پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ؛ مراحل، علت و درمان

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها در دهان اسیدهایی تولید می‌کنند که به مینا یا لایه بیرونی محافظ دندان حمله می‌کنند. در صورت عدم درمان، پوسیدگی دندان می تواند منجر به بیماری لثه، حفره و احتمالاً از دست دادن دندان شود.

متأسفانه این مشکل بسیار شایع است. دانستن علائم و نشانه ها می تواند منجر به درمان برای بازگرداندن دندان ها و لثه های سالم شود. همچنین یادگیری نحوه رعایت بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی بسیار مهم است.

در این مقاله از سلول سبز علل و عوامل خطر ، علائم و نشانه ها، مراحل و نحوه درمان پوسیدگی دندان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

مراحل پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان بلافاصله اتفاق نمی افتد. در عوض، به مرور زمان در یک سری مراحل به دلیل بهداشت نامناسب دهان رخ می دهد.

مرحله ۱ : لکه های سفید دمینرالیزاسیون در مینا

از آنجایی که اسیدها مینای دندان را می شکنند، ممکن است لکه های سفید در نتیجه مواد معدنی از دست رفته روی دندان ظاهر شوند. اگر مینای دندان در این مرحله ترمیم شود، لکه های سفید روی دندان ممکن است ناپدید شوند زیرا دندان مواد معدنی از دست رفته را به دست می آورد.

مرحله ۲ : تشکیل حفره و پوسیدگی مینا

اگر مینای دندان با شروع لکه های سفید ترمیم نشود، می تواند با افزایش اتلاف مواد معدنی به ضعیف شدن آن ادامه دهد. در این مرحله، یک حفره می تواند شروع به تشکیل شود. در ابتدا، ممکن است به صورت یک لکه قهوه ای روشن روی دندان ظاهر شود. در صورت عدم درمان، سوراخی در دندان ایجاد می شود. هنگامی که حفره تشکیل شد، نمی توان آن را معکوس کرد، فقط با قرار دادن یک پرکننده ترمیم می شود.

مرحله ۳ : پوسیدگی عاج

در زیر مینای دندان، عاج پالپ مرکز دندان را می پوشاند. از آنجایی که عاج نرم تر از مینای دندان است، معمولاً عاج خیلی سریعتر از مینای دندان پوسیده می شود. هنگامی که پوسیدگی دندان به عاج منتقل می شود، مهم است که فوراً درمان شوید و گرنه به مرکز دندان منتقل می شود.

مرحله ۴ : آسیب به پالپ

داخل دندان بافت نرم حاوی اعصاب و عروق خونی است. این پالپ نامیده می شود. هنگامی که پوسیدگی دندان به پالپ گسترش می یابد، این احتمال وجود دارد که نیاز به درمان ریشه داشته باشد. ممکن است بیمار برای دریافت این درمان به یک متخصص معروف به اندودنتیست ارجاع داده شود.

مرحله ۵ : عفونت، آبسه و بیماری لثه

هنگامی که پوسیدگی دندان به پالپ می رسد، به یک عفونت کامل تبدیل می شود که بر اعصاب و عروق خونی دندان تأثیر می گذارد و می تواند به استخوان فک و سایر دندان ها حرکت کند. این می تواند منجر به آبسه دندان یا یک پاکت چرکی شود. اگر درمان نشود، دندان ممکن است بمیرد.

علائم پوسیدگی دندان

علائم عبارتند از :

دندان درد؛ درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد
حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد یا گرم
حساسیت به شیرینی جات
لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان
حفره ها
عفونت یا آبسه
بوی بد دهان
طعم بد در دهان شما

علائم پوسیدگی دندان

تشخیص پوسیدگی دندان

در طول معاینه دندان، دندانپزشک شما به دنبال هر نقطه سفید یا قهوه ای روی دندان و همچنین نقاط نرم یا چسبنده که نشان دهنده ضعیف شدن مینای دندان باشد، می گردد. در صورت لزوم، دندانپزشک شما همچنین ممکن است برای یافتن نقاط پوسیدگی دندان که ممکن است به راحتی قابل مشاهده نباشد، عکس رادیوگرافی بگیرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انواع پوسیدگی دندان ؛ سطح اکلوزال، حفره و ریشه

علت و عوامل خطر پوسیدگی دندان

تعدادی از علل و عوامل خطر وجود دارد که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

محل قرارگیری دندان ها

دندان هایی که در پشت دهان قرار دارند ممکن است بیشتر در معرض پوسیدگی دندان باشند زیرا هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به سختی به آنها دسترسی پیدا می کنند.

ژیم غذایی

رژیم غذایی غنی از قند و نشاسته می تواند منجر به پوسیدگی بیشتر دندان شود زیرا باکتری های موجود در پلاک دندان از این مواد برای ساخت اسیدهایی استفاده می کنند که می توانند مینای دندان را از بین ببرند.

دفعات خوردن و آشامیدن

اگر در طول روز اغلب غذا می خورید یا می نوشید، مینای دندان روی دندان شما زمانی برای بهبودی پس از حملات اسیدی که منجر به از دست رفتن مواد معدنی می شود، ندارد.

تغذیه نوزادان در شب

اگر نوزاد خود را در شب با شیشه شیر پایین بیاورید، خطر ماندن شیر خشک یا شیر مادر در دهان روی دندان ها بیشتر است. هر چه بیشتر روی دندان بماند، فرصت بیشتری برای تشکیل اسیدها و حمله به مینای دندان وجود دارد.

خشکی دهان

بزاق نقش مهمی در از بین بردن باکتری های موجود در دهان دارد که منجر به حمله اسیدها به مینای دندان می شود. اگر بزاق کافی برای جلوگیری از خشکی دهان ندارید، در معرض خطر بیشتری برای پوسیدگی دندان هستید زیرا باکتری های بیشتری در دهان دارید.

بهداشت نامناسب دهان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز در از بین بردن باکتری ها، پلاک ها و اسیدهایی که می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند کمک زیادی می کند. این شامل مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان می شود تا سطح دندان به طور کامل تمیز شود و نخ دندان می تواند تمام ذرات غذا بین دندان ها و در امتداد خط لثه را از بین ببرد.

سن

با افزایش سن، دندان های ما ساییدگی و پارگی بیشتری را تجربه می کنند که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. همچنین اگر لثه‌های شما عقب‌رفته باشد، دندان‌ها بیشتر در معرض باکتری‌ها و اسیدهایی هستند که منجر به پوسیدگی می‌شوند.

فلوراید ناکافی

فلوراید، یک ماده معدنی که در برابر اسید مقاومت ایجاد می کند، برای کمک به محافظت از مینای دندان در برابر حملات اسیدی که منجر به پوسیدگی دندان می شود، ضروری است. اگر از طریق تلاش هایی مانند مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، فلوراید کافی دریافت نکنید، دندان های شما بیشتر مستعد پوسیدگی هستند.

اختلالات خوردن

تغذیه مناسب کلید ساختن دندان ها و لثه های قوی و سالم است. اگر مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت دهان و دندان را به دلیل اختلال خوردن دریافت نکنید، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شوید. همچنین، استفراغ مکرر دندان ها را در معرض اسیدهای معده قرار می دهد که می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

سوزش معده و رفلاکس معده

اسیدهای تولید شده توسط سوزش معده یا رفلاکس معده، یک اختلال گوارشی که در آن اسیدهای معده به داخل دهان برمی‌گردند، می‌توانند به داخل دهان و روی دندان‌ها حرکت کنند. این می تواند به مینای دندان آسیب برساند و در نتیجه باعث پوسیدگی دندان شود.

کارهای دندانپزشکی قدیمی، فرسوده یا شکسته

با گذشت زمان، پرکردگی ها ممکن است شکسته شوند و اسیدها و باکتری ها به شکاف های اطراف آن پرکننده ها نشت کنند.

علت پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان بر اساس میزان پیشرفت آن متفاوت است. درمان ها عبارتند از :

درمان های فلوراید : اگر در مراحل اولیه هستید، دندانپزشک شما می تواند درمان های فلوراید را برای کمک به مبارزه با اسید و بازیابی و محافظت از مینای دندان توصیه کند.

پرکردن حفره ها : اگر سوراخ (حفره) در دندان ایجاد شود دندانپزشک شما باید هرگونه بافت پوسیده دندان را جدا کرده و آن را با یک پرکننده جایگزین کند.

روکش های دندانی : اگر پوسیدگی دندان از حفره خارج شده باشد و روی سطح داخلی دندان (عاج و احتمالاً پالپ) تأثیر بگذارد، دندانپزشک تمام بافت های آسیب دیده را برمی دارد و روی دندان را با روکش می پوشاند. ظاهر دندان را تکرار می کند.
کانال ریشه : هنگامی که پوسیدگی دندان به پالپ گسترش می یابد، متخصص ریشه باید به داخل دندان برود تا تمام پوسیدگی ها و عفونت های موجود در اعصاب و رگ های خونی دندان را از بین ببرد. هنگامی که پوسیدگی از بین رفت و دندان از عفونت بهبود یافت، دندانپزشک شما احتمالاً دندان را با روکش می پوشاند.
درمان عفونت، کشیدن دندان احتمالی : اگر دندان غیرقابل ترمیم باشد، دندانپزشک شما احتمالاً آن را خارج کرده و با یک دندان مصنوعی جایگزین می کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!