خواص انار

۲۰ خواص انار + عوارض جانبی

خواص انار از زمان های قدیم ثبت شده است زیرا به دلیل ویژگی های پزشکی آن شهرت زیادی داشته است. به طور طبیعی شیرین است و سرشار از آنتی اکسیدان ها، فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و فلاونوئیدها است.

خواص انار برای سلامتی چیست؟

۱. کمک به درمان سرطان پوست

چندین محصول مراقبت از پوست حاوی انار به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده برای اثرات محافظتی قوی آن بر روی پوست هستند. میوه انار سرشار از آنتی اکسیدان است و از سلول های پوست در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه UVB محافظت می کند.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عوامل محیطی از علل اصلی سرطان پوست هستند. به ویژه اشعه UVB اثرات مخرب شدیدی دارد. اشعه UVB می تواند باعث آسیب DNA و خورشید، تحریک و التهاب شود.

همچنین مشخص شد که عصاره میوه انار از نشانگرهای پیری نوری ناشی از UVB محافظت می کند. می تواند در درمان سرطان پوست کمک کند.

عصاره میوه انار نیز به صورت موضعی روی موش ها استفاده شد و نتایج نشان می دهد که می تواند به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند. با این حال، مطالعات عمیق تر برای تایید یافته ها ضروری است.

خواص انار علاوه بر مبارزه با سرطان پوست، ممکن است علائم پیری پوست، از جمله چین و چروک و خطوط ریز را (احتمالاً به دلیل محتوای ویتامین C آن) به تاخیر بیندازد.

برخی مطالعات همچنین نشان می‌دهند که دانه‌های انار (و روغن آن) می‌توانند ترمیم پوست را با ترویج بازسازی اپیدرم تسهیل کنند.

انار و سرطان پوست

۲. ترویج کاهش وزن

شواهد نشان می دهد که انار در موارد متعددی برای کاهش وزن استفاده شده است. این را می توان به فیبر موجود در میوه ها نسبت داد.

همچنین مطالعات نشان می دهد که انار و عصاره آن می تواند در کاهش چربی نقش داشته باشد. با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای درک نقش آن در پیشگیری از چاقی مورد نیاز است. در مطالعات روی موش ها، دانه ها و به ویژه عصاره برگ انار، باعث کاهش چربی می شوند. این می تواند یک گام مثبت به سمت کاهش وزن سالم باشد.

۳. انار در دوران بارداری مفید است

آب انار ممکن است عوارض بارداری را کاهش دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که آبمیوه می تواند استرس اکسیداتیو را در جفت انسان کاهش دهد، که کلیدی برای نتیجه بارداری است. مطالعات بیشتری برای درک مکانیسم ضروری است.

انار و بارداری

۴. جلوگیری از سرطان روده بزرگ

نوشیدن آب انار ممکن است عوامل خطر مرتبط با سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. تانن ها، اسید الاژیک و پونیکالاژین موجود در آب انار دارای اثرات ضد تکثیری بر روی سلول های روده بزرگ هستند.

محققان مشاهده کردند که الاژیتانین موجود در آب انار نیز می تواند در پیشگیری از سرطان روده بزرگ نقش داشته باشد.

اینها خواص فراوان آب انار است. ما می دانیم که خوردن میوه ها به طور منظم کلید سلامتی مطلوب است. در حالی که خوردن آرل میوه انار ممکن است کمی دست و پا گیر باشد، نوشیدن آب آن آسان است.

آب میوه همچنین می تواند در پیشگیری از سرطان ریه نقش داشته باشد.

۵. خواص انار بیماری کبد چرب را درمان کنید

دانه های انار استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهد و در نتیجه به مبارزه با بیماری کبد چرب کمک می کند. در مطالعات موش، مصرف منظم انار از بیماری کبد چرب غیر الکلی جلوگیری می کند.

در مطالعه دیگری بر روی موش ها، این میوه از کبد و سایر اندام ها در یرقان محافظت می کند.

خواص انار و بیماری کبد چرب

۶. شریان های گرفتگی را پاک کنید

خواص آب انار شامل آنتی اکسیدان و پلی فنول است. تحقیقات نشان می دهد که این ترکیبات آلی دارای خواص ضد آتروژنیک هستند.

آترواسکلروز یک بیماری است که باعث می شود رگ های خونی در شریان ها به دلیل ایجاد پلاک باریک شوند.

یک مطالعه نشان می دهد که آب انار نیتریک اکسید سنتاز را تقویت می کند و از تخریب اکسیداتیو اکسید نیتریک جلوگیری می کند. اعتقاد بر این است که این ممکن است به معکوس کردن ضایعات آترواسکلروز کمک کند.

در پژوهشی دیگر، بیماران آترواسکلروتیک پیشرفته مبتلا به تنگی شریان کاروتید، هنگامی که به طور منظم با آب انار در طول دوره مطالعه تجویز می‌شدند، بهبود قابل توجهی در شرایط سلامتی نشان دادند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۱ خواص اسطوخودوس برای پوست، مو و سلامت

۷. پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

انار و اجزای قدرتمند آن در علم پزشکی برای کاهش بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا و بیماری عروق محیطی مورد استفاده قرار گرفته است.

فشار خون شریانی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد. دانشمندان بررسی کرده اند و معتقدند که خواص انار استرس را در سلول های اندوتلیال عروق کرونر کاهش می دهد.

بیماری های قلبی عروقی نیز می تواند در اثر داروها یا مواد شیمیایی ایجاد شود. آزمایشات بیشتر نشان می دهد که عصاره میوه انار محافظت در برابر سمیت قلبی را ارائه می دهد.

بیماری های قلبی عروقی و انار

۸. به درمان اختلال نعوظ کمک کنید

آنتی اکسیدان های موجود در آب انار استرس اکسیداتیو و التهاب را کاهش می دهند که هر دو می توانند منجر به اختلال نعوظ شوند.

در یک آزمایش آزمایشی، مشخص شد که آب انار اختلال نعوظ خفیف تا متوسط را بهبود می بخشد.

در یک کارآزمایی بالینی دیگر، دانشمندان توانستند تعیین کنند که فیتوکمیکال‌های موجود در آب انار استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهند و پیشنهاد کردند که مطالعات آینده ممکن است مزایای بیشتری را در درمان بیماری‌های مختلف اورولوژیک در مردان، همراه با اختلال نعوظ نشان دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۲ خواص روغن آرگان برای پوست و مو

۹. کاهش سطح کلسترول خون

انار حاوی مقادیر بالایی از پلی فنول ها و سایر آنتی اکسیدان ها است که سه برابر بیشتر از آنچه در چای سبز و شراب قرمز یافت می شود. این آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش کلسترول بد کمک کنند.

داده‌های آماری جمع‌آوری‌شده در یک مطالعه شامل برخی از بیماران، کاهش قابل‌توجهی در LDL پلاسما پس از مصرف آب انار نشان داد.

در مطالعه حیوانی دیگری، محققان فاکتورهای کاهش دهنده چربی موجود در آب انار را آشکار کردند و نحوه استفاده از آن را در دیس لیپیدمی راهنمایی کردند.

همچنین اشاره شد که فیتواسترول های موجود در انار می توانند LDL سرم را کاهش دهند.

فواید انار و کاهش سطح کلسترول خون

۱۰. خواص انار و کمک به درمان سرطان پروستات

تحقیقاتی که شامل مدل های حیوانی و انسانی می شود نشان می دهد که خواص انار می تواند سرطان پروستات را بهبود بخشد.

شواهد بالینی حاکی از آن است که عصاره میوه انار سطوح آنتی ژن اختصاصی پروستات سرم را کاهش می دهد و بنابراین، ممکن است دارای اثرات شیمی درمانی و شیمی درمانی در برابر سرطان پروستات باشد.

علاوه بر این، دانشمندان اخیراً نشان داده اند که اسید الاژیک، لوتئولین و اسید پونیسیک موجود در آب انار از رشد سرطان پروستات جلوگیری می کند. این بدان معنی است که آب انار همچنین می تواند بقای بیماران سرطان پروستات را افزایش دهد.

۱۱. کاهش فشار خون

مطالعات نشان می دهد که آب انار می تواند فشار خون را کاهش دهد. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را می توان با مصرف منظم یا مصرف آب انار کاهش داد.

یافته های جمع آوری شده از مطالعات حیوانی و بالینی نشان می دهد که نوشیدن آب انار می تواند فشار خون را در کوتاه مدت و بلند مدت کاهش دهد.

خواص انار برای فشار خون

۱۲. افزایش باروری و افزایش سطح تستوسترون

در اساطیر، انار به عنوان یک میوه مقوایی جنسی شناخته می شود. مطالعات بالینی مبتنی بر شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن آب انار طبیعی به طور منظم استرس را کاهش می‌دهد، کورتیزول را کاهش می‌دهد، بهزیستی را افزایش می‌دهد و میل جنسی را در مردان و زنان افزایش می‌دهد.

در مطالعات موش‌ها، آب انار همچنین باعث بهبود کیفیت و تحرک اسپرم، افزایش سطح تستوسترون، افزایش غلظت اسپرم اپیدیدیم و کاهش نرخ اسپرم‌های غیرطبیعی می‌شود.

مطالعه دیگری در موش صحرایی پیشنهاد می کند که عصاره آب انار می تواند بر هورمون های جنسی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک تأثیر بگذارد. این مطالعه بیشتر نشان می دهد که عصاره انار سطح تستوسترون را افزایش می دهد.

۱۳. سنگ کلیه را درمان کنید

چندین مطالعه استرس اکسیداتیو را با تشکیل سنگ کلیه مرتبط کرده اند. همانطور که قبلاً گفته شد، آب انار با استرس اکسیداتیو مبارزه می کند.

یک مطالعه آزمایشی نشان داد که می‌توان میزان فوق اشباع اگزالات کلسیم را با آب انار کاهش داد.

آزمایش دیگری بر روی مدل های حیوانی اثرات محافظتی آب انار را بر تشکیل کریستال در کلیه ها نشان داد.

انار برای سنگ کلیه

۱۴. کمک به درمان دیابت

محققان ثابت کرده‌اند که آب انار استرس اکسیداتیو و پراکسیداسیون لیپیدی را در سلول‌هایی که بر دیابت نوع ۲ تأثیر می‌گذارند، کاهش می‌دهد. با این حال، قبل از اینکه انار یا آب آن از نظر پزشکی برای درمان دیابت توصیه شود، مطالعات بالینی بیشتری مورد نیاز است.

مشخص شده است که برخی از ترکیبات آلی موجود در انار ضد دیابت هستند. اینها شامل اسیدهای گالیک، اورسولیک و اولئانولیک هستند.

۱۵. آرتریت را مدیریت کنید

خواص ضد التهابی آب انار ممکن است اثرات مفیدی در موارد آرتروز داشته باشد. ترکیبات موجود در انار می‌توانند زوال غضروف را کاهش داده و آنزیم‌هایی را که منجر به آرتروز می‌شوند، مسدود کنند.

آرتریت روماتوئید (RA) که با التهاب، درد و سفتی مشخص می شود، با مصرف آب انار قابل کنترل است. اگرچه این ادعا به شواهد بیشتری نیاز دارد که توسط کارآزمایی‌های بالینی پشتیبانی شود، اما محققانی که مطالعاتی را روی موش‌ها انجام داده‌اند نشان می‌دهند که آب انار ممکن است اثرات مثبتی بر RA داشته باشد.

خواص ضد التهابی آب انار

۱۶. درمان بیماری آلزایمر

یک مطالعه ۱۵ ماهه نشان داد که مکمل های غذایی طولانی مدت با آب انار باعث افزایش اتوفاژی (تجزیه و بازیافت منظم اجزای سلولی)، مهار التهاب و کاهش دانه های آمیلوئید بتا مغزی می شود که به درمان بیماری آلزایمر کمک می کند.

مطالعات دیگر نیز به درک اثرات محافظت کننده عصبی در انار منجر شده است. مشخص شد که آب میوه باعث افزایش حافظه و جلوگیری از از دست دادن حافظه می شود.

۱۷. ممکن است خطر سرطان سینه را کاهش دهد

نوشیدن آب انار ممکن است فواید بالقوه ای برای کاهش یا حتی جلوگیری از رشد سرطان سینه داشته باشد. آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد که الاژیتانین موجود در آب انار می تواند تولید استروژن را متوقف کند و این ممکن است به پیشگیری از سرطان سینه (که معمولاً به استروژن پاسخ می دهد) کمک کند.

همچنین ثابت شده است که انار دارای خواص پرولیفراتیو مورچه ای است که می تواند ژن های پاسخ دهنده به استروژن را کاهش دهد.

۱۸. ارتقاء سلامت دهان و دندان

مطالعات اخیر ثابت کرده است که انار به خوبی در تقویت لثه ها و محکم کردن دندان های شل عمل می کند. آنها همچنین در برابر باکتری های دهان موثر هستند زیرا دارای خواص ضد میکروبی هستند. تحقیقات نشان داده است که دانه های انار می توانند تأثیر مثبتی بر میکروارگانیسم های پلاک دندانی داشته باشند.

در مطالعه دیگری، ژل ساخته شده از میوه در درمان التهاب لثه موثر بود.

انار و سلامتی دهان

۱۹. تقویت سلامت دستگاه گوارش

دانه های انار به دلیل دارا بودن ویتامین های ب کمپلکس، سلامت دستگاه گوارش را تقویت می کند. این ویتامین ها به بدن شما کمک می کنند تا چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل کند. دانه ها همچنین حاوی فیبر هستند، یکی دیگر از مواد مغذی ضروری برای هضم. این فیبر از یبوست نیز پیشگیری و درمان می کند.

از آنجایی که دانه ها دارای خواص ضد التهابی هستند، می توانند سایر مشکلات گوارشی مانند کولیت اولسراتیو را درمان کنند.

اما لطفاً به خاطر داشته باشید که انار یک غذای اسیدی است (دارای PH 3) و می‌تواند برخی از مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل، رفلاکس معده یا GERD (و همچنین زخم معده و دهان) را تشدید کند. بنابراین، در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید.

۲۰. تقویت سیستم ایمنی بدن

آنتی اکسیدان های قوی موجود در دانه های انار باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. مطالعات نشان می دهد که چگونه آنها می توانند به طور موثر با باکتری ها و ویروس هایی که بر سلامت انسان تأثیر می گذارند مبارزه کنند.

نه تنها این، انار همچنین به درمان چندین بیماری دیگر مرتبط با سیستم ایمنی ضعیف کمک می کند. یک مطالعه اولیه (البته ما به اطلاعات بیشتری نیاز داریم) بیان می کند که انار ممکن است به درمان بیماری انسدادی ریه کمک کند. اگرچه این میوه اثرات داروها را بهبود نداده است، اما امیدی وجود دارد.

مشخصات تغذیه ای انار چیست؟

آب انار تازه یک نیروگاه تغذیه ای مملو از ویتامین ها، مواد معدنی فراوان، فیبر غذایی، اسیدهای چرب و کلسترول صفر است. با کمال تعجب، کالری آن نیز کم است.

مواد مغذی موجود در هر ۱۰۰ گرم آب انار تازه عبارتند از :

انرژی : ۵۴ کیلو کالری
پروتئین : ۰.۱۵ گرم
کربوهیدرات : ۱۳.۱۳ گرم
فیبر غذایی : ۰.۱ گرم
شکر : ۱۲.۶۵ گرم

آب انار سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین A، تیامین، نیاسین، فولات، ریبوفلاوین، پتاسیم، منیزیم، روی و کلسیم است. همچنین حاوی اسیدهای آلی مختلف مانند اسید اسکوربیک، اسید سیتریک، اسید مالیک و اسید فوماریک و اسیدهای آمینه مانند متیونین، پرولین و والین است.

عوارض جانبی آب انار چیست؟

نوشیدن آب انار بی خطر است، مشروط بر اینکه در حد تجویز شده مصرف شود. تحقیقات بیشتر برای اثبات عوارض جانبی آن ضروری است.

همانطور که دیدیم، آب انار می تواند سطح فشار خون را کاهش دهد. بنابراین، مصرف بیش از حد آبمیوه ممکن است فشار خون شما را تا حد زیادی کاهش دهد. افرادی که در حال حاضر داروهایی برای کاهش فشار خون مصرف می کنند باید از مصرف آب میوه خودداری کنند.

آب انار سرشار از پتاسیم است و مصرف بیش از حد آن ممکن است منجر به هایپرکالمی (سطح بالای پتاسیم) در افراد در معرض خطر، از جمله افراد مبتلا به بیماری کلیوی شود. با این حال تحقیقات کمتری در این زمینه انجام شده است.

اگرچه برخی از تداخلات دارویی با آب انار در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی مشاهده شده است، آب انار می تواند برای انسان بی خطر باشد. به عنوان مثال، در انسان، آب میوه هیچ اثر نامطلوبی بر اثرات آنزیمی (به نام CYP2C9) در انسان نداشت. آنزیم CYP2C9 مسئول متابولیسم داروهای مرتبط با دیابت، سلامت قلب و لخته شدن خون است.

بهترین زمان برای نوشیدن آب انار چه زمانی است؟

باید آب انار را صبح بعد از نوشیدن آب مصرف کنید تا بدنتان مواد مغذی را جذب کند.

آیا می توانیم آب انار را با معده خالی بنوشیم؟

مطمئناً می توانید آب انار را با معده خالی بنوشید، اما مطمئن شوید که قبل از این کار حداقل یک لیوان آب بنوشید.

چه مقدار آب انار باید در روز بنوشید؟

بر اساس محتوای پتاسیم موجود در آب انار، می‌توانید یک وعده استاندارد روزانه ۱ فنجان مصرف کنید (تحقیقات محدودی در این مورد وجود دارد). یک فنجان معادل ۴۸ قاشق چایخوری یا ۱۶ قاشق غذاخوری.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!