تنبلی تخمدان باعث چه چیزی می شود

تنبلی تخمدان باعث چه چیزی می شود؟

زنان
بدون دیدگاه

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک عدم تعادل هورمونی است که توسط تخمدان‌ها (ارگانی که تخمک‌ها را تولید و آزاد می‌کند) ایجاد می‌شود و هورمون‌های مردانه اضافی ایجاد می‌کند. اگر تنبلی تخمدان دارید، تخمدان‌های شما سطوح غیرعادی بالایی از هورمون‌هایی به نام آندروژن تولید می‌کنند. این باعث می شود که هورمون های تولید مثلی شما نامتعادل شوند. در نتیجه، افراد مبتلا اغلب سیکل های قاعدگی نامنظم، پریودهای از دست رفته و تخمک گذاری غیرقابل پیش بینی دارند. به دلیل عدم تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری) ممکن است کیست های کوچک روی تخمدان ها (کیسه های پر از مایع) ایجاد شود. با این حال، با وجود نام “پلی کیستیک”، برای داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک نیازی به داشتن کیست روی تخمدان های خود ندارید.
تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین علل ناباروری زنان است. همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر را افزایش دهد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند این بیماری را بر اساس علائم شما و اگر برنامه هایی برای بچه دار شدن دارید، درمان کند.

چه کسانی می توانند به تنبلی تخمدان مبتلا شوند؟

یک زن می تواند هر زمانی پس از بلوغ به تنبلی تخمدان مبتلا شود. اکثر افراد در دهه ۲۰ یا ۳۰ سالگی زمانی که قصد بارداری دارند تشخیص داده می شود. اگر اضافه وزن یا چاقی دارید یا اگر افراد دیگر خانواده شما مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باشند، ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا داشته باشید.

چه کسانی می توانند به تنبلی تخمدان مبتلا شوند؟

علت اصلی تنبلی تخمدان چیست؟

علت دقیق تنبلی تخمدان ناشناخته است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ژنتیک نقش دارد. چندین عامل دیگر نیز نقش دارند :

سطوح بالای هورمون‌های مردانه به نام آندروژن

سطح بالای آندروژن مانع از ترشح تخمک (تخمک‌گذاری) از تخمدان‌ها می‌شود که باعث چرخه‌های قاعدگی نامنظم می‌شود. تخمک گذاری نامنظم همچنین می تواند باعث ایجاد کیسه های کوچک پر از مایع در تخمدان ها شود. آندروژن بالا همچنین باعث آکنه و رشد موهای زائد در زنان می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان تخمدان چیست و چگونه درمان می شود

مقاومت به انسولین

افزایش سطح انسولین باعث می شود که تخمدان ها هورمون مردانه (آندروژن) را بسازند و آزاد کنند. افزایش هورمون مردانه، به نوبه خود، تخمک گذاری را سرکوب می کند و به سایر علائم تنبلی تخمدان کمک می کند. انسولین نحوه پردازش گلوکز (قند) و استفاده از آن را برای انرژی کنترل می کند. مقاومت به انسولین به این معنی است که بدن شما انسولین را به درستی پردازش نمی کند و منجر به سطوح بالای گلوکز در خون می شود. همه افراد مبتلا به مقاومت به انسولین گلوکز یا دیابت بالایی ندارند، اما مقاومت به انسولین می تواند منجر به دیابت شود. اضافه وزن یا چاقی نیز می تواند به مقاومت به انسولین کمک کند. افزایش سطح انسولین، حتی اگر گلوکز خون شما نرمال باشد، می تواند نشان دهنده مقاومت به انسولین باشد.

التهاب با درجه پایین

افراد مبتلا به تنبلی تخمدان تمایل به التهاب مزمن با درجه پایین دارند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند آزمایش‌های خونی را انجام دهد که سطح پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و گلبول‌ سفید خون را اندازه‌گیری می‌کند، که می‌تواند سطح التهاب را در بدن شما نشان دهد.

علت-تنبلی-تخمدان

علائم تنبلی تخمدان چیست؟

شایع ترین علائم عبارتند از :

پریودهای نامنظم : قاعدگی غیرطبیعی شامل از دست دادن پریود یا نداشتن قاعدگی است. همچنین ممکن است شامل خونریزی شدید در طول قاعدگی باشد.

رشد غیر طبیعی مو : موهای زائد صورت و رشد موهای سنگین در بازوها، سینه و شکم (هیرسوتیسم). این امر تا ۷۰ درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را تحت تأثیر قرار می دهد.

آکنه : سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند باعث ایجاد آکنه به خصوص در پشت، سینه و صورت شود. این آکنه ممکن است پس از سال‌های نوجوانی نیز ادامه داشته باشد و درمان آن دشوار باشد.

آکنه

چاقی : حدود ۸۰ درصد از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و در کاهش وزن مشکل دارند.

تیره شدن پوست : لکه های پوست تیره به خصوص در چین های گردن، زیر بغل، کشاله ران (بین پاها) و زیر سینه ها. این به عنوان آکانتوز نیگریکانس شناخته می شود.

کیست تخمدان : بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای حفره های کوچکی از مایع در تخمدان های خود هستند.

برچسب‌های پوستی : تگ‌های پوستی، فلپ‌های کوچک پوست اضافی هستند. آنها اغلب در زیر بغل یا گردن در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان یافت می شوند.

نازک شدن موها : افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است تکه هایی از موهای سر خود را از دست بدهند یا شروع به کچل شدن کنند.

ناباروری : تنبلی تخمدان شایع ترین علت ناباروری زنان است. کاهش دفعات یا عدم تخمک گذاری می تواند منجر به ناتوانی در باردار شدن شود.

علائم-تنبلی-تخمدان

آیا می توانم تنبلی تخمدان داشته باشم اما علائمی نداشته باشم؟

بله، ممکن است سندرم تخمدان پلی کیستیک داشته باشید و هیچ علامتی نداشته باشید. بسیاری از مردم تا زمانی که برای باردار شدن مشکلی نداشته باشند یا به دلایل ناشناخته وزن اضافه کنند، حتی متوجه این عارضه نمی شوند. همچنین ممکن است PCOS خفیف داشته باشید، جایی که علائم به اندازه کافی شدید نیستند که شما متوجه شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ریزش مو و تنبلی تخمدان : گزینه های درمانی موثر برای ریزش مو

تشخیص تنبلی تخمدان

در بیشتر موارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند سندرم تخمدان پلی کیستیک را پس از معاینه تشخیص دهد. آنها ممکن است آزمایش خون یا سونوگرافی را برای کمک به تشخیص انجام دهند.

به طور معمول، اگر حداقل دو مورد از موارد زیر را داشته باشید، به تنبلی تخمدان مبتلا می شوید :

پریودهای نامنظم یا از دست رفته برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک زمانی که پریود می شوند خونریزی بسیار شدیدی دارند.
علائم آندروژن اضافی مانند آکنه یا رشد بیش از حد مو. یا آزمایش خونی که سطح آندروژن اضافی را تایید می کند.
کیست در یک یا هر دو تخمدان. بسیاری از افراد دچار کیست نمی شوند.

رشد بیش از حد مو در بدن زنان

درمان تنبلی تخمدان

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما درمان را بر اساس علائم، سابقه پزشکی و سایر شرایط سلامتی شما و اگر می خواهید باردار شوید، تعیین می کند. درمان ها می تواند شامل داروها، تغییر شیوه زندگی یا ترکیبی از هر دو باشد.

اگر قصد باردار شدن ندارید، درمان ها عبارتند از :

کنترل بارداری هورمونی : گزینه‌ها شامل قرص‌های ضدبارداری، چسب‌ها، شات‌ها، حلقه واژینال یا دستگاه داخل رحمی (IUD) است. کنترل بارداری هورمونی به تنظیم چرخه قاعدگی، بهبود آکنه و کمک به رشد موهای زائد کمک می کند.

داروی حساس کننده به انسولین : متفورمین دارویی است که برای درمان دیابت استفاده می شود. با کمک به پردازش انسولین بدن شما کار می کند. هنگامی که انسولین کنترل می شود، برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بهبودهایی را در چرخه های قاعدگی خود مشاهده می کنند.

متفورمین

داروهایی برای مسدود کردن آندروژن ها : برخی داروها می توانند اثر آندروژن ها را مسدود کنند. این به کنترل آکنه یا رشد مو ناشی از تنبلی تخمدان کمک می کند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اینکه آیا آنها برای شما مناسب هستند صحبت کنید.
تغییر سبک زندگی : کاهش وزن و رژیم غذایی سالم می تواند تأثیر مثبتی بر سطح انسولین داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کیست تخمدان چیست؟

اگر می خواهید در حال حاضر یا در آینده باردار شوید، درمان تنبلی تخمدان شامل موارد زیر است :

داروهای تحریک تخمک گذاری (آزادسازی تخمک) : بارداری موفق با تخمک گذاری شروع می شود. ثابت شده است که برخی داروها باعث تحریک تخمک گذاری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان می شوند. داروهای کلومیفن و لتروزول به صورت خوراکی و گنادوتروپین ها به صورت تزریقی مصرف می شوند.

جراحی : یک روش جراحی به نام حفاری تخمدان می‌تواند با برداشتن بافت‌هایی در تخمدان‌هایی که هورمون‌های آندروژن تولید می‌کنند، باعث تخمک‌گذاری شود. با داروهای جدیدتر موجود، جراحان اکنون به ندرت این روش را انجام می دهند.

لقاح آزمایشگاهی (IVF) : تخمک شما با اسپرم همسرتان در آزمایشگاه بارور می شود و سپس به رحم شما منتقل می شود. این یک گزینه برای زنان مبتلا به تنبلی تخمدان است، زمانی که داروها به تخمک گذاری کمک نمی کنند.

IVF

آیا سندرم تخمدان پلی کیستیک هرگز از بین می رود؟

تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی ممکن است باعث از بین رفتن PCOS شما شود، اما نه همیشه. گاهی اوقات عدم تعادل هورمون ها تا دوران یائسگی ادامه می یابد، به این معنی که عدم تعادل شما با افزایش سن تغییر نمی کند. اگر علائم شما را آزار می دهد یا کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا درمان علائم شما را توصیه کنند.

آیا می توانم از تنبلی تخمدان یا اثرات آن جلوگیری کنم؟

هیچ راه اثبات شده ای برای پیشگیری از سندرم تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد، اما می توانید گام های کوچکی برای کاهش علائم خود بردارید. به عنوان مثال، خوردن غذاهای مغذی، ورزش منظم و مدیریت وزن می تواند به شما در جلوگیری از اثرات PCOS کمک کند.

آیا سندرم تخمدان پلی کیستیک من را در معرض خطر سایر بیماری ها قرار می دهد؟

نشان داده شده است که PCOS شما را در معرض خطر بیشتری برای چندین بیماری قرار می دهد، از جمله:
• دیابت.
• فشار خون بالا.
• بیماری قلب و عروقی.
• هیپرپلازی آندومتر.
• سرطان آندومتری.
• اختلالات خواب مانند آپنه خواب.
• افسردگی و اضطراب.

با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که خطرات ایجاد این شرایط را درک می کنید.

آیا تنبلی تخمدان ژنتیکی است؟

هنوز تحقیقات زیادی برای درک علل PCOS در حال انجام است. با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد PCOS دارای یک جزء ژنتیکی یا ارثی است.

آیا در صورت ابتلا به تنبلی تخمدان می توانم باردار شوم؟

بله، در صورت ابتلا به PCOS می توانید باردار شوید. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند باردار شدن را سخت کند و در عین حال خطر برخی از عوارض بارداری را افزایش دهد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی برای کمک به تخمک گذاری ایجاد کنید. برنامه درمانی شما می تواند شامل دارو یا فناوری های کمک باروری مانند IVF (لقاح آزمایشگاهی) باشد.
با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برنامه درمانی خود را درک کرده اید و چگونه می توانید شانس خود را برای بارداری سالم و موفق افزایش دهید.

تفاوت بین PCOS و اندومتریوز چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز شرایط متفاوتی هستند، اما هر دو با کیست تخمدان و ناباروری مرتبط هستند. آندومتریوز وضعیتی است که در آن پوشش داخلی رحم (آندومتر) در مکان‌های دیگر مانند تخمدان‌ها، واژن یا لوله‌های فالوپ رشد می‌کند. معمولاً باعث درد لگن یا دردهای شدید قاعدگی می شود. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای قاعدگی نامنظم، تخمک گذاری غیرقابل پیش بینی و سایر عوارض جسمی ناشی از هورمون های مردانه اضافی هستند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!