انواع شوره سر

انواع شوره سر و روش های درمانی

شوره سر یک بیماری شایع پوست سر است که باعث پوسته پوسته شدن پوست سر می شود. به دلیل چرخش سریع سلول های پوست ایجاد می شود. این مقاله انواع شوره سر و گزینه های درمانی را مورد بحث قرار می دهد.

به طور معمول، سلول های پوست دارای یک چرخه زندگی هستند که در آن در صورت نیاز تکثیر می شوند و سپس در پایان چرخه زندگی خود می میرند و می ریزند. هنگامی که فردی شوره سر دارد، چرخه سلولی پوست تسریع می شود، که باعث می شود سلول های مرده بیشتری روی پوست سر جمع شده و پوسته پوسته شوند.

علائم شامل پوسته های سفید مایل به زرد یا خاکستری است که هنگام افتادن از سر در مو و روی شانه ها ظاهر می شود. پوست سر اغلب خشک و خارش دار است.

انواع شوره سر

شوره سر مرتبط با پوست خشک

این شایع ترین نوع از انواع شوره سر است. معمولاً در ماه های زمستان رخ می دهد و در نتیجه هوای سرد و خشک است.

این با استفاده از آب داغ برای شامپو کردن مو مرتبط است. آب داغ پوست سر را خشک می کند که می تواند باعث ایجاد پوسته پوسته شود.

شوره سر مرتبط با روغن

این امر از تجمع سبوم (روغن) روی پوست سر رخ می دهد. سبوم توسط فولیکول های مو بیش از حد تولید می شود. نتیجه جمع شدن سبوم و سلول های مرده پوست روی پوست سر است.

توده‌های سلول‌های مرده پوست (همراه با کثیفی روی پوست سر) پوسته‌های خارش‌دار شوره سر را تشکیل می‌دهند که چرب و زرد رنگ هستند.

انواع شوره سر مرتبط با روغن

شوره سر مرتبط با قارچ

یکی دیگر از انواع شوره سر مرتبط با قارچ است که توسط نوعی مخمر یا قارچ به نام مالاسزیا ایجاد می شود. این مخمر بخشی از فلور طبیعی پوست (میکروارگانیسم هایی است که به طور طبیعی روی پوست زندگی می کنند) که به کنترل میکروارگانیسم هایی مانند قارچ کمک می کند و از عفونت جلوگیری می کند. با این حال، زمانی که سبوم اضافی وجود دارد، مالاسزیا به دلیل رشد در سبوم، تکثیر می شود.

این نوع مخمر همچنین یک محصول جانبی تولید می‌کند که باعث می‌شود سلول‌های پوست به هم بچسبند و پوسته‌های سفیدی را که معمولاً در شوره سر دیده می‌شوند، تشکیل می‌دهند.

شوره سر مرتبط با وضعیت پوست

چندین بیماری پوستی باعث پوسته پوسته شدن پوست می شود. بیماری پوستی که اغلب با انواع شوره سر مرتبط است، درماتیت سبورئیک (SD) است که باعث :

قرمزی شدید
لکه های پوسته پوسته قرمز
خارش پوست
التهاب پوست سر (و سایر نواحی بدن مانند صورت و گوش ها)
SD باعث علائم قابل مشاهده التهاب می شود، در حالی که علائم شوره سر معمولاً شامل قرمزی خفیف پوست است.

SD بیشتر در افرادی که پوست چرب دارند رخ می دهد و نوعی شوره سر چرب محسوب می شود. در نواحی پوست حاوی غدد چربی ظاهر می شود.

انواع دیگری از بیماری های پوستی وجود دارد که می تواند باعث پوسته پوسته شدن پوست سر شود، مانند:

اگزما
پسوریازیس
سبوپسوریازیس (یک بیماری پوستی که دارای برخی علائم درماتیت سبورئیک و برخی علائم پسوریازیس است)
بیماری های پوستی که باعث شوره سر می شوند باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تشخیص داده و درمان شوند.

شوره سر مرتبط با وضعیت پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در بیشتر شرایط، مشورت با پزشک در مورد شوره سر ضروری نیست. معمولاً می توان آن را به طور مؤثر با شامپوهای دارویی بدون نسخه (OTC) درمان کرد.

با این حال، در برخی از انواع شوره سر به درمان های OTC پاسخ نمی دهد. شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید زمانی که :

شوره سر پس از چندین هفته استفاده از شامپوهای بدون نسخه دارویی بهبود نمی یابد.
پوست بسیار قرمز و متورم می شود یا شروع به تخلیه مایع یا چرک می کند.
علائم بدتر می شوند و به سایر قسمت های بدن، به ویژه در مناطقی که مو ندارند، گسترش می یابند.
متوجه ریزش مو می شوید.

درمان انواع شوره سر

درمانهای خانگی

انواع مختلفی از درمان های خانگی برای درمان انواع شوره سر وجود دارد، اما بسیاری از آنها فاقد شواهد تحقیقات بالینی کافی برای اعتبار بخشیدن به آنها هستند. آنهایی که شواهد علمی برای اثبات ادعای اثربخشی خود دارند، عواملی هستند که دارای خواص ضد میکروبی (ضد باکتری یا ضد قارچ) هستند. این شامل:

روغن درخت چای : مطالعات روی روغن درخت چای نشان داده است که این روغن ضد التهاب، ضد میکروبی و ضد عفونی کننده است (رشد میکروارگانیسم ها را کند می کند). روغن درخت چای همچنین حاوی خواص ضد قارچی است که به طور خاص مخمر مالاسزیا را هدف قرار می دهد.

درمان انواع شوره سر روغن در خت چای

روغن علف لیمو : شامپو حاوی روغن بادرنجبویه به طور خاص برای اثربخشی آن بر انواع شوره سر ناشی از مخمر مالاسزیا مورد مطالعه قرار گرفت. در این مطالعه غلظت محلول شامل ۵٪، ۱۰٪ و ۱۵٪ روغن علف لیمو مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه مطالعه گزارش داد که غلظت ۱۰ درصد بهترین عملکرد را داشت و پس از هفت روز، شوره سر ۵۱ درصد بهبود را نشان داد. در روز ۱۴، شوره سر تا ۷۴% بهبود یافته بود.

سرکه سیب : در مطالعات نشان داده شده است که سرکه سیب یک عامل ضد قارچ است. اگر نوع شوره سر شما از قارچ ناشی شده باشد، این درمان می تواند مفید باشد. به عنوان درمانی برای شوره سر ثابت نشده است.
قبل از استفاده از هر نوع درمان خانگی برای شوره سر حتما با پزشک خود مشورت کنید. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی و گیاهی می توانند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند، و هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها به اندازه برخی از درمان های OTC و نسخه ای برای شوره سر موثر باشند.

درمان پزشکی

در حالی که هیچ درمانی برای انواع شوره سر وجود ندارد، برخی از شامپوهای دارویی وجود دارند که می توانند به مدیریت علائم کمک کنند.

درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند علت اصلی شوره سر و شدت بیماری.

هنگامی که شرایط پزشکی باعث ایجاد شوره سر می شود، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین نوع درمان مشورت شود:

برای شوره های خفیف تا متوسط ​​که شامل پوسته پوسته شدن پوست سر، قرمزی خفیف و خارش می شود، شامپو شوره سر OTC معمولا تمام چیزی است که برای جلوگیری از شعله ور شدن و مدیریت علائم لازم است.

برای شوره سر شدید، به ویژه هنگامی که به شامپوهای ضد شوره دارویی OTC پاسخ نمی دهد، باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت شود. درمان رایج شوره سر شامل شامپو شوره سر OTC (برای شوره های خفیف تا متوسط) است که حاوی مواد فعال سولفید سلنیوم، پیریتیون روی (ZPT) یا قطران زغال سنگ است.

گزینه های شامپوی دارویی عبارتند از:

شامپو سولفید سلنیوم : این شامپو سرعت مرگ سلولی پوست را کاهش می‌دهد و در نتیجه تعداد سلول‌های مرده پوستی را که تجمع می‌کنند و پوسته پوسته می‌شوند کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است به درمان شوره سر مرتبط با قارچ کمک کند.

شامپو بر پایه قطران : شامپوی دارویی ساخته شده از قطران زغال سنگ که همچنین سرعت مرگ سلول های پوست را کاهش می دهد و حضور پوسته های پوستی حاصل را کاهش می دهد.

شامپو برای شوره سر

شامپو پیریتیون روی : مطالعات نشان داده است که ZPT تولید سبوم را عادی می کند و مخمر را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.۶ این نوع شامپو ممکن است به شوره سر مرتبط با روغن و همچنین شوره مرتبط با قارچ در افرادی که موهای چرب دارند کمک کند.

شامپو اسید سالیسیلیک : این شامپو باعث از بین بردن پوسته های پوستی ناشی از شوره سر می شود. از آنجا که باعث خشکی نیز می شود، استفاده از این شامپو می تواند پوسته پوسته شدن بیشتری را به همراه داشته باشد. این نوع شامپو می تواند برای کسانی که شوره سر مرتبط با روغن دارند مفید باشد.

شامپو ضد قارچ : این شامپو شامل شامپوهای دارویی حاوی کتوکونازول (نیزورال) برای کنترل قارچی است که می تواند باعث علائم طولانی مدت شوره سر شود. این نوع شامپو برای شوره سر مرتبط با قارچ است. شامپو ضد قارچ بدون نسخه در دسترس است، اما غلظت های قوی تر با نسخه در دسترس است

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!