زونا چیست و چگونه درمان می شود

زونا چیست و چگونه درمان می شود

زونا، همچنین به عنوان هرپس زوستر (HZ) شناخته می شود، یک بثورات دردناک است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد می شود، که همچنین مسئول آبله مرغان است.

علاوه بر وزیکول‌ها (کیسه‌های پر از مایع) و ناراحتی که علائم اصلی زونا هستند، بسیاری از افراد پس از بهبودی بثورات، همچنان درد مداوم دارند، وضعیتی به نام نورالژی پس‌ترپتیک (PHN).

زونا را می توان با داروهای ضد ویروسی و راهبردهای تسکین علائم درمان کرد، اما مهمتر از آن برای مدیریت زونا پیشگیری است. افرادی که واکسن آبله مرغان را دریافت می کنند از زونا اجتناب می کنند زیرا در وهله اول از عفونت با آبله مرغان محافظت می شوند. خطر ابتلا به زونا با افزایش سن افزایش می یابد. برای بزرگسالان سالم ۵۰ ساله و بالاتر، دو واکسن موجود است.

علائم زونا

اگرچه زونا (هرپس زوستر) اغلب با بثورات پوستی شدید همراه است، گاهی اوقات می تواند فریبنده باشد. قبل از ظاهر شدن هر نشانه ای از تاول ممکن است احساس کنید که فقط به آنفولانزا مبتلا شده اید. با این حال، به زودی اولین مورد از علائم دو مرحله ای معمولی از علائم زونا آغاز می شود. یک دوره پرودرومال که در طی آن درد شدید در یک ناحیه خاص و موضعی از بدن همراه با لرز، تب و سایر علائم وجود دارد. چند روز بعد مرحله فوران زونا شروع می شود که در آن راش ظاهر می شود. بثورات بیماری زونا از دسته هایی از تاول های ریز و جوش مانند تشکیل شده است که خیلی سریع پیشرفت می کنند.

اگر با علائم و نشانه های زونا آشنا باشید، می توانید تشخیص دهید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، به سرعت تشخیص داده شده و بدون تاخیر با آن مقابله کنید.

علائم زونا

مرحله پرودرومال

اغلب، اولین نشانه‌های فعال شدن مجدد ویروس واریسلا در بدن مشابه چیزی است که در شروع هر عفونتی انتظار دارید. این علائم گاهی اوقات در مواقعی رخ می‌دهند که شما احساس استرس یا ضعف می‌کنید، و سیستمیک هستند، به این معنی که کل بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهند. ممکن است تصور کنید زمانی که واقعاً بیماری پوستی زونا دارید، بیش از حد خسته شده‌اید یا دچار سرماخوردگی شده‌اید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پسوریازیس چیست؟

علائم در مرحله پرودرومال

از جمله علائم سیستمیک که ممکن است در چند روز اول مرحله پرودرومال زونا ظاهر شود عبارتند از :

تب
لرز
ناراحتی معده
سردرد
حساسیت به نور

چه در همان ابتدا احساس آنفولانزا داشته باشید یا نه، اولین علامت شایع بیماری زونا معمولا درد است. این ناراحتی اغلب آزاردهنده به صورت سوزش، سوزش، گزگز، گزگز، خارش، بی حسی، درد یا تیراندازی توصیف شده است. این ناراحتی می تواند مداوم یا متناوب باشد اما به یک طرف بدن محدود می شود. اگرچه این علامت می تواند فریبنده باشد.

از آنجایی که درد ناشی از زونا موضعی است، بسته به محل تمرکز آن، ممکن است با شرایط دیگر اشتباه گرفته شود. به عنوان مثال، درد شدید یا مداوم در یک طرف کمر ممکن است به سیاتیک یا مشکل کلیوی نسبت داده شود، در حالی که در واقع نشانه اولیه شیوع زونا در آن ناحیه باشد. به طور مشابه، درد زونا در اطراف لب ها می تواند نشان دهنده بروز یک تبخال باشد، در حالی که درد متمرکز بر چشم یا گوش ممکن است مانند شروع میگرن به نظر برسد.

مرحله فوران

پوست ناحیه درد پرودرومال ناشی از زونا اغلب به لمس حساس و از نظر ظاهری مایل به قرمز است. با بدتر شدن این علائم، ممکن است احساس آفتاب سوختگی شود.

در عرض سه تا پنج روز پس از ایجاد درد اولیه زونا، چند نقطه ریز جوش مانند ظاهر می‌شوند و به سرعت به صورت خوشه‌ای تکثیر می‌شوند و بثوراتی را تشکیل می‌دهند که در لمس احساس می‌کنند. از آنجا، گاهی در عرض چند ساعت، جوش‌ها به تاول‌های پر از آب یا وزیکول‌ها تبدیل می‌شوند که سپس به تاول‌های بزرگ‌تر تبدیل می‌شوند.

بثورات زونا بسیار شبیه بثورات آبله مرغان است، با یک تفاوت اساسی: تاول های آبله مرغان به طور گسترده در تمام بدن پراکنده شده اند. با زونا، بثورات تقریباً همیشه یک نوار محدود از پوست را اشغال می کند، معمولاً روی صورت، گردن یا قفسه سینه، فقط در یک طرف بدن. ناحیه آسیب دیده پوست درماتوم نامیده می شود، منطقه ای که توسط حسی تامین می شود. الیاف یک عصب نخاعی خاص

شیوع می تواند شامل دو درماتوم مجاور باشد، اما به ندرت دو درماتوم غیر مجاور را شامل می شود. این استثنا ممکن است در افرادی باشد که سیستم ایمنی آنها به شدت ضعیف است، مانند افرادی که عفونت پیشرفته HIV دارند. آنها اغلب در معرض خطر زونا منتشر شده (که در سه یا بیشتر درماتوم رخ می دهد)، زونا چشم یا اندام های داخلی، و عود زونا در عرض شش ماه هستند.

علت زونا

زونا از فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر (VZV) ناشی می‌شود که وقتی ابتدا بدن را آلوده می‌کند، باعث آبله مرغان می‌شود و سپس در سیستم عصبی مخفی می‌شود. چرایی ظهور مجدد ویروس کاملاً مشخص نیست، اما تئوری هایی وجود دارد.

در واقع، کاهش ایمنی بزرگترین عامل خطر برای بیماری زونا در نظر گرفته می شود. محققان بر این باورند که استرس نیز می تواند برای برخی افراد نقش داشته باشد

علل شایع

اینکه چه چیزی باعث تحریک مجدد ویروس واریسلا می شود کاملاً مشخص نیست. این ویروس عضوی از همان خانواده میکروب‌هایی است که باعث عفونت‌های تبخال می‌شوند، مانند تبخال تناسلی و تبخال، که همچنین تمایل به آمدن و رفتن دارند، بنابراین تعجب آور نیست که واریسلا رفتار مشابهی داشته باشد. عفونت ها می توانند چندین بار عود کنند، بیشتر افراد فقط یک بار مریضی زونا را تجربه می کنند.

زونا

در هر صورت، دو دلیل اصلی برای زونا وجود دارد  :

سیستم ایمنی ضعیف شده

ارتباط واضحی بین زونا و ضعف ایمنی در برابر عفونت وجود دارد. حتی اگر ویروس واریسلا برای اولین بار به بدن حمله نمی کند، سیستم ایمنی همچنان مسئول حفظ آن است. با این حال، گاهی اوقات قادر به انجام این کار نیست.

این بدان معنی است که ویروس آبله مرغان که پس از ایجاد بثورات آبله مرغان در پوست به گانگلیون های سیستم عصبی منتقل شده است، دوباره فعال می شود و به سمت پوست برمی گردد. از آنجایی که در امتداد سیستم عصبی حرکت می‌کند، بثورات در یک طرف بدن باقی می‌مانند و به شکل نوار یا نواری ظاهر می‌شوند که با شکل اعصاب زیر پوست هماهنگ است.

فشار

یک فرضیه طولانی مدت وجود دارد که استرس مزمن یا حتی یک دوره پریشانی عاطفی می تواند باعث فعال شدن مجدد ویروس واریسلا خفته و شیوع بیماری زونا شود. با توجه به اینکه استرس اغلب با تغییرات زیادی در سلامتی از جمله مشکلات گوارشی، میگرن و اگزما مرتبط است، این تصور اصلاً دور از ذهن نیست.

تشخیص زونا

برای کسانی که دارای یک مورد کلاسیک از این بیماری هستند، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً می توانند زونا را فقط با مشاهده بثورات و پرسیدن چند سوال در مورد سابقه پزشکی شما تشخیص دهند. اما برای کسانی که علائم غیرمعمول تری دارند (مانند بثورات پوستی که به طور کامل در سراسر بدن کشیده می شوند یا اصلاً جوش ندارند) آزمایش های آزمایشگاهی می توانند ابزار تشخیصی مفیدی باشند.

تشخیص بیماری زونا

درمان زونا

هدف درمان این بیماری پوستی تسریع در بهبود بثورات، به حداقل رساندن درد مرتبط با شیوع، و کاهش خطر نورالژی پس از تبخال (PHN)، درد سوزشی است که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت باقی بماند. بثورات برطرف می شود درمان‌های خانگی مانند کمپرس خنک می‌تواند به کاهش علائم شما کمک کند و ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما نیز ممکن است داروهای ضد ویروسی، ضد التهابی و مسکن‌ها را توصیه کند.

اگر زونا چشمی دارید، زونا که بر ناحیه چشم تأثیر می گذارد، مهم است که در اسرع وقت تحت درمان قرار بگیرید تا خطر آسیب دیدگی دائمی کاهش یابد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان پوست چیست به همراه علائم و نشانه ها

دارو

درمان اولیه برای به حداقل رساندن شدت شیوع بیماری زونا کلیدی است و داروهای ضد ویروسی بهترین انتخاب هستند.

داروهای ضد ویروسی ممکن است بهبود ضایعات پوستی را تسریع کرده و شدت و مدت درد را کاهش دهند. آنها زمانی بیشترین تاثیر را دارند که در عرض ۷۲ ساعت پس از اولین ظهور جوش شروع شوند، بنابراین اگر علائم زونا دارید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر در عرض ۷۲ ساعت درمان با یک داروی ضد ویروسی را شروع نکنید، همچنان ممکن است مصرف یک دارو مفید باشد.

داروهای ضد ویروسی برای درمان زونا :

زوویراکس
فامویر
والترکس

زوویراکس

 

کورتیکواستروئیدها : اگرچه معمولاً برای زونا یا PHN تجویز نمی‌شوند، کورتیکواستروئیدهای ضد التهابی مانند پردنیزون زمانی که چشم یا سایر اعصاب صورت تحت تأثیر قرار می‌گیرند استفاده می‌شوند.

مواد افیونی : برخی از داروهای مخدر ترانس درمال، مانند چسب های مورفین با رهش مداوم یا تکه های فنتانیل، و مواد افیونی خوراکی (داروهای مخدر) می توانند در کوتاه مدت برای مدیریت درد شدید ناشی از زونا یا PHN مفید باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا زونا واگیر دار است؟

درمان های بدون نسخه

درمان‌های درد بدون نسخه ممکن است برای کنترل درد شما مؤثر باشد یا ممکن است همراه با داروهای مسکن تجویزی توصیه شود.

داروهای ضد درد OTC : تیلنول (استامینوفن) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند موترین یا ادویل (ایبوپروفن) می‌توانند در کاهش درد خفیف تا متوسط ​​مؤثر باشند.
آنتی هیستامین ها : یک آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل (دیفن هیدرامین) ممکن است خارش را کاهش دهد، اما می تواند باعث خواب آلودگی شود، بنابراین زمانی که نیاز به تمرکز یا رانندگی دارید، آن را مصرف نکنید. همچنین ممکن است یک آنتی هیستامین موضعی را امتحان کنید. بنادریل به صورت اسپری، کرم یا چوب برای استفاده مستقیم روی پوست می آید.
لوسیون کالامین : لوسیون کالامین می تواند خارش و درد را تسکین دهد.
لیدوکائین : این بی حس کننده موضعی با بی حس کردن موقت ناحیه ای که درد می کند به تسکین درد کمک می کند. این ماده در انواع کرم‌های بی‌حس‌کننده پوست OTC و همچنین در چسبی به نام لیدودرم که به پوست می‌چسبد و مقدار کمی لیدوکائین را تا ۱۲ ساعت در روز آزاد می‌کند، یافت می‌شود. پوست سالم پس از بهبود تاول ها و زخم ها، زیرا اگر از طریق یک زخم باز جذب بدن شود خطرناک است.
کپسایسین : ماده فعال موجود در فلفل چیلی که دهان شما را آتش می زند نیز بر روی پوست اثر بی حسی دارد. این ماده با تخلیه یک ماده شیمیایی عصبی به نام ماده P که سیگنال های درد را منتقل می کند، کار می کند. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند که کپسایسین برای تسکین دردهای عصبی مانند PHN مؤثر است. بیشتر تحقیقات روی تکه‌های تجویزی (کوتنزا) حاوی غلظت بالای (۸ درصد) کپسایسین انجام شده است. می‌توانید کرم‌های حاوی دوزهای پایین‌تر کپسایسین را در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی بهداشتی و آنلاین پیدا کنید. یکی از آنها، Zostrix، حاوی ۰.۱ درصد کپسایسین است. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مقدار مناسب برای شما صحبت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  زونا در صورت : درمان و موارد دیگر

درمان های خانگی زونا

زونا علاوه بر ایجاد بثورات ناراحت‌کننده، می‌تواند علائمی مشابه علائم سایر عفونت‌های ویروسی ایجاد کند.

در حالی که داروهای تجویزی و بدون نسخه می توانند کمک کننده باشند، یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید در هنگام مقابله با این بیماری انجام دهید این است که به خوبی از خود مراقبت کنید.

این تاکتیک های اساسی را حتی در شلوغ ترین کارهای روزمره ادغام کنید :

از پوست خود مراقبت کنید : اگر از کرم یا چسب موضعی استفاده نمی کنید، در صورت نیاز از کمپرس خنک استفاده کنید تا به کاهش درد کمک کند. سعی کنید ناحیه را خشک نگه دارید تا زخم ها و تاول ها خشک شوند.

از خیساندن خوب لذت ببرید : حمام بلغور جو دوسر می تواند خارش را تسکین دهد. محصولات بسته بندی شده حمام بلغور جو دوسر را در فروشگاه بخرید یا خودتان با استفاده از بلغور جو دوسر معمولی از طریق غذاساز تا زمانی که به پودر ریز تبدیل شود، تهیه کنید. یک فنجان در هر اینچ آب به یک وان گرم (نه داغ) اضافه کنید.

لباس راحت بپوشید : اصطکاک ناشی از لباس می تواند درد پوست را تحریک کند.۳ اگر بثورات پوستی روی قسمتی از بدن شما است که باید هنگام بیرون رفتن پوشانده شود، لباسی بپوشید که گشاد باشد و از فیبر طبیعی ساخته شده باشد.

استراحت کافی داشته باشید : علاوه بر ساعت خواب شبانه کافی که برای بیشتر بزرگسالان بین هفت تا نه ساعت است، اگر خسته هستید در طول روز چرت بزنید.

خوب غذا بخورید : هر زمان که می توانید غذاهای مغذی را انتخاب کنید و غذاهای حاوی چربی اشباع شده، نمک و کالری خالی را به حداقل برسانید.

بدن خود را حرکت دهید : ورزش های ساده اما ارزشمند مانند کشش یا پیاده روی را امتحان کنید.

حواس خود را پرت کنید : راه هایی را بیابید که ذهن خود را از درد و ناراحتی دور کنید، مانند دعوت از یک دوست برای گپ زدن یا از دست دادن خود در یک سرگرمی لذت بخش.

تنش زدایی : به فعالیت ها یا تمرین هایی روی بیاورید که به آرامش شما کمک می کند، مانند مدیتیشن، خواندن یا گوش دادن به موسیقی.

درمان های خانگی زونا

زونا واگیردار است؟

فرد مبتلا به زونا می تواند ویروس واریسلا زوستر را به هر کسی که در برابر آبله مرغان مصون نیست منتقل کند. این معمولا از طریق تماس مستقیم با زخم های باز راش زونا رخ می دهد.

زونا تا چند روز قابل سرایت است؟

اگر بثورات زونا را بپوشانید، خطر سرایت به دیگران کم است. افراد مبتلا به زونا نمی توانند ویروس را قبل از ظاهر شدن تاول های بثورات پوستی یا بعد از پوسته های راش منتشر کنند.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!