زخم معده

زخم معده ؛ علل، علائم و روش های درمان

بیماری زخم معده یک اختلال گوارشی شایع است که در آن اسید و پپسین (یک آنزیم گوارشی مهم) باعث فرسایش پوشش داخلی معده یا اولین قسمت روده کوچک به نام دوازدهه می شود. این منجر به زخم هایی می شود که به عنوان زخم معده شناخته می شوند. زخم معده که در معده قرار دارد، زخم معده نامیده می شود. اگر زخم در اثنی عشر باشد به آن زخم اثنی عشر می گویند.

شایع ترین علل در حال حاضر عفونت توسط باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و استفاده طولانی مدت از مسکن های خاص مشخص شده است. درمان ها شامل آنتی بیوتیک و گاهی اوقات جراحی است.

زخم

علت زخم معده چیست؟

در گذشته کارشناسان تصور می کردند عوامل سبک زندگی مانند استرس و رژیم غذایی باعث ایجاد زخم معده می شوند. امروزه می دانیم که اسیدهای معده و سایر آب میوه های گوارشی به ایجاد زخم کمک می کنند. این مایعات پوشش داخلی اندام شما را می سوزاند.

علل زخم معده عبارتند از :

باکتری H. pylori (هلیکوباکتر پیلوری). اکثر زخم معده در اثر عفونت باکتری یا میکروبی به نام H.pylori ایجاد می شوند. این باکتری به مخاطی که از مخاط معده و قسمت اول روده کوچک شما (اثنی عشر) محافظت می کند صدمه می زند. سپس اسید معده به لایه داخلی می رسد.
NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی). اینها داروهای ضد درد و تب مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن هستند. با گذشت زمان می توانند به مخاطی که از مخاط معده شما محافظت می کند آسیب برسانند.
علت زخم معده

علائم زخم معده چیست؟

علائم هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در برخی موارد زخم ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند.

شایع ترین علامت زخم معده، درد مبهم یا سوزاننده در شکم بین استخوان سینه و ناف است. این درد اغلب در حوالی غذا رخ می دهد و ممکن است شب شما را از خواب بیدار کند. ممکن از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

علائم زخم کمتر رایج ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا
آروغ زدن
حالت تهوع یا استفراغ
احساس گرسنگی نمی کنید
کاهش وزن بدون دلیل
مدفوع خونی یا سیاه
استفراغ خون

علائم زخم معده ممکن است شبیه سایر مشکلات سلامتی باشد. همیشه برای اطمینان بیشتر به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه کنید.

علائم زخم معده

عوارض زخم معده چیست؟

عوارض زخم معده ممکن است شامل خونریزی، سوراخ شدن، نفوذ یا انسداد باشد.

خون ریزی

گاهی اوقات یک زخم ممکن است فقط پوشش سطحی دستگاه گوارش را درگیر کند. ممکن است فرد دچار ریزش آهسته اما دائمی خون در دستگاه گوارش شود. با گذشت زمان، کم خونی ممکن است به دلیل از دست دادن خون آهسته ایجاد شود.
اگر زخم‌ها بزرگ‌تر شوند و به عمق دستگاه گوارش گسترش یابند، ممکن است به رگ‌های خونی بزرگ آسیب برسانند و منجر به خونریزی ناگهانی و جدی در مجرای روده شوند.

اگر خون و یا موادی شبیه تفاله قهوه استفراغ می کنید، یا اگر مدفوع سیاه، شبیه قیر یا قهوه ای مایل به قرمز یا خونی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. شانس درمان موفقیت آمیز زخم در صورتی است که برای اولین بار متوجه خونریزی شدید به پزشک مراجعه کنید.

سوراخ کردن

سوراخ شدن زمانی اتفاق می افتد که زخم از طریق دیواره معده یا روده وارد حفره شکمی شود.

اگرچه سوراخ شدن عارضه بسیار کمتری نسبت به خونریزی است، اما هنوز هم در افرادی که زخم معده بدون شک یا درمان نشده دارند، یک مشکل مهم است.
از آنجایی که مردم بیشتر از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده می کنند، بروز سوراخ شدن در حال افزایش است.
هنگامی که سوراخ رخ می دهد، غذای نیمه هضم شده، باکتری ها و آنزیم های دستگاه گوارش ممکن است به داخل حفره شکم ریخته و باعث التهاب و عفونت شود.
پریتونیت معمولا باعث درد ناگهانی و شدید می شود. درمان معمولاً نیاز به بستری فوری و جراحی دارد.

زخم معده چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به سلامت گذشته شما نگاه می کند و یک معاینه فیزیکی به شما می دهد. همچنین ممکن است برخی آزمایشات را انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  التهاب مری چیست؟

آزمایشات تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص زخم عبارتند از :

سری GI فوقانی (دستگاه گوارش) یا بلع باریم. این آزمایش اندام های قسمت بالای سیستم گوارش شما را بررسی می کند. این لوله غذا (مری) ، معده و قسمت اول روده کوچک (اثنی عشر) را بررسی می کند. شما یک مایع فلزی به نام باریم را می بلعید. باریم اندام ها را می پوشاند تا در عکس اشعه ایکس دیده شوند.
آندوسکوپی فوقانی یا EGD (ازوفاگوستروئودنوسکوپی). این آزمایش پوشش داخلی مری ، معده و اثنی عشر را بررسی می کند. از یک لوله نازک روشن به نام آندوسکوپ استفاده می کند. لوله دارای یک دوربین در یک طرف است. لوله در دهان و گلو قرار می گیرد. سپس وارد مری ، معده و اثنی عشر می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند داخل این اندام ها را مشاهده کند. یک نمونه بافت کوچک (بیوپسی) می تواند گرفته شود. این را می توان برای H. pylori بررسی کرد.

آندوسکوپی فوقانی

همچنین ممکن است آزمایشات زیر را انجام دهید تا ببینید عفونت H.pylori دارید یا خیر :

آزمایش خون. اینها وجود سلولهای مبارزه کننده با عفونت (آنتی بادی) را بررسی می کنند که به این معنی است که شما مبتلا به H.pylori هستید.
آزمایش مدفوع. یک نمونه کوچک از مدفوع شما جمع آوری شده و به آزمایشگاه ارسال می شود. در عرض ۲ یا ۳ روز ، آزمایش نشان می دهد که شما مبتلا به H.pylori هستید.
آزمایش تنفسی اوره. با این کار میزان دی اکسید کربن در تنفس هنگام بازدم بررسی می شود. قرص اوره را که دارای مولکول های کربن است می بلعید. در صورت ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری ، اوره تجزیه شده و به دی اکسید کربن تبدیل می شود. با تنفس در کیسه ، نمونه ای از نفس خود گرفته می شود. به آزمایشگاه ارسال می شود. اگر مقدار دی اکسید کربن شما بیشتر از حد معمول باشد ، شما مبتلا به H.pylori هستید.

درمان زخم معده

درمان بستگی به نوع زخم معده شما دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بر اساس آنچه باعث ایجاد زخم شما می شود ، یک برنامه مراقبت برای شما ایجاد می کند.
درمان می تواند شامل تغییر شیوه زندگی ، مصرف داروها یا در برخی موارد جراحی باشد.

درمان خانگی زخم معده

عدم مصرف برخی غذاها از خوردن غذاهایی که علائم شما را بدتر می کند خودداری کنید.

ترک سیگار. سیگار کشیدن می تواند زخم معده شما را از بهبود باز دارد. همچنین با بازگشت زخم ها پس از درمان ارتباط دارد.
محدود کردن مصرف الکل و کافئین. آنها می توانند علائم شما را بدتر کنند.
عدم استفاده از NSAIDs (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی). اینها شامل آسپرین و ایبوپروفن هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای زخم معده چی بخوریم؟

قرص برای زخم معده

آنتی بیوتیک ها. این داروهای مبارزه با باکتری برای از بین بردن باکتری های H.pylori استفاده می شود. اغلب ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و داروهای دیگر برای درمان زخم و خلاص شدن از عفونت استفاده می شود.
مسدود کننده های H2. اینها با مسدود کردن هورمون هیستامین ، میزان اسید معده را کاهش می دهند. هیستامین به تولید اسید کمک می کند.
مهار کننده های پمپ پروتون یا PPI ها. این سطوح اسید معده را پایین می آورد و از مخاط معده و اثنی عشر محافظت می کند.
عوامل محافظ مخاط. این داروها مخاط مخاط معده را از آسیب اسید محافظت می کنند تا بتواند التیام یابد.
آنتی اسیدها اینها به سرعت اسید معده را تضعیف یا خنثی می کنند تا علائم شما کاهش یابد.

در بیشتر موارد داروها می توانند زخم ها را به سرعت درمان کنند. هنگامی که باکتری H. pylori حذف می شود اکثر زخم ها بر نمی گردند.

قرص برای زخم معده

جراحی

در موارد نادر در صورت عدم کمک داروها ممکن است نیاز به جراحی زخم معده باشد. همچنین اگر زخم شما باعث مشکلات پزشکی دیگری شود ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فلج معده یا گاستروپارزی چیست؟

خون ریزی. از آنجا که زخم عضلات معده یا دیواره اثنی عشر را از بین می برد ، رگ های خونی ممکن است آسیب ببینند. این باعث خونریزی می شود.

سوراخ شدن. گاهی اوقات زخم در دیواره معده یا اثنی عشر ایجاد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، باکتری ها و غذای تا حدی هضم می شوند. این باعث عفونت و قرمزی یا تورم (التهاب) می شود.

تنگ شدن و انسداد. زخم هایی که در محل اتصال اثنی عشر به معده یافت می شوند ، می توانند باعث تورم و زخم شوند. این می تواند دهانه اثنی عشر را باریک یا حتی مسدود کند. غذا نمی تواند معده شما را ترک کرده و وارد روده کوچک شما شود. این باعث استفراغ می شود. شما نمی توانید درست غذا بخورید

چرا زخم معده زود خوب نمی شود؟

زخم معده مقاوم به درمان به زخم هایی گفته می شود که پس از ۸ تا ۱۲ هفته درمان استاندارد با داروهای ضد ترشح به طور کامل بهبود نمی یابند. شایع‌ترین علل زخم‌های مقاوم، عفونت مداوم هلیکوباکتر پیلوری و استفاده از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) است.

زخم معده شدید باعث سرطان می شود؟

برای بیشتر افراد، عفونت برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند. اما در برخی، هلیکوباکتر پیلوری می تواند باعث تحریک طولانی مدت، تورم و درد در معده  و زخم معده شود. این می تواند منجر به سرطان معده شود.

زخم معده باعث بوی بد دهان می شود؟

در برخی شرایط، زخم های ناشی از باکتری ها می توانند منجر به بوی بد دهان شوند.

منبع : hopkinsmedicine

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!