درمان بریدگی انگشت

نحوه درمان بریدگی انگشت با چاقو

اتفاق پیش می آید. بریدن خود با چاقو در آشپزخانه یا در حین کار بر روی پروژه ای در اطراف خانه غیرعادی نیست. به همین دلیل مهم است که بدانید چگونه از کمک های اولیه برای درمان بریدگی انگشت شده استفاده کنید و چه زمانی شرایط به اندازه کافی جدی است که نیاز به مراجعه به پزشک را داشته باشد.

این مقاله از سلول سبز به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا بریدگی انگشت شما جزئی است یا خیر. همچنین نکات کمک های اولیه را ارائه می دهد که می توانید برای درمان بریدگی های کوچک به تنهایی دنبال کنید.

خونریزی را کنترل کنید

بریدگی تصادفی می تواند جزئی یا شدید باشد. اولین قدم برای درمان بریدگی انگشت این است که سعی کنید خونریزی را متوقف کنید. انجام این کار به شما درک واضح تری از عمق بریدگی می دهد.

  • بریدگی‌ها و خراش‌های جزئی که خون کمی خونریزی می‌کند معمولاً نیازی به کنترل ندارند. آنها معمولاً به خودی خود خونریزی را متوقف می کنند، اما می توانید برای کمک به آن فشار وارد کنید.
  • اگر خونریزی شدید، قرمز روشن یا فواره‌دار است، برای کنترل آن اقدامات لازم را انجام دهید. اولویت شما باید فشار دادن با گاز تمیز یا حوله و بالا بردن زخم باشد.
  • اگر انگشت قطع شد، فوراً بر روی برش فشار وارد کنید تا خونریزی را کنترل کنید و مراحل درمان قطع عضو را دنبال کنید. انگشت قطع شده را در گاز مرطوب یا یک حوله کاغذی مرطوب بپیچید و آن را در یک کیسه پلاستیکی پر از یخ ببندید.

توجه : اگر شما مصدوم نیستید، سعی کنید هنگام درمان بریدگی انگشت از دستکش محافظ استفاده کنید. اقدامات احتیاطی جهانی مانند شستن دست ها قبل از دست زدن به زخم را دنبال کنید. این می تواند از عفونت و گسترش بیماری های مسری جلوگیری کند.

خونریزی را کنترل کنید

به دنبال مراقبت پزشکی باشید (بریدگی های عمیق)

اگر زخم شما جزئی است، احتمالاً می توانید این مرحله را نادیده بگیرید و به سراغ سایر موارد ذکر شده در زیر بروید.

با این حال، اگر انگشت شما خونریزی شدید دارد و یا بریدگی عمیق یا گسترده است، باید خونریزی را تا حد امکان کنترل کنید و برای درمان بریدگی انگشت مستقیماً به یک کلینیک مراقبت های فوری بروید.

انگشت قطع شده نیاز به مراقبت فوری پزشکی در بیمارستان دارد. اگر فکر می کنید در رسیدن به آنجا تاخیر دارید یا سواری ندارید با ۱۱۵ تماس بگیرید. هرگز خودتان رانندگی نکنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  نحوه بستن زخم (توقف خونریزی، تمیز کردن، بستن و مراقبت)

بانداژ

باندهای چسبنده بریدگی را از آلودگی محافظت می‌کنند. برای درمان بریدگی انگشت جزئی لازم نیست مگر اینکه احتمال کثیف شدن یا تحریک شدن آنها وجود داشته باشد.

هنگام استفاده از بانداژ چسب، هرگز پد را لمس نکنید. یک طرف پوشش محافظ را جدا کنید و قسمت چسبنده را به انگشت بچسبانید. سپس، بانداژ را دور انگشت بپیچید و در حین حرکت، پوشش دیگر را بردارید.

بانداژ را حداقل یک بار در روز یا هر زمان که کثیف شد تعویض کنید.

اگر توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ویزیت شدید، دستورالعمل های او را برای تمیز کردن و بانداژ کردن بریدگی خود دنبال کنید.

بانداژ انگشت

مراقب عفونت باشید

پس از پانسمان بریدگی جزئی یا درمان بریدگی عمیق‌تر، مراقب عفونت باشید. علائم عفونت عبارتند از:

افزایش دما یا درد
سرخی
تورم
تراوش
اگر متوجه هر یک از این موارد یا هر چیز دیگری که غیرطبیعی به نظر می‌رسد، به پزشک خود مراجعه کنید یا در اسرع وقت به یک کلینیک مراقبت فوری بروید.

عفونت زخم انگشت

آیا بعد از برش انگشت نیاز به تزریق کزاز دارید؟

اگر زخم به خصوص عمیق است و در پنج سال گذشته واکسن کزاز انجام نداده اید، بهتر است واکسن کزاز بزنید. برای دریافت یک تقویت کننده، در اسرع وقت به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

بریدگی انگشت بسیار رایج است. دانستن اینکه در صورت بریده شدن انگشت چه کاری انجام دهید می تواند به جلوگیری از عفونت و خونریزی بیش از حد کمک کند.

مهمترین اقدامات کمک های اولیه شامل توقف خونریزی، تمیز کردن زخم، استفاده از آنتی بیوتیک و بانداژ روی آن است.

اگر بریدگی عمیق دارید، مهم است که به مرکز مراقبت های فوری یا اورژانس مراجعه کنید تا از یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک بگیرید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!