جرم گوش چیست

جرم گوش چیست و راه درمان انسداد گوش

جرم گوش که سرومن نیز نامیده می شود، توسط بدن برای محافظت از گوش ساخته می شود. موم گوش هم خاصیت روان کنندگی و هم خاصیت ضد باکتریایی دارد. بیشتر اوقات، جرم گوش قدیمی با حرکات فک مانند جویدن از طریق کانال گوش منتقل می شود در حالی که پوست گوش شما از داخل به بیرون رشد می کند. وقتی به بیرون گوش می رسد پوسته پوسته می شود.

جرم گوش در قسمت بیرونی مجرای گوش تولید می شود، نه در عمق گوش و از سلول های مرده پوست و مو تشکیل شده است که با ترشحات دو غده مختلف ترکیب می شود.

وقتی جرم گوش نهفته می شود به چه معناست؟

ما می گوییم که جرم گوش زمانی تحت تأثیر قرار می گیرد که در مجرای گوش به حدی رسوب کند که ممکن است علائمی وجود داشته باشد که چیزی کاملاً درست نیست. توجه به این نکته مهم است که اکثر مردم ممکن است هرگز نیازی به تمیز کردن گوش های خود نداشته باشند. گوش ها طوری طراحی شده اند که خود را تمیز کنند. تجمع و انسداد اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که افراد از وسایلی مانند گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش‌های خود استفاده می‌کنند. این فقط جرم گوش را به داخل گوش ها می برد و همچنین می تواند باعث آسیب به گوش شود.

عوارض احتمالی تجمع و انسداد جرم گوش چیست؟

اگر جرم گوش بیش از حد درمان نشود، ممکن است علائم انسداد سرومن را بدتر کند. این علائم ممکن است شامل از دست دادن شنوایی، تحریک گوش، و غیره باشد. تجمعز ممکن است دیدن داخل گوش را دشوار کند، که ممکن است منجر به عدم تشخیص مشکلات احتمالی شود.

آیا رنگ جرم گوش معنی خاصی دارد؟

جرم گوش سالم در طیف وسیعی از رنگ ها وجود دارد، اما گاهی اوقات رنگ معنایی دارد. ابتدا باید در نظر بگیرید که سرومن خیس دارید یا سرومن خشک.

سرومن مرطوب در طیف وسیعی از رنگ ها از جمله زرد روشن، عسلی رنگ و قهوه ای نارنجی وجود دارد. نوع مرطوب چسبناک است. نوع خشک احتمالاً سفید یا خاکستری رنگ است و پوسته پوسته می شود.

به طور کلی سرومن تیره تر  قدیمی تر هستند. به احتمال زیاد حاوی گرد و غبار است و بیشتر در معرض هوا قرار گرفته است.

اگر سرومن شما بیشتر ترشح دارد، مثلاً حاوی چرک سفید یا سبز است، یا بعد از خواب آن را روی بالش خود می بینید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین در صورت مشاهده خون یا اگر جرم گوش شما کاملاً مشکی است، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

رنگ جرم گوش

علائم تجمع و انسداد جرم گوش چیست؟

علائم این بیماری عبارتند از:

احساس پری در گوش.
درد گوش.
مشکل شنوایی که ممکن است بدتر شود.
وزوز گوش.
احساس خارش گوش.
ترشح یا بوی بد از گوش.
سرگیجه.

علائم انسداد جرم گوش

چه کسی تجمع جرم گوش را تجربه می کند؟

تجمع جرم گوش ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. تخمین زده می شود که در حدود ۱۰٪ از کودکان و ۵٪ از بزرگسالان سالم وجود داشته باشد.

با این حال، احتمال وقوع آن در موارد زیر بیشتر است :

افرادی که از سمعک، گوش گیر یا گوش گیر استفاده می کنند.
افرادی که موهای گوش زیادی دارند یا دارای بیماری های پوستی خاصی هستند.
افرادی که گوش پاک کن یا وسایل دیگر را داخل گوش خود می گذارند.
افراد مسن تر.
افراد دارای ناتوانی های رشدی.
افرادی که کانال های گوششان به گونه ای شکل گرفته است که در حذف جرم طبیعی اختلال ایجاد کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ درمان خانگی گرفتگی گوش

فرزندان

کودکان جرم گوش تولید می کنند. مگر اینکه آنها بیش از حد تولید کنند، باید مراقب تمیز کردن گوش آنها باشید. فقط از یک دستمال شستشو برای تمیز کردن بیرون استفاده کنید. نگران آن نباشید، مگر اینکه نشانه هایی وجود داشته باشد که نشان می دهد کودک شما از تجمع سرومن آزار می دهد. این علائم ممکن است شامل کشیدن یا کشیدن گوش، گذاشتن اشیا در گوش یا مشکلات شنوایی باشد. اگر این اتفاق افتاد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

بزرگسالان

اگر افراد مسن از سمعک استفاده کنند ممکن است در تجمع سرومن با مشکل مواجه شوند. آنها همچنین ممکن است فقط گوش خود را نادیده بگیرند. تجمع می تواند باعث کاهش شنوایی قابل توجهی شود و باید مورد توجه قرار گیرد.

تجمع و انسداد جرم گوش چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند با ابزار خاصی به نام اتوسکوپ به گوش‌های شما نگاه کند تا ببیند آیا سرومن تجمع یافته است یا خیر.

تشخیص جرم گوش

تجمع جرم گوش و انسداد آن چگونه درمان می شود؟

جرم گوش را می توان به روش های مختلفی حذف کرد. برخی از این روش ها را می توان در خانه انجام داد.

می‌توانید بیرون گوش را با پاک کردن با یک پارچه تمیز کنید. پارچه را بلند نکنید و آن را به داخل مجرای گوش فشار ندهید.

می توانید از محلول های سرومنولیتیک (محلول هایی برای حل کردن موم) در مجرای گوش استفاده کنید. این راه حل ها عبارتند از :

روغن زیتون.
روغن بچه.
گلیسرین.
پراکسید هیدروژن یا قطره های گوش مبتنی بر پراکسید (مانند Debrox®).
محلول نمکی.

محلول های سرومنولیتیک

با این محلول ها چند قطره را با قطره چکان داخل گوش آسیب دیده بریزید و به طرف مقابل دراز بکشید تا محلول به داخل گوش آسیب دیده شما چکه کند. همچنین می‌توانید پنبه‌ای را خیس کنید و روی گوش آسیب‌ دیده بگذارید و اجازه دهید محلول داخل گوش چکه کند.

یکی دیگر از گزینه ها، آبیاری یا سرنگ زدن گوش است. این شامل استفاده از سرنگ برای شستشوی مجرای گوش با آب یا محلول نمکی است. به طور کلی، این کار پس از نرم شدن یا حل شدن موم توسط یک سرومنولیتیک انجام می شود.

در نهایت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند موم را به صورت دستی با استفاده از ابزارهای خاص خارج کند. ارائه دهنده ممکن است از قاشق سرومن، فورسپس یا دستگاه مکنده استفاده کند.

توجه : اگر پارگی پرده گوش دارید یا فکر می کنید دارید، نباید گوش هایتان را شستشو دهید.

چگونه گوش های خود را تمیز نکنیم؟

از دستگاه های مکنده برای مصارف خانگی (مانند Wax-Vac®) استفاده نکنید. آنها برای اکثر افراد موثر نیستند و توصیه نمی شوند.

شمع های گوش که به عنوان روشی طبیعی برای از بین بردن جرم گوش تبلیغ می شوند، بی تاثیر هستند. آنها همچنین می توانند باعث آسیب هایی مانند سوختگی گوش خارجی و مجرای گوش و پارگی پرده گوش شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۵ درمان خانگی جرم گوش

آیا جرم گوش خطرناک است؟

به یاد داشته باشید که جرم گوش به خودی خود بد نیست. این برای کمک به جلوگیری از عفونت گوش شما طراحی شده است. با این حال، اگر تجمع پیدا کند، می تواند با تحریک گوش و جلوگیری از شنیدن خوب، مشکلاتی ایجاد کند. فقط تمیز کردن بیرون گوش ها و استفاده از قطره یا آب برای نرم کردن سرومن بی خطر است.

آیا جرم گوش باعث درد می شود؟

جرم گوش که سرومن نیز نامیده می شود، توسط بدن برای محافظت از گوش ساخته می شود. موم گوش هم خاصیت روان کنندگی و هم خاصیت ضد باکتریایی دارد. تجمع درمان نشده می تواند منجر به کاهش شنوایی، تحریک، درد در گوش، سرگیجه، زنگ زدن در گوش و سایر مشکلات شود.

آیا می توانم از تجمع جرم گوش و انسداد آن جلوگیری کنم؟

برای تمیز کردن گوش های خود چیزی به آن نچسبانید. از گوش پاک کن فقط در قسمت بیرونی گوش استفاده کنید. اگر مجبور هستید بیش از یک بار در سال جرم گوش خود را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خارج کنید.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!