روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی چیست؟

روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت خود حمله می کند. این یک اختلال مزمن است که با افزایش سن شیوع آن افزایش می یابد، اما می تواند در هر سنی شروع شود. علائم شامل درد، تورم و سفتی مفاصل است. در صورت عدم درمان، آسیب و بدشکلی مفصل در نهایت می تواند منجر به مشکل در حرکت دست ها، مچ دست، زانو و یا باسن شود. روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌تواند بیش از مفاصل را نیز درگیر کند – به طور بالقوه به پوست، رگ‌های خونی، ریه‌ها، چشم‌ها و یا قلب آسیب می‌رساند.

درمان‌های تجویزی شامل داروهای ضد التهاب، داروهای ضد روماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری، مهارکننده‌های ژانوس کیناز است. فیزیوتراپی و تمرینات کم تاثیر نیز توصیه می شود.

روماتیسم مفصلی

علائم روماتیسم مفصلی

درد، تورم و سفتی چندین مفاصل از علائم و نشانه های کلاسیک آرتریت روماتوئید هستند و همه آنها از ماهیت التهابی مزمن این بیماری نشات می گیرند. التهاب مداوم می تواند به مرور زمان منجر به از دست دادن پیشرونده تحرک، بدتر شدن دوره های بیماری و تغییر شکل مفصل شود. قلب، ریه‌ها، چشم‌ها و سیستم گردش خون نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند و علائم دیگری را به همراه داشته باشند و خطر ناتوانی و مرگ را افزایش دهند.

با درک علائم و نشانه های آرتریت روماتوئید، می توانید قبل از ایجاد عوارض جدی تر، به دنبال تشخیص و درمان باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای روماتیسم مفصلی چی بخوریم؟

علائم اولیه

چیزی که روماتیسم مفصلی را بسیار گیج کننده می کند این است که هیچ دو مورد مشابهی ندارند. در حالی که برخی به تدریج با دوره های بهبودی پایدار رشد می کنند، برخی دیگر سریع و سخت ضربه می زنند

به طور کلی، اولین علائم بیماری معمولا مبهم هستند. شاید یک درد مبهم یا سفتی که با حرکت ملایم ناپدید می شود.

مفاصل کوچکتر معمولاً اولین آسیب دیده هستند، مانند مفاصل دست یا پا. در مواردی مانند این، علائم اغلب مزمن هستند و به تدریج اما به طور مداوم با شعله ور شدن گاه به گاه پیشرفت می کنند.

با این حال، همیشه اینطور نیست. در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران، علائم اولیه ناگهانی و شدید است و به دنبال آن یک دوره طولانی بدون هیچ علامتی وجود دارد. برخی دیگر ممکن است علائم متناوب داشته باشند که با نظم خاصی می آیند و می روند.
در حالی که این بیماری در ابتدا ممکن است فقط یک مفصل را درگیر کند (مونوآرتریت)، معمولاً مفاصل اضافی را در طول زمان تحت تأثیر قرار می دهد (پلی آرتریت).
در همین حال، الگوی مفاصل آسیب دیده اغلب متقارن خواهد بود، به این معنی که هر مفصلی که در یک طرف بدن تحت تاثیر قرار می گیرد، در سمت دیگر تحت تاثیر قرار می گیرد.

علائم پیشرفت بیماری

روماتیسم مفصلی یک اختلال مزمن و پیشرونده است. تا زمانی که التهاب زمینه‌ای بهبود نیابد، بیماری به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و نه تنها باعث درد و سفتی می‌شود، بلکه یکپارچگی خود مفصل را نیز تضعیف می‌کند.

با گذشت زمان، پاسخ خودایمنی بی امان می تواند غضروف مفصل را تخریب کند، بافت استخوانی را فرسایش دهد، و باعث پیوند مفاصل شود و دامنه حرکت را بیشتر محدود کند. این امر به ویژه در مورد مفاصل تحمل کننده وزن که در آنها آسیب می تواند منجر به از دست دادن تحرک شود، مانند زانوها صادق است.

ادم، تورم بافت ناشی از احتباس مایعات نیز شایع است. در آرتریت روماتوئید، تورم معمولاً با مفاصل ملتهب پا، مچ پا، ساق پا، بازوها و دست‌ها همراه است.

در نهایت، با از بین رفتن زیربنای ساختاری، مفاصل شروع به از دست دادن شکل و تراز خود می کنند و در نتیجه تغییر شکل مفصل ایجاد می شود.

علائم روماتیسم مفصلی

نمونه های رایج این مورد عبارتند از :

انحراف اولنار : تغییر شکل مفاصل بزرگ در بند انگشتان
انقباض مفصل : کوتاه شدن محدود کننده عضلات اطراف مفصل
سابلوکساسیون مچ : دررفتگی و ناهماهنگی استخوان های مچ دست

معمولاً در این مرحله است که سایر عوارض بالقوه جدی‌تر ممکن است ایجاد شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد

علت روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی ناشی از حمله سیستم ایمنی بدن به بخش‌هایی از بدن شما است که گویی میکروب‌های خطرناکی هستند. در میان سایر بافت ها، سیستم ایمنی غشاهای اطراف مفاصل شما را هدف قرار می دهد که سینوویوم نامیده می شود. این منجر به التهاب می شود که می تواند به استخوان و غضروف مفاصل آسیب برساند و حتی از بین ببرد.

مانند سایر اختلالات خودایمنی، مانند لوپوس و پسوریازیس، علت اصلی روماتیسم مفصلی به خوبی شناخته نشده است. چیزی که پزشکان می‌دانند این است که عوامل خاصی از جمله سیگار کشیدن و چاقی می‌توانند شما را در معرض خطر بالاتر نه تنها ابتلا به بیماری، بلکه علائم شدیدتر قرار دهند.

روماتیسم مفصلی، مانند همه بیماری های خودایمنی، توسط یک سیستم ایمنی که دچار مشکل شده است، تعریف می شود. در شرایط عادی، بدن پروتئین‌های دفاعی (به نام آنتی‌بادی) تولید می‌کند که برای هدف قرار دادن و حمله به یک عامل بیماری‌زا (به نام پاتوژن) برنامه‌ریزی شده‌اند.

به دلایل ناشناخته، بدن گاهی اوقات اتوآنتی بادی تولید می کند که سلول ها و بافت های طبیعی را با عوامل بیماری زا اشتباه می گیرند. بسته به اختلال، حمله خودایمنی ممکن است تعمیم یافته (بر اندام های متعدد تأثیر بگذارد) یا خاص (ترجیحاً یک یا چند سیستم اندام را هدف قرار دهد).

در روماتیسم مفصلی، مفاصل به طور خاص مورد هدف قرار می‌گیرند، که نشان می‌دهد بخشی از سیستم ایمنی بدن آنتی‌بادی‌ها را به روشی بسیار خاص «برنامه‌ریزی اشتباه» می‌کند. باور بر این است که انواع موجود در سیستم آنتی ژن لکوسیت انسانی (HLA)، محل ژنتیکی که پاسخ ایمنی را کنترل می کند، در مرکز این ناهنجاری قرار دارند.

ممکن است ترکیب خاصی از انواع ژن و/یا جهش ژنتیکی برای شروع بیماری کافی باشد. با این حال، همه افراد مبتلا به این گونه های ژنی به روماتیسم مفصلی مبتلا نمی شوند و همه افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید این گونه های ژنی را ندارند.

این بدان معناست که احتمالاً عوامل دیگری می توانند پاسخ خود ایمنی را تحریک کنند، به ویژه (اما نه تنها) ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری. یک نظریه این است که برخی از باکتری ها یا ویروس ها ممکن است به طور ناخواسته سیستم ایمنی را “گیج کنند”. چهار عفونت مشکوک به ایجاد روماتیسم مفصلی در برخی افراد عبارتند از :

ویروس اپشتین بار (EBV)
اشریشیا کلی (E. coli)
ویروس هپاتیت C (HCV)
مایکوباکتریوم

علت روماتیسم مفصلی

تشخیص روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یک بیماری سخت برای تشخیص برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی است، به خصوص در مراحل اولیه آن، زیرا علائم و نشانه های آن مشابه علائم بسیاری از بیماری های دیگر است. تا کنون، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی حتی یک آزمایش که به طور قطعی روماتیسم مفصلی را تشخیص دهد، نداشته اند، بنابراین آنها به معاینه فیزیکی، سابقه پزشکی خانوادگی، چندین آزمایش خون و تصویربرداری مانند اشعه ایکس متکی هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پوکی استخوان چیست و چگونه درمان می شود

درمان روماتیسم مفصلی

در حالی که هیچ درمانی برای آرتریت روماتوئید (RA) وجود ندارد، طیف وسیعی از درمان ها وجود دارد که می توانند درد و تورم این اختلال التهابی مزمن را کاهش دهند.

آنها شامل داروهای خودمراقبتی، رژیم غذایی، مسکن‌های بدون نسخه و نسخه‌ای، درمان شغلی یا فیزیوتراپی و داروهای ضدروماتیسمی اصلاح‌کننده بیماری نسل جدید (DMARDs) می‌شوند. در موارد شدید ممکن است نیاز به اقدامات در مطب مانند آرتروسنتز یا جراحی برای ترمیم یا جایگزینی مفصل آسیب دیده باشد.

درمان اولیه : خود مدیریتی

درمان خود را با ورزش های کم شدت و کم تاثیر برای مبارزه با سفتی مفاصل، همراه با گرما و سرما درمانی شروع کنید. یک رژیم غذایی سالم همچنین ممکن است به کاهش التهاب و بهینه سازی وزن شما کمک کند. همراه با فعالیت بدنی و تغذیه، خدمات مراقبت های بهداشتی حرفه ای مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی می تواند به مدیریت خود کمک کند.

درمان اولیه: دارو

اولین خط درمان دارویی شما با ۱ تا ۳ داروی ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری (DMARDs) شروع می شود.

شایع ترین: متوترکسات (قرص یا تزریق هفتگی) با مکمل های اسید فولیک

گاهی اوقات: سولفاسالازین، هیدروکسی کلروکین، لفلونوماید یا موارد دیگر

برای ارزیابی اثربخشی و عوارض جانبی درمان، می‌توانید منتظر انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی بعدی و نظارت مکرر باشید.

برای استفاده کوتاه مدت یا شعله ور شدن، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد :

قرص های استروئیدی یا تزریق کورتیکواستروئید در مفاصل آسیب دیده یا داخل عضلانی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)

مسکن های غیرافیونی

درمان روماتیسم مفصلی

درمان اضافی

روماتولوژیست شما می تواند درمان DMARD را برای کنترل بهتر RA و برآورده کردن الزامات فرمول دارویی برای درمان های پیشرفته اصلاح کند:

به DMARD دیگری بروید
DMARDها را به صورت ترکیبی اضافه کنید

روماتولوژیست شما می تواند داروهای بیولوژیک یا سایر درمان های هدفمند را اضافه کند :

مهارکننده های TNF (ادالیموماب، سرتولیزوماب پگول، اتانرسپت، گلیموماب، اینفلیکسیماب)
مهارکننده JAK (توفاسیتینیب، بارسیتینیب، آپاداسیتینیب)
مهارکننده های IL-6 (توسیلیزوماب، ساریلوماب)
تعدیل کننده انتخابی همزمان تحریک سلول T (abatacept)
کاهش انتخابی سلول B (ریتوکسیماب)

شما ممکن است نیاز به غربالگری برای سل داشته باشید و درمان شما ممکن است نیاز به تزریق زیر پوستی یا تزریق در ورید داشته باشد.

نیاز دائمی شما به مراجعه به روماتولوژیست برای در نظر گرفتن استفاده از درمان های مختلف بیولوژیکی یا هدفمند وجود دارد تا زمانی که RA شما به خوبی کنترل شود.

نظارت و پیگیری

هنگامی که درمان RA شما را تثبیت کرد، روماتولوژیست شما به نظارت بر وضعیت شما ادامه خواهد داد. دوزهای DMARD و بیولوژیک/درمان هدفمند شما ممکن است کاهش یابد، اما به ندرت به طور کامل قطع می شود. تا زمانی که با روماتولوژیست خود در میان بگذارید، هیچ دارویی را قطع نکنید یا مقدار داروی مصرفی خود را تغییر ندهید. در صورت قطع برخی داروها، علائم ممکن است عود کنند. از طریق فعالیت بدنی و تغذیه به مدیریت خود ادامه دهید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!