رژیم غذایی آندومتریوز

رژیم غذایی آندومتریوز + غذاهایی که نباید بخورید

رژیم غذایی به تنهایی نمی تواند آندومتریوز را درمان کند. با این حال، تغییرات رژیم غذایی ممکن است به حفظ، درمان و بهبودی از این بیماری کمک کند. غذا می تواند بر سطح هورمون، التهاب و وزن تأثیر بگذارد، که همه اینها عواملی هستند که بر پیشرفت و شدت اندومتریوز تأثیر می گذارند. رژیم غذایی آندومتریوز  شامل غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها و اسیدهای چرب امگا ۳ مانند میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها و ماهی های چرب می توانند التهاب را کاهش دهند، بنابراین به کاهش درد ناشی از آندومتریوز کمک می کنند.

در این مقاله از سلول سبز تغییرات رژیم غذایی برای آندومتریوز، غذاهایی که به مبارزه با التهاب کمک می‌کنند، زمان درخواست کمک پزشکی و موارد دیگر مورد بحث قرار می‌گیرد.

چه زمانی باید تغییرات رژیم اندومتریوز را در نظر گرفت

یک برنامه غذایی مغذی جزء مهمی از سلامت کلی و طول عمر است. اگر به اندومتریوز مبتلا هستید و در کنترل علائم خود مشکل دارید، اتخاذ برخی تغییرات رژیم غذایی برای کاهش التهاب ممکن است به مدیریت درد شما کمک کند.

علاوه بر این، در صورت تلاش برای باردار شدن، تغییر رژیم غذایی ممکن است شانس باردار شدن شما را افزایش دهد.

درد مزمن مداوم

درد مزمن لگن و شکم یکی از علائم شایع آندومتریوز است. درد مداوم ممکن است به این معنی باشد که شما مقدار زیادی التهاب را تجربه می کنید. اگرچه تغییر رژیم غذایی علائم شما را به طور کامل کاهش نمی دهد، هیچ ضرری در تلاش وجود ندارد

قبل از شعله ور شدن

برخی از افراد مبتلا به آندومتریوز، قبل یا در طول قاعدگی، شعله ور می شوند. برخی دیگر علائم را به طور مداوم، تصادفی یا با تغییرات تجربه می کنند، که اغلب در فرکانس افزایش می یابد و با گذشت زمان بدتر می شود

تغییر عادات غذایی در این زمان ها ممکن است کمک کند، به خصوص اگر مشکلات گوارشی مانند یبوست را تجربه کنید. افزایش مصرف فیبر و مایعات می تواند به درمان یبوست کمک کند.

بعد از جراحی لاپاراسکوپی

یک مطالعه اثرات رژیم غذایی مدیترانه ای را در زنان با تشخیص قبلی لاپاروسکوپی آندومتریوز و درد ناشی از آندومتریوز پس از عمل ارزیابی کرد.

شرکت کنندگان یک برنامه غذایی شامل سبزیجات تازه، میوه، گوشت سفید، ماهی چرب، محصولات سویا، غذاهای غنی از منیزیم و روغن های سرد فشرده را دنبال کردند. از آنها خواسته شد از نوشیدنی های شیرین، گوشت قرمز، شیرینی ها و چربی های حیوانی خودداری کنند. محققان بهبودهای قابل توجهی را در این وضعیت یافتند، از جمله:

تسکین درد عمومی
گرفتگی های قاعدگی
درد هنگام مقاربت
مشکل در حرکات روده

باروری

افراد مبتلا به اندومتریوز در معرض افزایش خطر ابتلا به مشکلات باروری هستند.

تحقیقات نشان می دهد که خوردن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای دریایی کم جیوه، حدود دو بار در هفته، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات ممکن است باروری را در مردان و زنان بهبود بخشد.

علاوه بر این، مواد مغذی خاصی برای بارداری سالم مورد نیاز است، از جمله :

اهن
کلسیم
ید
اسید فولیک
کولین
اسیدهای چرب امگا ۳
اندومتریوز می تواند باعث ایجاد ضایعات اندو در داخل لگن و سایر قسمت های بدن خارج از لگن شود. ضایعات اغلب در تخمدان ها، رباط ها، سطح صفاق، روده و مثانه یافت می شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم بدون شکر ؛ مزایا، معایب، فهرست غذاها و برنامه غذایی

غذاهای ضد التهابی در رژیم غذایی اندومتریوز

اگرچه رژیم غذایی خاصی برای آندومتریوز وجود ندارد، برخی از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان بالا برای کاهش التهاب تشویق می شوند. ثابت شده است که رژیم مدیترانه‌ای قادر به کاهش نشانگرهای التهاب است. این سبک غذایی شامل میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، ماهی‌های چرب، روغن زیتون، آجیل و دانه‌ها است و در عین حال چربی‌های ترانس، چربی‌های اشباع شده و غذاهای شیرین را محدود می‌کند.

منیزیم و روی

غذاهای حاوی منیزیم و روی می توانند به کاهش التهاب کمک کنند. غذاهای غنی از منیزیم عبارتند از غلات کامل، حبوبات، آجیل، دانه ها، محصولات لبنی و سبزیجات برگ سبز. در عین حال، صدف، گوشت گاو، تخم کدو تنبل، تخم مرغ، محصولات لبنی، غلات صبحانه غنی شده، جو، غلات کامل و حبوبات حاوی روی هستند. .

استروژن

رشد اندومتریوز توسط استروژن تحریک می شود. خوردن غذاهایی که به حذف استروژن کمک می کنند و از بالا رفتن بیش از حد سطح آن جلوگیری می کنند ممکن است مفید باشد. غذاهای غنی از فیبر می توانند به بیرون کشیدن استروژن از بدن از طریق حرکات روده کمک کنند
غذاهای سرشار از فیبر عبارتند از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل، دانه ها و حبوبات.

اسیدهای چرب امگا ۳

غذاهای حاوی چربی امگا ۳ به آرام کردن التهاب کمک می کنند، که ممکن است شدت علائم را کاهش دهد و به طور بالقوه پیشرفت اندومتریوز را کاهش دهد. اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی ها مانند سالمون، ساردین، ماهی تن و گردو، دانه کتان، دانه چیا یافت می شود. ، روغن های گیاهی و غذاهای غنی شده.

لبنیات

یک مطالعه مصرف بیشتر محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر را با خطر کمتر ابتلا به اندومتریوز مرتبط دانست. این

مکمل هایی که باید با اندومتریوز امتحان کنید

قبل از مصرف هر گونه مکملی مهم است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. شما می‌خواهید مطمئن شوید که مکمل‌هایی که انتخاب می‌کنید با داروهای فعلی که مصرف می‌کنید تداخل نداشته باشند، آنها از یک منبع قابل اعتماد هستند و دوزهای آنها خیلی بالا نباشد.

نوع مکمل هایی که انتخاب می کنید به نتیجه ای که به دنبال دستیابی به آن هستید بستگی دارد. اگر قصد بارداری دارید، باید ویتامین دوران بارداری حاوی اسید فولیک و کولین مصرف کنید. مکمل های دیگری که ممکن است توصیه شوند عبارتند از روی، منیزیم، پروبیوتیک ها، ویتامین C، ویتامین D، کورستین، کورکومین، ویتامین E و اسیدهای چرب امگا ۳.

رژیم غذایی اندومتریوز : غذاهایی که باید محدود یا اجتناب کرد

تحقیقات نشان می دهد که غذاهای حاوی چربی ترانس و قند بالا می توانند التهاب را افزایش دهند. دریافت بیشتر چربی ترانس نیز با احتمال بیشتری برای ابتلا به اندومتریوز مرتبط است.

غذاهای سرشار از چربی ترانس عبارتند از:

غذاهای سرخ شده
محصولات پخته شده (دونات، کلوچه، شیرینی، بیسکویت)
گوشت قرمز (گوشت گاو، گوسفند)
کره
این بدان معنا نیست که دیگر هرگز نمی توانید این غذاها را بخورید، اما محدود کردن مصرف ممکن است کمک کند. همچنین فضای بیشتری را برای غذاهای دیگر مانند میوه ها و سبزیجات تازه باز می کند که می تواند مفید باشد.

ارتباط زمانی که مصرف بیش از سه وعده در روز بود بیشتر به نظر می رسید. محققان معتقدند این ارتباط ممکن است به این دلیل رخ دهد که این غذاها سرشار از کلسیم، ویتامین D و منیزیم هستند.

آیا فیتواستروژن ها در رژیم غذایی اندومتریوز خوب هستند یا بد؟

فیتواستروژن ها ترکیبات استروژن مانند طبیعی هستند که در گیاهان یافت می شوند. منابع غذایی فیتواستروژن ها در میوه ها، سبزیجات، اسفناج، جوانه ها، لوبیاها، کلم، سویا، غلات و دانه های روغنی (مانند بذر کتان) یافت می شوند. کلاس های مختلفی از فیتواستروژن ها از جمله ایزوفلاون ها، کومستان ها، لیگنان ها و فلاونوئیدها وجود دارد.

داده های مربوط به فیتواستروژن ها و اندومتریوز پیچیده و متناقض است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که فیتواستروژن‌ها می‌توانند اثر ضد استروژنی داشته باشند و به کاهش التهاب کمک کنند، در حالی که تحقیقات دیگر برعکس آن را یافته‌اند.

پیچیدگی در میزان استروژن یک فرد و انواع و مقادیر فیتواستروژن های مصرفی است. بسیاری از مطالعات کوتاه هستند و شامل حیوانات می شوند، که فرمول یک پاسخ را دشوار می کند. محققان نیاز به مطالعات طولانی‌تر را تأیید می‌کنند.

روش های طبیعی برای امتحان با رژیم اندو
درمان های طبیعی، مانند طب مکمل و جایگزین (CAM)، مداخلاتی هستند که بخشی از مراقبت های استاندارد نیست. در درمان اندومتریوز، این رویکردهای طبیعی ممکن است شامل موارد زیر باشد: ۲۵

گیاهان (نسخه گیاهی، عصاره و ثبت اختراع)
طب سوزنی
فیزیوتراپی مایکروویو
تنقیه طب گیاهی چینی (CHM enema).
از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بپرسید که آیا این رویکردها می توانند به شما کمک کنند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!