بالا بودن گلبول سفید

بالا بودن گلبول سفید (لکوسیتوز) : علائم، علت و درمان

بالا بودن گلبول سفید (لکوسیتوز) وضعیتی است که در آن تعداد لکوسیت ها در خون زیاد است. لکوسیت ها گلبول سفید خون هستند. آنها شامل بسیاری از انواع مختلف گلبول های سفید هستند که همه با هم کار می کنند و نقش های خاصی در ایمنی، بهبود و حفظ سلامتی دارند.

بالا بودن گلبول سفید ممکن است یک پاسخ موقت به عفونت یا آسیب باشد زیرا بدن به طور طبیعی در حال بهبود است یا می تواند نشانه ای از بیماری باشد. ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی برخی داروها ایجاد شود یا ممکن است منعکس کننده یک بیماری خودایمنی زمینه ای باشد.

لکوسیتوز می تواند تمام انواع گلبول های سفید یا تعداد کمی از آنها را درگیر کند. تأثیرات به این بستگی دارد که کدام نوع گلبول سفید تحت تأثیر قرار گرفته است.

علائم بالا بودن گلبول سفید

لکوسیت ها اثرات زیادی بر بدن دارند. به طور معمول، این سلول ها در سراسر جریان خون حرکت می کنند و همچنین در پوشش بسیاری از اندام ها مانند روده ها وجود دارند. آنها پاتوژن های عفونی مانند ویروس ها و باکتری ها را تشخیص می دهند و پاسخ ایمنی را برای مبارزه با عفونت ها فعال می کنند.

لکوسیت ها به مناطقی از بدن که در اثر آسیب یا بیماری آسیب دیده اند هدایت می شوند و به ترمیم این بافت ها و اندام های آسیب دیده کمک می کنند.

در حالی که یک فرد ممکن است کاملاً سالم باشد و در پاسخ به فعالیت بدنی شدید یا استرس محیطی، بالا بودن گلبول سفید فیزیولوژیکی (افزایش تعداد لکوسیت‌های در گردش) را تجربه کند، اکثر موارد لکوسیتوز ثانویه به یک بیماری یا دارو است.

لکوسیت ها به شرایط پزشکی زمینه ای پاسخ می دهند، که مکانیسم های دفاعی را در بدن فعال می کند تا به مبارزه با عفونت یا محافظت از بدن کمک کند. همچنین ممکن است یک بیماری زمینه ای باعث لکوسیتوز مداوم شود.

پاسخ های معمول بدن به شرایط زمینه ای که باعث بالا بودن گلبول سفید می شود عبارتند از:

گرما، تورم، حساسیت، درد یا قرمزی در ناحیه خاصی از بدن
تب، تعریق، لرز
خستگی
از دست دادن اشتها، استفراغ، اسهال
گلودرد، گرفتگی بینی، آبریزش بینی
خارش، بثورات پوستی

علائم بالا بودن گلبول سفید

علت بالا بودن گلبول سفید

یک فرد سالم می تواند لکوسیتوز فیزیولوژیکی را در پاسخ به فعالیت بدنی شدید یا استرس محیطی تجربه کند، اما بیشتر موارد لکوسیتوز ثانویه به یک بیماری یا دارو است.

شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند باعث بالا بودن گلبول سفید شود. عفونت ها و صدمات شایع ترین عللی هستند که در آنها لکوسیتوز موقت نشان دهنده بهبودی بدن است. بسیاری از بیماری هایی که نیاز به درمان دارند نیز می توانند باعث لکوسیتوز شوند.

علت بالا بودن گلبول سفید عبارتند از :

عفونت ها
ضربه
عمل جراحی
شرایط خودایمنی، مانند لوپوس (باعث التهاب مزمن می شود که می تواند به اندام ها آسیب برساند)، بیماری التهابی روده (بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو)، یا آرتریت روماتوئید (باعث درد و تورم مفاصل می شود)
برخی از انواع سرطان به ویژه سرطان خون

لکوسیتوز ناشی از سرطان می تواند با علائمی مانند تب و خستگی ظاهر شود. با این حال، اگر سرطان وجود داشته باشد، لکوسیت ها دیگر ممکن است رفتار عادی نداشته باشند

علاوه بر این، تعداد زیادی لکوسیت ممکن است مشکلات خاص خود را ایجاد کنند، مانند لکوستاز، که در آن گلبول های سفید در رگ های خونی کوچک دیده می شود.

علت بالا بودن گلبول سفید

چه داروهایی باعث لکوسیتوز می شوند

بالا بودن گلبول سفید می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد. به عنوان مثال می توان به کورتیکواستروئیدها، آگونیست های بتا، لیتیوم، اپی نفرین و عوامل محرک کلنی اشاره کرد.

اگر بدون دلیل واضح به لکوسیتوز مبتلا هستید، حتما از پزشک خود بپرسید که آیا این می تواند یک عارضه جانبی دارویی باشد یا برچسب روی داروهای خود را بررسی کنید که ممکن است نشان دهنده این باشد.

نحوه درمان بالا بودن گلبول سفید

اغلب، مداخلاتی که علت زمینه‌ای لکوسیتوز را درمان می‌کنند، علائم را تسکین می‌دهند، اما درمان ممکن است مدتی طول بکشد. همچنین ممکن است برای علائم لکوسیتوز به مدیریت پزشکی نیاز داشته باشید زیرا تعداد گلبول های سفید شما در حال بازگشت به سطح طبیعی است.

درمان علائم بیماری های زمینه ای مرتبط با لکوسیتوز ممکن است شامل موارد زیر باشد :

آنتی هیستامین برای کاهش علائم التهاب
داروهای سرماخوردگی برای کاهش گلودرد، احتقان، آبریزش بینی
تیلنول (استامینوفن) یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل (ایبوپروفن) یا آلو (ناپروکسن) برای کاهش تب، تورم و درد
استروئیدها یا سایر داروهای ضد التهابی برای کاهش التهاب

عفونت ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود. برای سرطان های خون و بیماری های خودایمنی، درمان مختص این بیماری خواهد بود. سرطان خون اغلب با شیمی درمانی درمان می شود. بیماری های خود ایمنی با داروهای ضد التهابی و داروهایی که پاسخ ایمنی را سرکوب می کنند، درمان می شوند.

آنتی بیوتیک

آیا آزمایشاتی برای تشخیص علت بالا بودن گلبول سفید وجود دارد؟

بالا بودن گلبول سفید با شمارش کامل خون (CBC) تشخیص داده می شود و به عنوان تعداد گلبول های سفید خون (WBC) بالاتر از ۱۱۰۰۰ در میلی متر مکعب (۱۱.۰ × ۱۰۹ در هر لیتر) در بزرگسالانی که باردار نیستند، تعریف می شود.

مقادیر طبیعی هر نوع لکوسیت و درصد هر نوع استاندارد شده است، اما ممکن است در آزمایشگاه‌های مختلف کمی متفاوت باشد.

علت لکوسیتوز را می توان با شرح حال پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایش های تشخیصی مشخص کرد. نوع گلبول های سفید افزایش یافته می تواند اطلاعاتی را ارائه دهد که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی شما از آنها برای تعیین علت استفاده می کنند – مانند سرطان یا التهاب.

برخی از آزمایشات مورد استفاده برای شناسایی علت لکوسیتوز عبارتند از :

کشت گلو، کشت خون یا کشت ادرار برای شناسایی عفونت باکتریایی یا قارچی
اسمیر خون محیطی برای شناسایی سلول های غیر طبیعی
آزمایش خون تخصصی، مانند فاکتور روماتوئید و آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای برای شناسایی اختلالات التهابی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس
آندوسکوپی یا کولونوسکوپی برای شناسایی علائم التهاب در دستگاه گوارش
بیوپسی مغز استخوان برای شناسایی سرطان خون

ممکن است نیاز به انجام یک یا چند مورد از این آزمایش ها داشته باشید، اما بعید است که به همه آنها نیاز داشته باشید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بر اساس ارزیابی اولیه تصمیم می گیرد که به کدام یک از این موارد نیاز دارید.

علاوه بر این، با لکوسیتوز، گلبول های سفید اضافی ممکن است ویژگی های طبیعی داشته باشند یا می توانند غیر طبیعی باشند. در سرطان‌های خون، مانند لوسمی، برخی از لکوسیت‌ها می‌توانند شکل و عملکرد غیرطبیعی داشته باشند و اثرات مضری بر بدن داشته باشند.

آزمایش خون

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

بالا بودن گلبول سفید می تواند بخشی طبیعی از بهبودی از بیماری باشد، یا می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به آزمایش و درمان تشخیصی دارد. اگر علائم و نشانه‌های لکوسیتوز دارید که باعث ناراحتی می‌شود یا بیش از چند روز طول می‌کشد، باید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود برای مشاوره تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات بگیرید.

اگر شما یا فرزندتان هر یک از علائم زیر را دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

خس خس سینه یا مشکل در تنفس
تورم مفصل دردناک
تورم غدد لنفاوی دردناک یا شدید
لرز شدید، تعریق یا تب
تب با منشا نامشخص
استفراغ یا اسهال شدید
تغییرات در هوشیاری، سرگیجه یا مشکل در تمرکز
کاهش وزن بی دلیل
تغییر در سطح انرژی
سهولت خونریزی از سطوح مخاطی یا پوست

اینها می توانند نشانه های یک واکنش سریع و بالقوه خطرناک گلبول های سفید یا یک بیماری زمینه ای جدی باشند.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!