انواع کهیر

انواع کهیر + تصاویر

کهیر نوعی بثورات پوستی با برآمدگی‌ها، قرمزی و خارش‌دار است. انواع کهیر یک بیماری شایع است که در یک زمان تا ۲۰٪ از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

 کهیر دلایل مختلفی دارد، از جمله واکنش های آلرژیک، نیش زنبور، عفونت یا حتی استرس. آنها می توانند هر فردی را در هر سنی، در هر قسمتی از بدن، با علائم بثورات، خارش و سوزش یا سوزش درگیر کنند.

 در این مقاله از سلول سبز توضیح داده می شود که چرا انواع کهیر ایجاد می شوند و برای درمان آنها چه کاری می توان انجام داد.

کهیر مزمن

کهیر معمولاً بر اساس ظاهر آن قابل تشخیص است. کهیر ممکن است حاد باشد، به این معنی که به سرعت رشد می کند و تمایل به رفع سریع دارد. آنها همچنین ممکن است مزمن باشند، به این معنی که برای بیش از شش هفته باقی می مانند و یا اغلب در طول ماه ها یا سال ها عود می کنند.

کهیرهای مزمن اغلب ایدیوپاتیک هستند و بدون هیچ دلیل مشخصی خود به خود ایجاد می شوند. تصور می شود که نوعی اختلال خود ایمنی ممکن است درگیر باشد.

کهیرهای مزمن نیز ممکن است القا شوند، به این معنی که یک محرک شناخته شده باعث ایجاد آنها می شود. یکی از این نمونه ها کهیرهایی است که پس از پوشیدن کمربند یا لباس تنگ ایجاد می شود که به آن کهیر ناشی از فشار گفته می شود.

افراد مبتلا به کهیر مزمن معمولاً به شرایط آتوپیک (مرتبط با آلرژی) مانند آسم، درماتیت آتوپیک (اگزما) و رینیت آلرژیک (تب یونجه) مبتلا هستند.

کهیرهای مزمن مانند این تصویر، با لبه‌های برجسته و حاشیه‌های مشخص، باعث ایجاد جوش‌های لکه‌دار می‌شوند.

کهیرهای مزمن آنهایی هستند که بیش از شش هفته طول می کشند و یا به طور مکرر در طی ماه ها یا سال ها عود می کنند. اکثر موارد کهیر مزمن ایدیوپاتیک (با منشا ناشناخته) است.

انواع کهیر مزمن

کهیر حاد

کهیرهای حاد شایع هستند و بی ضرر هستند، اکثر آنها در عرض یک روز برطرف می شوند و هیچ اثر ماندگاری از خود باقی نمی گذارند. این عکس کهیر حاد است.

پزشک ممکن است یک آنتی هیستامین خوراکی برای کمک به تسکین خارش تجویز کند یا درمان های خانگی ساده را برای کمک به تسکین ناراحتی توصیه کند. خوشبختانه اکثر موارد به خودی خود حل می شوند.

این بدان معنا نیست که انواع کهیر حاد بی ضرر هستند. اگر کهیر به طور ناگهانی ایجاد شود و همراه با تنگی نفس، خس خس سینه، و تورم صورت یا زبان باشد، می تواند نشانه ای از یک آلرژی بالقوه تهدید کننده زندگی و کل بدن به نام آنافیلاکسی باشد.

سایر علائم آنافیلاکسی شامل سرگیجه، ضربان قلب نامنظم و احساس عذاب قریب الوقوع است. کمک اضطراری ۱۱۵ مورد نیاز است.

آنافیلاکسی و کهیر

اگر کهیر حاد با تنگی نفس، خس خس سینه، سرگیجه، ضربان قلب نامنظم و تورم صورت یا زبان همراه است با ۱۱۵ تماس بگیرید. همه اینها علائم یک فوریت پزشکی است که به آن آنافیلاکسی معروف است.

انواع کهیر حاد

کندوهای اسفنجی

کهیر زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به محرک های فیزیکی، محیطی و حتی روانی غیرعادی پاسخ دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، سیستم ایمنی به سلول های ایمنی در پوست (به نام ماست سل ها) و سلول های ایمنی در خون (به نام بازوفیل) دستور می دهد تا باز شوند و مواد شیمیایی التهابی از جمله هیستامین را در بدن آزاد کنند.

هیستامین باعث می شود رگ های خونی ریز در پوست گشاد شوند تا سلول های ایمنی بزرگتر به محل آسیب احتمالی دسترسی پیدا کنند. گشاد شدن باعث نشت مایعات به بافت های اطراف می شود و باعث ایجاد جوش های قرمز برجسته ای می شود که ما به عنوان کهیر می شناسیم.

بسته به مقدار مایعی که آزاد می شود، کهیر می تواند بسیار “اسفنجی” به نظر برسد. یا، آنها می توانند صاف با مرزهای مشخص و برجسته ظاهر شوند.

کندوهای اسفنجی

کهیر روی پوست سیاه

کهیر معمولاً روی پوست قرمز به نظر می‌رسد، اما در افرادی که رنگ پوست تیره دارند، به سختی دیده می‌شود. همچنین برای افرادی که پوست قهوه ای یا سیاه دارند ایجاد پاپول (برجستگی های کوچک) و لکه های پوسته پوسته می شوند.

پوست شناسی

وقتی مردم به انواع کهیر اشاره می کنند، اغلب به واکنش آلرژیک به غذا یا دارو فکر می کنند. اما، کهیر همچنین می‌تواند توسط محرک‌های فیزیکی ایجاد شود که باعث می‌شود پوست پوست برآمده و قرمز ایجاد کند.

یکی از نمونه ها درماتوگرافی است. درماتوگرافی نوعی کهیر مزمن است که در اثر نوازش پوست با فشار ایجاد می شود. اصطلاح “درماتوگرافی” در لغت به معنای توانایی نوشتن روی پوست است.

درماتوگرافی یکی از رایج ترین انواع کهیر است که بین ۲ تا ۵ درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد. با این حال، علت دقیق این وضعیت تا حد زیادی ناشناخته است

شرایط مشابه شامل کهیر ناشی از سرما، کهیر ناشی از فشار، کهیر ناشی از ورزش و کهیر ناشی از استرس است.

کهیر و مواجهه های فیزیکی

محرک های فیزیکی می توانند باعث ایجاد کهیر در برخی افراد شوند. علت این امر تا حد زیادی ناشناخته است. محرک‌ها می‌توانند شامل سرما، فشار، ورزش، استرس یا خاراندن باشند (که به آن درماتوگرافی می‌گویند).

خلاصه

انواع کهیر نوعی بثورات هستند که باعث برآمدگی، قرمزی، خارش یا جوش می شود. کهیر ممکن است حاد باشد، به سرعت ظاهر می شود و معمولاً به خودی خود به سرعت برطرف می شود. یا ممکن است مزمن بوده و بیش از شش ماه طول بکشد و یا به طور مکرر در طی ماهها یا سالها عود کند.

علل احتمالی زیادی برای کهیر وجود دارد، از جمله آلرژی، عفونت، استرس، سرماخوردگی، لرزش، ورزش و حتی خاراندن. کهیرهای مزمن اغلب ایدیوپاتیک هستند، به معنای منشأ ناشناخته، و ممکن است خود به خود و بدون دلیل ظاهری ایجاد شوند.

کهیر در نهایت ناشی از یک پاسخ ایمنی غیرطبیعی است که در آن مواد شیمیایی التهابی، از جمله هیستامین، در جریان خون و بافت ها آزاد می شوند. ممکن است از آنتی هیستامین ها برای تسکین تورم، قرمزی یا خارش کهیر استفاده شود. بسیاری از موارد بدون درمان خود به خود برطرف می شوند.

۲.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!