ضربه مغزی

ضربه مغزی ؛ علت، علائم، تشخیص و درمان

ضربه مغزی یک آسیب مغزی است که در اثر ضربه، تکان شدید یا ضربه به سر شما ایجاد می شود که عملکرد طبیعی مغز را مختل می کند. ضربه مغزی همچنین می تواند در اثر ضربه ای به بدن شما ایجاد شود که آنقدر قوی است که باعث شود سر شما به شدت به عقب، جلو یا به پهلو تکان بخورد.

ضربه مغزی باعث کشش و کبودی اعصاب و رگ های خونی می شود و باعث تغییرات شیمیایی در مغز شما می شود که منجر به از دست دادن موقت عملکرد طبیعی مغز می شود. یک ضربه معمولاً باعث آسیب دائمی به مغز شما نمی شود. ضربه های مغزی متعدد در طول زندگی ممکن است منجر به تغییرات ساختاری در مغز شما شود.

ضربه مغزی معمولاً تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، اثرات ناشی از آن می تواند جدی باشد و برای روزها، هفته ها یا حتی بیشتر طول بکشد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ضربه مغزی هستند؟

افراد در معرض خطر بیشتر برای عبارتند از :

افراد مسن و کودکان ۴ ساله و کمتر به دلیل خطر سقوط.
نوجوانان به دلیل تصادفات دوچرخه و آسیب سر ناشی از ورزش.
پرسنل نظامی به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد منفجره.
هر کسی که در یک تصادف رانندگی دخیل باشد.
قربانیان آزار فیزیکی.
هر کسی که قبلاً ضربه مغزی داشته باشد.

نوجوانان بیش از هر گروه سنی دیگری در معرض خطر هستند. محققان فکر می کنند این به این دلیل است که مغز آنها هنوز در حال رشد است. مغز هنوز در حال گذاشتن مسیرهای عصبی خود است و گردن نوجوانان معمولاً در این سن ضعیف تر از بزرگسالان جوان و افراد مسن است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خونریزی مغزی ؛ علت، علائم، تشخیص، درمان

چه چیزی باعث ضربه مغزی می شود؟

بافت مغز نرم و لطیف است. اطراف آن توسط مایع مغزی نخاعی احاطه شده است، که به عنوان یک بالشتک بین آن و محافظ بیرونی سخت، جمجمه، عمل می کند. ضربه مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که مغز شما به داخل جمجمه خود می‌چرخد یا می‌پیچد یا حرکت سریع به جلو و عقب مانند شلاق را تجربه می‌کند که باعث برخورد آن با داخل جمجمه می‌شود. این حرکت مغز باعث کشش و آسیب سلول های مغز می شود و منجر به تغییرات شیمیایی در مغز می شود.

این صدمات باعث می شود که مغز شما برای مدت کوتاهی به طور طبیعی عمل نکند و منجر به علائم و نشانه های ضربه مغزی شود.

تصادفات وسایل نقلیه موتوری، سقوط و آسیب های ورزشی از علل شایع هستند. هر ورزشی که شامل تماس باشد می تواند منجر به ضربه مغزی شود.

در میان کودکان، بیشتر ضربه‌های مغزی در زمین بازی، هنگام دوچرخه‌سواری یا ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، هاکی روی یخ، کشتی، یا فوتبال اتفاق می‌افتد.

علت ضربه مغزی

علائم ضربه مغزی چیست؟

شایع ترین علائم ضربه مغزی عبارتند از :

سردرد. (این شایع ترین علامت است)
حالت تهوع و استفراغ.
گیجی.
از دست دادن موقت هوشیاری.
مشکلات تعادل / سرگیجه / سبکی سر.
دید دوتایی یا تاری.
صدای زنگ در گوش.
حساسیت به نور و صدا.
احساس خستگی یا خواب آلودگی.
تغییر در الگوی خواب (خوابیدن بسیار بیشتر یا کمتر از حد معمول یا خوابیدن).
مشکل در درک و یا تمرکز.
افسردگی یا غم.
تحریک پذیر، عصبی و مضطرب بودن.
مشکل در توجه، فراموشی، از دست دادن حافظه.

ضربه زدن به سر نوزادان و کودکان نوپا بسیار رایج است. تشخیص در این بچه‌های کوچک ممکن است دشوار باشد، زیرا نمی‌توانند احساس خود را بگویند. به دنبال این علائم در کودکان باشید :

برجستگی روی سر.
استفراغ.
تحریک پذیر بودن، بداخلاق بودن
غذا و شیر نمی خورد.
تغییر در الگوی خواب، خواب آلودگی در زمان های غیر معمول.
دمدمی مزاج تر از حد معمول، با وجود دلداری از گریه کردن دست نمی کشد.

اگر کودک شما برآمدگی در سر خود را تجربه کرد، همیشه بهتر است با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

علائم ضربه مغزی

ضربه مغزی تا چند ساعت مشخص می شود؟

علائم ضربه مغزی معمولاً در عرض چند دقیقه پس از آسیب سر ظاهر می شود. با این حال، برخی از علائم ممکن است چند ساعت طول بکشد تا ظاهر شوند. علائم ممکن است روزها بعد تغییر کند. زمانی که مغز با استفاده از آن تحت استرس قرار می گیرد، دیگران می توانند رشد کنند.

بعد از ضربه به سر چه علائمی خطرناک است؟

اگر کودک یا بزرگسالی هر یک از علائم زیر را در ساعات یا روزهای پس از ضربه به سر تجربه کرد، آنها را به بیمارستان ببرید یا با ۱۱۵ تماس بگیرید :

سردرد شدید یا سردردی که با گذشت زمان بدتر می شود.
تشنج.
از دست دادن هوشیاری (بیش از ۱ دقیقه).
سرگیجه شدید، از دست دادن تعادل یا مشکلات راه رفتن.
استفراغ مکرر (بیش از یک بار).
افزایش سردرگمی، مانند مشکل در تشخیص افراد یا مکان‌ها.
ترشحات شفاف و آبکی از بینی یا گوش
ترشحات خونی از گوش.
بی حسی، ضعف یا گزگز در بازوها یا پاها.
رفتار غیر معمول، عجیب و غریب یا تحریک‌پذیر.
لکنت زبان.
مردمک هایی که بزرگتر از حد طبیعی هستند یا اندازه آنها نابرابر است.
خواب آلودگی شدید، مشکل در بیدار شدن از خواب، یا غش کردن.

اگر نوزاد شما هر یک از علائم زیر را داشت، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

از دست دادن هوشیاری.
استفراغ.
تشنج.
ترشح یا خون از بینی یا گوش خارج می شود.
به تنهایی قادر به باز کردن چشم نیستند.
مشکل بیدار شدن از خواب.
تورم نقطه نرم؛ کبودی، به خصوص در اطراف چشم یا پشت گوش؛ تورم سر؛ شکستگی جمجمه.

علائم خطرناک ضربه به سر

 

آیا ضربه مغزی دقیقاً در جایی اتفاق می افتد که ضربه به سر وارد می شود؟

نیروی ضربه می تواند باعث ضربه مغزی در قسمتی از مغز شود که مستقیماً ضربه خورده است یا در طرف مقابل مغز (زیرا خود بافت مغز از نیروی ضربه حرکت می کند و به سمت مخالف جمجمه برخورد می کند).

نواحی مختلف مغز عملکردهای متفاوتی را کنترل می کنند، بنابراین ضرباتی که به سر شما وارد می شود می تواند علائم شما را پیش بینی کند. ضربه به پشت مغز باعث مشکلات تعادل، مه‌آلودگی، درد گردن و مشکل در تمرکز می‌شود. این علائم معمولاً بهبودی طولانی‌تری از ضربه مغزی را پیش‌بینی می‌کنند.

آیا معیارهای خاصی وجود دارد که بتوانم در کودک، ورزشکار نوجوان یا والدین مسن خود ببینم که نشان دهنده نیاز به مراقبت فوری پزشکی باشد؟

بله. اگر کودک یا عزیزان سالخورده شما بیش از یک دقیقه هوشیاری خود را از دست داده است، تحریک پذیر نیست، آسیب احتمالی به گردن دارد، علائم بدتر شده است، بی حسی طولانی مدت یا ضعف در یک طرف بدن خود دارد، با آمبولانس تماس بگیرید. دست یا پا را بلند نمی کند یا لبخندی نابرابر دارد). اگر شک دارید، همیشه مطمئن‌ترین کار این است که عزیزتان را جابه‌جا نکنید، با بخش اورژانس محلی خود تماس بگیرید و تا زمانی که کمک برسد، او را از نزدیک تحت نظر بگیرید.

از دست دادن هوشیاری

ضربه مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد رویدادی که منجر به آسیب سر شما می شود، علائم شما را می پرسد و یک معاینه عصبی انجام می دهد. معاینه عصبی شما را بررسی می کند:

عملکرد عصبی و رفلکس ها.
بینایی، حرکت چشم، واکنش به نور.
تعادل و هماهنگی.
شنیدن.
استحکام – قدرت.
عضلات گردن برای حرکت و حساسیت

ضربه مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

ممکن است از آزمون های شفاهی، کتبی یا رایانه ای برای بررسی موارد زیر استفاده شود :

توانایی تفکر
مهارت های حل مسئله.
حافظه و تمرکز.

همچنین از شما پرسیده خواهد شد که آیا تغییرات خلقی، تغییرات خواب یا هرگونه تغییر در رفتار را تجربه کرده اید.

تصویربرداری با سی تی اسکن یا MRI همیشه در ارزیابی اولیه ضربه مغزی لازم نیست. این به این دلیل است که بیشتر اثرات در تصویربرداری دیده نمی شود. با این حال، این آزمایشات تصویربرداری ممکن است در صورت مشکوک شدن به اثرات جدی تر ضربه مغزی مانند خونریزی داخل جمجمه، تورم مغزی یا آسیب نخاع یا ستون فقرات گردنی یا در صورت بدتر شدن علائم تجویز شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سکته مغزی چیست ؛ علت، عوامل، عوارض و درمان

ضربه مغزی چگونه درمان می شود؟

برای بهبودی پس از ضربه مغزی به استراحت جسمی و روحی نیاز دارید. اگرچه به استراحت و خواب بیشتری نسبت به حالت عادی نیاز دارید، اما نیازی به استراحت ۱۰۰% کامل ندارید. در واقع، تحقیقات نشان داده است که استراحت بیش از حد ذهنی در واقع می‌تواند دوره بهبودی را طولانی‌تر کند و هنگام بازگشت به فعالیت‌ها، شما را نسبت به فعالیت‌ها حساس‌تر کند.

به جای توقف کامل فعالیت ها، یاد بگیرید که محرک هایی را که باعث علائم ضربه مغزی می شوند، بشناسید. به آرامی و در مقادیر کم شروع کنید. وقتی علائم ظاهر شد، عقب نشینی کنید و استراحت کنید. انجام برخی از فعالیت هایی که باعث بدتر شدن شما نمی شوند، اشکالی ندارد. فعالیت هایی را که علائم شما را بدتر می کند محدود کنید.

به عنوان مثال، فعالیت هایی که ممکن است علائم ایجاد کنند عبارتند از:

ارسال پیامک، وقت گذراندن به صفحه نمایش گوشی هوشمند خود.
خواندن.
تماشای تلویزیون.
انجام بازی های ویدیویی.
گوش دادن به موسیقی با صدای بلند.
انجام هر گونه فعالیت بدنی.

با بهبود علائم، می توانید فعالیت های بیشتری را به روز خود اضافه کنید.

ضربه مغزی چگونه درمان می شود؟

آیا می توان برای علائم سردرد ناشی از ضربه مغزی از داروهای مسکن استفاده کرد؟

آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDS)، مانند ناپروکسن (Aleve®) و ایبوپروفن (Advil®، Motrin®) نباید بلافاصله پس از وقوع ضربه مغزی مشکوک مصرف شوند. این داروها علائم را پنهان می کنند و خون را رقیق می کنند که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این موضوع در سالمندانی که زمین می خورند و به سرشان ضربه می زند نگران کننده است، زیرا مصرف این داروها برای این افراد غیرمعمول نیست. پس از تشخیص در صورت نیاز به داروی ضد درد، استامینوفن (Tylenol®) گزینه ایمن‌تری است. علائم باید به دقت بررسی شوند.

آیا رژیم غذایی نقشی در بهبودی پس از ضربه مغزی دارد؟

در ادبیات پزشکی اطلاعات زیادی در مورد ضربه مغزی و رژیم غذایی وجود ندارد. برخی در مورد تغذیه و سلامت عمومی مغز و تندرستی در سالمندان وجود دارد. برخی از مکمل‌های مورد تحقیق بیشتر در مورد رژیم غذایی شامل روغن ماهی، زردچوبه، عصاره چای سبز و رسوراترول است. هر مکملی که مصرف می شود باید علاوه بر یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه ها و سبزیجات و چربی اشباع شده و غذاهای فرآوری شده کم باشد.

نکته ای که باید در نظر گرفت این است که یک فرد ضربه مغزی ممکن است مانند قبل احساس گرسنگی یا تشنگی نداشته باشد. مطمئن شوید که در طول روز برای حفظ قند خون غذا خوردن را تشویق کنید. یک لیوان مایع (آب، آبمیوه) در طول روز. مغز به قند خون پایین و کم آبی حساس است و این شرایط می تواند علائم ضربه مغزی مانند سردرد، سرگیجه، مه، معده درد و تحریک پذیری را تقلید یا بدتر کند.

رژیم غذایی

چه مدت طول می کشد تا یک فرد پس از ضربه مغزی بهبود یابد؟

هر ضربه مغزی در هر فرد تا حدودی منحصر به فرد است و همچنین جدول زمانی بهبودی آنها نیز منحصر به فرد است. به طور کلی، اکثر علائم ضربه مغزی در عرض ۱۴ تا ۲۱ روز برطرف می شوند. با این حال، ضربه های مغزی تشخیص داده نشده، ناشناخته یا درمان نشده می تواند بهبودی شما را به تعویق بیندازد و آن را از دو هفته به ماه ها یا حتی بیشتر افزایش دهد.

اگر برای شما تشخیص داده شد که ضربه مغزی دارید و علائم هنوز پس از ۱۴ روز وجود دارد یا علائم بدتر می شود، به یک متخصص مراقبت های بهداشتی که در مدیریت این بیماری تخصص دارد مراجعه کنید.

چگونه می توانم از ضربه مغزی جلوگیری کنم؟

برای کاهش خطر ضربه مغزی:

همیشه کمربند ایمنی را در ماشین ببندید و کودکان را در صندلی های ایمنی سگک بزنید.
از کلاه ایمنی مناسب هنگام دوچرخه سواری، موتورسیکلت، اسکیت، اسکی، اسب سواری یا ورزش های تماسی استفاده کنید. کلاه ایمنی باید ایمن باشد و هنگام تکان دادن سر خود حرکت نکند، اما به طور ناراحت کننده ای سفت نباشد.
با نصب نرده ها از افتادن روی پله ها جلوگیری کنید.
برای محافظت از کودکان خردسال دروازه های ایمنی را روی پله ها نصب کنید.
میله های دستگیره را در حمام، با تشک های ضد لغزش در وان و روی زمین قرار دهید.
بهبود نور و حذف خطرات سفر.
برای جلوگیری از افتادن کودکان در کنار پنجره ها حفاظ های ایمنی نصب کنید.
عضلات گردن خود را تقویت کنید. ماهیچه های قوی گردن ممکن است بتواند به جذب بخشی از ضربه های وارد شده به سر کمک کند و خطر را کاهش دهد.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!