لوکوپلاکیا

بیماری لوکوپلاکیا چیست؟

دهان و دندان
بدون دیدگاه

بیماری لوکوپلاکیا وضعیتی است که شامل لکه های سفید ضخیم شده روی غشاهای مخاطی (پوشش داخلی) دهان، لثه و یا زبان است که نمی توان آنها را پاک کرد. در حالی که اکثر موارد هرگز سرطانی نمی شوند، سایر موارد حتی اگر هیچ نشانه ای از تغییرات سرطانی در هنگام تشخیص نداشته باشند.

لوکوپلاکیا اغلب در اثر سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو ایجاد می شود، اگرچه دلایل دیگری نیز وجود دارد. اگر لوکوپلاکیا خفیف باشد، اغلب بدون هیچ مداخله ای از بین می رود. اما این بیماری باید برای نشانه های سرطان دهان تحت نظر باشد، که نیاز به درمان دارد.

لوکوپلاکیایی که از نظر ظاهری ثابت است (نوع همگن) با خطر بالاتر سرطان دهان در مقایسه با انواع غیر همگن (نوع غیر همگن) همراه است.

علائم و انواع لوکوپلاکیا

علائم و نشانه های لوکوپلاکیا که ممکن است در مراحل اولیه مشاهده نشود، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

لکه های خاکستری رنگ که نمی توان آنها را پاک کرد
لکه هایی با بافت نامنظم یا با بافت صاف در دهان
نواحی در دهان که سفت یا ضخیم شده اند
ضایعات قرمز برجسته (اریتروپلاکی)
لکه های قرمز همراه با لکه های سفید (اریترولوکوپلاکیا)
درد هنگام تماس ضایعات با غذای اسیدی یا تند
اینها بسته به نوع آنها می تواند متفاوت باشد.

علائم لوکوپلاکیا

لوکوپلاکیا اغلب با برفک دهان، عفونت قارچی دهان و لثه اشتباه گرفته می شود. تفاوت قابل توجه؟ برفک باعث ایجاد لکه های سفید کرمی می شود که می توان آنها را پاک کرد. کسانی که با لوکوپلاکیا مرتبط هستند نمی توانند.

لوکوپلاکی هموژن

لکووپلاکی هموژن با پلاک های سفید رنگی مشخص می شود که از نظر ظاهری یکنواخت و دارای مرزهای مشخصی هستند. آنها معمولاً روی لثه ها، داخل گونه ها، زیر زبان یا روی خود زبان یافت می شوند.

لوکوپلاکی غیر همگن

انواع غیر همگن لوکوپلاکیا، مانند نوع نادر خالدار، باعث ایجاد نواحی سفید و قرمز در دهان می شود. این نواحی همچنین ممکن است ناهموار یا نامنظم باشند.

لوکوپلاکی غیر همگن

لووکوپلاکیا وروکوز پرولیفراتیو (PVL) : یک نوع نادر و تهاجمی از لئوپلاکیای غیر همگن است. معمولاً به صورت لکه های سفید ضخیم در داخل گونه ها و زبان شروع می شود. همانطور که پخش می شود، لکه ها شبیه زگیل یا گل کلم می شوند.

لوکوپلاکی مودار دهان

لوکوپلاکی مودار دهان نوع متفاوتی از لوکوپلاکیا است که باعث ایجاد لکه‌های سفید رنگی می‌شود که شبیه چین‌ها یا برجستگی‌ها هستند. آنها اغلب در کناره های زبان ظاهر می شوند.

لوکوپلاکی مودار دهان در ۱٪ تا ۲٪ از جمعیت رخ می دهد و در افراد بالای ۴۰ سال شایع است. ممکن است هر بخشی از دهان را درگیر کند. لوکوپلاکی های دهانی در قسمت زیرین زبان، کف دهان و کام نرم بیشتر احتمال دارد که پیش سرطانی شوند (دیسپلاستیک). برخی از لوکوپلاکی‌های دهانی نه تنها سفید هستند، بلکه ممکن است قرمز، خشن و زگیل‌دار به نظر برسند، لکوپلاکی‌های مودار دهانی یک بیماری پرت است، زیرا یک بیماری پیش سرطانی در نظر گرفته نمی‌شود.

این وضعیت در افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به شدت ضعیف شده است، مانند افراد مبتلا به ویروس اپشتین بار (EBV) رایج است و ممکن است یکی از اولین علائم HIV باشد.

لوکوپلاکیا و خطر سرطان دهان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹  نشان داد که خطر ابتلا به سرطان دهان در افراد مبتلا به لکوپلاکی دهان، ۴۰.۸ برابر افزایش یافته است. محققان همچنین دریافتند که تقریباً از هر ۳۰ فرد مبتلا به لکوپلاکی دهان، یک نفر در طی یک دوره پنج ساله به سرطان دهان مبتلا می شود.

با این حال، در بیشتر مواقع، لکه‌های سفید ناشی از لوکوپلاکیا سرطانی در نظر گرفته نمی‌شوند. زمانی که آنها نشانه اولیه سرطان دهان هستند، معمولاً به دلیل انواع غیر همگن این بیماری هستند.

PVL، به ویژه، با خطر بالای سرطان دهان مرتبط است

لکوپلاکی مودار دهان با خطر ابتلا به سرطان همراه نیست.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

با توجه به خطر ابتلا به سرطان دهان مرتبط با لوکوپلاکیا، هر فردی که تغییرات غیرعادی یا مداوم در دهان از هر نوع داشته باشد، باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مورد ارزیابی قرار گیرد.

به ویژه، در صورت مشاهده موارد زیر حتما به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید :

لکه های سفید در دهان طی دو هفته خود به خود از بین نمی روند
لکه های قرمز یا تیره در دهان مشاهده می شود
گوش درد هنگام بلع
ناتوانی در بازکردن صحیح دهان (که به تدریج بدتر می شود)
اگرچه لوکوپلاکیا به طور معمول باعث ایجاد هیچ نوع دردی نمی شود، اما همچنان باید مورد ارزیابی قرار بگیرید. اگر لوکوپلاکیا و نشانه اولیه سرطان دهان باشد، درمان زودهنگام کلیدی است. اگر اینطور نیست، لکه‌های دهان می‌تواند نشانه‌ای از چیزی جدی‌تر باشد.

علت لوکوپلاکیا

استفاده طولانی مدت از تنباکو (سیگار کشیدن یا جویدن) یا سایر مواد محرک شایع ترین علت لکوپلاکی است. علل دیگر ممکن است عبارتند از:

پروتزهایی که به درستی جا نمی شوند (یا دندان مصنوعی شکسته)
آسیبی که در قسمت داخلی گونه رخ می دهد (مانند گاز گرفتن تصادفی گونه)
دندان های شکسته یا ناهموار
مصرف طولانی مدت الکل
انواع خاصی از شرایط که باعث التهاب می شوند

گاز گرفتن دهان

تشخیص لوکوپلاکیا

تشخیص معمولاً شامل موارد زیر است :

معاینه دهان توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی
تلاش برای پاک کردن لکه های سفید (اگر بتوان آنها را پاک کرد، لوکوپلاکیا محتمل نیست)
سابقه پزشکی کامل برای کشف برخی عوامل خطر، مانند سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
رد سایر علل احتمالی لکه های سفید (مانند برفک)
آزمایش برای علائم اولیه سرطان

بیوپسی شامل برداشتن بافت از بدن برای بررسی بیماری مانند سرطان است. آزمایش سرطان برای مبتلایان به لوکوپلاکیا ممکن است شامل موارد زیر باشد :

بیوپسی برس دهانی : این روش حذف سلول‌ها (برای آزمایش سرطان) از سطح خارجی ضایعات با استفاده از یک برس کوچک است که می‌چرخد.

بیوپسی برس دهانی

بیوپسی اکسیزیونال : این عمل برداشتن بافت از لوکوپلاکیا (یا در برخی موارد کل پلاک) برای آزمایش سلول‌های سرطانی است. بیوپسی اکسیزیونال روش تعیین کننده تری برای آزمایش سرطان دهان نسبت به بیوپسی برس دهان است.

اگر بیوپسی اکسیزیونال مثبت باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است برای درمان سرطان دهان به یک جراح دهان یا متخصص گوش و حلق و بینی (اتولارنگولوسیست) ارجاع دهد.

اگر پچ لوکوپلاکیا بسیار کوچک بود و با بیوپسی اکسیزیونی کاملاً برداشته شد، ممکن است به درمان دیگری به جز مشاهده مداوم نیاز نباشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  جراحی لثه ؛ هر آنچه که باید بدانید

درمان لوکوپلاکیا

معمولاً از بین بردن منبع تحریک (سیگار کشیدن، جویدن تنباکو، مصرف بیش از حد الکل یا علل دندانی) برای درمان لئوپلاکی کافی است.

اگر لوکوپلاکیا ناشی از یک مشکل دندانی باشد، برای اصلاح دندان مصنوعی نامناسب، دندان ناهموار یا سایر علل زمینه ای به دندانپزشک ارجاع داده می شود.

با این حال، اگر نتیجه بیوپسی مثبت باشد، درمان بیشتر ضروری است. درمان لوکوپلاکیا پس از تشخیص زودهنگام مؤثرتر است.

این ممکن است شامل موارد زیر باشد :

حذف فوری تمام لوکوپلاکیا برای جلوگیری از گسترش سرطان، این ممکن است با لیزر، اسکالپل یا روش انجماد سرد با پروب (به نام کرایوپروب) انجام شود.
اگر تشخیص لکوپلاکی مودار باشد، از داروهای ضد ویروسی تجویزی استفاده کنید.
به خاطر داشته باشید که حتی پس از برداشتن تکه‌های لوکوپلاکیا، خطر ابتلا به سرطان دهان افزایش می‌یابد.

در هر صورت، برای بررسی علائم مکرر لوکوپلاکیا (که شایع هستند) به ویزیت‌های پیگیری منظم نیاز خواهید داشت.

همچنین باید یاد بگیرید که به طور کامل و منظم خود بازرسی دهان را انجام دهید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!