بیماری-پوستی-گال

بیماری پوستی گال چیست؟

بیماری پوستی گال عارضه ای است که توسط کنه سارکوپتس اسبیه ایجاد می شود. مشخصه آن احساس خارش است که ممکن است همراه با راش باشد یا نباشد. گال مردان و زنان را به طور مساوی درگیر می کند، در افراد در هر سنی دیده می شود و به افراد از همه گروه های قومی و در مناطق جغرافیایی در سراسر جهان سرایت می کند.

گال قابل درمان است و معمولاً با مشکلات سلامتی مضر همراه نیست، اگرچه عفونت یا زخم پوست می تواند در نتیجه خراش بیش از حد و عفونت باکتریایی ایجاد شود.

علت گال

گال در اثر هجوم کنه به پوست ایجاد می‌شود، که زمانی رخ می‌دهد که تماس مستقیم پوست به پوست با فردی که این بیماری را دارد، وجود داشته باشد. این می تواند و اغلب تماس جنسی باشد، اما انواع دیگر تماس نزدیک و طولانی مدت پوست نیز با گسترش گال همراه است (همانطور که اغلب در موقعیت های شلوغ اتفاق می افتد). در آغوش گرفتن یا دست دادن سریع کسی معمولا شما را در معرض خطر قرار نمی دهد.

با این وجود، در حالی که معمول نیست، رختخواب یا لباس آلوده ممکن است باعث عفونت جدید شود.

کنه انگلی کوچک است و معمولاً خیلی کوچک است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. کنه ماده زیر پوست حفر می کند و قبل از مرگ ۱۰ تا ۲۵ تخم می گذارد. تخمها سه روز بعد از تخم بیرون می آیند و لاروها به سطح پوست حرکت می کنند. لاروها طی ۱۰ تا ۱۴ روز بالغ می شوند.

علائم گال

گال معمولاً با خارش شدید و مداوم پوست در اطراف قفسه سینه، بازوها، دست ها، پاها و ناحیه تناسلی مشخص می شود. به طور معمول، خارش را می توان به طور موقت با داروهای ضد خارش موضعی یا خوراکی کاهش داد. گفته می شود، این گزینه ها کنه را از بین نمی برند.

این بیماری پوستی اغلب باعث ایجاد بثورات قابل مشاهده ای می شود که معمولاً بین انگشتان دست، مچ دست، زیر بغل، دور کمر و ناحیه تناسلی دیده می شود. با این حال، راش منحصر به فرد نیست، زیرا شبیه درماتیت، پسوریازیس، فولیکولیت و پیتریازیس روزآ است.

علائم بیماری گال

نشانه های رایج

ویژگی های بثورات می تواند (اما نه همیشه) شامل موارد زیر باشد :

رنگ قرمز یا بنفش
خطوط ریز، معروف به حفره، نواحی رنگی را به هم وصل می کنند
جوش های ریز
پوست ناهموار
چرک سفید قابل مشاهده

این علائم پس از یک دوره کمون شروع می شود و با مرحله بلوغ انگل همراه است که در طی آن تمایل به ته نشین شدن در عمق پوست دارد.

علائم نادر

گال می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد، و این به ویژه زمانی که بثورات با یک احساس دردناک همراه است، که معمولاً در نتیجه خراش‌های سطحی، زخم‌های عمیق پوستی ناشی از خراشیدن، یا عفونت‌های باکتریایی ایجاد می‌شود، ایجاد می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان پوست چیست به همراه علائم و نشانه ها

عوارض گال

در شرایط شدید، گال می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های پوسته‌ای در نواحی پوست شود. این عارضه که به نام گال نروژی شناخته می شود، شکل پیشرفته ای از این بیماری است که معمولاً در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ایجاد می شود.

پوست پوسته دار حاوی غلظت بالاتری از کنه ها نسبت به چیزی است که به طور معمول با گال دیده می شود. درمان این بیماری دشوارتر است و بسیار مسری است.

عفونت های باکتریایی پوست نیاز به درمان متفاوتی نسبت به درمان مورد استفاده برای خود گال دارند. اگر متوجه قرمزی، تورم یا گرمی پوست شدید، ممکن است علاوه بر گال، عفونت باکتریایی پوست نیز داشته باشید.

در مناطقی از جهان که گال شایع است، مردم اغلب از عفونت‌های مکرر رنج می‌برند. عفونت‌های مکرر ممکن است ناراحت‌کننده باشند و حذف عفونت از خانواده را دشوار کنند.

علاوه بر این، برای برخی افراد، عفونت های مکرر با مشکلات جدی از جمله عفونت های باکتریایی خون (سپسیس) همراه بوده است، اگرچه این نادر است و معمولاً به دلیل نقص ایمنی ایجاد می شود. بیشتر عوارض گال محدود به پوست است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۳ علت خارش سینه

تشخیص گال

قضاوت ارائه‌ دهنده مراقبت‌ های بهداشتی معمولاً تنها چیزی است که برای تشخیص گال استفاده می‌شود، و او به طور خاص وجود خارش شدید و ظاهر و محل راش را در نظر می‌گیرد. شاید بدیهی است که اگر با فردی زندگی می کنید یا با فردی که گال دارد تماس گرفته اید، بثورات شما بیشتر احتمال دارد که گال باشد.

درمان گال

گال با داروهای موضعی یا خوراکی مانند کرم پرمترین یا ایورمکتین درمان می شود که کنه ها و تخم های آن ها را از بین می برد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است درمان های دیگری مانند داروهای ضد درد یا ضد خارش را برای کمک به کاهش ناراحتی های مرتبط توصیه کند.

درمان بیماری گال

افراد نزدیک، مانند اعضای خانواده، حتی ممکن است برای گال درمان شوند، خواه علائم یا علائم عفونت را نشان دهند یا نه تا حدی برای اینکه از تشخیص احتمالی آینده پیشگیری کنند، تا حدی برای محافظت از همه شما از انتقال کنه جلوگیری شود.

نسخه ها

چندین درمان با نسخه برای درمان عفونت گال موجود و تایید شده است. این درمان ها به از بین بردن بثورات گال کمک می کند و خطر عوارض را کاهش می دهد.

گال با کرم‌های آفت‌کش موضعی یا داروی خوراکی درمان می‌شود. درمان های زیر را توصیه می کند :

کرم پرمترین ۵% روی تمام نواحی بدن از گردن به پایین (نه فقط آنهایی که جوش دارند) استفاده می شود و پس از ۸ تا ۱۴ ساعت شسته می شود. ممکن است یک هفته بعد به درمان دوم نیاز باشد.

ایورمکتین ۲۰۰ ug/kg خوراکی، تکرار در دو هفته. برای کودکان با وزن کمتر از ۱۵ پوند استفاده نمی شود.

لوسیون کروتامیتون (Eurax) برای استفاده موضعی برای گال در بزرگسالان تایید شده است اما برای کودکان توصیه نمی شود.

پماد گوگرد مناسب برای تمام سنین

لوسیون یا کرم لیندان ۱% در یک لایه نازک به تمام نواحی بدن از گردن به پایین مالیده می شود و پس از ۸ ساعت کاملا شسته می شود. این دارو تنها در صورتی توصیه می شود که به دلیل خطر بالای سمیت آن، سایر درمان ها را تحمل نکنید. مقاومت به درمان لیندان نیز گزارش شده است. لیندان نباید توسط افرادی که مشکلات پوستی دارند استفاده شود و نباید مستقیماً بعد از حمام یا دوش گرفتن استفاده شود. علاوه بر این، لیندان برای نوزادان و کودکان زیر ۱۰ سال تایید نشده است.

درمان های خانگی گال

درمان خانگی گال می توانند ناراحتی را کاهش دهند. با این حال، برخی از رویکردهای مبتنی بر خانه مزایای اضافی کمک به جلوگیری از انتقال کنه در خانواده و دیگرانی که ممکن است با آنها در تماس نزدیک باشید را ارائه می دهند.

تسکین ناراحتی و خارش

ممکن است با استفاده از کیسه های یخ پیچیده روی پوست یا حمام کردن در آب خنک، تسکین پیدا کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که احساس خارش در دماهای گرمتر بدتر می شود، بنابراین خنک کردن بدن با تهویه مطبوع یا پنکه می تواند کمک کننده باشد.

از خراشیدن خودداری کنید

اگر فکر می کنید ممکن است به گال مبتلا شده اید، سعی کنید پوست خود را نخارانید.
با این حال، گفتن آن آسان تر از انجام آن است (مخصوصاً برای کودکان). برخی از استراتژی‌هایی که می‌توانند به کاهش خاراندن کمک کنند عبارتند از :

پوشاندن پوست با لباس‌های نرم، استفاده از بانداژ برای پوشاندن نواحی مخصوصاً خارش‌دار، کوتاه کردن ناخن‌ها و پوشیدن دستکش.

اقلام شخصی را ضد عفونی کنید

علاوه بر درمان عفونت، تمیز کردن پارچه ها و سطوح نرمی که با آنها در تماس بوده اید نیز مهم است تا از عفونت مجدد جلوگیری شود. این شامل استفاده از مواد شوینده مخصوص برای از بین بردن کنه ها روی لباس ها و ملحفه ها و شستن آنها در آب داغ صبح بعد از درمان و یک هفته بعد از درمان دوم است. طبق CDC، اقلامی که قابل شستشو نیستند، مانند حیوانات عروسکی، می توانند حداقل به مدت ۷۲ ساعت در یک کیسه پلاستیکی قرار گیرند.

ضدعفونی کردن وسایل

چگونه می توانم از ابتلا به گال جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از گال پرهیز (نداشتن رابطه جنسی) بهترین راه پیشگیری است.

تک همسری متقابل (رابطه جنسی فقط با یک شریک غیر آلوده که فقط با شما رابطه جنسی دارد) مؤثر است.

تعداد شرکای جنسی را محدود کنید تا قرار گرفتن در معرض تمام بیماری های مقاربتی کاهش یابد.

از کاندوم های لاتکس برای انواع دخول جنسی (دهانی، واژینال، مقعدی) استفاده کنید.

توجه : کاندوم های لاتکس، زمانی که به طور مداوم و صحیح استفاده شوند، می توانند خطر انتقال سایر بیماری های مقاربتی را کاهش دهند، اما در برابر گال موثر تلقی نمی شوند.

شریک (های) خود را بشناسید. توجه دقیق و ارتباط باز بین شرکا ممکن است از همه شرکای درگیر در برابر عفونت محافظت کند.
اگر از نظر جنسی فعال هستید، به طور منظم معاینه شوید.

اگر یک بیماری مقاربتی دارید، تا زمانی که همه شرکای جنسی درمان نشده اند، رابطه جنسی (دهانی، واژینال یا مقعدی) نداشته باشید.
مداخله پزشکی و درمان و پیگیری سریع، واجد شرایط و مناسب، گام های مهمی در شکستن چرخه بیماری است.

بیماری گال تا چه مدت طول می کشد؟

گال چقدر طول می کشد؟ کنه گال می تواند ۱ تا ۲ ماه روی انسان زنده بماند. اگر در حال درمان گال هستید، می توانید انتظار داشته باشید که خارش و سوزش ناشی از بثورات تا چند هفته پس از شروع درمان ادامه یابد. این به این دلیل است که تخم‌ها و ضایعات کنه هنوز در پوست شما هستند، حتی اگر کنه‌ها مرده باشند.

منبع : verywellhealth

۳/۵ - (۲ امتیاز)

۲ دیدگاه. Leave new

  • دوستان عزیز دومین عکسی که منتشر کردید (عکس عامل بیماری گال) در اصل عکس یه موجود خیلی خیلی سرسخت و سخت جون ، کاملا بی ازار و حتی مفید برای حیات وحش هستش به اسم علمی تاردیگراد tardigrade یا خرس آبی و هیچ ارتباطی با عامل بیماری گال نداره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!