رژیم های غذایی نارسایی احتقانی قلب

رژیم های غذایی نارسایی احتقانی قلب برای سلامت قلب

نارسایی احتقانی قلب (CHF) یک وضعیت پزشکی جدی است که در آن قلب آنطور که باید خون را پمپاژ نمی کند. شرایطی مانند فشار خون بالا و بیماری عروق کرونر می تواند منجر به CHF شود. آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی بر سلامت قلب شما داشته باشد، چه در تلاش برای جلوگیری از نارسایی احتقانی قلب باشید و چه با آن زندگی سالم تری داشته باشید.

انتخاب های غذایی سالم برای قلب شامل خوردن غذاهایی است که سدیم کم، چربی اشباع شده، چربی ترانس و قندهای اضافه شده دارند. این مقاله از سلول سبز درباره رژیم‌ های غذایی برای نارسایی احتقانی قلب و نکاتی برای خرید، آشپزی، و غذا خوردن در بیرون، و همچنین چه غذاها و نوشیدنی‌هایی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب گنجانده می‌شود، بحث خواهد کرد.

فواید رژیم غذایی نارسایی احتقانی

یکی از موضوعات رایج در میان الگوهای غذایی که ثابت کرده است در کاهش خطر نارسایی قلبی یا بهبود نتایج پس از نارسایی قلبی مفیدتر است، الگوی غذایی کم سدیم و گیاهی است.

رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی رویکردهای غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) دو الگوی غذایی هستند که به طور مکرر در پیشگیری و درمان نارسایی احتقانی قلب مورد مطالعه قرار گرفته اند.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ از مطالعات نشان داد که هر دو رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم DASH در مقایسه با افرادی که از این الگوهای غذایی پیروی نمی کردند، به محافظت در برابر نارسایی قلبی و یا بدتر شدن عملکرد قلب کمک می کند.

بررسی دیگری در سال ۲۰۱۸ نتایج مشابهی را نشان داد و به این نتیجه رسید که الگوهای غذایی سالم، به ویژه آنهایی که بر روی غذاهای گیاهی تمرکز می‌کنند، مانند رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH، ممکن است در برابر ایجاد نارسایی قلبی محافظت کنند.

علاوه بر رژیم گیاهخواری، این مطالعه نشان داد که کاهش مصرف سدیم به پیشگیری از فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. با وجود ارتباط قوی بین فشار خون بالا و خطر CHF، می توان تصور کرد که کاهش مصرف سدیم نیز در برابر CHF محافظت می کند.

رژیم های غذایی نارسایی احتقانی قلب چگونه کار می کند

رژیم های غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH بسیاری از ویژگی های مشابه دارند. هر دو الگوی غذایی بر میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات تاکید دارند و در عین حال چربی های اشباع شده را محدود می کنند.

رژیم DASH همچنین بر کاهش مصرف سدیم و کل چربی تاکید دارد، در حالی که در عین حال باعث افزایش مصرف پتاسیم می شود. رژیم غذایی مدیترانه ای بر چربی های غیراشباع از غذاهایی مانند ماهی های چرب، روغن زیتون فوق بکر، روغن کانولا و آجیل تاکید دارد.

رژیم غذایی مدیترانه ای

مدت زمان

رژیم های غذایی نارسایی احتقانی، از جمله رژیم مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH، یک رژیم غذایی موقت نیستند، بلکه یک سبک زندگی هستند.

خوردن برای پیشگیری یا درمان CHF ممکن است در ابتدا نیاز به تغییراتی در عادات داشته باشد، اما هدف این است که آنها را تغییری دائمی کنید تا به قلب شما کمک کند تا آخر عمر بهترین عملکرد و عملکرد خود را داشته باشد.

چی بخورم

غذاهای مجازغذاهایی که باید محدود یا اجتناب کرد
سبزیجاتگوشت های قرمز
میوهگوشت های فرآوری شده
غلات کاملقندهای اضافه شده
حبوباتنمک و غذاهای پر سدیم
ماهیغذاهای بسیار فرآوری شده
گوشت پرندگان بدون چربیغذاهای سرشار از چربی اشباع شده
آجیلغذاهای حاوی چربی ترانس
تخم مرغالکل
لبنیات (مقدار کم تا متوسط)مقادیر زیاد مایعات (با CHF فعلی، بسته به توصیه پزشک)
روغن های گیاهی (مقدار کم تا متوسط)
گیاهان و ادویه جات ترشی جات

غذاهای مجاز

میوه ها و سبزیجات : میوه ها و سبزیجات انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین فیبر رژیمی را فراهم می کنند که می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی (قلبی) و چاقی کمک کند. انواع میوه ها و سبزیجات با رنگ های مختلف را به عنوان پایه برنامه غذایی خود قرار دهید.

غلات کامل : غلات کامل مانند برنج قهوه ای، جو، جو، ذرت، چاودار، گندم سیاه و نان سبوس دار، پاستا و تورتیلا حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند که می توانند به حفظ سلامت قلب و بهبود کلسترول کمک کنند.

حبوبات، آجیل و دانه ها : بسیاری از آجیل ها و دانه ها حاوی چربی های غیراشباع سالم، فیبر، ۷ ویتامین E و سایر آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی هستند که ممکن است به مدیریت کلسترول و فشار خون کمک کنند.

پروتئین بدون چربی : ماهی های چرب و تکه های بدون چربی طیور منابع پروتئین بدون چربی هستند که چربی اشباع کمتری دارند. سالمون، ماهی تن، ساردین، قزل آلا، سینه مرغ بدون پوست و گوشت بوقلمون سفید همگی انتخاب های خوبی هستند.

تخم مرغ : یک انتخاب عالی برای صبحانه، تخم مرغ سرشار از پروتئین و همچنین مواد مغذی دیگری مانند سلنیوم، کولین، آهن، لوتئین، فولات و ویتامین های A، D، E و B12 است. تحقیقات اخیر تأیید می کند که وقتی تخم مرغ به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف شود، خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش نمی دهد.

لبنیات : مقادیر کم تا متوسط محصولات لبنی بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای و DASH از جمله پنیر، ماست، پنیر و شیر است.

روغن‌های گیاهی : روغن‌های گیاهی مانند زیتون، آووکادو و روغن کانولا دارای چربی‌های غیراشباع سالم بیشتری هستند و می‌توانند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای قلب گنجانده شوند.

گیاهان و ادویه جات ترشی جات : به جای استفاده از نمک، از میان انواع گیاهان و ادویه جات، ترشی جات انتخاب کنید تا به وعده های غذایی خود طعم بدهید.

رژیم DASH

غذاهایی که باید محدود یا اجتناب کرد

گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده : گوشت های قرمز و فرآوری شده دارای چربی های اشباع شده بیشتری هستند. رژیم های مدیترانه ای و DASH توصیه می کنند که آنها را فقط به مقدار کم مصرف کنید.

قندهای افزوده شده : قندهای اضافه شده، مانند آنهایی که در دسرها، محصولات پخته شده، مرباها، آب نبات، نوشیدنی های شیرین شده با شکر و غیره یافت می شوند، کالری با ارزش غذایی بسیار کمی اضافه می کنند. بهتر است مقدار قندهای افزوده‌ای را که روزانه مصرف می‌کنید محدود کنید.

نمک و غذاهای پر سدیم : نمک و سدیم یکی از عوامل اصلی رژیم غذایی هستند که فشار خون را افزایش می دهند. بنابراین، توصیه می شود از انواع غذاهای کم سدیم یا بدون نمک خریداری شده در خواربار فروشی استفاده کنید.

غذاهای سرشار از چربی اشباع شده و چربی ترانس : غذاهایی مانند کره، روغن پالم و روغن نارگیل، شورت، مارگارین و غذاهای بسیار فرآوری شده اغلب مقدار قابل توجهی از چربی های اشباع شده و/یا ترانس را به رژیم غذایی کمک می کنند.

الکل : رژیم DASH مصرف الکل را به مقدار کم توصیه می کند، نه بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان. رژیم مدیترانه ای اجازه می دهد روزانه یک لیوان شراب (به ویژه شراب قرمز) همراه با شام مصرف کنید. با این حال، اگر در حال حاضر الکل مصرف نمی کنید، توصیه نمی شود که فقط برای این منظور شروع به نوشیدن کنید.

مقدار زیادی مایعات : در CHF، اغلب مایعات در بدن شما تجمع می یابد و کار قلب شما را سخت تر می کند. محدود کردن مصرف سدیم و مقدار مایعاتی که مصرف می کنید ممکن است ضروری باشد. برای تعیین اینکه آیا و چقدر باید مصرف مایعات خود را محدود کنید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود کار کنید.

ملاحظات و توصیه های عملی

برای شروع، این نکات ممکن است به شما کمک کند.

بیرون غذا خوردن

وقتی دور از خانه غذا می خورید :

نمکدان را دور از دید قرار دهید.

از درخواست جایگزینی، مانند سبزیجات بخارپز به جای پوره سیب زمینی و سس، یا سالاد جانبی به جای سیب زمینی سرخ کرده نترسید.

بخواهید به غذای شما نمک اضافه نشود.

قبل از سفارش اطلاعات تغذیه را جستجو کنید یا از آنها بخواهید و گزینه کم سدیم و چربی کمتر را انتخاب کنید.

هنگامی که نوشیدنی مورد نظر خود را از شما می خواهند به جای نوشابه آب بخواهید.

در فروشگاه مواد غذایی

وقتی برای خرید غذا خرید می کنید :

به دنبال انواع غذاهای کنسرو شده و از پیش بسته بندی شده «سدیم کاهش یافته»، «کم سدیم» یا «بدون نمک اضافه شده» باشید.

هنگام خرید سبزیجات منجمد، آنهایی را انتخاب کنید که سس یا نمک اضافه ندارند.

برچسب های مواد غذایی را بخوانید و با هم مقایسه کنید و به میزان سدیم موجود در محصولات مختلف نگاه کنید. گزینه هایی را انتخاب کنید که کمترین میزان سدیم و چربی اشباع را دارند.

در صورت امکان، مرغ، ماهی و گوشت بدون چربی تازه را بدون نمک یا محلول نمکی به جای گوشت های پخته شده، نمکی، دودی و سایر گوشت های فرآوری شده انتخاب کنید.

غذاهای بدون سدیم

آشپزی و غذا خوردن در خانه

هنگام تهیه غذا و غذا خوردن در خانه:

به جای پختن سبزیجات در کره، سعی کنید بجوشانید، بخارپز کنید یا با کمی با روغن زیتون تفت دهید.

هنگام پختن مرغ و ماهی، پختن، کباب کردن، سرخ کردنی، تفت دادن یا کباب کردن به سرخ کردن عمیق ترجیح داده می شود.

نمکدان را از روی میز بردارید، زیرا حتی کمی تکان دادن می تواند مقدار زیادی سدیم به وعده غذایی شما اضافه کند. با گیاهان، ادویه جات ترشی جات، سیر، پیاز و پوست مرکبات و آب آن طعم را به وعده های غذایی خود ببخشید.

با خیال راحت دستور العمل ها را برای تطبیق با رژیم غذایی خود تنظیم کنید. این شامل افزودن نمک کمتر از آنچه لازم است، جایگزین کردن کره با چربی سالم‌تر، مانند روغن زیتون، یا استفاده از غلات کامل به جای غلات تصفیه شده است.

در صورت امکان از ابتدا یا نیمه اول بپزید. این به شما کمک می کند تا غذاهای از پیش بسته بندی شده ای را که استفاده می کنید، که معمولاً سرشار از سدیم، چربی و/یا قندهای اضافه شده هستند، کاهش دهید.

میوه را به جای یک دسر سنتی به عنوان راهی شیرین برای پایان دادن به وعده غذایی خود انتخاب کنید.

محدودیت ها و اصلاحات غذایی

رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH برای اکثر جمعیت ها سالم در نظر گرفته می شوند. با این حال، ممکن است لازم باشد برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، مانند بیماری سلیاک، یا افرادی که رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال می کنند، تغییراتی انجام شود.

یک مطالعه رژیم DASH را در ارتباط با جمعیت های خاص مورد بررسی قرار داد. نویسندگان مطالعه دریافتند که رژیم DASH یک الگوی غذایی سالم برای اکثر افراد است.

با این حال، آنها توصیه کردند که افراد مبتلا به بیماری مزمن کبدی یا کلیوی و کسانی که داروهای آنتاگونیست سیستم رنین-آنژیوتانسین-آلدوسترون (RAAS) برای آنها تجویز شده است، قبل از شروع رژیم با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنند. آلتاس (رامیپریل)، کاپتوپریل و لوتنسین (بناازپریل).

علاوه بر این، محققان همچنین خاطرنشان کردند که افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کنترل نشده، عدم تحمل لاکتوز و بیماری سلیاک ممکن است نیاز به تغییراتی در هنگام پیروی از رژیم غذایی DASH داشته باشند.

قبل از ایجاد هرگونه تغییر بزرگ در رژیم غذایی خود، مهم است که با متخصص مراقبت های بهداشتی خود کار کنید. آنها به شما کمک می کنند تا فواید بالقوه رژیم غذایی برای سلامتی و همچنین عوارض جانبی احتمالی را مشاهده کنید.

آنها همچنین ممکن است بتوانند شما را به یک متخصص تغذیه ثبت شده یا حرفه ای دیگر ارجاع دهند که در صورت نیاز به محدودیت ها یا اصلاحات غذایی اضافی، آموزش، راهنمایی و پشتیبانی ارائه دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!