت مشکلات قلبی هستند، تومور را پیدا می کنند. ممکن است یک یا چند مورد از این تست ها را انجام دهید:

آزمایش کامل خون (CBC).
اشعه ایکس قفسه سینه.
سی تی اسکن یا ام آر آی.
اکوکاردیوگرام.
الکتروکاردیوگرام (EKG).
آنژیوگرافی عروق کرونر و کاتتریزاسیون قلب.
آنژیوگرافی توموگرافی کامپیوتری کرونر (CTA).

سرطان قلب چگونه مدیریت یا درمان می شود؟

شیمی درمانی یا رادیوتراپی (یا ترکیبی از هر دو) گاهی اوقات می تواند تومور قلبی را کوچک کرده و علائم را تسکین دهد. اگر سرطان دیگری به قلب سرایت کند، پزشک شما آن سرطان اولیه را درمان خواهد کرد.

سایر درمان ها به محل و اندازه تومور و همچنین عواملی مانند سلامت کلی و سن شما بستگی دارد. جراحی برای برداشتن تومور ممکن است یک گزینه باشد، و نشان داده شده است که اگر بتوان آن را به طور کامل حذف کرد، عمر را طولانی می کند. این عملیات می تواند بسیار پیچیده باشد و بهتر است در یک مرکز تخصصی انجام شود. همچنین ممکن است بتوانید به یک کارآزمایی بالینی ملحق شوید تا درمان‌های امیدوارکننده جدیدی را که هنوز در حال توسعه هستند، امتحان کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان سرطان

عوارض سرطان قلب چیست؟

سرطان قلب بر عملکرد قلب شما تأثیر می گذارد. می تواند منجر به مجموعه ای از مشکلات بالقوه تهدید کننده زندگی شود. با تومور قلبی، خطر سکته قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی شدید بیشتر است.

تکه های کوچک تومور قلب می توانند آزاد شوند و از طریق جریان خون حرکت کنند. این قطعات می توانند در یک رگ خونی قرار بگیرند و باعث لخته شدن خون شوند که اگر به مغز برود می تواند منجر به سکته مغزی یا اگر به ریه ها برود باعث مشکلات تنفسی شود.

این بیماری می تواند بر پریکارد، کیسه ای که قلب را احاطه کرده است، تأثیر بگذارد. التهابی به نام پریکاردیت می تواند ایجاد شود. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است نیاز به استفاده از یک کاتتر (لوله بلند و نازک) برای تخلیه مایع اضافی و کاهش فشار روی قلب و ارسال سلول‌های داخل مایع برای تجزیه و تحلیل تشخیصی داشته باشد. این روش پریکاردیوسنتز است.

عوارض سرطان قلب

چگونه می توانم از سرطان قلب پیشگیری کنم؟

کارشناسان به طور کامل نمی دانند که چرا برخی افراد به این سرطان نادر مبتلا می شوند. سیگار در بسیاری از سرطان ها نقش دارد و همچنین منجر به بیماری های قلبی می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند.

پیش آگهی برای افرادی که سرطان قلب دارند چیست؟

درمانی برای این سرطان وجود ندارد و درمان این بیماری دشوار است. پس از درمان، سرطان اغلب برمی گردد و ممکن است به سایر قسمت های بدن سرایت کند.

میانگین امید به زندگی پس از تشخیص سرطان قلب حدود شش ماه بدون درمان جراحی است و بیش از یک سال زمانی که امکان جراحی وجود دارد با برخی گزارش‌ها از زنده ماندن بیماران چندین سال پس از برداشتن کامل تومور. یادآوری این نکته مهم است که محققان همچنان به دنبال راه‌های بهتر برای تشخیص زودهنگام این بیماری، اصلاح درمان‌های فعلی و یافتن روش‌های جدید هستند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!