خونریزی مغزی چیست

خونریزی مغزی ؛ علت، علائم، تشخیص، درمان

خونریزی مغزی (ICH) در اثر خونریزی در خود بافت مغز ایجاد می شود. خونریزی مغزی بیشتر در اثر فشار خون بالا، ناهنجاری های شریانی وریدی یا ضربه مغزی ایجاد می شود. درمان بر توقف خونریزی، از بین بردن لخته خون (هماتوم) و کاهش فشار روی مغز متمرکز است.

خونریزی مغزی چیست؟

شریان های ریز خون را به نواحی عمیق داخل مغز می آورند. فشار خون بالا می تواند باعث پارگی این شریان های دیواره نازک شود و خون را در بافت مغز آزاد کند. خون لخته شده و تجمع مایع در داخل جمجمه سفت و سخت محصور شده، فشاری را افزایش می‌دهد که می‌تواند مغز را در برابر استخوان له کند یا باعث جابجایی و فتق آن شود. همانطور که خون به مغز می ریزد، ناحیه ای که شریان تامین می کند اکنون از خون غنی از اکسیژن محروم می شود که سکته مغزی نامیده می شود. با مرگ سلول‌های خونی درون لخته، سمومی آزاد می‌شوند که به سلول‌های مغز در ناحیه اطراف هماتوم آسیب می‌رسانند.

خونریزی مغزی می تواند نزدیک به سطح یا در مناطق عمیق مغز رخ دهد. گاهی اوقات خونریزی های عمیق می تواند به داخل بطن ها گسترش یابد (فضاهای پر از مایع در مرکز مغز). انسداد گردش خون طبیعی مغزی نخاعی (CSF) می تواند بطن ها (هیدروسفالوس) را بزرگ کند و باعث گیجی، بی حالی و از دست دادن هوشیاری شود.

حونریزی مغزی

علائم خونریزی مغزی چیست؟

اگر علائم خونریزی مغزی را تجربه کردید، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید! علائم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند و بسته به محل خونریزی می توانند متفاوت باشند. علائم رایج عبارتند از :

سردرد
حالت تهوع و استفراغ
بی حالی یا سرگیجه
ضعف یا بی حسی ناگهانی صورت، بازو یا پا، معمولا در یک طرف
از دست دادن هوشیاری
از دست دادن موقت بینایی
تشنج

علائم خونریزی مغزی

علت خونریزی مغزی چیست؟

فشار خون بالا : فشار خون بالا ممکن است باعث ترکیدن عروق ریز در داخل مغز شود. فشار طبیعی ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است.
رقیق کننده های خون : داروهایی مانند کومادین، هپارین و وارفارین که برای جلوگیری از لخته شدن در شرایط قلبی و سکته استفاده می شوند ممکن است باعث ICH شوند.
آنوریسم : برآمدگی یا ضعیف شدن دیواره شریان.
ضربه به سر : شکستگی های جمجمه و زخم های نافذ (شلول) می تواند به شریان آسیب برساند و باعث خونریزی شود.
اختلالات خونریزی : هموفیلی، کم خونی داسی شکل، DIC، ترومبوسیتوپنی.
تومورها : تومورهای بسیار عروقی مانند آنژیوم و تومورهای متاستاتیک می توانند در بافت مغز خونریزی کنند.
آنژیوپاتی آمیلوئید : تجمع پروتئین در دیواره شریان ها.
مصرف مواد مخدر : الکل، کوکائین و سایر داروهای غیرقانونی می توانند باعث ICH شوند.
خودبخودی : ICH با علل ناشناخته.

علت خونریزی مغزی

خون ریزی مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

هنگامی که فردی با خونریزی مغزی مشکوک به اورژانس آورده می شود، پزشکان در مورد علائم، مشکلات پزشکی فعلی و قبلی، داروها و سابقه خانوادگی او اطلاعات بیشتری خواهند یافت. وضعیت فرد به سرعت ارزیابی می شود. آزمایشات تشخیصی به تعیین منبع خونریزی کمک می کند.

توموگرافی کامپیوتری (CT) : اسکن اشعه ایکس غیر تهاجمی برای بررسی ساختارهای آناتومیک داخل مغز و تشخیص هرگونه خونریزی است. سی تی آنژیوگرافی شامل تزریق ماده حاجب به جریان خون برای مشاهده شریان های مغز است.

آنژیوگرافی : یک روش تهاجمی است که در آن یک کاتتر در شریان قرار داده می شود و از طریق عروق خونی به مغز منتقل می شود. هنگامی که کاتتر در جای خود قرار گرفت، رنگ کنتراست به جریان خون تزریق می شود و اشعه ایکس گرفته می شود.

آنژیوگرافی مغز

اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) : یک آزمایش غیر تهاجمی است که از یک میدان مغناطیسی و امواج فرکانس رادیویی برای ارائه نمای دقیق بافت‌های نرم مغز شما استفاده می‌کند. MRA (آنژیوگرام رزونانس مغناطیسی) شامل تزریق ماده حاجب به جریان خون برای بررسی عروق خونی و همچنین ساختارهای مغز است.

چه درمان هایی برای خون ریزی مغزی در دسترس هستند؟

درمان ممکن است شامل اقدامات نجات جان، تسکین علائم و پیشگیری از عوارض باشد. پس از مشخص شدن علت و محل خونریزی، درمان دارویی یا جراحی برای توقف خونریزی، برداشتن لخته و کاهش فشار روی مغز انجام می شود. اگر مغز به حال خود رها شود نهایتاً ظرف چند هفته لخته را جذب می کند. اما آسیب مغزی ناشی از ICP و سموم خون ممکن است غیرقابل برگشت باشد.

به طور کلی، بیماران با خونریزی های کوچک (<10 سانتی متر مکعب) به صورت پزشکی درمان می شوند. بیماران مبتلا به خونریزی مخچه (بیش از ۳ سانتی متر مکعب) که در حال وخامت هستند یا دارای فشردگی ساقه مغز و هیدروسفالی هستند، تحت عمل جراحی قرار می گیرند تا هماتوم در اسرع وقت برداشته شود. بیماران مبتلا به خونریزی های لوبار بزرگ (۵۰ سانتی متر مکعب) که رو به وخامت هستند، معمولاً تحت عمل جراحی برداشتن هماتوم قرار می گیرند.

درمان پزشکی

بیمار برای نظارت و مراقبت دقیق در بخش سکته مغزی یا بخش مراقبت های ویژه (ICU) می ماند.

اگر بیمار از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کرد، داروهای معکوس کننده برای بازگرداندن فاکتورهای انعقادی تجویز می شود.

فشار خون برای کاهش خطر خونریزی بیشتر مدیریت می شود و در عین حال جریان خون کافی (پرفیوژن) را به مغز می دهد.

کنترل فشار داخل جمجمه عاملی برای خونریزی های بزرگ است. دستگاهی به نام مانیتور ICP ممکن است مستقیماً در بطن ها یا داخل مغز قرار داده شود تا فشار را اندازه گیری کند. ICP معمولی ۲۰mm HG است.

برداشتن مایع مغزی نخاعی (CSF) از بطن ها به کنترل فشار کمک می کند. ممکن است یک کاتتر بطنی (شنت VP) برای تخلیه مایع CSF قرار داده شود و فضایی را برای هماتوم فراهم کند تا بدون آسیب به مغز گسترش یابد.

Hyperventilation همچنین به کنترل ICP کمک می کند. در برخی موارد، کما ممکن است با داروهایی برای کاهش ICP ایجاد شود.

جراحی

هدف از جراحی برداشتن لخته خون تا حد امکان و توقف منبع خونریزی در صورتی است که علت قابل شناسایی مانند AVM یا تومور باشد. بسته به محل لخته ممکن است کرانیوتومی یا آسپیراسیون استریوتاکتیک انجام شود.

جراحی مغز

کرانیوتومی شامل بریدن سوراخی در جمجمه با مته برای نمایان شدن مغز و برداشتن لخته است. به دلیل افزایش خطر برای مغز، این روش معمولاً تنها زمانی استفاده می‌شود که هماتوم نزدیک به سطح مغز باشد یا اگر همراه با AVM یا توموری باشد که باید برداشته شود.
آسپیراسیون لخته استریوتاکتیک یک جراحی کم تهاجمی برای هماتوم های بزرگ واقع در عمق مغز است. در این روش از یک قاب استریوتاکتیک برای هدایت یک سوزن یا آندوسکوپ به طور مستقیم به داخل لخته استفاده می شود. هدایت استریوتاکتیک مانند سیستم GPS در ماشین شما است. این یک ناوبری بر اساس اسکن های تصویربرداری قبل از جراحی شما است. سی تی اسکن به مشخص کردن بهترین مسیر به داخل هماتوم کمک می کند. در OR، جراح سوراخ کوچکی به اندازه یک چهارم در جمجمه ایجاد می کند. با کمک قاب استریوتاکتیک، یک کانول توخالی از سوراخ، از طریق بافت مغز، مستقیماً به داخل لخته عبور داده می شود. کانول توخالی به یک سرنگ بزرگ متصل می شود تا قسمت مایع لخته خون را خارج کند. سپس یک کاتتر کوچکتر برای ادامه تخلیه در روزها تا هفته های بعدی وارد می شود.

درمان خونریزی مغزی چقدر طول می کشد؟

بزرگسالان اکثریت بهبودی خود را در شش ماه اول خواهند داشت. سپس ممکن است تا دو سال پس از هماتوم، بهبودهای کوچکتر و تدریجی تری داشته باشید. برای کمک به بهبودی: شب ها به اندازه کافی بخوابید و زمانی که احساس خستگی می کنید در روز استراحت کنید.

آیا خونریزی مغزی باعث مرگ می شود؟

اگر خونریزی شدید باشد، فشار داخل جمجمه به سرعت افزایش می یابد، گردش خون مغزی متوقف می شود و ممکن است مرگ رخ دهد. تحت این شرایط، ویژگی‌های متداول جابجایی، اعوجاج، فتق داخلی و خونریزی ثانویه در ساقه مغز ممکن است به طور ناقص شکل گرفته یا وجود نداشته باشد.

آیا محیط مغزی خطرناک است؟

خونریزی مغزی (خونریزی بین بافت مغز و جمجمه یا درون خود بافت مغز) می تواند باعث آسیب مغزی شود و زندگی را تهدید کند.

منبع : mayfieldclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!