خارش پوست

علت خارش پوست و گزینه های درمانی

خارش پوست می تواند ناامید کننده باشد، به خصوص اگر ندانید علت آن چیست یا چگونه آن را برطرف کنید.

اگر خارش شما مربوط به بثورات پوستی باشد، معمولاً تشخیص علت آن آسان است. با این حال، سخت ترین موارد خارش پوست، مواردی هستند که دارای بثورات پوستی هستند. این امر شناسایی منبع خارش را دشوارتر می کند.

این مقاله از سلول سبز در مورد عواملی که می تواند باعث خارش پوست شود، نحوه کمک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به تعیین علت آن و انواع درمان هایی که می تواند به شما کمک کند، توضیح می دهد.

خارش پوست تحریک شده : آنچه در بدن شما اتفاق می افتد

خارش زمانی رخ می دهد که رشته های عصبی در پوست پیامی را به مغز ارسال می کنند.

ممکن است ناشی از واکنش موضعی به یک ماده یا یک بیماری سیستمیک باشد که باعث خارش گسترده (عمومی) شود. در برخی موارد، علت ممکن است روانی یا حتی ناشناخته (ایدیوپاتیک) باشد.

صرف نظر از علت، با خارش میل به خاراندن ایجاد می شود. این اغلب می تواند خارش را بدتر کند (و منجر به خراش بیشتر شود). این چرخه خارش-خراش نامیده می شود، و یک ملاحظات مهم در درمان خارش است.

علاوه بر هر چیزی که در وهله اول باعث خارش می شود، خاراندن اغلب می تواند منجر به خارش بیشتر (و خاراندن) شود. این به عنوان “چرخه خراش و خارش” نامیده می شود.

درد و خارش احساسی نزدیک به هم هستند. در واقع همان اعصاب هر دو سیگنال را به مغز می فرستند. میل به خاراندن در واقع یک واکنش انعکاسی به این سیگنال است

خارش پوست تحریک شده

خارش موضعی پوست

زمانی که فقط یک قسمت از بدن شما خارش می‌کند، معمولاً به دلیل وجود مشکلی در پوست یا روی آن ایجاد می‌شود. جایی که شما خارش می‌کنید می‌تواند به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی سرنخ‌هایی درباره علت آن کمک کند.

درماتیت تماسی و درماتیت آلرژیک می تواند در هر جایی از بدن شما رخ دهد، اما محدود به ناحیه ای از پوست است که با یک آلرژن خاص (مانند پیچک سمی) یا ماده تحریک کننده (مانند پشم) در تماس است. سایر بیماری ها مانند اگزما و پسوریازیس نیز می توانند باعث خارش موضعی در قسمت های مختلف بدن شوند.

علل خارش موضعی توسط قسمتی از بدن عبارتند از :

خارش پوست سر : شپش سر، درماتیت سبورئیک
پلک ها : ملتحمه آلرژیک
بینی : رینیت آلرژیک (تب یونجه)
گوش : اوتیت خارجی (گوش شناگر)
تنه : فولیکولیت، گال
بازوها : خارش Brachioradialis
پاها : خشکی پوست (خشکی غیر طبیعی پوست)، درماتیت هرپتی فرمیس
دست و پا : پومفولیکس، کرم حلقوی، گال
کشاله ران یا زیر بغل : عفونت های قارچی
مقعد : خارش آنی، کرم سوزنی، هموروئید

خارش عمومی پوست

در حالی که خارش عمومی می تواند ناشی از بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس باشد، بیماری سیستمیک در ۵۰ درصد موارد مقصر است. در برخی موارد، خارش ناشی از این بیماری ها راش مشخصی ندارد.

برخی از شرایطی که می توانند باعث خارش عمومی شوند عبارتند از :

واکنش های آلرژیک، از جمله آنافیلاکسی، کهیر، آلرژی دارویی، و درماتیت سیستمیک
دمیلیناسیون (نوعی آسیب عصبی)
عفونت های ویروسی مانند مونونوکلئوز، زونا یا آبله مرغان
بیماری کبد
کمبود آهن
خارش نوروپاتیک، ناشی از گیر افتادن یا دژنراسیون عصبی
بیماری تیروئید، هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید
بیماری کلیوی، به ویژه در هنگام دیالیز (خارش بیماران دیالیزی)
سرطان، از جمله لوسمی ها و لنفوم ها
عفونت های انگلی
HIV، در مراحل اولیه و اواخر
بارداری

خارش عمومی پوست

تشخیص خارش پوست

درمان خارش پوست با شناسایی علت زمینه ای شروع می شود، خواه یک بیماری پوستی، یک واکنش آلرژیک یا بیماری که بیش از یک سیستم بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. (بیماری سیستمیک).

اگر خارش دارید (با یا بدون راش) که از بین نمی رود، یا اگر در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می کند، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. همچنین اگر بثورات دردناکی دارید، شروع به تاول زدن می‌کند یا علائم عفونت را نشان می‌دهد، باید به دنبال کمک باشید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما با یک تاریخچه دقیق شروع می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. آنها بثورات شما را بررسی می کنند (در صورت وجود) و به دنبال نشانه هایی از یک مشکل گسترده تر می گردند.

ممکن است برای شناسایی عامل ایجاد خارش به آزمایش‌های اضافی نیاز باشد. این موارد می تواند شامل شمارش کامل خون، آزمایش HIV، کشت مدفوع (برای رد انگل)، یا حتی بیوپسی پوست باشد. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای ارزیابی عملکرد کبد، کلیه ها یا تیروئید شما انجام دهند.

اگر بثورات ناگهانی دارید که به سرعت گسترش می‌یابد، همراه با بثورات شما تب می‌کنید، یا اگر بثورات در تمام بدن شما وجود دارد، به اورژانس مراجعه کنید. این علائم می تواند نشان دهنده وضعیت جدی تری باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

درمان خارش

بهترین راه برای توقف خارش، درمان علت آن است. اما گاهی اوقات این زمان می برد. تا زمانی که مشکل اصلی اصلاح نشود، ممکن است برای کنترل خارش و کاهش چرخه خارش-خراش به درمان نیاز باشد.

مهمتر از همه، نخارانید. ضربه زدن ملایم به پوست خود، یا استفاده از پارچه های خنک یا کمپرس یخ روی خارش می تواند شما را تسکین دهد و از ایجاد شکستگی در پوست که می تواند عفونی شود، جلوگیری می کند.

درمان‌های غیر اختصاصی برای خارش شامل کرم‌های استروئیدی موضعی، آنتی‌هیستامین‌های خوراکی (مانند بنادریل)، و تغییرات در روش‌های مراقبت از پوست شما می‌شود.

کرم‌های استروئیدی موضعیرفع خارش در منزل

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث خارش پوست شما می شود، برخی اقدامات ساده در خانه می تواند به بهبود علائم، جلوگیری از خشکی پوست و کاهش میل به خارش کمک کند. این شامل:

دوش آب گرم نگیرید دوش های خنک تر و کوتاه تر گزینه بهتری هستند.
از صابون کم استفاده کنید. صابون را فقط در مناطقی که به آن نیاز دارند مانند کشاله ران، زیر بغل، ناحیه مقعد، زیر سینه ها و سایر نواحی چرب یا کثیف بمالید.
مرطوب کنید. کرم مرطوب کننده ملایم را بلافاصله بعد از حمام زدن بمالید.
از هوای خشک خودداری کنید. خانه خود را حداقل تا ۴۰ درصد مرطوب کنید، به خصوص در ماه های خشک و سرد.

مرطوب کننده هوا
از مواد محرک اجتناب کنید: پشم، فایبرگلاس، مواد شوینده یا سایر محرک های موضعی می توانند پوست شما را تشدید کرده و باعث خارش شما شوند.

سوالات متداول

چگونه خارش کل بدن را درمان می کنید؟

اگر خارش گسترده ای دارید، درمان های خانگی مانند حمام بلغور جو دوسر می تواند مفید باشد. مرطوب نگه داشتن پوست (با اجتناب از حمام داغ یا هوای خشک) نیز مهم است. حتماً از صابون‌ها و لوسیون‌های ملایم برای به حداقل رساندن سوزش استفاده کنید و لباس‌های گشاد بپوشید که پوست شما را ساییده نکند.۶ اگر خارش شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

چرا پوست من در شب بیشتر می خارد؟

چرخه خواب و بیداری بدن ما (همچنین به عنوان ریتم شبانه روزی ما شناخته می شود) نقش مهمی در سلامت کلی ما دارد. اما به عنوان بخشی از این چرخه، بدن ما در طول شب دچار تغییراتی می شود - مانند نوسانات هورمونی، تغییر دمای بدن و از دست دادن رطوبت پوست - که می تواند خارش را بدتر کند.

آیا خارش پوست نشانه کمبود ویتامین است؟

گاهی. مطالعات سطوح پایین برخی از ویتامین ها مانند ویتامین D و B12 را با خارش پوست مرتبط دانسته اند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند برای تعیین اینکه آیا کمبود ویتامین منبع خارش شماست یا خیر و بهترین روش برای درمان آن، با شما همکاری خواهد کرد. هیچ مکمل ویتامینی را بدون صحبت با ارائه دهنده خود شروع نکنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!