جلوگیری از گال

چگونه از گال جلوگیری کنیم؟

اگر شما یا فرزندتان در معرض گال قرار گرفته اید، طبیعی است که در مورد احتمال ابتلا به آن نیز احساس نگرانی کنید. فقط یک نفس عمیق بکش اقداماتی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از گال انجام دهید.

نکات عمومی جلوگیری از گال

بهترین راه برای جلوگیری از گال این است که از تماس مستقیم پوست به پوست با فردی که گال دارد خودداری کنید. بدیهی است که این همیشه امکان پذیر نیست. ممکن است ندانید که کسی گال دارد یا خیر. یک فرد می تواند تا دو ماه قبل از اینکه به بثورات خارش دار آشکار مبتلا شود، گال داشته باشد.  در این مدت می تواند آن را به دیگران منتقل کند، حتی قبل از اینکه بدانند خودشان به این بیماری مبتلا هستند.

اگرچه همیشه نمی‌توانید از فرد مبتلا به گال اجتناب کنید، اقدامات پیشگیرانه دیگری وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن احتمال ابتلا به آن انجام دهید.

نداشتن تماس مستقیم

عوامل خطر خود را بشناسید

کودکان و کسانی که از آنها مراقبت می کنند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به گال هستند. کسانی که در خانه‌های سالمندان، خوابگاه‌ها، کمپ‌ها یا هر محیط زندگی مشترک دیگر زندگی و کار می‌کنند نیز همین‌طور هستند.

گال به سرعت در مکان هایی که افراد زیادی در تماس فیزیکی نزدیک با یکدیگر زندگی می کنند، عبور می کند. مهدکودک ها و مدارس از دیگر مکان هایی هستند که گال می تواند در آنها رشد کند.

شرکای جنسی خود را بشناسید

گال فی نفسه یک بیماری مقاربتی نیست، اما تماس جنسی در واقع یک راه بسیار رایج برای ابتلا به آن صرفاً به دلیل تماس طولانی مدت پوست به پوست است.
به حداقل رساندن تعداد شرکای جنسی می تواند خطر شما را کاهش دهد. همچنین، اگر شریک جنسی خود راش تشخیص داده نشده دارد، از رابطه جنسی خودداری کنید تا بتوانید جلوگیری از گال را انجام دهید.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

اگر فکر می کنید در معرض قرار گرفته اید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما راهنمایی می کند که چه کاری باید انجام دهید. بسته به میزان تماسی که با یک فرد آلوده داشته اید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است درمان را تجویز کند و از شما بخواهد که فوراً شروع کنید، حتی اگر خودتان هیچ نشانه ای از آلوده بودن نداشته باشید. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که شریک جنسی شما به تازگی دچار گال شده باشد.

اگر شما یا فرزندتان فقط با فرد آلوده تعامل داشتید، درمان پیشگیرانه معمولاً غیر ضروری است. فقط مراقب علائم گال باشید.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار بثورات خارش دار و قرمز شد، در اسرع وقت آن را به یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

به دیگران اطلاع دهید

بله، ممکن است خجالت آور باشد، اما به یاد داشته باشید که گال ربطی به عدم تمیزی ندارد. گفتن به افرادی که با آنها در تماس بوده اید به آنها امکان می دهد در صورت نیاز تحت درمان قرار گیرند تا از خود محافظت کنند. همچنین از شما در برابر ابتلای مجدد به همان افرادی که در ابتدا توسط شما آلوده شده اند محافظت می کند.

جلوگیری از گسترش گال

حتی اگر فردی در خانواده شما گال داشته باشد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن شیوع آن انجام دهید و از ابتلای کل خانواده به گال جلوگیری کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین راه درمان خانگی گال : ۷ درمان طبیعی که سریع عمل می کنند

با همه افراد در خانه به طور همزمان درمان کنید

بهترین راه برای جلوگیری از گال، درمان همه اعضای خانواده است، حتی کسانی که جوش های خارش دار ندارند. از آنجایی که ممکن است هفته ها طول بکشد تا بثورات و خارش اولیه ظاهر شود، می توانید گال داشته باشید و خیلی قبل از اینکه متوجه شوید آلوده شده اید، آن را به دیگران منتقل کنید. با درمان همه افراد به طور همزمان، از انتقال کنه ها به اطراف (و اطراف و اطراف) کل خانواده جلوگیری می کند.

از تماس طولانی مدت پوست با پوست خودداری کنید

گفتن این کار آسانتر از انجام دادن آن است که فرد مبتلا، مثلاً نوزاد یا کودک خردسال شما باشد. شما در مسیر عادی مراقبت از آنها، مثلاً هنگام حمل کردن، حمام کردن یا تکان دادن آنها برای خوابیدن، در تماس نزدیک و طولانی با آنها خواهید بود. این امر شروع درمان پیشگیرانه را مهم تر می کند. در هر صورت بهترین کاری را که می توانید انجام دهید.

بلافاصله پس از درمان، لباس های خود را بشویید

لباس‌ها، حوله‌ها و ملافه‌های فرد مبتلا (لحاف و لحاف را فراموش نکنید) در آب داغ بشویید. روی داغترین تنظیمی که مقاله می تواند بماند خشک کنید. این کار باعث از بین رفتن کنه هایی می شود که ممکن است در رختخواب یا لباس باقی بمانند.

پیشگیری از گال با شستن لباس ها

چیزهایی را که قابل شستن نیست کیسه کنید

وسایل غیرقابل شستشو را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را ببندید. بگذارید کیسه یک هفته باز بماند. از آنجایی که کنه‌ها می‌توانند تنها برای سه روز در بدن انسان زنده بمانند، همه کنه‌های روی این ماده در زمانی که در کیسه قرار می‌گیرند از بین می‌روند. بعد از استفاده مجدد بی خطر است.

حوله ها را به اشتراک نگذارید

یکی دیگر از راه های جلوگیری از گال استفاده نکردن از حوله اشتراکی است. فرد مبتلا باید حوله حمام خود و حوله دستی داشته باشد که هیچ کس تا زمان درمان از آن استفاده نکند.

پیشگیری از گال

موکت و مبلمان وکیوم

وقتی جاروبرقی تمام شد، کیسه جاروبرقی را دور بیندازید (یا ظرف جاروبرقی بدون کیسه را کاملاً بشویید).

درمان را به درستی انجام دهید

درمان ها را نادیده نگیرید یا قبل از اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما تأییدیه بدهد، درمان را متوقف نکنید. اگر فقط یک نفر از خانواده درمان خود را به پایان نرساند، می تواند به کنه ها اجازه دهد تا دوباره جای پای خود را پیدا کنند و گال را ادامه دهند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!