درد زانو چیست

درد زانو ؛ علت، تشخیص، درمان

درد زانو بسیار شایع است. در بدترین حالت، دردی ایجاد می‌کنند که در فعالیت‌های روزانه، از جمله راه رفتن، اختلال ایجاد می‌کند. ممکن است این درد را هنگام خم کردن زانوی خود، هنگام وزنه زدن یا همیشه احساس می کنید. با این حال، درمان ها و گزینه های مدیریت درد وجود دارد که می تواند این مشکلات را از بین ببرد یا کاهش دهد. متخصصان مدیریت درد مخصوصاً برای کمک مناسب هستند. پزشکان متخصص که در مدیریت درد متخصص هستند، آموزش می بینند تا برنامه درمانی را به طور خاص برای هر بیمار ارزیابی و توسعه دهند.

علت زانو درد چیست؟

مفصل زانو شما از استخوان، غضروف، رباط ها و مایع تشکیل شده است. ماهیچه ها و تاندون ها به حرکت مفصل زانو کمک می کنند. هنگامی که هر یک از این ساختارها آسیب ببیند، شما دچار زانو درد می شوید. اینها برخی از شایع ترین دلایل زانو درد هستند :

آرتروز. غضروف زانو به تدریج از بین می رود.
روماتیسم مفصلی. ممکن است زانو متورم شود و غضروف از بین برود.
آسیب های رباط. آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL) معمولاً از یک حرکت چرخشی ناگهانی ناشی می شود. آسیب به رباط صلیبی خلفی (PCL) معمولاً در اثر ضربه مستقیم ایجاد می شود، مانند ضربه ناشی از تصادف اتومبیل یا فعالیت های ورزشی.
آسیب های تاندون اینها می توانند از التهاب تا پارگی، به احتمال زیاد از استفاده بیش از حد در ورزش یا از زمین خوردن متغیر باشند.
صدمات و اختلالات غضروفی. آسیب، استفاده بیش از حد، ضعف عضلانی یا ناهماهنگی زانو می تواند غضروف کاسه زانو را نرم کند، یا ضربه ای به زانو ممکن است تکه ای از غضروف را پاره کند.
کاسه زانو شکسته. استخوان کوچک و گرد (کشکک) که در جلوی مفصل زانو شما قرار دارد، معمولاً در نتیجه زمین خوردن یا ضربه مستقیم به زانو می شکند.

علت زانو درد

علت درد زانو بعد از ورزش

تاندون ها یا رباط های آسیب دیده، آرتریت و عفونت همگی می توانند باعث درد و سفتی در زانوهای شما پس از ورزش شوند. با این حال، کارشناسان مرکز پزشکی دانشگاه مریلند خاطرنشان می کنند که محل درد می تواند به شناسایی علت کمک کند.

علت درد زانو هنگام راه رفتن

تاندونیت : دردی در جلوی زانو که هنگام بالا رفتن از پله ها، یا بالا رفتن از شیب بدتر می شود.

بورسیت : التهاب ناشی از استفاده مکرر یا آسیب دیدگی زانو.

کندرومالاسی کشکک: غضروف آسیب دیده زیر کاسه زانو.

نقرس : آرتریت ناشی از تجمع اسید اوریک.

علت درد زانو هنگام خم شدن

درد زانو هنگام خم شدن ممکن است به دلایل مختلفی از جمله آرتریت، استفاده بیش از حد یا آسیب های ورزشی باشد. همه اینها می تواند منجر به درد زانو در هنگام خم شدن یا فعال شدن مفصل زانو شود. برخی از ناراحتی های زانو ممکن است دلیل واضح و آشکاری داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پوکی استخوان چیست و چگونه درمان می شود

چرا باید به متخصص مدیریت درد مراجعه کنم؟

مدیریت درد بخش مهمی از هر برنامه درمانی است، هم برای کاهش ناراحتی و هم کمک به بهبودی. متخصصان مدیریت درد طیف کاملی از گزینه های تسکین درد و نحوه استفاده از این گزینه ها را به صورت ترکیبی درک می کنند. درمان‌هایی که به‌عنوان بخشی از یک برنامه جامع و چندوجهی انجام می‌شوند، ممکن است کمک کنند حتی اگر هر درمان زمانی که به‌صورت جداگانه استفاده می‌شود تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

متخصصان مدیریت درد با بیماران برای کمک به تشخیص درد و درمان ایمن و مؤثر آن با کمترین عوارض جانبی کار می کنند. این درمان ها نیازی به دارو ندارند. در واقع، مدیریت درد به طور کلی زمانی موفقیت‌آمیزتر است که از یک رویکرد جامع، با یا بدون دارو استفاده شود.

چه زمانی باید به متخصص مدیریت درد مراجعه کنم؟

اگر به نظر می رسد درد حاد (کوتاه مدت) زانو شما در حال تبدیل شدن به درد مزمن (طولانی مدت) است، باید با یک متخصص مدیریت درد مشورت کنید. به طور کلی، این زمانی است که درد بیش از ۹۰ روز طول بکشد، اما ممکن است زودتر نیز رخ دهد. دردی که برای شرایطی که دارید بیشتر از حد انتظار طول بکشد، یک علامت هشدار دهنده است که درد مزمن می شود.

متخصصان مدیریت درد می توانند تشخیص و درمان را به تنهایی یا با مشورت سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی انجام دهند. اینها ممکن است شامل پزشک مراقبت های اولیه، ارتوپد، روماتولوژیست یا فیزیوتراپیست باشد.

ارتوپدها مشکلات مربوط به استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها و عضلات را درمان می کنند. روماتولوژیست ها در درمان غیر جراحی آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی تخصص دارند. فیزیوتراپیست ها از تمرینات و کشش، تمرین حرکتی، ماساژ پزشکی و سایر تکنیک های عملی برای کمک به بیماران برای افزایش تحرک، کاهش درد و محافظت در برابر آسیب بیشتر استفاده می کنند.

چه-زمانی-باید-به-متخصص-مدیریت-درد-مراجعه-کنم؟

تشخیص درد زانو

یک معاینه کامل برای تعیین دقیق ضروری است. معاینه باید شامل ارزیابی این باشد که آیا درد واقعاً از زانو نشات می‌گیرد یا خیر. گاهی اوقات درد زانو می تواند به درد از منبع دیگری مانند آسیب لگن اشاره شود. “درد ارجاع شده” به این معنی است که آسیب یا بیماری در یک قسمت از بدن باعث ایجاد درد در مکان دیگری می شود.

هنگام تشخیص، پزشک اطلاعاتی را در نظر می گیرد که شامل موارد زیر است :

ویژگی های بیمار. برخی از شرایط بیشتر در افرادی با ویژگی های خاص رخ می دهد. به عنوان مثال، استئوآرتریت در بزرگسالان مسن‌تر شایع‌تر است و شرایط مرتبط با استفاده بیش از حد در افرادی که در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند، شایع‌تر است. چاقی نیز می تواند عاملی در برخی شرایط باشد.
سابقه بیمار. پزشک برای تعیین منابع بالقوه تروما، مانند تصادفات رانندگی یا آسیب های ورزشی، سؤالاتی می پرسد. پزشک همچنین از شما می پرسد که کجا و چه زمانی درد را احساس می کنید.
نتایج معاینه فیزیکی. پزشک زانوی شما را حرکت می دهد و برای علائم آسیب به عضله، تاندون یا غضروف بررسی می کند. این شامل بررسی محل درد، مانند پشت زانو، جلوی زانو، یا داخل یا بالای زانو است.
نتایج تصویربرداری و آزمایشات دیگر. گاهی اوقات برای شناسایی آسیب یا ناهنجاری های ساختاری نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس، ام آر آی یا سایر تست های تشخیصی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کلینیک درد در تهران

درمان درد زانو

ماهیت آسیب شما درمان را راهنمایی می کند. ترجیحات شما نیز همینطور خواهد بود. بهتر است گزینه های موجود را در نظر بگیرید. این شامل :

درمان درد زانو

استراحت، یخ فشرده و ارتفاع

این می تواند برای درد حاد موثر باشد، اما درمان برای درد مزمن متفاوت است. برای درد مزمن، استراحت ممکن است عضلاتی را که برای کاهش یا از بین بردن درد نیاز به تقویت دارند، ضعیف کند. همچنین برای اطلاعات بیشتر درباره درمان خانگی زانو درد کلیک کنید.

ورزش و فیزیوتراپی

برخی از تمرینات به ساخت یا کشش عضلات و کاهش درد کمک می کنند. همچنین باید بدانید که از کدام ورزش‌ها باید اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر به زانو شوند.

تغییر سبک زندگی

تغییراتی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، حفظ وزن سالم فشار وارده بر زانوهای شما را کاهش می دهد. همچنین ممکن است لازم باشد از فعالیت هایی مانند دویدن که نیروی زیادی بر زانوها وارد می کند اجتناب کنید.

بلوک های عصبی ژنیکولی

این درمان سیگنال‌های درد را که اعصاب ژنیکولی بین مفصل زانو و مغز منتقل می‌کنند، مسدود می‌کند. این کار ابتدا با تزریق یک ماده بی حس کننده برای تسکین کوتاه مدت انجام می شود. اگر موثر باشد، بیمار می‌تواند با یک روش غیرجراحی به نام فرسایش رادیوفرکوئنسی تسکین طولانی‌مدت داشته باشد. این روش برای انعقاد پروتئین‌های عصب گرما تولید می‌کند که سیگنال‌های درد را متوقف می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  نرمی استخوان چیست ؛ انواع ، علائم ، تشخیص و درمان

تحریک اعصاب محیطی

یک جراح الکترودها و یک بسته باتری کوچک را در نزدیکی اعصاب محیطی کاشت می کند که سیگنال های درد را از زانو منتقل می کند. الکترودها جریان الکتریکی ضعیفی را به عصب می رسانند (با ایجاد احساس سوزن سوزن شدن) که آن را فریب می دهد و سیگنال های درد را به مغز خاموش می کند. بیمار فرکانس تحریک الکتریکی را کنترل می کند.

درمان های مکمل

برخی از افراد با استفاده از ماساژ، بیوفیدبک، آرامش، مدیتیشن، طب سوزنی، یوگا یا تجسم تسکین می یابند.

دارو

این شامل داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای قوی‌تر مانند مواد افیونی می‌شود. سایر داروها نیز می توانند کمک کنند، از جمله استروئیدها. از آنجایی که مواد افیونی می توانند اعتیادآور باشند، مهم است که یک متخصص مدیریت درد واجد شرایط بر برنامه دارویی شما نظارت داشته باشد. همچنین در مورد داروهای ضد التهاب و استروئیدها که می توانند غضروف و مفاصل زانو را ضعیف کنند، احتیاط لازم است.

عمل جراحی

این در درجه اول برای رفع آسیب های ساختاری استفاده می شود. جراحی نباید اولین انتخاب باشد، اما گاهی اوقات تنها راه حل است. صفحه جراحی زانو ساخته شده برای این لحظه جزئیاتی در مورد گزینه ها و ملاحظات مدیریت درد ارائه می دهد.
درمان های احیا کننده محققان به بررسی گزینه هایی مانند تزریق پلاسما و درمان سلول های بنیادی ادامه می دهند. تحقیقات هنوز در مراحل اولیه است و هنوز قطعی نشده است.

منبع : asahq

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!