سرطان سینه

سرطان سینه چیست و چه علائمی دارد

بیماری, زنان
بدون دیدگاه

اگر شما یا یکی از عزیزانتان نگران ابتلا به سرطان سینه هستید یا به تازگی تشخیص دریافت کرده اید و تحت درمان سرطان سینه هستید اطلاعات زیر می تواند به شما در یافتن پاسخ های لازم کمک کند. این مطلب از سلول سبز شامل عوامل، علائم، انواع، مراحل، تشخیص و درمان سرطان پستان می باشد.

سلولهای سرطانی سینه معمولا توموری را تشکیل می دهند که اغلب در اشعه ایکس دیده می شود یا به صورت توده احساس می شود. بیماری سرطان سینه تقریبا به طور کامل در زنان رخ می دهد، اما مردان نیز می توانند به این نوع سرطان مبتلا شوند.

مهم است که درک کنیم بیشتر توده های سینه خوش خیم هستند و سرطانی یا بدخیم نیستند. هر توده یا تغییری در سینه باید توسط یک پزشک بررسی شود تا مشخص شود که آیا خوش خیم است یا بدخیم (سرطان) و آیا ممکن است بر خطر ابتلا به سرطان در آینده شما تأثیر بگذارد.

بیشتر سرطان های سینه از مجاری که شیر را به نوک پستان می برند شروع می شود. برخی از آنها در غدد تولید کننده شیر مادر (سرطان های لوبولار) شروع می شوند. انواع دیگری از سرطان سینه نیز وجود دارد که مانند تومور فیلودس و آنژیوسارکوم کمتر مشاهده می شود.

سرطان سینه چیست

عوامل سرطان سینه

عوامل متعددی بر خطر ابتلا به سرطان سینه تأثیر می گذارد. بنابراین، برای برخی از زنان، خطر بسیار بالاتر یا کمتر از حد متوسط است. اکثر عواملی که باعث افزایش خطر می شوند، مانند سن و برخی ژن های غیر طبیعی، قابل اصلاح نیستند. با این حال، ورزش منظم، به ویژه در دوران نوجوانی و بزرگسالی، ممکن است خطر ابتلا به را کاهش دهد.

سن

افزایش سن مهمترین عامل خطر سرطان سینه است. بیشتر سرطان‌های سینه در زنان بالای ۵۰ سال رخ می‌دهد. این خطر پس از ۷۵ سالگی بیشتر است.

سابقه خانوادگی سرطان سینه

سرطان سینه در یکی از بستگان درجه یک (مادر، خواهر یا دختر) خطر ابتلا به یک زن را ۲ تا ۳ برابر افزایش می دهد، اما این بیماری در بستگان دورتر (مادربزرگ، خاله یا پسر عمو) خطر را فقط اندکی افزایش می دهد. سرطان سینه در دو یا چند نفر از بستگان درجه یک خطر ابتلا به سرطان را بین ۵ تا ۶ برابر افزایش می دهد.

سن در اولین قاعدگی، اولین بارداری و یائسگی

هرچه قاعدگی زودتر شروع شود (به ویژه قبل از ۱۲ سالگی)، خطر ابتلا به سرطان سینه بیشتر می شود.
هرچه بارداری اول دیرتر اتفاق بیفتد و یائسگی دیرتر اتفاق بیفتد، خطر بیشتر است. هرگز بچه دار نشدن خطر ابتلا را افزایش می دهد. با این حال، زنانی که اولین بارداری خود را پس از ۳۰ سالگی انجام می دهند، نسبت به زنانی که هرگز بچه دار نمی شوند، در معرض خطر بیشتری هستند.
این عوامل احتمالاً خطر را افزایش می دهند زیرا مستلزم قرار گرفتن طولانی تر در معرض استروژن است که رشد برخی سرطان ها را تحریک می کند. (بارداری، اگرچه منجر به سطوح بالای استروژن می شود، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.)

داروهای ضد بارداری خوراکی یا هورمون درمانی

مصرف طولانی مدت داروهای ضد بارداری خوراکی خطر ابتلا به سرطان سینه را در آینده افزایش می دهد، اما فقط بسیار اندک. پس از اینکه زنان مصرف داروهای ضد بارداری را متوقف کردند، این خطر به تدریج در طی ۱۰ سال آینده کاهش می یابد و برای سایر زنان هم سن کاهش می یابد.
پس از یائسگی، مصرف ترکیبی هورمون درمانی (استروژن با پروژسترون) برای چند سال یا بیشتر، خطر ابتلا  را افزایش می دهد. به نظر نمی رسد مصرف استروژن به تنهایی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

رژیم غذایی و چاقی

رژیم غذایی ممکن است به ایجاد یا رشد سرطان سینه کمک کند، اما شواهدی در مورد تأثیر یک رژیم غذایی خاص (مانند رژیم غذایی پرچرب) وجود ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

شیوه زندگی

سیگار کشیدن و نوشیدن منظم نوشیدنی های الکلی ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. کارشناسان توصیه می کنند که زنان خود را به یک نوشیدنی الکلی در روز محدود کنند. یک نوشیدنی حدود ۱۲ اونس آبجو، ۵ اونس شراب، یا ۱.۵ اونس مشروب غلیظ تر، مانند ویسکی است.

علائم و نشانه های سرطان سینه

دانستن اینکه سینه های شما به طور معمول چگونه به نظر می رسند و چه احساسی دارید بخش مهمی از سلامت سینه است. اگرچه انجام آزمایش های غربالگری منظم برای سرطان پستان مهم است اما ماموگرافی هم نمی تواند همه سرطان ها را پیدا کند. این مهم است که شما از تغییرات سینه خود آگاه باشید و علائم و نشانه های سرطان پستان را بدانید.

شایع ترین علامت سرطان سینه، توده می باشد. توده ای بدون درد و سفت که دارای لبه های نامنظم است به احتمال زیاد سرطان است البته سرطان های سینه می تواند حساس، نرم، گرد و حتی می توانند دردناک باشند. به همین دلیل مهم است که هرگونه توده سینه توده یا تغییر سینه توسط یک متخصص بهداشت با تجربه بررسی شود. البته می توانید مطلب تست سرطان سینه در منزل را در سایت سلول سبز مشاهده کنید.

سایر علائم احتمالی سرطان سینه عبارتند از :

تورم تمام یا بخشی از سینه (حتی اگر هیچ توده ای احساس نشود)
گودی پوست (بعضی اوقات شبیه پوست پرتقال است)
جمع شدن نوک پستان (چرخش به سمت داخل)
نوک سینه یا پوست پستان که قرمز، خشک، پوسته پوسته یا ضخیم شده باشد
ترشحات نوک پستان (غیر از شیر مادر)
تورم غدد لنفاوی در زیر بازو

سرطان سینه درد دارد؟

درد نوک سینه می تواند از علائم سرطان باشد. اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند، حتماً فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

اگرچه هر یک از این علائم می تواند ناشی از موارد دیگری غیر از سرطان پستان باشد اما در صورت ابتلا به این علائم، باید یک به یک متخصص گزارش شود تا علت آن مشخص شود.

علائم سرطان سینه

انواع سرطان سینه

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد ، از جمله :
سرطان مجاری : این از مجرای شیر شروع می شود و شایع ترین نوع آن است.
سرطان غدد شیری : این کار از لوبول شروع می شود.
سرطان تهاجمی سینه : زمانی اتفاق می افتد که سلولهای سرطانی از داخل غدد شیری به بافتهای مجاور حمله کنند. این احتمال گسترش سرطان به سایر قسمت های بدن را افزایش می دهد.
سرطان غیرتهاجمی سینه : زمانی ایجاد می شود که سرطان در داخل محل خود باقی بماند و هنوز گسترش نیافته باشد. با این حال، این سلول ها گاهی اوقات می توانند به سرطان سینه مهاجم تبدیل شوند.

چگونه سرطان سینه گسترش می یابد

سرطان سینه وقتی سلول های سرطانی وارد خون یا سیستم لنفاوی شوند و به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند. سیستم لنفاوی شبکه ای از عروق لنفاوی است که در سراسر بدن یافت می شود و گره های لنفاوی را به هم متصل می کند.

اگر سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی شما گسترش یافته باشند احتمال اینکه سلولها از طریق سیستم لنفاوی عبور کرده و به سایر قسمتهای بدن گسترش یابند (متاستاز) بیشتر است. هرچه تعداد غدد لنفاوی که دارای سلول های سرطانی باشند، احتمال وجود سرطان در اندام های دیگر نیز بیشتر است. به همین دلیل یافتن سرطان در یک یا چند غدد لنفاوی اغلب بر برنامه درمانی شما تأثیر می گذارد. معمولا برای برداشتن یک سرطان یا جلوگیری از گسترش آن غده لنفاوی به جراحی نیاز دارند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان سینه درد دارد؟

روش های تشخیص سرطان سینه

آزمایش های تصویربرداری برای یافتن سرطان پستان

برای یافتن و تشخیص سرطان سینه می توان از آزمایشات مختلفی استفاده کرد. اگر پزشک شما در آزمایش غربالگری سرطان سینه نکته نگران کننده ای پیدا کرده باشد یا علائمی دارید که می تواند به معنی سرطان پستان باشد، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید تا مطمئن شوید سرطان است یا بیماری دیگری است.

ماموگرافی

ماموگرافی اغلب می تواند سرطان پستان را در ابتدا و زمانی که توده سرطانی کوچک است و حتی قبل از احساس توده تشخیص دهد. در این زمان درمان سرطان راحت تر است. از ماموگرافی برای غربالگری و یافتن علائم سرطان سینه در زنانی استفاده می شود که هیچ علائم و مشکلی در سینه ندارند. عکس های اشعه ایکس از هر سینه به طور معمول از ۲ زاویه مختلف گرفته می شود.
ماموگرافی اغلب می تواند نواحی غیر طبیعی در سینه را نشان دهد. آنها نمی توانند ثابت کنند که یک ناحیه غیرطبیعی سرطانی است، اما می توانند به پزشکان کمک کنند تا در مورد آزمایش های بیشتر تصمیم بگیرند.

ماموگرافی

سونوگرافی سینه

سونوگرافی سینه با استفاده از امواج صوتی یک تصویر از قسمت داخلی سینه ایجاد می کند. سونوگرافی می تواند تغییرات خاصی در سینه مانند کیست سینه پر از مایع را نشان دهد که تشخیص آنها در ماموگرافی دشوارتر است.

MRI سینه

در MRI از امواج رادیویی برای تهیه تصاویر دقیق از قسمت داخلی سینه استفاده می شود.

نمونه برداری

هنگامی که آزمایش ها امکان ابتلا به این بیماری را نشان می دهند باید نمونه برداری انجام شود. نیاز به نمونه برداری سینه لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست. بیشتر نتایج نمونه برداری سرطانی نیستند اما نمونه برداری تنها راه برای اطمینان یافتن است. در طی نمونه برداری، پزشک قطعات کوچکی را از ناحیه مشکوک خارج می کند تا بتوان آنها را در آزمایشگاه بررسی کرد تا ببیند حاوی سلول های سرطانی هستند.

درجه بندی سرطان سینه

بعد از تشخیص سرطان پستان در فرد، پزشکان سعی می کنند بفهمند که آیا سرطان گسترش یافته است. این فرآیند مرحله بندی نامیده می شود. مرحله سرطان میزان سرطان در بدن را توصیف می کند. این کمک می کند تا میزان جدی بودن سرطان و بهترین روش برای درمان آن مشخص شود.

اولین مرحله از سرطان های سینه مرحله ۰ است. سپس از مرحله I (1) تا IV (4) متغیر است. به عنوان یک قاعده هرچه عدد کمتر باشد سرطان کمتر گسترش می یابد. تعداد بالاتر مانند مرحله IV به معنی گسترش سرطان بیشتر است.

مرحله ۰ : شواهدی از تومور اولیه وجود ندارد.
مرحله ۱ : عرض تومور ۲ سانتی متر یا کمتر است.
مرحله ۲ : تومور ۲ سانتی متر است اما بیش ار ۵ سانتی متر عرض ندارد.
مرحله ۳ : عرض تومور بیش از ۵ سانتی متر است و به برخی از گره های لنفاوی رسیده است.
مرحله ۴ : سرطان به اندام های دیگر اغلب استخوان ها، کبد، مغز یا ریه ها گسترش یافته است.

مراحل سرطان سینه

درمان سرطان سینه

به طور معمول برنامه های درمانی براساس نوع سرطان سینه، مرحله آن و هر وضعیت خاصی تنظیم می شوند. برنامه درمانی شما به سایر عوامل از جمله سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما نیز بستگی خواهد داشت.

درمان سرطان سینه

جراحی

بیشتر خانم ها مبتلا به سرطان سینه به عنوان بخشی از درمان خود نوعی جراحی دارند. انواع مختلفی از جراحی سینه وجود دارد که بسته به شرایط ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود.

جراحی برای حفظ سینه که در آن فقط بخشی از سینه حاوی سرطان برداشته می شود.
جراحی کامل سینه یا ماستکتومی برای برداشت کامل سینه
جراحی غدد لنفاوی در صورت گسترش سرطان به این غدد
بازسازی شکل سینه پس از برداشت کامل سینه
جراحی برای کاهش علائم سرطان پیشرفته

پزشک شما ممکن است یک عمل خاص را براساس ویژگی های سرطان پستان و سابقه پزشکی شما توصیه کند.

رادیو تراپی

رادیوتراپی درمانی با پرتوهای پرانرژی است که سلول های سرطانی را از بین می برد. برخی از زنان مبتلا به سرطان پستان، علاوه بر سایر روش های درمانی به پرتودرمانی نیز نیاز دارند. پرتودرمانی در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد:

پس از جراحی برای محافظت از سینه برای کمک به کاهش احتمال بازگشت سرطان در همان سینه یا غدد لنفاوی مجاور.
پس از جراحی ماستکتومی به خصوص اگر سرطان بزرگتر از ۵ سانتی متر باشد و سرطان در غدد لنفاوی و سایر قسمت ها مانند پوست و عضله وجود داشته باشد.
اگر سرطان به سایر قسمت های بدن مانند استخوان ها یا سایر قسمت ها گسترش یافته باشد.

اصلی ترین روش های پرتودرمانی که می تواند برای درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار گیرد پرتودرمانی خارجی و براکی تراپی است.

شیمی درمانی

در شیمی درمانی از داروهای ضد سرطانی استفاده می کند که ممکن است به صورت وریدی یا از راه خوراکی تجویز می شود. این داروها از طریق جریان خون عبور می کنند تا به سلولهای سرطانی در بیشتر قسمت های بدن برسند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود؟

چه زمانی شیمی درمانی استفاده می شود؟

همه خانم های مبتلا به سرطان پستان به شیمی درمانی احتیاج ندارند اما شرایط مختلفی وجود دارد که در آنها شیمی درمانی توصیه می شود :

بعد از جراحی (شیمی درمانی کمکی) : ممکن است شیمی درمانی کمکی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده یا گسترش یافته انجام شود. اگر این سلول ها اجازه رشد داشته باشند ، می توانند تومورهای جدیدی را در مکان های دیگر بدن ایجاد کنند. شیمی درمانی کمکی می تواند خطر بازگشت سرطان سینه را کاهش دهد.
قبل از جراحی : ممکن است برای کاهش حجم تومور از شیمی درمانی استفاده شود تا با جراحی کوچکتری بتوان آن را از بین برد. به همین دلیل شیمی درمانی اغلب برای درمان سرطان هایی استفاده می شود که خیلی بزرگ هستند و در صورت تشخیص با جراحی نمی توان آنها را از بین برد.
در سرطان پیشرفته : از شیمی درمانی می توان به عنوان اصلی ترین درمان برای خانم هایی استفاده کرد که سرطان آنها در خارج از ناحیه سینه و زیر بغل گسترش یافته است.

احتمال مرگ در سرطان سینه

احتمال مرگ یک زن در اثر سرطان سینه حدود ۱ در ۳۹ (حدود ۲.۶٪) است. از سال ۲۰۰۷، میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در زنان کمتر از ۵۰ سال ثابت بوده است، اما در زنان مسن‌تر کاهش یافته است. از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، میزان مرگ و میر سالانه ۱ درصد کاهش یافته است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!