بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است که باعث تورم دردناک و قرمزی (التهاب) در داخل دستگاه گوارش می شود. این می تواند منجر به علائمی مانند درد شکم و اسهال شود.

التهاب روشی طبیعی است که در آن سیستم ایمنی بدن هنگام مبارزه با مهاجمانی مانند باکتری ها یا ویروس ها از بدن دفاع می کند. معمولاً پس از نابودی مهاجمان، التهاب خاموش می شود. در بیماری کرون، مشکل در سیستم ایمنی باعث ادامه التهاب می شود و به دیواره های دستگاه گوارش آسیب می رساند.

آیا بیماری کرون سرطان است؟

ابتلا به بیماری کرون به معنای ابتلا به سرطان روده بزرگ نیست، اما خطر ابتلا به آن را افزایش می دهد. بیماری کرون یک اختلال التهابی مزمن روده است که می تواند کل دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع بیماری کرون

بیماری کرون بخشی از گروهی از شرایط شناخته شده به عنوان بیماری های التهابی روده (IBDs) است.

پنج نوع اصلی بیماری کرون وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از علائم خاص خود را دارند. پزشکان هر نوع را با توجه به محل التهاب در دستگاه گوارش تعریف می کنند :

ایلئوکولیت : انتهای روده کوچک (ایلئوم) و بخشی از روده بزرگ (کولون) را ملتهب می کند.
ایلیت : آخرین بخش روده کوچک (ایلئوم) را ملتهب می کند.
کرون گاسترودئودنال : معده و شروع روده کوچک (دئودنوم) را ملتهب می کند.
Jejunoileitis : قسمت میانی روده کوچک (ژژونوم) را ملتهب می کند.
کولیت کرون (گرانولوماتوز) : فقط روده بزرگ را ملتهب می کند

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پولیپ روده بزرگ چیست؟

علائم بیماری کرون چیست؟

علائم بیماری کرون ممکن است از خفیف تا واقعاً شدید متفاوت باشد. آنها ممکن است در طول زمان با شعله ور شدن و دوره های آرام تغییر کنند. برخی از افراد علائم گوارشی خاصی ندارند، بنابراین برای سال‌ها بیماری کرون در آنها تشخیص داده نمی‌شود.

علائم و نشانه های اصلی بیماری عبارتند از :

اسهالی که بهتر نمی شود. گاهی اوقات حاوی خون یا مخاط است.
درد در شکم شما که می تواند شدید باشد
احساس خستگی شدید
کاهش وزن بدون دلیل
تب
احساس ناخوشی به طور کلی
حالت تهوع و استفراغ

بیماری کرون می تواند سایر قسمت های بدن شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است داشته باشید :

زخمهای دهان
چشم های قرمز و دردناک
راش روی پوست شما
درد و تورم در مفاصل شما

علائم بیماری کرون

علت بیماری کرون چیست؟

پزشکان دقیقاً نمی دانند که چرا برخی افراد به بیماری کرون مبتلا می شوند و برخی دیگر نمی دانند. اما تصور می‌شود که چندین چیز می‌تواند باعث ایجاد این بیماری در افراد مستعد شود.

اگر بیماری کرون در خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به بیماری کرون بیشتر است. اگر ژن‌های بیماری کرون را به ارث برده‌اید، در صورت تماس با محرک‌های خاصی ممکن است به این بیماری مبتلا شوید.

اگر سیگار می کشید، احتمال ابتلا به بیماری کرون بیشتر است. سیگار کشیدن همچنین باعث می‌شود که شما به طور منظم عود کرده و نیاز به جراحی برای درمان بیماری داشته باشید.

سیستم ایمنی بدن شما ممکن است به طور غیر طبیعی به باکتری ها یا ویروس های خاصی در روده شما واکنش نشان دهد که باعث التهاب می شود. برخی از افراد پس از ابتلا به گاستروانتریت به بیماری کرون مبتلا می شوند. بیماری کرون همچنین با تغییرات در انواع و تعداد باکتری هایی که به طور طبیعی در سیستم گوارش شما زندگی می کنند مرتبط است.

اگر به طور منظم از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن استفاده می کنید، ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کرون افزایش یابد.

اگر غذاهای فرآوری شده زیادی مصرف کنید، ممکن است احتمال ابتلا به بیماری کرون را افزایش دهید.

علت بیماری کرون

بیماری کرون چگونه تشخیص داده می شود؟

بیماری کرون با سایر بیماری‌های رایج علائم مشترک دارد، مانند کولیت روده، سندرم روده تحریک‌ پذیر، گاستروانتریت و بیماری سلیاک. پزشک احتمالاً شما را معاینه می کند و تاریخچه دقیقی از علائم شما می گیرد تا به رد این علائم کمک کند.

هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتوان از آن برای تشخیص بیماری کرون استفاده کرد، بنابراین معمولاً ترکیبی از آزمایشات مورد نیاز است :

آزمایش خون، می‌تواند سایر شرایط پزشکی را رد کند، و برخی «نشانگرها» در خون می‌توانند نشان دهنده وجود التهاب باشند.
نمونه مدفوع، ممکن است سایر علل احتمالی اسهال و التهاب مانند عفونت را پیدا کند.
کولونوسکوپی، ممکن است انجام شود، جایی که یک لوله نازک و منعطف حاوی یک دوربین کوچک به داخل روده از نظر زخم، التهاب و خونریزی نگاه می کند.
نمونه برداری، ممکن است از داخل روده گرفته شود تا پاتولوژیست بتواند آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند تا علائم بیماری را جستجو کند.

انواع دیگر تصویربرداری (مانند اشعه ایکس) گاهی برای کمک به تشخیص و کمک به رد سایر بیماری ها استفاده می شود.

درمان بیماری کرون

هیچ درمانی برای بیماری کرون وجود ندارد، اما درمان‌های مختلف می‌توانند به کاهش علائم و جلوگیری از عود آن‌ها کمک کنند. بیماری کرون یک بیماری مادام العمر است که شعله ور می شود و آرام می شود.

مهم است که بیماری کرون را تحت کنترل داشته باشید زیرا این امر به جلوگیری از عوارض و بدتر شدن علائم شما کمک می کند. درمان مناسب برای شما بستگی به این دارد که چه علائمی دارید و چقدر بد هستند. اگر به بیماری کرون خفیف مبتلا هستید، ممکن است فقط زمانی که علائم شما ظاهر شد نیاز به مصرف دارو داشته باشید. حتی ممکن است به هیچ دارویی نیاز نداشته باشید. اگر بیماری کرون شما بدتر است، ممکن است لازم باشد هر روز از داروهای دیگری استفاده کنید تا از عود مجدد شما جلوگیری شود. اگر علائم بسیار بدی دارید ممکن است لازم باشد برای درمان به بیمارستان بروید.

داروهای بیماری کرون

ممکن است برای جلوگیری از تشدید یا کاهش علائم به دارو نیاز داشته باشید. این ممکن است فقط یک دارو یا چند دارو باشد. مهم است که داروهای خود را ادامه دهید تا علائم خود را تحت کنترل داشته باشید.

اولین دارویی که ممکن است پزشک شما تجویز کند یک کورتیکواستروئید (مانند پردنیزولون و بودزونید) است. این‌ها التهاب را کاهش می‌دهند، اما معمولاً آنها را فقط برای مدت کوتاهی در طول تشدید مصرف می‌کنید. این به این دلیل است که کورتیکواستروئیدها می توانند عوارض جانبی مانند آکنه، افسردگی، فشار خون بالا و دیابت ایجاد کنند.

اگر در عرض ۱۲ ماه دو یا بیشتر شعله ور شوید، پزشک ممکن است برای شما یک سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند آزاتیوپرین، مرکاپتوپورین و متوترکسات) تجویز کند. اینها سیستم ایمنی شما را کاهش می دهند تا التهاب را کاهش دهند، اما ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهند.

اگر ناحیه اطراف پایین شما تحت تاثیر بیماری کرون قرار گرفته باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول یا سیپروفلوکساسین را به شما پیشنهاد دهد. اینها ممکن است به کاهش شانس ابتلا به عفونت یا درمان عفونت کمک کنند.

اگر درمان های دیگر کمکی نکرد، پزشک ممکن است درمان های بیولوژیکی را برای شما تجویز کند، مانند :

اینفلیکسیماب
آدالیموماب
ودولیزوماب
اوستکینوماب

سایر داروها

همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند داروهایی برای کاهش علائم خاص مانند اسهال، یبوست یا دردهای گرفتگی مصرف کنید. همچنین ممکن است برای علائم دیگر مانند زخم دهان نیاز به استفاده از دارو داشته باشید.

اگر به تسکین درد نیاز دارید، می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول استفاده کنید. از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین خودداری کنید زیرا اینها می توانند علائم شما را بدتر کنند.

همیشه بروشور اطلاعات بیمار همراه دارو را مطالعه کنید. اگر سؤالی دارید، از داروساز یا پزشک خود برای راهنمایی بخواهید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم غذایی برای بیماری کرون

عمل جراحی

جراحی برای بیماری کرون می‌تواند بخش‌هایی از روده را که به شدت تحت تأثیر بیماری قرار گرفته‌اند برداشته یا بزرگ کند. انتهای سالم روده معمولاً دوباره به یکدیگر متصل می شوند.

گاهی اوقات اگر بیماری بسیار شدید باشد، کیسه کلستومی مورد نیاز است. طبیعی است که از ایده زندگی با کیسه احساس ناراحتی کنید، اما اغلب کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

بیشتر بخوانید : تفاوت بیماری کرون و سلیاک

عوارض بیماری کرون چیست؟

تعداد کمی از افراد مبتلا به کرون ممکن است در سایر قسمت‌های بدن مانند کبد، پوست، مفاصل و چشم‌ها دچار التهاب شوند.

نظارت منظم توسط متخصص گوارش و همچنین کولونوسکوپی ممکن است به جلوگیری از بروز عوارض کمک کند. ممکن است به داروها، از جمله استروئیدها و داروهایی که برای جلوگیری از التهاب طراحی شده اند (و گاهی اوقات جراحی) نیاز باشد.

پوکی استخوان (نازک شدن استخوان ها) می تواند به عنوان یک عارضه جانبی مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید ایجاد شود.

بیماری کرون می تواند باعث انسداد روده شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، علائم شامل افزایش درد و گرفتگی شکم، استفراغ و نفخ معده است. این یک اورژانس پزشکی است که نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.

بیماری کرون همچنین می تواند در هر جایی از روده، از دهان گرفته تا مقعد، عوارض ایجاد کند. عوارض اطراف مقعد می تواند شامل آبسه (جوش)، پوست ضخیم شده و شقاق مقعدی باشد.

فیستول در ۱ نفر از هر ۳ نفر مبتلا به بیماری کرون رخ می دهد. اینها تونل‌ها یا «راه‌هایی» هستند که روده‌ها را به بخش‌های دیگر دستگاه گوارش، سایر اندام‌ها یا به سطح خارجی پوست متصل می‌کنند. آنها معمولا در نواحی اسکار و زخم شدید ایجاد می شوند. یک فیستول بزرگ ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد تا هر گونه محتویات را خارج کرده و بهبودی را بهبود بخشد.

عوارض بیماری کرون

تفاوت بین بیماری کرون و کولیت روده چیست؟

کولیت روده نیز یک بیماری التهابی روده (IBD) است. با این حال، ۲ بیماری به روش های مختلف بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد:

بیماری کرون می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد (راه برگشتی) را درگیر کند، اما معمولاً آخرین بخش روده کوچک (ایلئوم) و یا کولون را درگیر می‌کند. التهاب می تواند به کل ضخامت دیواره روده گسترش یابد.
کولیت روده فقط روده بزرگ (کولون و یا رکتوم) را درگیر می کند و التهاب فقط در لایه های سطحی پوشش روده است. همچنین باعث ایجاد زخم (زخم های ریز) در پوشش روده می شود.

آیا بیماری کرون کشنده است؟

بیماری کرون درمان نشده می تواند کشنده باشد. به این دلیل که التهاب مزمن مرتبط با این وضعیت روده می تواند منجر به عوارض شدید و کشنده زیادی شود. اکثر افراد مبتلا ممکن است هرگز با یکی از این عوارض روبرو نشوند. اما این نتیجه به درمان مناسب و منظم بستگی دارد.

آیا بیماری کرون واگیردار است؟

کرون واگیردار نیست و شما نمی توانید آن را از شریک زندگی خود بگیرید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!