دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

دیسپلازی دهانه رحم یک وضعیت پیش سرطانی است که در آن سلول های غیرطبیعی در سطح دهانه رحم رشد می کنند. دهانه رحم دهانه رحم شما است که به قسمت بالایی واژن شما متصل است. نام دیگر دیسپلازی دهانه رحم، نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم یا CIN است. “درون اپیتلیال” به این معنی است که سلول های غیر طبیعی در سطح (بافت اپیتلیال) دهانه رحم شما وجود دارند و از آن لایه سطحی عبور نکرده اند. کلمه “نئوپلازی” به رشد سلول های غیر طبیعی اشاره دارد.

انواع دیسپلازی دهانه رحم

دیسپلازی دهانه رحم زمانی به‌عنوان خفیف، متوسط یا شدید طبقه‌بندی می‌شد که بر اساس احتمال سرطانی شدن سلول‌های غیرطبیعی بود. یک سیستم جدیدتر شدت بیماری را بر اساس میزان سلول های غیر طبیعی در بافت اپیتلیال دهانه رحم طبقه بندی می کند. نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) در مقیاس یک تا سه طبقه بندی می شود.

CIN 1 : به سلول های غیر طبیعی اشاره دارد که حدود یک سوم ضخامت اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می دهند.
CIN 2 : به سلول های غیر طبیعی اشاره دارد که حدود یک سوم تا دو سوم اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می دهند.
CIN 3 : به سلول های غیر طبیعی اشاره دارد که بیش از دو سوم اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می دهند.

دیسپلازی دهانه رحم CIN 1 به ندرت تبدیل به سرطان می شود و اغلب خود به خود از بین می رود. احتمال بیشتری وجود دارد که CIN 2 و ۳ برای پیشگیری از سرطان نیاز به درمان داشته باشند.

انواع دیسپلازی دهانه رحم

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

دیسپلازی دهانه رحم افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد که از نظر جنسی در قسمت های تولید مثلی مرتبط با زن در بدو تولد (AFAB) فعال هستند. از جمله زنان سیس جندر و مردان تراجنسیتی و افراد غیر باینری با دهانه رحم. افرادی که AFAB هستند و به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده هستند، ممکن است دچار این بیماری شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  افتادگی رحم چیست و چه عوارضی دارد

علائم دیسپلازی دهانه رحم چیست؟

دیسپلازی دهانه رحم معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. در عوض، پزشک شما ممکن است پس از یافتن سلول‌های غیرطبیعی در طی آزمایش پاپ اسمیر، دیسپلازی دهانه رحم را تشخیص دهد. برخی از افراد ممکن است بعد از رابطه جنسی لکه بینی نامنظم یا لکه بینی داشته باشند.

علت دیسپلازی دهانه رحم

در صورت آلوده شدن به اچ پی وی، ویروسی که از طریق تماس جنسی منتشر می شود، می توانید به دیسپلازی دهانه رحم مبتلا شوید. در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن شما از شر ویروس خلاص می شود. بیش از ۱۰۰ سویه HPV وجود دارد. برخی از سویه ها، مانند HPV-16 و HPV-18، احتمال بیشتری دارد که دستگاه تناسلی شما را آلوده کرده و باعث دیسپلازی دهانه رحم شوند.

دانشمندان تخمین می زنند که بیش از ۷۵ درصد از زنان هم‌سوجنسی فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV آلوده می شوند. حدود ۵۰ درصد از عفونت های HPV بین ۱۵ تا ۲۵ سالگی رخ می دهد. اغلب، عفونت ها بدون ایجاد مشکلات دائمی از بین می روند. در موارد نادر، سلول‌های غیرطبیعی در طول زمان تشکیل می‌شوند که منجر به بیماری می‌شود.

HPV

آیا بدون HPV می توان دیسپلازی داشت؟

خیر. برای ایجاد دیسپلازی دهانه رحم باید اچ پی وی داشته باشید. اما داشتن HPV لزوماً به این معنی نیست که شما دچار دیسپلازی دهانه رحم خواهید شد.

ناشناخته است که چرا برخی از افراد پس از آلوده شدن به HPV دچار دیسپلازی دهانه رحم می شوند در حالی که برخی دیگر اینطور نیستند. برخی از گونه های پرخطر HPV و مدت زمان عفونت ممکن است نقش داشته باشند. عوامل خطر عبارتند از :

سن بالای ۵۵ سال. مطالعات نشان داده اند که عفونت HPV اغلب در افراد بالای ۵۵ سال بیشتر طول می کشد. عفونت ها اغلب در افرادی که ۲۵ سال یا جوان تر هستند سریع تر از بین می روند.

سیگار کشیدن. سیگار کشیدن و استفاده از محصولات حاوی تنباکو می تواند خطر ابتلا به دیسپلازی دهانه رحم را دو برابر کند.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف. استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با عفونت HPV سخت تر می کند. آلوده شدن به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) نیز مبارزه با عفونت را برای بدن دشوارتر می کند. سیستم ایمنی ضعیف، همراه با عفونت HPV، می تواند منجر به دیسپلازی دهانه رحم شود.

hiv

دیسپلازی دهانه رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما به احتمال زیاد علائم دیسپلازی دهانه رحم را در طول آزمایش پاپ اسمیر معمولی مشاهده می کند. اگر تست پاپ اسمیر نامشخص است یا سلول های غیر طبیعی را نشان می دهد، گام بعدی ممکن است کولپوسکوپی برای بررسی دهانه رحم باشد.

کولپوسکوپی می تواند در مطب ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما انجام شود. در طول این روش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از طریق یک ابزار روشن به نام کولپوسکوپ برای بررسی سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم یا دیواره های واژن شما نگاه می کند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است برای برداشتن نمونه‌های بافتی که در آزمایشگاه بررسی می‌شوند، بیوپسی انجام دهد. آنها ممکن است برای بررسی اینکه آیا یک نوع پرخطر HPV نیز وجود دارد، آزمایش DNA را درخواست کنند.

تشخیص دیسپلازی دهانه رحم

درمان دیسپلازی دهانه رحم

درمان به عوامل مختلفی از جمله شدت دیسپلازی دهانه رحم، سن، سلامتی و ترجیحات درمانی بستگی دارد. روش های درمان دیسپلازی دهانه رحم می تواند بر بارداری های آینده تأثیر بگذارد. اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده باردار شوید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان های در دسترس صحبت کنید.

نظارت بر سلول های غیر طبیعی

با دیسپلازی دهانه رحم با درجه پایین، طبقه بندی شده به عنوان CIN-1، احتمالاً نیازی به درمان نخواهید داشت. در اکثر این موارد، این وضعیت به خودی خود از بین می رود. تنها حدود ۱% موارد به سرطان دهانه رحم پیشرفت می کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک رویکرد محافظه کارانه را انتخاب کند که شامل انجام پاپ اسمیر دوره ای برای نظارت بر هرگونه تغییر در سلول های غیر طبیعی است.

حذف یا از بین بردن سلول های غیر طبیعی

اگر دیسپلازی دهانه رحم شما شدیدتر باشد (CIN-1 یا CIN-2)، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند سلول های غیر طبیعی را که ممکن است سرطانی شوند یا آنها را از بین ببرد حذف کند.

این رویه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد :

روش برداشتن الکتروسرجری لوپ (LEEP) از یک حلقه سیمی کوچک با بار الکتریکی برای برداشتن بافت استفاده می کند. LEEP همچنین می تواند نمونه های بافت را برای تجزیه و تحلیل بیشتر حذف کند. حدود ۱% تا ۲% از افراد ممکن است عوارضی را پس از عمل تجربه کنند، مانند خونریزی تاخیری یا تنگی دهانه رحم (تنگی).

درمان دیسپلازی دهانه رحم

بیوپسی مخروطی با چاقوی سرد (کونیزاسیون) شامل ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می شود که یک قطعه مخروطی شکل از بافت حاوی سلول های غیر طبیعی را برمی دارد. زمانی این روش ترجیحی برای درمان دیسپلازی دهانه رحم بود، اما اکنون برای موارد شدیدتر محفوظ است. Conization می تواند نمونه ای از بافت را برای آزمایش بیشتر فراهم کند. خطر عوارض آن از جمله تنگی دهانه رحم و خونریزی بعد از عمل تا حدودی بیشتر است.

هیسترکتومی شامل برداشتن رحم شما می شود.

چگونه می توان از دیسپلازی دهانه رحم پیشگیری کرد؟

تنها راه پیشگیری از دیسپلازی دهانه رحم جلوگیری از ابتلا به HPV است. اگر قبلاً عفونت HPV دارید، می توانید با انجام منظم پاپ اسمیر خطر تبدیل آن به سرطان دهانه رحم را کاهش دهید. پاپ اسمیر از دیسپلازی دهانه رحم جلوگیری نمی کند، اما آزمایش پاپ اسمیر منظم می تواند دیسپلازی دهانه رحم را برای جلوگیری از پیشرفت آن به سرطان تشخیص دهد.

علیه HPV واکسینه شوید. واکسیناسیون بهترین راه برای جلوگیری از HPV و دیسپلازی دهانه رحم است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سه واکسن را تایید کرده است که از انواع HPV که بیشترین ارتباط را با دیسپلازی دهانه رحم دارند، جلوگیری می کند:

Gardasil®، Gardasil® ۹ و Cervarix®. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) توصیه می کند که همه افراد ۹ تا ۲۶ ساله این واکسن را دریافت کنند. اگر بین ۲۷ تا ۴۵ سال دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد مزایای بالقوه واکسیناسیون صحبت کنید. اگرچه این واکسن نمی تواند HPV از قبل موجود یا دیسپلازی دهانه رحم را درمان کند، اما ممکن است در برخی موارد از بازگشت عفونت ها جلوگیری کند.

پرهیز یا رابطه جنسی ایمن را تمرین کنید. شما می توانید با اجتناب از تماس جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی، از عفونت های HPV پیشگیری کنید. شما همچنین می توانید با انجام رابطه جنسی ایمن خطر خود را کاهش دهید. هنگام رابطه جنسی از کاندوم یا بند دندان استفاده کنید. تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید.

رابطه جنسی ایمن

به طور منظم پاپ اسمیر بگیرید. شما باید اولین آزمایش پاپ اسمیر خود را در سن ۲۱ سالگی انجام دهید. اگر تست پاپ اسمیر شما نرمال باقی بماند، توصیه های فعلی پیشنهاد می کنند که هر سه سال یکبار از ۲۱ تا ۲۹ سالگی تکرار شود. اگر سن شما بین ۳۰ سال است، باید هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ و HPV انجام دهید. و ۶۵. پاپ اسمیر نمی تواند از دیسپلازی دهانه رحم جلوگیری کند، اما می تواند آن را زود تشخیص دهد.

سیگار نکشید و از محصولات تنباکو استفاده نکنید. اگر فردی سیگاری یا مصرف کننده تنباکو هستید، احتمال بیشتری وجود دارد که عفونت HPV به دیسپلازی دهانه رحم – از جمله اشکال شدیدتر دیسپلازی دهانه رحم – تبدیل شود.

آیا دیسپلازی دهانه رحم قابل درمان است؟

بله. برداشتن یا از بین بردن سلول های غیرطبیعی دیسپلازی دهانه رحم را در حدود ۹۰ درصد موارد درمان می کند. دیسپلازی دهانه رحم به ندرت به سرطان تبدیل می شود. هنگامی که پیشرفت می کند، این کار را بسیار آهسته انجام می دهد و به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما زمان می دهد تا مداخله کند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!