خواص بابونه + موارد استفاده و عوارض جانبی

خواص بابونه قرن هاست که به دلیل تسکین دهنده و درمانی آن در طب گیاهی استفاده می شود. چه برای به خواب رفتن در شب، تقویت سیستم ایمنی بدن یا کاهش استرس به کمک نیاز داشته باشید، یک فنجان چای بابونه می تواند کمک کند. این ماده چای گیاهی دارای طعمی سبک و گلدار با کمی شیرینی طبیعی است.

آنچه در این مطلب خواهید خواند:

ارزش غذایی

درشت مغذی در هر ۱ فنجان چای بابونه دم کرده :
ماده مغذیمقدار
انرژی۲.۳۷ کیلو کالری
چربی۰
کلسترل۰
کربوهیدرات کل۰.۴۷ گرم
پروتئین۰
اسید چرب چند غیر اشباع۰.۰۱ گرم
ریزمغذی ها در هر ۱ فنجان چای بابونه دم کرده :
ماده مغذیمقدار
ویتامین A۴۷.۴۰ IU
ویتامین B۰
تیامین۰.۰۲ mg
ریبوفلاوین۰.۰۱ mg
اسید پانتوتنیک۰.۰۳ mg
فولات۲.۳۷ mg
پتاسیم۲۱.۳۳ mg
منیزیم۲.۳۷۰ mg
منگنز۰.۱۰۰ mg
کلسیم۴.۷۴ mg
آهن۰.۱۹ mg
مس۰.۰۴ mg
روی۰.۰۹ mg

خواص بابونه

فواید گیاه بابونه  شرح زیر است :

کاربردهای بابونه برای مغز

کاربردهای احتمالی بابونه برای اختلالات خواب

چای بابونه معمولاً در موارد بی خوابی، اختلال خواب که با کمبود خواب مشخص می شود، مصرف می شود. فلاونوئیدها و آپیژنین موجود در این گیاه ممکن است به یک گیرنده در مغز (گیرنده بنزودیازپین) متصل شوند که ممکن است باعث کند شدن فعالیت مغز و القای خواب شود. ممکن است در کودکانی که به دلیل درد شدید قادر به به خواب رفتن نیستند و در مواردی که به دلیل عصبی بودن یا اضطراب به خواب رفتن دچار مشکل می شوند استفاده شود.

فواید بابونه برای اختلالات خواب

کاربردهای بابونه برای اضطراب

معمولا روغن استخراج شده از گل ها به صورت بخار استنشاق می شود و ممکن است اثر آرام بخشی داشته باشد و درد را نیز کاهش دهد. بنابراین، ممکن است اثرات مفیدی در اختلال اضطراب خفیف تا متوسط نشان دهد.

کاربردهای احتمالی بابونه برای صرع

مطالعات حیوانی نشان داده است که خواص بابونه شروع یک حمله تشنج را به تأخیر می اندازد. برای اثبات این تأثیر بابونه بر انسان، آزمایشات انسانی مورد نیاز است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خواص نارگیل تازه + (شیر، آب، گوشت و روغن)

کاربردهای بابونه در سردرد

بخارات استنشاقی باعث ایجاد آرامش و کاهش درد می شود و می توان از آن در سردرد هایی که قبل از تشنج، در هنگام عصبی بودن و در طول دوره های هیستری ظاهر می شود استفاده کرد.

با این حال، از آنجایی که مطالعات کافی در دسترس نیست، برای شرایط مغز مهم است که برای مشاوره با پزشک خود مشورت کنید زیرا این گیاه ممکن است اثرات متفاوتی بر افراد داشته باشد.

بابونه برای سردرد

کاربردهای بابونه در درمان بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن است که در آن فرد بی اشتهایی را تجربه می کند. بخارات روغن بابونه ممکن است خلق و خوی را بهبود بخشد، عصبی بودن را کاهش دهد و اشتها را تحریک کند و بنابراین ممکن است در افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی استفاده شود.

کاربردهای احتمالی بابونه در سرماخوردگی

چای بابونه را می توان برای تسکین علائم سرماخوردگی مصرف کرد. روش دیگری که می توان از این گیاه برای این منظور استفاده کرد، جوشاندن گل ها در آب و استنشاق بخار تولید شده است. برای سرماخوردگی باید با پزشک مشورت کنید.

کاربردهای بابونه برای قلب

گفته می شود افرادی که فلاونوئیدهای بیشتری مصرف می کنند ممکن است کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب قرار بگیرند. خواص بابونه دارای مقدار مناسبی از فلاونوئیدها است، اما باید مطالعات بیشتری برای تایید میزان مفید بودن آن در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب انجام شود.

بابونه برای قلب

کاربردهای بابونه برای دیابت

در مطالعات نشان داده شده است که خواص بابونه با کاهش سطح قند خون و افزایش ذخیره گلیکوژن کبد به کاهش سطح قند خون و عوارض دیابت کمک می کند. مطالعات همچنین نشان داده اند که این ماده برای پانکراس محافظت می کند. با این حال، مطالعات بیشتری برای تعیین سودمندی آن در درمان دیابت باید انجام شود. دیابت یک مشکل جدی برای سلامتی است. از این رو، تشخیص و درمان مناسب مورد نیاز است. لطفا برای مشاوره مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مصرف بابونه برای روده

مصرف چای بابونه بین وعده های غذایی ممکن است به تسکین سوزش معده، ورم معده، اسپاسم معده (انقباض بیش از حد عضلات روده) و نفخ کمک کند. ممکن است به مطالعات بیشتری نیاز داشته باشیم که بتواند شواهدی برای این فواید بر روی انسان ارائه دهد.

کاربردهای احتمالی بابونه برای استخوان ها

در پوکی استخوان، که توده استخوانی کاهش می یابد، عصاره بابونه با تعامل با گیرنده های استروژن، سلول های استخوان ساز را تحریک می کند (اثر ضد استروژن) و ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند. مشکلات استخوانی شما ممکن است چندین علت اساسی داشته باشد که ممکن است قبل از تجویز بابونه برای فواید آن، بررسی شود.

کاربردهای بابونه برای پوست

در اگزما، جایی که تکه هایی از پوست تحریک شده، ملتهب و ترک خورده وجود دارد، استفاده خارجی از بابونه در مطالعات مفید است. خواص بابونه ممکن است در موارد عفونت های باکتریایی، زخم، آفتاب سوختگی، میخچه، نواحی لکه دار روی پوست سر به دلیل استفاده از کلاهک گهواره در نوزادان و تحریک پوست پس از رادیوتراپی مفید باشد. عصاره روغن بابونه را می توان ماساژ داد، یا می توان پارچه ای را در چای بابونه خیس کرد و روی ناحیه آسیب دیده قرار داد. همچنین ممکن است به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن به عنوان یک ماده آرایشی استفاده شود.

خواص بابونه برای پوست

کاربردهای بابونه برای بهبود زخم

ثابت شده است که اثرات ضد التهابی و ضد میکروبی آن به بهبود زخم کمک می کند. با این حال، این فواید برای اثبات این واقعیت نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

کاربردهای احتمالی بابونه برای بیماری های التهابی

بابونه ممکن است در کاهش دردهای التهابی مانند سیاتیک و نورالژی، هر نوع تورم مانند آبسه، التهاب پوشش واژن (واژینیت) و مخاط دهان مفید باشد. برای تسکین عفونت واژن، ممکن است از دوش بابونه استفاده شود. با این حال، لازم است قبل از مصرف بابونه برای چنین شرایطی با پزشک خود مشورت کنید.

کاربردهای احتمالی بابونه به عنوان یک ضد میکروب

خواص بابونه ممکن است اثر ضد باکتریایی داشته باشد و بنابراین برای بهبود سلامت حفره دهان مفید است. دندانپزشک حرفه ای ممکن است بهترین فرد برای مشاوره باشد.

کاربردهای بابونه در سرطان

بسیاری از مطالعات حیوانی نشان داده اند که بابونه به کاهش رشد سرطان کمک می کند. این ممکن است به دلیل ماده شیمیایی آپیژنین موجود در بابونه باشد. در حال حاضر، مطالعات انسانی بر روی سرطان با عصاره بابونه در حال انجام است.

کاربردهای بابونه برای کلیه ها

بابونه ممکن است برای سنگ کلیه و مثانه به تنهایی یا به صورت ترکیبی با گیاهان دیگر شود. مطالعات حیوانی افزایش خفیف در تشکیل ادرار را نشان داده است زیرا گل های بابونه رومی خاصیت تحریک کننده ادرار را نشان می دهند. با این حال، برای ارائه شواهد علمی برای این فواید بابونه، به مطالعات بیشتری نیاز داریم.

بابونه برای کلیه

کاربردهای احتمالی بابونه به عنوان دافع پشه

مطالعات نشان داده است که عصاره روغنی بابونه دارای فعالیت دافع پشه بسیار خوبی است.

اگرچه مطالعات نشان می دهد که بابونه در شرایط مختلف سلامتی مفید است، اما این اطلاعات کافی نیست. از این رو، نیاز به مطالعات بیشتر برای تعیین میزان واقعی فواید بابونه بر سلامت انسان وجود دارد. علاوه بر این، هر فردی ممکن است به این گیاهان واکنش متفاوتی نشان دهد. بنابراین، مهم است که قبل از استفاده از بابونه برای هر بیماری با پزشک مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی برای مصرف بابونه

بارداری

مصرف بابونه در بارداری ممنوع است زیرا ممکن است باعث انقباض رحم شود و باعث سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

زنان شیرده

ایمنی در دوران شیردهی هنوز به طور کامل ثابت نشده است. بنابراین، نباید خود درمانی شود. قبل از مصرف هر گونه فرمولاسیون بابونه با متخصص زنان مشورت کنید.

زنان شیرده

کودکان/نوزادان

به طور سنتی، بابونه در نوزادان و کودکان خردسال برای شرایط مختلف استفاده شده است، اما اطلاعات ایمنی هنوز به طور کامل ثابت نشده است. بنابراین باید از مصرف در این گروه سنی خودداری شود

تداخلات بابونه با سایر داروها

داروهای ضد انعقاد

بابونه یک رقیق کننده خون است و اگر همراه با داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین مصرف شود می تواند منجر به خونریزی شود.

داروهای ضد پلاکت

از آنجایی که بابونه یک رقیق کننده خون است، بهتر است زمانی که فرد از داروهای ضد پلاکت خون مانند آسپرین، کلوپیدوگرل و غیره استفاده می کند، اجتناب شود.

داروهای آرام بخش

خواص بابونه برای کاهش درد به خوبی شناخته شده است زیرا باعث آرامش و خواب می شود. بنابراین، اگر فرد قبلاً داروهایی مصرف می‌کند که باعث کندی مغز می‌شوند، مانند آرام‌بخش‌ها یا آرام‌بخش‌ها، نظارت لازم است.

داروهای آرم بخش

داروهای متابولیزه شده توسط آنزیم CYP-450

CYP-450 آنزیمی در کبد است که بسیاری از داروها را در بدن مانند دیازپام، آمیودارون و غیره متابولیزه می کند. بنابراین مصرف بابونه ممکن است سطح این داروها را در بدن افزایش دهد و منجر به سمیت شود. بنابراین باید احتیاط کرد.

بنابراین، توصیه های پزشک شما باید به طور کامل دنبال شود، زیرا تجویز آنها بر اساس حفظ وضعیت سلامتی شما است. لطفاً اطمینان حاصل کنید که تمام داروهای تجویز شده و در حال حاضر مصرف شده را در زمان مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید.

سوالات متداول

آیا بابونه چاق کننده است؟

خیر. بابونه می تواند به شما کمک کند تا وزن خود را آسان تر، سریع تر و متعادل تر کاهش دهید. چای بابونه یک نوشیدنی جادویی برای کاهش وزن نیست، اما به دلیل سرشار از کلسیم، منیزیم، پتاسیم و ویتامین A می‌تواند به عنوان یک رژیم غذایی سالم، سبک زندگی متعادل و رسیدن به وزن ایده‌آل مفید باشد.

آیا بابونه برای بارداری ضرر دارد؟

از آنجایی که با سقط جنین و زایمان زودرس همراه بوده است، قطعاً بابونه نباید به مقدار زیاد یا دارویی در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک در مورد مصرف آن استفاده شود.

آیا بابونه برای سرفه خوب است؟

اگر گلودرد شما ناشی از سرماخوردگی است، بابونه ممکن است برخی دیگر از علائم سرماخوردگی شما را نیز تسکین دهد.

آیا بابونه خواب آور است؟

بله، عصاره بابونه گیاهی است که دارای فعالیت خواب آور مانند بنزودیازپین است.

آیا بابونه ادرار آور است؟

بابونه نیز مانند هر چای یک ادرارآور ملایم است.

آیا بابونه فشار خون را بالا میبرد؟

خیر. بابونه ممکن است فشار خون را اندکی کاهش دهد. مصرف آن با داروهای فشار خون بالا می تواند باعث کاهش بیش از حد فشار خون شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!