علت خارش سینه

۱۳ علت خارش سینه

زنان
بدون دیدگاه

شما می توانید انتظار داشته باشید که تقریباً هر قسمت از بدن شما در یک مقطع زمانی دچار خارش شود. اما وقتی شروع به مقابله با خارش سینه می کنید، ممکن است قسمت های مساوی گیج کننده و خسته کننده باشد. از این گذشته، بر خلاف بسیاری از قسمت‌های دیگر پوست، سینه‌های شما معمولاً روز به روز در برابر عناصر محافظت می‌شوند. بنابراین، طبیعی است که تعجب کنیم، چرا سینه های من در وهله اول خارش دارند؟
خوشبختانه، معمولاً یک توضیح ساده برای خارش سینه ها وجود دارد (که متأسفانه ممکن است به همان اندازه خارش نوک سینه ها را شامل شود). حتی بهتر از آن، راه حل اغلب یک راه حل آسان است.

با این اوصاف، در حالی که خارش سینه‌ ها معمولاً چیزی برای استرس نیست، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که مشکلی برای سلامتی شما وجود ندارد، به خصوص اگر خارش با علائم عجیب دیگری همراه باشد. مطمئن نیستید که چرا نیاز ناگهانی به خاراندن دارید؟ در اینجا دلیلی است که ممکن است با خارش سینه ها یا نوک سینه ها سر و کار داشته باشید.

آیا علائم خارش سینه شایع است؟

داشتن خارش سینه می تواند کاملا طبیعی باشد. در واقع، احساس خارش کافی برای مراجعه به پزشک در مورد آن، غیرمعمول نیست.

هیچ علامت رسمی مشخصی برای خارش سینه وجود ندارد (غیر از علائم واضح)، اما اکثر بیماران به تجربه موارد زیر اشاره کرده اند :

خارش نوک سینه
راش بین یا زیر سینه ها
تحریک عمومی پوست
یک احساس سوزش

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان سینه چیست و چه علائمی دارد

علت خارش سینه و نوک سینه چیست؟

لیستی شگفت آور طولانی از علت خارش سینه وجود دارد که می تواند منجر به خارش سینه ها و نوک سینه ها شود. اینها می توانند از مسائل رایج و بی اهمیت تا شرایط سلامتی جدی تر، اما نادرتر متغیر باشند. آنچه را که باید در رادار خود نگه دارید در اینجا آمده است :

۱. سوتین های خود را به اندازه کافی نمی شویید.

احتمالاً یک یا دو سوتین دارید که بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید می‌پوشید، و احتمالاً آنها را تقریباً هرگز نشویید. متأسفانه، این می تواند مشکلاتی را برای سینه شما ایجاد کند. لباس های کثیف، از جمله لباس های زیر، اغلب دارای باکتری هایی هستند که می توانند پوست را تحریک کنند. اگر شرایط دقیقاً مناسب باشد مثلاً اگر پوست شما بریدگی داشته باشد و باکتری های یک سوتین کثیف وارد شکافی در پوست شما شوند. این حتی می تواند باعث عفونت شود.

علت خارش سینه لباس های کثیف

۲. سینه های شما از مواد خاصی متنفرند.

سوتین ها با انواع مختلف پارچه، از ابریشم گرفته تا توری گرفته تا پنبه ساخته می شوند، اما برخی از مواد می توانند به طور جدی سینه های شما را تحریک کنند. پارچه های مصنوعی بزرگترین مشکل هستند. لباس های زیری که از جنس پلی استر و لاتکس به عنوان برخی از محرک‌های بالقوه بالا یاد هستند، به خصوص اگر پوست حساسی دارید که شناخته شده است.

۳. شما با مقداری اصطکاک روبرو هستید.

هر گاه چیزی بالای سینه های برهنه شما باشد، این پتانسیل را دارد که اصطکاک ناراحت کننده ای ایجاد کند. علاوه بر پارچه‌ای که سوتین یا پیراهن شما از آن ساخته شده است، نوع حرکتی که انجام می‌دهید نیز می‌تواند به این مشکل کمک کند، به‌خصوص زمانی که از طریق ورزش‌هایی مانند دویدن نیرو می‌دهید.

اگر همان سوتین و پیراهن‌هایی را می‌پوشید که همیشه می‌پوشید، احتمالاً این دلیل خارش سینه‌ ها یا نوک سینه‌های شما نیست. اما اگر اخیراً شروع به پوشیدن یک تاپ جدید کرده‌اید، به طور کامل شروع به استفاده از سینه‌بند کرده‌اید، یا برنامه تمرینی خود را به چیزی تغییر داده‌اید که باعث جهش بیشتر می‌شود اصطکاک قطعاً دلیلی است که باید در نظر بگیرید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  غربالگری سرطان سینه

۴. پوست شما در اثر آفتاب سوختگی تحریک شده است.

اگر اخیراً در خارج از منزل بوده اید، چه در ساحل یا در حیاط خلوت خود، این می تواند مشکل شما باشد. پوست سینه شما حساس است و به راحتی می تواند بسوزد، به خصوص که معمولاً در معرض نور خورشید نیست. همراه با عوارض جانبی لذت بخش مانند لایه برداری، آفتاب سوختگی می تواند به دلیل تحریک پوست باعث خارش شدید شود.

آفتاب سوختگی علت خارش سینه

۵. خارش سینه به علت جوش گرما

ایجاد راش گرمایی روی سینه شما نیز می تواند باعث خارش سینه شود. وقتی سینه‌ها بیش از حد گرم می‌شوند و شروع به تعریق می‌کنند، پوست سینه‌ها می‌تواند تحریک، قرمز و باعث خارش شود. جوش گرمایی معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که عرق زیر پوست شما حبس می‌شود و منافذ شما را مسدود می‌کند.

۶. به عطر، صابون، مواد شوینده لباسشویی، ورقه های خشک کن یا چیز دیگری واکنش آلرژیک داشتید.

درماتیت تماسی یک واکنش آلرژیک یا تحریک است که می تواند زمانی اتفاق بیفتد که پوست شما در معرض چیزی قرار می گیرد که دوست ندارد و خارش سینه یکی از مهم ترین عارضه های آن است. اگر سوتین های خود را با مواد شوینده معمولی بشویید یا با ورقه های خشک کن خشک کنید، ممکن است سینه هایتان شوریده و خارش کند. (در صورت برهنه خوابیدن حوله ها، ملحفه ها، و اساساً هر چیز دیگری که با سینه شما تماس پیدا می کند، از جمله شستشوی بدن شما، همینطور است.) عطر به ویژه اغلب مقصر آلرژی است، به خصوص اگر حساسیت دارید.

۷. شما به سادگی پوست خشکی دارید.

خشکی پوست می تواند دلیل خارش سینه یا نوک سینه شما باشد. البته خشکی پوست در هر نقطه از بدن می تواند باعث خارش شود.

این امر به ویژه در فصل زمستان می تواند مشکل ساز باشد. این به این دلیل است که هوای بیرون سرد و خشک است، که وقتی صحبت از حفظ رطوبت در پوست شما به میان می‌آید، مانند یک ضربه مضاعف است. متأسفانه، هوای گرم داخل نیز احتمالاً هیچ لطفی به شما نمی کند، زیرا گرمایش داخلی تمایل دارد رطوبت را کاهش دهد و هوای خشک را به دنبال خود باقی بگذارد.

بنابراین، در استفاده از لوسیون روی سینه‌ها (از جمله نوک سینه‌ها) زمانی که دمای هوا کاهش می‌یابد، بیشتر کوشا باشید، زیرا این ناحیه‌ای است که بسیاری از افراد سینه‌دار هنگام مرطوب‌کردن به طور کلی از آن غفلت می‌کنند.

خشکی-پوست-سینه-و-خارش-سینه

۸. اگزمای تمام عیار دارید

اگزما یک بیماری مزمن پوستی است که باعث التهاب خشک و خارش‌دار می‌شود که می‌تواند به صورت بثورات پوسته‌دار ظاهر شود، در حالی که معمولاً نواحی مانند پشت زانوها و خمیدگی آرنج ها را تحت تأثیر قرار می دهد، می تواند تقریباً روی هر یک از بدن شما از جمله سینه ها تأثیر بگذارد. اگر مدتی است که خارش سینه دارید و نمی‌توانید علت آن را مشخص کنید، اگزما می‌تواند علت آن باشد، به خصوص اگر پوست خشک، خارش یا ترک خورده‌ای در اطراف نوک پستان دارید.

۹. شما پسوریازیس دارید

انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد، اما پسوریازیس پلاکی شایع ترین است. در این شرایط، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه باعث ایجاد سلول‌های پوستی می‌شود و لکه‌های خشک، پوسته‌دار و خارش‌دار به نام پلاک، معمولاً در مناطقی مانند آرنج، زانو، کمر و پوست سر ایجاد می‌کند. متأسفانه، مانند اگزما، پسوریازیس نیز می تواند روی یا زیر سینه شما ظاهر شود.

پسوریازیس

۱۰. زیر سینه های خود عفونت قارچی دارید

احتمالاً عفونت های قارچی را با واژن خود مرتبط می دانید. و شما اشتباه نخواهید کرد، زیرا آنها مطمئناً می توانند واژن را تحت تأثیر قرار دهند و انواع علائمی مانند ترشحات ضعیف و تورم ایجاد کنند. اما عفونت‌های مخمری در زیر سینه‌ها نیز بسیار شایع هستند. رطوبت ممکن است در زیر آن محبوس شود زیرا این ناحیه می تواند به ویژه عرق کند و محیطی مناسب برای رشد مخمر ایجاد کند که می تواند منجر به خارش سینه شود. با این حال، طبق پزشکی جانز هاپکینز، احتمالاً با علائم دیگری نیز روبرو خواهید شد، مانند راش قرمز، برآمدگی‌های جوش مانند، سوزش یا لکه‌های پوستی که مایع شفاف ترشح می‌کنند.

۱۱. خارش سینه در بارداری یا تازگی زایمان کرده اید یا در حال شیردهی هستید

بارداری، بچه دار شدن و شیردهی همگی می توانند باعث ایجاد یک تغییر بزرگ سینه شوند که می تواند به خارش سینه ها و خارش نوک سینه ها کمک کند، اندازه سینه های شما می تواند بسیار زیاد شود. که قبلاً می‌دانستید، اما در اینجا باید تکرار شود، زیرا این تغییر می‌تواند منجر به ترک‌هایی شود که دکتر راس می‌گوید می‌تواند باعث خارش در برخی افراد شود. فرآیند شیردهی به طور خاص ممکن است باعث خشکی و تحریک نوک پستان‌های شما از تمام این تماس‌ها شود.

علت خارش سینه در شیردهی

۱۲. سینه های شما به دلایل دیگر خیلی سریع رشد کردند

دلایل دیگری وجود دارد که باعث می شود سینه های شما به سرعت بزرگتر شوند، از جمله بلوغ و افزایش وزن. زمانی که پوست باید سریع‌تر از رشد معمولی خود کشیده شود، می‌تواند منجر به ترک‌هایی شود که باعث التهاب و خارش می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  خارش سینه قبل از پریود، علت چیست؟

۱۳. کم کاری تیروئید دارید.

کم کاری تیروئید (تیروئید کم کار) زمانی است که غده تیروئید شما هورمون کافی برای حفظ عملکرد روان بدن شما تولید نمی کند. تیروئید شما یک غده کوچک در گردن شما است که وظیفه ای بزرگ دارد، اساساً متابولیسم بدن شما را کنترل می کند، به این معنی که مشکلات تیروئید می تواند به روش های بی شماری ظاهر شود. تیروئید کم کار می تواند باعث خشکی پوست شود که می تواند منجر به خارش سینه ها شود، علاوه بر این علائم بسیاری مانند خستگی، یبوست، نازک شدن موها و ضربان قلب آهسته تر می شود.

کم کاری تیروئید

در مورد خارش سینه یا نوک سینه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خارش سینه دارید و آزاردهنده است اما روزتان را خراب نمی کند، بهتر است ابتدا داروهای خانگی ذکر شده در بالا را امتحان کنید. اما اگر در عرض دو هفته این کار را انجام ندادند یا خارش بیشتر شبیه درد مستقیم شد، وقت آن است که با پزشک مراقبت های اولیه یا یک متخصص پوست مشورت کنید. اگر متوجه ترک‌خوردگی پوست در اطراف نوک سینه‌ها، شکاف‌ها یا تراوش می‌شوید، همه اینها نشانه‌های عفونت هستند که می‌خواهید در اسرع وقت آن را درمان کنید.

چگونه از خارش سینه جلوگیری کنیم؟

خارش سینه گاهی اوقات فقط یک واقعیت زندگی است، اما در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است. به طور کلی، شستن سوتینخود به طور منظم و دور نگه داشتن محصولات معطر از سینه ها می تواند به کاهش احتمال بروز خارش سینه برای شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که سینه های خود را همراه با بقیه بدن خود مرطوب می کنید و از پوستی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید با کرم ضد آفتابی که حداقل SPF 30 دارد محافظت می کنید نیز بسیار مهم است. فراتر از آن، اگر شرایط سلامتی دارید که باعث خارش سینه‌های شما شده است، صحبت با پزشک ممکن است راه‌های کاهش خارش را به حداقل برساند.

منبع : self

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!