درد نوک سینه نشانه چیست؟

درد نوک سینه نشانه چیست؟

زنان
۱ دیدگاه

ممکن است این موضوعی نباشد که دوست داشته باشید حتی با نزدیکترین دوستانتان در مورد آن صحبت کنید، اما درد نوک سینه یک چیز واقعی است که اکثر مردم چه مرد و چه زن در یک زمان آن را تجربه می کنند.

علت درد نوک سینه معمولاً خوش خیم هستند، مانند ناراحتی ناشی از مواد سوتین یا به دلیل تغییرات هورمونی مانند بارداری. در موارد نادر، درد نوک پستان ممکن است نشانه چیز نگران کننده تری باشد، مانند عفونت یا سرطان سینه.

در این مقاله از سلول سبز، شایع ترین علت درد نوک پستان و کارهایی که می توانید در مورد آن انجام دهید را بررسی خواهیم کرد.

علت درد نوک سینه

نوک سینه ها یکی از حساس ترین قسمت های بدن هستند، بنابراین غیرمعمول نیست که گاهی اوقات احساس درد داشته باشند. خواه درد نوک سینه تیز باشد یا درد خفیف تر، موارد زیر مختصری از برخی از شایع ترین علل آن است.

علت درد نوک سینه

توجه به این نکته ضروری است که همه موارد زیر (به استثنای علل چرخه قاعدگی، بارداری و شیردهی) به طور یکسان برای مردان و زنان اعمال می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درد نوک سینه در زمان تخمک گذاری

اصطکاک

شاید سوتین شما خیلی گشاد یا خیلی تنگ باشد یا شاید پیراهنی پوشیده اید که خیلی تنگ است و از مواد خارش آور ساخته شده است. هر یک از این مسائل می تواند باعث تحریک و درد نوک سینه های حساس شود.

این موضوع در ورزشکارانی مانند دوندگان و شناگران نیز رایج است که اغلب مجبورند برای جلوگیری از چروک شدن نوک سینه‌ها، روان کننده یا مواد دیگری را به نوک سینه‌های خود بمالند.

چرخه قاعدگی

برای برخی از زنان، درد نوک سینه ها و حساس شدن سینه ها نشانه ای از یک دوره قریب الوقوع است. زمانی که هورمون‌های استروژن و پروژسترون کمی قبل از شروع قاعدگی افزایش می‌یابد، می‌تواند باعث بزرگ‌تر و سنگین‌تر شدن سینه‌ها شود و باعث درد نوک سینه بعد از پریود شود. شما معمولاً مدت کوتاهی پس از شروع قاعدگی، تسکین درد را احساس خواهید کرد.

بارداری

تغییرات هورمونی که با بارداری به وجود می‌آید بر بخش‌های مختلف بدن زن، از جمله سینه‌ها و نوک سینه‌ها تأثیر می‌گذارد. مهم است بدانید که بزرگ شدن سینه و درد سینه و نوک پستان از اولین علائم بارداری هستند.

شیر دادن

اگر در دوران شیردهی هستید، متأسفانه درد نوک پستان یک اتفاق رایج است، به خصوص در ابتدا. برخی از زنان در اولین باری که نوزاد در نوک پستان می‌چسبد، درد شدیدی را در نوک پستان احساس می‌کنند. اگر کودک به درستی چفت شود، پس از چند ثانیه این درد ناپدید می شود. اگر کودک شما به درستی به او نچسبد، ممکن است در تمام طول تغذیه و بعد از آن احساس درد کنید. درد ممکن است با ترک خوردن و خونریزی نوک سینه ها همراه باشد. مهم است که این درد معمولی نوک پستان را از علل کمتر خوش خیم، مانند ورم پستان، متمایز کنید.

شیردادن

عفونت ها

عفونت‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند باعث درد نوک پستان شوند، به‌ویژه در زنان شیرده. دو مورد رایج ترین عبارتند از :

ورم سینه : ورم سینه التهاب و عفونت بافت پستان است و بیشتر در زنان شیرده رخ می دهد. علاوه بر درد و تورم نوک پستان، سایر علائم ورم پستان عبارتند از تب، لرز، رگه های قرمز روی سینه، احساس گرما یا سوزش در سینه و افزایش حساسیت به بافت پستان.

برفک : برفک سینه و نوک سینه یک عفونت مخمری است که در زنان شیرده ایجاد می شود، به ویژه زمانی که نوک سینه ترک خورده یا آسیب دیده است. برفک دهان نیز ممکن است پس از مصرف آنتی بیوتیک ایجاد شود. درد تیز، کوبنده یا سوزش در نوک پستان، خارش، و رنگ روشن یا سفید نوک پستان می تواند نشان دهنده عفونت قارچی باشد. علائم دیگر عبارتند از قرمزی روی سینه یا نوک پستان و یا پوست پوسته پوسته شدن خشک اطراف نوک پستان.

سایر علل شایع عفونت نوک سینه عبارتند از عفونت های باکتریایی پس از ضربه، مانند سوراخ کردن نوک پستان. اگر فکر می کنید که نوک سینه های شما عفونی شده است، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فیبروکیستیک سینه چیست؟

شرایط پوستی

اگر درد نوک پستان شما با پوسته پوسته شدن، پوسته پوسته شدن یا تاول زدن پوست در ناحیه اطراف نوک پستان به نام آرئول همراه باشد، ممکن است به درماتیت مبتلا شده باشید.

درماتیت یک بیماری پوستی است که در آن سلول های ایمنی یک واکنش التهابی موضعی ایجاد می کنند. انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد. درماتیت تماسی ناشی از واکنش به یک ماده تحریک کننده است که نوک سینه شما با آن تماس دارد، مانند مواد شوینده یا اگزما یک بیماری مزمن و ژنتیکی است که اغلب با آلرژی و آسم همراه است. اگزما باعث ایجاد نواحی تکه‌ای پوست خشک، پوسته پوسته و خارش‌دار می‌شود و به ندرت فقط به نوک سینه‌ها محدود می‌شود.

سرطان سینه

درد نوک پستان به خودی خود بسیار بعید است که نشانه سرطان باشد. اما اگر درد نوک پستان همراه با یک توده جدید در سینه، ترشحات خونی از نوک پستان، اگر نوک پستان شما معکوس شد، یا اگر در شکل یا اندازه یک سینه تغییر کرد، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  غربالگری سرطان سینه

بیماری پاژه

بیماری پاژه یک نوع سرطان بسیار نادر است که تنها ۱ تا ۴ درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه را مبتلا می کند. اگرچه احتمال اینکه درد نوک پستان شما بیماری پاژه باشد بسیار کم است، اما لازم است به پزشک خود اشاره کنید، به خصوص اگر فقط در نوک پستان چپ یا فقط در نوک پستان سمت راست درد دارید.

مانند سایر انواع سرطان سینه، علائم ممکن است شامل نوک پستان صاف یا برگشته، ترشح نوک سینه زرد یا خونی و یا توده در سینه باشد.

درد نوک سینه بعد از پروتز

برخی از زنان با پروتز سینه چه از سیلیکون ساخته شده باشد و چه از سالین، عوارضی دارند. یکی از شایع ترین علل درد پس از جراحی بزرگ کردن سینه، انقباض کپسولی است، زمانی که بافت اسکار بیش از حد در اطراف ایمپلنت ها شکل می گیرد. درد سینه همچنین می تواند نشانه ای از پارگی یکی از ایمپلنت های شما باشد.

ایمپلنت سینه

علائم و نشانه های درد نوک سینه

افراد ممکن است درد نوک سینهخود را متفاوت تجربه کرده و توصیف کنند، با علائمی که شامل موارد زیر است :

نوک سینه های حساس
سوزش درد نوک پستان
احساس سوزن سوزن شدن در نوک سینه ها
درد ضربان دار نوک پستان

شایان ذکر است، درد نوک پستان مردان بیشتر به دلیل اصطکاک یا آسیب است، اگرچه مردان نیز ممکن است به ورم پستان و حتی سرطان سینه مبتلا شوند.

علائم درد نوک سینهتشخیص درد نوک سینه

گاهی اوقات تشخیص علت درد نوک پستان می تواند به آسانی متوجه شوید که سوتین یا پیراهن شما نامناسب است یا اینکه کودک شما در حال جهش رشد است و یک جلسه شیردهی ماراتن داشته است.

اما اگر احتمالات را در نظر گرفته اید و درد بهتر نمی شود، باید با پزشک خود مشورت کنید. برای تشخیص درد نوک پستان، پزشک احتمالاً سؤالاتی را برای تعیین اینکه چه چیزی باعث ایجاد یا بدتر شدن درد می شود، می پرسد. پزشک سینه ها و نوک سینه های شما را معاینه می کند و در صورت مشکوک بودن به بارداری، آزمایش خون یا ادرار را برای تایید انجام می دهد.

در موارد نادری که پزشک مشکوک باشد که درد نوک پستان شما نشانه سرطان سینه است، احتمالا برای ماموگرافی، سونوگرافی و یا نمونه برداری فرستاده می شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فیبروآدنوم سینه چیست؟

گزینه های درمانی برای درد نوک سینه

درمان و تسکین درد نوک پستان به علت آن بستگی دارد :

اگر درد نوک پستان شما ناشی از اصطکاک باشد، صرفاً با تعویض سوتین مناسب‌تر یا پیراهنی از مواد مختلف، تسکین می‌یابد. محافظ های راش، محافظ نوک سینه و برخی از پمادها نیز می توانند کمک کنند.

درد نوک پستان مربوط به چرخه قاعدگی و بارداری معمولاً به مرور زمان خود به خود برطرف می شود. مسکن های بدون نسخه می توانند کمک کننده باشند، اما قبل از مصرف هر گونه دارویی در دوران بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید.

درد نوک سینه های ناشی از شیردهی را می توان با داروهای مسکن بدون نسخه، کمپرس گرم روی سینه و پماد لانولین برای جلوگیری از ترک خوردن تسکین داد. همیشه قبل از مصرف هر گونه دارویی در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. مادران شیرده نیز ممکن است بخواهند با یک مشاور شیردهی مشورت کنند تا در مورد چفت کردن مناسب توصیه کنند.

کمپرس گرم روی سینه

عفونت هایی مانند ورم پستان و برفک دهان ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک یا سایر داروهای تجویزی داشته باشند. به طور کلی توصیه می شود که یک زن حتی با ورم پستان به پمپاژ یا شیردهی ادامه دهد، زیرا این کار به پاکسازی مجاری شیر و سرعت بهبودی از عفونت کمک می کند.

درد نوک پستان ناشی از درماتیت را می توان با کرم های استروئیدی برای کاهش التهاب درمان کرد.

اگر مشخص شود که درد نوک پستان شما ناشی از سرطان سینه یا بیماری پاژه است، درمان ممکن است شامل شیمی درمانی، جراحی و رادیوتراپی باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر درد نوک سینه شما با برداشتن مواد محرک یا تغییر لباس بهبود نیافت یا بدتر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم عفونت مانند تب، لرز، درد شدید، قرمزی یا ترشح از نوک پستان خود دارید، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

همچنین در صورت مشاهده هرگونه توده سینه، رشد غیرمعمول، ترشحات یا نوک سینه های معکوس باید به دنبال کمک پزشکی باشید.

همانطور که در این مقاله بحث شد، علل درد نوک پستان اغلب به راحتی قابل شناسایی و درمان هستند. اگر هیچ یک از راه‌حل‌های پیشنهادی کارساز نبود، یا نگران این هستید که علت اصلی جدی‌تری وجود داشته باشد، باید برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

منبع : khealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!