روکش دندان چیست

روکش دندان چیست؟ ؛ انواع، هزینه و روش

روکش دندان نوعی کلاهک است که در بالای دندان آسیب دیده قرار می گیرد. دندانپزشکان روکش دندان را زمانی توصیه می کنند که:

دندان شما دارای یک پرکردگی بسیار بزرگ است که از ساختار طبیعی دندان شما بزرگتر است.
دندان شما درمان ریشه داشت.
شما ترکیبی از درمان ریشه و پرکردگی بزرگ دارید.
به دلایل زیبایی نیاز به روکش دارید.

انواع روکش دندان

روکش های دندانی را می توان با استفاده از مواد مختلف ساخت. از جمله آنها عبارتند از :

طلا و سایر فلزات
پرسلن (سرامیک) یا سرامیک شیشه ای
پرسلن ذوب شده به فلز (PFM)
زیرکونیا
لیتیوم دی سیلیکات

از این مواد برای ساخت روکش برای اهداف مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال، یک نظرسنجی از ۱۷۷۷ دندانپزشک نشان داد که بیش از نیمی از لیتیوم دی سیلیکات برای روکش های قدامی (وضعیت جلو) ترجیح داده می شود.

روکش طلا

چه کسی به روکش نیاز دارد؟

روکش های دندانی برای قرار دادن یک دندان خاص ساخته می شوند، خواه این دندان موجود باشد یا مصنوعی. افرادی که از روکش های دندانی استفاده می کنند ممکن است این کار را انجام دهند زیرا روکش ها :

یک دندان آسیب دیده یا نامناسب را بپوشانید.
به عنوان بخشی از ایمپلنت، فاصله بین دندان های از دست رفته را پر کنید.
یک دندان مصنوعی را از هر طرف، به عنوان بخشی از یک بریج دندان، حمایت کنید.
گاهی اوقات، روکش دندان می تواند برای ایجاد یک پوسته محافظ در اطراف دندانی که در اثر درمان های دیگر، مانند کانال ریشه، ضعیف شده است، استفاده شود.

آیا می خواهید کانال ریشه شما بیشتر دوام بیاورد؟ مطالعه می گوید برای پر کردن یا روکش انتخاب کنید.

چه کسی به روکش نیاز دارد

هزینه روکش های دندانی

هزینه یک روکش دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از هدف روکش (به عنوان مثال، به عنوان بخشی از یک ایمپلنت یا پل) تا مواد و روش‌های مورد استفاده برای ساخت آن (به عنوان مثال، همه موارد کم هزینه تر). – روکش های زیرکونیا یا رزین های مورد استفاده در روکش های پرینت سه بعدی).
روکشی که برای ایمپلنت تک دندانی طراحی شده است ممکن است از مواد کمتری استفاده کند اما منجر به مراجعه مکرر به مطب شود. یا، روکش سه واحدی که بخشی از یک بریج است ممکن است ترمیم بادوام‌تری به نظر برسد، اما به احتمال زیاد باعث آسیب دائمی به دو دندان مجاور نیز می‌شود.

انتخاب روکش دندان

همه روکش ها در همه شرایط مناسب نیستند. برای مثال، انواع خاصی از اندوکراون ها (در میان آنها لیتیوم دی سیلیکات) جایگزین قابل اعتمادی برای دندان های مولر در نظر گرفته می شوند، اما هنوز برای دندان های دیگر نه. بنابراین روکش شما (و هزینه ها) به شرایط خاص شما بستگی دارد.

روش قرار دادن روکش دندان

نحوه قرار دادن روکش دندان به عواملی بستگی دارد که شامل نوع روکش و محل قرارگیری آن می شود. همچنین آماده سازی هایی وجود دارد که باید هم در مواد روکش و هم در دندان های شما قبل از قرار دادن روکش انجام شود.

این مراحل و عوامل عبارتند از :

قالب های دندانی، از طریق اسکن دیجیتال یا قالب های فیزیکی سنتی برای ارائه شکل دقیق دندان های شما به آزمایشگاه
سایه زدن متناسب با رنگ دندان، مخصوصاً با روکش های سرامیکی و PFM (اما نه روکش های طلایی)
آماده سازی دندان مانند از بین بردن پوسیدگی دندان قدیمی، پر کردن دندان و قرار دادن کلاهک لاستیکی
شکل دادن به دندان، برای اطمینان از تناسب دقیق روکش در تمام لبه ها
سرویس همان روز

با فناوری پیشرفته، ویزیت های یک روزه می تواند منجر به آماده شدن سریع دندان ها و قالب های دیجیتالی شود که روکش شما را تولید کرده و بلافاصله آماده قرار دادن می کند. نیازی به روکش های موقت نیست. فرآیند ساده‌تر و راحت‌تر معمولاً گران‌تر است.

نخستین دیدار

با یک فرآیند سنتی تر، اولین ویزیت شما شامل عکس برداری با اشعه ایکس برای بررسی دندان در جایی که به روکش نیاز دارید و استخوان اطراف آن است. این برای شناسایی هر نوع درمان دیگری است که ممکن است ابتدا لازم باشد انجام شود یا اینکه آیا خطر عفونت یا عوارض بالاتری وجود دارد یا خیر.

دندانپزشک از یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن دندان و بافت های اطراف استفاده می کند. اگر کانال ریشه داشته اید، دندانپزشک شما همچنان احتمالاً به دلیل نزدیک بودن به لثه و بافت دندان، استفاده از داروی بی حسی را انتخاب می کند. سپس دندان را به شکل دقیقی برای روکش تغییر می دهند.

نوع روکش مورد استفاده تعیین می کند که چه مقدار از دندان شما تغییر شکل داده یا برداشته شود. آنها همچنین ممکن است نیاز به تعمیرات، مانند پرکردن، در این مرحله، قبل از ساختن قالب دیجیتال یا قالب دندانی نهایی داشته باشند.

در اولین مراجعه شما یک روکش موقت تا زمانی که روکش دندان آماده شود دریافت خواهید کرد. اینها را می توان به سرعت با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ساخت. آنها برای محافظت از دندان مورد نیاز هستند زیرا بیشتر مینای دندان در مرحله آماده سازی از روی دندان برداشته می شود و عاج در معرض دید باقی می ماند. روکش موقت تا زمانی که روکش دائمی آماده شود در جای خود باقی می ماند.

رنگ روکش دندان

بازدید دوم

ممکن است چند هفته طول بکشد تا یک آزمایشگاه دندانپزشکی روکش شما را تولید کند، که در ویزیت دوم قرار خواهد گرفت. دندانپزشک روکش موقت را برمی دارد و مناسب روکش دائمی شما را آماده می کند. سپس دندان را بی حس می کنند و روکش جدید را در جای خود سیمان می کنند.
دندانپزشک با استفاده از یک تکه نخ دندان، تماس های بین روکش و دندان های مجاور را نیز بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود که تماس ایده آل بین دندان ها وجود دارد. تماس‌هایی که خیلی سفت هستند یا اصلاً تماس ندارند، در درازمدت مشکل ایجاد می‌کنند، هنگام استفاده از نخ دندان یا با اجازه دادن به گیر افتادن ذرات غذا بین دندان‌ها.

سپس دندانپزشک شما یک ماده باندینگ را روی دندان آماده شده قرار می دهد. برخی از عوامل باندینگ برای تنظیم مواد به نور پخت نیاز دارند. پس از آماده شدن، روکش قرار داده شده و بررسی می شود. دندانپزشک شما تقریباً ۱۰ دقیقه صبر می کند تا سیمان دائمی گیر کند. پس از آماده شدن، دندانپزشک شما نحوه گاز گرفتن دندان های شما را بررسی می کند.

هر نقطه بلند روی روکش روی دندان مقابل کاهش می یابد. بسیار مهم است که نیش درست باشد. این به این دلیل است که بایت زیاد می تواند منجر به حساسیت دندان و دندان درد شود.

مراقبت از روکش دندان

پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پرهیز از غذاهای چسبنده یا سفت، شما آماده هستید تا با روکش جدید خود سازگار شوید. برای مقاومت در برابر نیروهای طبیعی گاز گرفتن، جویدن و آسیاب کردن ساخته شده است.
با این حال، درک این نکته بسیار مهم است که روکش ها تخریب ناپذیر نیستند. آنچه می خورید بزرگترین تغییری است که با توجه به روکش جدید خود ایجاد خواهید کرد. به عنوان مثال، آب نبات و آجیل کامل (برخلاف برش ها) برای روکش ها بسیار مخرب هستند. شما باید سعی کنید از آنها اجتناب کنید.

همچنین بسیار مهم است که به پیروی از یک رژیم بهداشتی دهان و دندان که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن حرفه‌ای روکش های شما می‌شود، ادامه دهید.

مشکلات رایجی که ممکن است رخ دهد

اکثر روکش ها به خوبی کار می کنند، با برخی تغییرات کوچک بسته به مواد استفاده شده برای ساخت آنها. با این حال، بیش از ۱۰٪ از روکش ها باید در ۱۰ سال اول به دلایل فنی یا فیزیکی تعویض شوند. دلایل رایج عبارتند از :

شکستگی روکش یا شل بودن پیچ های قرارگیری
تراشه، به خصوص با مواد زیرکونیایی روکش شده و واحدهای پل
تغییر رنگ بافت نزدیک روکش

هنگامی که با روکش زندگی می کنید، برای جلوگیری از خراب شدن کاری نمی توانید انجام دهید. به خاطر داشته باشید که شکست روکش دندان نیز ممکن است به محل آن بستگی داشته باشد. روکش‌های دندان‌های بالایی به دلیل قرارگیری پیچیده‌تر، بیشتر از روکش‌های فک پایین در خطر هستند.

اینکه روکش دندان چقدر خوب عمل می کند به انتخاب های اولیه شما در مورد مواد و روش های روکش بستگی دارد، بنابراین گزینه های خود را قبل از قرار دادن با دندانپزشک خود در میان بگذارید. اگر عوارض بعدی را تجربه کردید، فوراً به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!