علت درد تخمدان

۱۱ علت درد تخمدان + درمان

زنان
بدون دیدگاه

تخمدان ها که در هر طرف لگن خانم ها قرار دارند، وظیفه تولید و رهاسازی تخمک های مورد نیاز برای لقاح را بر عهده دارند. پس شاید تعجب آور نباشد که شایع ترین علت درد تخمدان که اغلب در قسمت پایین شکم، لگن یا کمر احساس می شود، مربوط به تخمک گذاری و قاعدگی است. با این حال، یک مشکل زنان مانند آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن، یا حتی یک بیماری پزشکی که بر سیستم گوارشی یا ادراری شما تأثیر می گذارد، می تواند مقصر باشد. این می تواند تشخیص درد را دشوار کند.

علت درد تخمدان

مهم است که در مورد انواع شرایطی که می تواند مسئول احساس شما باشد، بدانید. برخی ممکن است نگرانی شما را تضمین کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است آن را تسکین دهند.

۱- درد قاعدگی

زنان ممکن است در روزهای خاصی در طول چرخه قاعدگی طبیعی درد یا ناراحتی را در یک یا هر دو تخمدان تجربه کنند. این درد گرفتگی که یک زن در حین یا درست قبل از قاعدگی تجربه می‌کند، دیسمنوره نامیده می‌شود و به دلیل ترشح پروستاگلاندین‌ها (مواد هورمون‌مانندی که از جمله عضلات را منقبض می‌کنند) از رحم است.

درد قاعدگی

۲- درد میتلشمرز

برخی از زنان درد تخمدان را در اواسط سیکل در طول تخمک گذاری، زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می کند، به جای دوران قاعدگی تجربه می کنند. این درد که به عنوان درد mittelschmerz شناخته می شود، ممکن است ناراحت کننده باشد اما بی ضرر است

۳- کیست تخمدان

کیست تخمدان یک رشد خوش‌خیم است که معمولاً پر از مایع است که ممکن است باعث درد، ناراحتی، خونریزی، بی‌نظمی قاعدگی یا عدم وجود علائم شود. کیست تخمدان شایع است و می تواند در نقاط مختلف چرخه قاعدگی ایجاد شود.

اگر تخمک در طول تخمک گذاری آزاد نشود، کیست فولیکولار تشکیل می شود و اگر جسم زرد (کیسه تخمک) درست بعد از تخمک گذاری آنطور که باید حل نشود، کیست جسم زرد ایجاد می شود.

کیست های کوچک تخمدان ممکن است خود به خود بهبود یابند، اما برخی از آنها نیاز به درمان فوری پزشکی دارند، مانند کیست بزرگی که پاره می شود یا می ترکد. این ممکن است باعث درد ناگهانی، تیز و شدید لگنی یک طرفه شود.

درد-تخمدان-و-کیست

۴- آندومتریوز

آندومتریوز وضعیتی است که در آن پوشش داخلی رحم می تواند در سایر نواحی اندام های تناسلی زن مانند تخمدان ها، لوله های فالوپ یا روی مثانه ایجاد شود.

آندومتریوز اغلب باعث درد شدید سیکلی یا اپیزودیک گرفتگی رحم یا تخمدان و خونریزی متناوب می شود. درد ممکن است به خصوص در طول دوره قاعدگی یا در حین رابطه جنسی شدید باشد. آندومتریوز همچنین ممکن است به دلیل ایجاد چسبندگی (بافت اسکار) منجر به ناباروری شود.

۵- حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج از رحم حاملگی است که در خارج از رحم و معمولا در یکی از لوله های فالوپ اتفاق می افتد. ممکن است باعث درد متوسط تا شدید تخمدان شود و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

درد تخمدان و قاعدگی

۶- بیماری التهابی لگن (PID)

PID عفونتی است که ممکن است یک یا چند اندام تناسلی از جمله رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و واژن را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری جدی اغلب در اثر یک عفونت مقاربتی ایجاد می شود و ممکن است منجر به درد در نواحی مختلف لگن، از جمله یک یا هر دو تخمدان شود که اغلب با رابطه جنسی بدتر می شود.

علاوه بر درد، زنان مبتلا به PID ممکن است تب، لرز، ترشحات غیرطبیعی واژن و یا خونریزی و همچنین علائمی شبیه عفونت مجاری ادراری مانند سوزش با ادرار را تجربه کنند.

۷- فیبروم رحم

فیبروم رحم تومورهای خوش خیمی هستند که از پوشش داخلی رحم به وجود می آیند. علاوه بر ناراحتی یا فشار لگن، یک زن مبتلا به فیبروم ممکن است خونریزی غیرطبیعی رحم، کمردرد، یبوست (اگر فیبروم روی روده فشار می آورد)، مشکلات ادراری (اگر فیبروم به مثانه فشار می آورد) و ناباروری را تجربه کند.

علت نادر درد تخمدان

چند بیماری غیر معمول وجود دارد که ممکن است باعث درد تخمدان شود. با توجه به جدی بودن بیشتر این موارد، مهم است که این علائم را نادیده نگیرید، صرف نظر از احتمال این مسائل.

علل نادر درد تخمدان

۸- سرطان تخمدان

اگرچه سرطان تخمدان می تواند باعث درد تخمدان شود، اما شایع نیست. در واقع، این بیماری اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند یا در صورت بروز، علائمی جزئی تر مانند نفخ، احساس سیری بدون خوردن زیاد، و فوریت یا تکرر ادرار است.

۹- سندرم باقیمانده تخمدان

این یک وضعیت غیرعادی است که در صورت انجام عمل جراحی برای بیرون آوردن تخمدان ها و عدم برداشتن کامل برخی از بافت ها، می تواند به وجود بیاید. به عنوان مثال، اگر اندومتریوز داشته باشید و ناحیه کوچکی از بافت آندومتر یا تخمدان وجود داشته باشد که در طول جراحی مشاهده نشده است یا بعد از عمل شما گسترش یافته است، این اتفاق می‌افتد.

۱۰- پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان این یک وضعیت غیرمعمول است، اما یک اورژانس جراحی است که در آن یکی از لوله های فالوپ پیچ خورده و به طور بالقوه جریان خون آن و تخمدان را قطع می کند. این وضعیت می تواند باعث درد شدید و ناگهانی به دلیل ایسکمی (فقدان جریان خون) در این مناطق شود.

پیچ خوردگی تخمدان

۱۱- درد فانتوم تخمدان

با درد فانتوم تخمدان، یک زن حتی پس از برداشتن یک یا هر دو تخمدانش، همچنان درد تخمدانی را تجربه می کند. اعتقاد بر این است که این نتیجه تحریک مداوم عصب حسی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  تنبلی تخمدان باعث چه چیزی می شود؟

تشخیص درد تخمدان

تشخیص علت درد تخمدان شما ساده نیست، زیرا ممکن است مشکلات مربوط به سایر اندام‌های تناسلی مانند رحم یا دهانه رحم یا حتی سایر سیستم‌های بدن درگیر باشد. (تخمدان ها در همان ناحیه عمومی بسیاری از اندام های دیگر قرار دارند.)
اگر برای درد تخمدان به پزشک خود مراجعه می کنید، اولین کاری که او انجام می دهد شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی است.

تاریخچه پزشکی و جنسی

در طول تاریخچه پزشکی شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما چندین سوال در مورد درد شما می پرسد، مانند زمانی که شروع شد، چه احساسی دارد، چه چیزی باعث بهتر و بدتر شدن آن می شود، و اینکه آیا علائم دیگری مانند خونریزی واژینال، ترشحات واژن یا تب دارید یا خیر.

او همچنین از شما می پرسد که آیا تا به حال به یک بیماری زنان مانند آندومتریوز یا فیبروم رحم مبتلا شده اید و آیا قبلاً تحت عمل جراحی شکم یا لگن قرار گرفته اید یا خیر.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین ممکن است درباره سابقه جنسی شما، مانند تعداد شریک زندگی‌تان یا اینکه آیا تا به حال عفونت مقاربتی داشته‌اید، سؤال کند.

معاینهی جسمی

برای درد تخمدان، پزشک شکم، کمر و پهلوهای شما را معاینه می‌کند. علاوه بر بازرسی و فشار بر روی این نواحی برای بررسی حساسیت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معاینه لگن را نیز انجام می دهد.
در طول معاینه لگن، نمونه هایی از مایع واژن یا دهانه رحم شما ممکن است از طریق پاپ اسمیر برای بررسی عفونت یا سلول های غیر طبیعی گرفته شود.

معاینه لگن

 آزمایش خون

ممکن است آزمایش‌های مختلفی برای تأیید یا رد کردن تشخیص تجویز شود که شاید مهم‌ترین آنها آزمایش بارداری برای رد حاملگی خارج از رحم باشد.
علاوه بر آزمایش بارداری، ممکن است آزمایش ادرار برای بررسی خون یا عفونت تجویز شود. به همین ترتیب، برای PID، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است نشانگرهای خون التهابی، مانند پروتئین واکنشی C (CRP) یا سرعت رسوب گلبول های قرمز (ESR)، یا شمارش کامل خون را برای بررسی افزایش تعداد گلبول های سفید خون (نشانه عفونت) سفارش دهد.

تصویربرداری

از آنجایی که ممکن است دلایل پزشکی مختلفی برای درد شما وجود داشته باشد، اگر پزشک شما آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی لگن یا سی تی اسکن شکم و لگن شما را تجویز کند، تعجب نکنید.

لاپاراسکوپی لگن

لاپاراسکوپی لگن یک روش جراحی است که گاهی اوقات برای تعیین علت درد لگن زنان استفاده می شود. در طول لاپاراسکوپی لگن، پزشک شما ممکن است یک نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد.

لاپاراسکوپی لگن

تشخیص های افتراقی

مشکلات گوارشی، مانند یبوست یا حتی شرایط جدی تر، مانند آپاندیسیت یا دیورتیکولیت، می تواند منجر به درد یا ناراحتی شود که ممکن است با درد تخمدان اشتباه گرفته شود.

اگر پزشک شما به جای مشکل لگنی به مشکل گوارشی مشکوک شود (مثلاً اگر بارداری و معاینه لگن طبیعی باشد و معاینه شکم شما حساسیت کانونی را نشان دهد)، آزمایشات مناسب را انجام خواهد داد. به عنوان مثال، سی تی اسکن شکم می تواند آپاندیسیت و دیورتیکولیت را تشخیص دهد. اغلب، یک تاریخچه بالینی و معاینه دیجیتال رکتوم می تواند یبوست را تشخیص دهد.

به همین ترتیب، عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا سنگ کلیه می تواند باعث دردی شود که شبیه درد تخمدان است. این شرایط اغلب با یک آزمایش معمولی ادرار – یعنی آزمایشی که هیچ نشانه‌ای از عفونت و خون را نشان نمی‌دهد – خیلی زود رد می‌شوند. اگر هنوز مشکوک به سنگ کلیه باشد، می توان از سی تی اسکن برای تشخیص سنگ کلیه استفاده کرد.

درمان درد تخمدان

هنگامی که “چرا” پشت درد تخمدان شما مشخص شد، شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تان می توانید با ابداع یک برنامه درمانی که ممکن است به سادگی چند تغییر در سبک زندگی باشد، پیش بروید، مانند مصرف یک داروی تجویزی یا انجام عمل جراحی.

روش های درمانی سبک زندگی

اگر درد تخمدان شما به چرخه ماهانه شما مربوط می شود، تغییرات سبک زندگی مانند خواب کافی، ورزش، استفاده از تکنیک های آرامش بخش، و استفاده از پد گرم کننده اغلب می تواند به تسکین ناراحتی شما کمک کند.

ورزش کردن برای کاهش درد تخمدان

داروها

بسته به تشخیص شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دارو را توصیه یا تجویز کند.
به عنوان مثال، اگر درمان‌های خانگی ساده مانند گرما و استراحت دردهای قاعدگی شما را کاهش نمی‌دهد، یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) که سطح پروستاگلاندین را در بدن شما کاهش می‌دهد، اغلب کمک می‌کند. حتماً قبل از آن با پزشک خود صحبت کنید. مصرف یک NSAID؛ زنان مبتلا به اختلالات خونریزی، آلرژی به آسپرین، بیماری کلیوی یا کبدی یا مشکلات معده نباید از این داروها استفاده کنند. علاوه بر NSAID، روش‌های کنترل بارداری مانند قرص، چسب، حلقه یا دستگاه داخل رحمی نیز می‌توانند دردهای قاعدگی را کاهش دهند.
یکی دیگر از بیماری های زنان که نیاز به دارو دارد، بیماری التهابی لگن است. در صورت تشخیص PID، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد شدیدتر، ممکن است یک زن نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت آنتی بیوتیک به صورت داخل وریدی (از طریق رگ خود) داشته باشد.

عمل جراحی

برای شرایط اورژانسی، مانند پیچ ​​خوردگی تخمدان یا حاملگی خارج از رحم، جراحی ضروری است. جراحی همچنین اغلب به عنوان بخشی از درمان سرطان تخمدان انجام می شود و ممکن است برای برداشتن فیبروم رحم یا بافت آندومتر در اندومتریوز شدید استفاده شود.

برای درد تخمدان چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

در صورت بروز علائم جدید یا متفاوت در ناحیه لگن، چه در زمان پریود یا در بین دوره، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

به طور خاص، اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، حتما به دنبال مراقبت های پزشکی باشید :

درد لگنی مداوم یا شدید
سیکل های قاعدگی طولانی تر از ۳۸ روز یا کمتر از ۲۴ روز
دوره هایی که بیش از هفت روز طول می کشد
خونریزی قاعدگی که هر یک ساعت یک یا چند تامپون یا پد برای چندین ساعت متوالی خیس می شود.
جریان قاعدگی همراه با لخته شدن خون پریود به اندازه یک چهارم یا بیشتر
خونریزی یا لکه بینی بین پریودها
خونریزی بعد از یائسگی
خونریزی حین یا بعد از رابطه جنسی
خونریزی یا گرفتگی در صورت عدم قاعدگی یا مثبت بودن تست بارداری
خونریزی بعد از یائسگی
خون در ادرار شما
تب، لرز، تعریق شبانه، حالت تهوع و استفراغ

درد تخمدان نشانه بارداری است؟

درد تخمدان ممکن است نشانه ای باشد که لانه گزینی در حال رخ دادن است، یا می تواند پاسخی به تغییر هورمون هایی باشد که در اوایل بارداری تجربه خواهید کرد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!