دیالیز-چیست-و-انواع-آن

دیالیز چیست و انواع آن

دیالیز درمانی برای افرادی است که کلیه هایشان از کار می افتد. هنگامی که نارسایی کلیه دارید، کلیه های شما آنطور که باید خون را فیلتر نمی کنند. در نتیجه، مواد زائد و سموم در جریان خون شما جمع می شوند. دیالیز کار کلیه های شما را انجام می دهد، مواد زائد و مایعات اضافی را از خون خارج می کند.

چه کسانی به دیالیز نیاز دارند؟

افرادی که نارسایی کلیه یا بیماری کلیه مرحله نهایی (ESRD) دارند ممکن است نیاز به دیالیز داشته باشند. صدمات و شرایطی مانند فشار خون بالا، دیابت و لوپوس می تواند به کلیه ها آسیب برساند و منجر به بیماری کلیوی شود.

برخی افراد بدون هیچ دلیل مشخصی دچار مشکلات کلیوی می شوند. نارسایی کلیه می تواند یک بیماری طولانی مدت باشد یا می تواند به طور ناگهانی (حاد) پس از یک بیماری یا آسیب شدید ایجاد شود. این نوع نارسایی کلیه ممکن است با بهبودی از بین برود.

پنج مرحله بیماری کلیوی وجود دارد. در مرحله ۵ بیماری کلیوی، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما را در مرحله نهایی بیماری کلیوی (ESRD) یا نارسایی کلیه می دانند. در این مرحله کلیه ها حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از عملکرد طبیعی خود را انجام می دهند. ممکن است برای زنده ماندن نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه داشته باشید. برخی از افراد در حالی که منتظر پیوند کلیه هستند دیالیز می شوند.

کراتین چند نیاز به دیالیز دارد؟

با مقایسه سطح خون و ادرار این ماده، پزشک تصور دقیقی از عملکرد کلیه ها دارد. این نتیجه کلیرانس کراتینین نامیده می شود. معمولاً وقتی کلیرانس کراتینین به ۱۰-۱۲ سی سی در دقیقه می رسد، بیمار نیاز به دیالیز دارد.

انواع دیالیز

دو راه برای دیالیز وجود دارد :

همودیالیز.
دیالیز صفاقی.

همودیالیز چیست؟

با همودیالیز، دستگاهی خون را از بدن شما خارج می کند، آن را از طریق دیالیز (کلیه مصنوعی) فیلتر می کند و خون تمیز شده را به بدن شما باز می گرداند. این فرآیند ۳ تا ۵ ساعته ممکن است سه بار در هفته در بیمارستان یا مرکز دیالیز انجام شود.

همچنین می توانید همودیالیز را در خانه انجام دهید. ممکن است چهار تا هفت بار در هفته و هر جلسه ساعت کمتری به درمان های خانگی نیاز داشته باشید. شما ممکن است انتخاب کنید که همودیالیز خانگی را در شب هنگام خواب انجام دهید.

همودیالیز چیست؟

قبل از همودیالیز چه اتفاقی می افتد؟

قبل از شروع همودیالیز، تحت یک عمل جراحی جزئی قرار می گیرید تا دسترسی به جریان خون آسان تر شود. ممکن است داشته باشید:

فیستول شریانی وریدی (فیستول AV) : جراح شریان و ورید بازوی شما را به هم متصل می کند.
پیوند شریانی وریدی (گرافت AV) : اگر شریان و ورید برای اتصال خیلی کوتاه باشند، جراح شما از پیوند (لوله نرم و توخالی) برای اتصال شریان و ورید استفاده می کند.

فیستول های AV و گرافت ها شریان و ورید متصل را بزرگ می کنند که دسترسی به دیالیز را آسان تر می کند. آنها همچنین به جریان خون سریعتر در داخل و خارج از بدن شما کمک می کنند.

اگر دیالیز باید سریع انجام شود، ممکن است ارائه دهنده شما یک کاتتر (لوله نازک) را برای دسترسی موقت در ورید گردن، قفسه سینه یا ساق پا قرار دهد.

ارائه دهنده شما به شما یاد می دهد که چگونه از عفونت در فیستول یا پیوند خود جلوگیری کنید. این ارائه دهنده همچنین نحوه انجام همودیالیز در خانه را در صورت تمایل به شما نشان می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در طول همودیالیز چه اتفاقی می افتد؟

در طول همودیالیز، دستگاه دیالیز :

خون را از سوزن بازوی شما خارج می کند.
خون را از طریق فیلتر دیالیز به گردش در می آورد، که زباله ها را به محلول دیالیز منتقل می کند. این مایع پاک کننده حاوی آب، نمک و سایر مواد افزودنی است.
خون فیلتر شده را از طریق سوزن دیگری در بازو به بدن شما برمی گرداند.
فشار خون شما را برای تنظیم سرعت جریان خون در داخل و خارج از بدن شما کنترل می کند.

بعد از همودیالیز چه اتفاقی می افتد؟

برخی از افراد در طول یا بلافاصله پس از همودیالیز فشار خون پایین را تجربه می کنند. ممکن است حالت تهوع، سرگیجه یا ضعف داشته باشید.

سایر عوارض همودیالیز عبارتند از :

درد قفسه سینه یا کمردرد.
سردرد.
خارش پوست.
گرفتگی عضلات.
سندرم پاهای بی قرار.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خارش در بیماران دیالیزی : علت + درمان

دیالیز صفاقی چیست؟

با دیالیز صفاقی، رگ های خونی ریز داخل دیواره شکم (صفاق) با کمک محلول دیالیز خون را فیلتر می کنند. این محلول نوعی مایع پاک کننده است که حاوی آب، نمک و سایر مواد افزودنی است.

دیالیز صفاقی چیست

دیالیز صفاقی در خانه انجام می شود. دو راه برای انجام این درمان وجود دارد :

دیالیز صفاقی خودکار از دستگاهی به نام سیکلر استفاده می کند.
دیالیز صفاقی سرپایی مداوم (CAPD) به صورت دستی انجام می شود.

قبل از دیالیز صفاقی چه اتفاقی می افتد؟

حدود سه هفته قبل از شروع دیالیز صفاقی، یک عمل جراحی جزئی خواهید داشت. جراح یک لوله نرم و نازک (کاتتر) را از طریق شکم شما و داخل صفاق وارد می کند. این کاتتر به طور دائم در جای خود باقی می ماند.

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما یاد می دهد که چگونه دیالیز صفاقی را در خانه انجام دهید و از عفونت در محل کاتتر جلوگیری کنید.

در طول دیالیز صفاقی چه اتفاقی می افتد؟

در طول دیالیز صفاقی، شما :

کاتتر را به یک شاخه از یک لوله Y شکل وصل کنید. این لوله به کیسه ای که محلول دیالیز دارد متصل می شود. محلول از طریق لوله و کاتتر به داخل حفره صفاقی جریان می یابد.
لوله و کاتتر را بعد از حدود ۱۰ دقیقه که کیسه خالی شد جدا کنید.
درپوش کاتتر را بردارید.
در حالی که محلول دیالیز داخل حفره صفاقی مواد زائد و مایعات اضافی بدن را جذب می کند، فعالیت های معمول خود را انجام دهید. این فرآیند می تواند ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول بکشد.
درپوش را از کاتتر بردارید و از شاخه دیگر لوله Y شکل استفاده کنید تا مایع را در یک کیسه تمیز و خالی تخلیه کنید.
این مراحل را تا چهار بار در روز تکرار کنید. تمام شب را با محلول در معده می خوابید.

برخی از افراد ترجیح می دهند دیالیز صفاقی را در شب انجام دهند. با دیالیز صفاقی خودکار، دستگاهی به نام سیکلر مایع را هنگام خواب به داخل و خارج بدن پمپ می کند.

بعد از دیالیز صفاقی چه اتفاقی می افتد؟

مایع موجود در شکم می تواند باعث شود احساس نفخ یا سیری کنید. ممکن است احساس ناراحتی کند، اما درمان دردناک نیست. وقتی معده شما پر از مایع است، ممکن است بیش از حد معمول بیرون بزند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان کلیه ؛ عوامل، علائم، انواع، درمان

خطرات یا عوارض همودیالیز چیست؟

برخی از افراد با فیستول یا پیوند AV مشکل دارند. ممکن است دچار عفونت، جریان خون ضعیف یا انسداد بافت اسکار یا لخته خون شوید.

در حین دیالیز بندرت سوزن دیالیز از بازوی شما خارج می شود یا لوله ای از دستگاه خارج می شود. یک سیستم تشخیص نشت خون به شما یا کادر پزشکی این مشکل را هشدار می دهد. دستگاه به طور موقت خاموش می شود تا زمانی که کسی مشکل را برطرف کند. این سیستم شما را از از دست دادن خون محافظت می کند.

عوارض-همودیالیز

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  عوارض دیالیز (همودیالیز و صفاقی)

خطرات یا عوارض دیالیز صفاقی چیست؟

برخی افراد دچار عفونت های پوستی در اطراف کاتتر می شوند. شما همچنین در معرض خطر پریتونیت هستید، عفونتی که زمانی رخ می دهد که باکتری از طریق کاتتر به داخل شکم وارد شود. ممکن است تب، درد شکم، حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنید.

استفاده از کاتتر شکمی و پمپاژ کردن شکم پر از مایع می تواند به مرور زمان عضلات شکم را ضعیف کند. ممکن است دچار فتق شوید. این عارضه زمانی رخ می دهد که عضوی مانند روده کوچک در عضلات شکم فرو می رود. ممکن است برآمدگی را در نزدیکی ناف یا در ناحیه کشاله ران بین شکم و بالای ران احساس کنید. پزشک شما می تواند فتق را با جراحی ترمیم کند.

عوارض-دیالیز-صفاقی

در طی دیالیز صفاقی، بدن شما دکستروز، قندی را از محلول دیالیز جذب می کند. با گذشت زمان، این قند اضافی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

آیا در زمانی که دیالیز می کنیم محدودیت فعالیت خواهم داشت؟

بسیاری از افراد دیالیز به زندگی فعال، کار، تشکیل خانواده و مسافرت ادامه می دهند. وقتی سفر می‌کنید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند به شما کمک کند تا در مرکز محل جدیدتان دیالیز شوید. اگر هر دو نوع دیالیز را انجام می دهید، می توانید کیسه های محلول دیالیز و دستگاه دیالیز خانگی قابل حمل (در صورت نیاز) را با خود ببرید.

افرادی که از دیالیز صفاقی استفاده می کنند ممکن است نیاز به محدود کردن ورزش یا برخی فعالیت های بدنی زمانی که شکم با محلول دیالیز پر می شود، داشته باشند. در غیر این صورت، ورزش معمولاً برای افرادی که دیالیز می‌شوند خوب است. شما باید از ارائه دهنده خود در مورد شرکت در فعالیت ها یا ورزش های خاص سوال کنید.

فعالیت افراد دیالیزی

سوالات متداول

دیالیز چقدر طول میکشد؟

اغلب، شما حدود سه بار در هفته به یک مرکز ویژه برای دیالیز مراجعه می کنید. هر جلسه سه تا چهار ساعت طول می کشد. یا، ممکن است بتوانید دیالیز را در خانه سه بار در هفته یا حتی روزانه انجام دهید. جلسات خانگی کوتاه‌تر هستند، حدود ۲ تا ۳ ساعت، و تحمل آن‌ها برای بدن آسان‌تر است.

آیا دیالیز درد دارد؟

خود درمان دیالیز بدون درد است. با این حال، برخی از بیماران ممکن است افت فشار خون خود را داشته باشند که می تواند منجر به حالت تهوع، استفراغ، سردرد یا گرفتگی عضلات شود. با این حال، اگر مراقب رژیم غذایی کلیه و محدودیت مایعات خود باشید، می توان از این نوع عوارض جانبی جلوگیری کرد. افسانه: دیالیز حکم اعدام است.

آیا دیالیز باعث ریزش مو می شود؟

افرادی که دیالیز را شروع می کنند، گاهی اوقات متوجه ریزش مو و تغییراتی در پوست خود مانند خشکی و خارش می شوند. معمولاً ریزش مو موقتی است و بعد از چند ماه دوباره شروع به رشد می کند. یک آرایشگر مو ممکن است بتواند در این مدت پیشنهادهایی در مورد اینکه چگونه زیبا به نظر می رسد ارائه دهد.

دیالیزی ها چقدر عمر می کنند؟

امید به زندگی در دیالیز بسته به سایر شرایط پزشکی شما و میزان پیروی از برنامه درمانی خود می تواند متفاوت باشد. میانگین امید به زندگی تحت دیالیز ۵ تا ۱۰ سال است، با این حال، بسیاری از بیماران به مدت ۲۰ یا حتی ۳۰ سال به خوبی تحت دیالیز زندگی کرده اند.

آیا دیالیز همیشگی است؟

نه. دیالیز بخشی از کار کلیه های سالم را انجام می دهد، اما بیماری کلیوی شما را درمان نمی کند. شما باید تمام عمر خود را تحت درمان دیالیز قرار دهید مگر اینکه بتوانید پیوند کلیه انجام دهید.

آیا دیالیز باعث ایست قلبی می شود؟

ایست قلبی یک عارضه نسبتاً نادر اما ویرانگر همودیالیز است. برای کاهش خطر عوارض جانبی قلبی در هنگام همودیالیز، نسخه دیالیز باید به طور مداوم ارزیابی و اصلاح شود، به ویژه پس از بستری شدن در بیمارستان در بیماران پرخطر.

برای چه دیالیز می کنند؟

هنگامی که کلیه های شما از کار می افتند، دیالیز بدن شما را با حذف مواد زائد، نمک و آب اضافی برای جلوگیری از تجمع آنها در بدن در تعادل نگه می دارد. حفظ سطح ایمن برخی از مواد شیمیایی در خون شما، مانند پتاسیم، سدیم و بی کربنات. کمک به کنترل فشار خون.

 

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!