انواع آزمایش خون

انواع آزمایش خون + (اسامی و معانی رایج)

اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود به انواع آزمایش خون نیاز خواهند داشت. آزمایش خون بخشی از غربالگری های معمول سلامت است . آنها برای بررسی عملکرد اندام ها و فعالیت سیستم ایمنی بدن، تشخیص بیماری های مزمن مانند دیابت و کمک به جلوگیری از عوارض جراحی استفاده می شوند.
نیاز به آزمایش خون لزوماً به این معنی نیست که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشکوک به اشتباه است. در بسیاری از موارد، آزمایش خون برای تأیید اینکه سلامت شما خوب است استفاده می شود.
تفسیر آزمایش خون بهتر است به یک پزشک واگذار شود، اما ممکن است دانستن اینکه آزمایش به دنبال چه چیزی است مفید است. این مقاله آزمایش‌های خون رایج را بررسی می‌کند و معنی آنها را توضیح می‌دهد.

آزمایش خون Chem 7

این آزمایش که به عنوان شیمی خون، پانل شیمی یا پانل متابولیک پایه نیز شناخته می شود، سطح آنزیم های ضروری در خون را بررسی می کند و همچنین عملکرد کلیه را بررسی می کند.

علاوه بر این، سطح گلوکز خون از طریق این آزمایش به دست می‌آید و می‌تواند نشان دهد که آیا فرد به آزمایش‌های بیشتر برای دیابت نیاز دارد یا خیر.

این هفت تست عبارتند از:
نیتروژن اوره خون (BUN)
گلوکز سرم
کراتینین
دی اکسید کربن (CO2)
کلرید سرم
سدیم سرم
پتاسیم سرم

آزمایش خون Chem 7

آزمایش خون CBC

یکی دیگر از انواع آزامایش خون شمارش کامل خون (CBC) است که سلول های مختلف تشکیل دهنده خون کامل را بررسی می کند. CBC می‌تواند به پزشک اطلاع دهد که آیا بدن تعداد مناسبی از هر نوع سلول را می‌سازد، و همچنین می‌تواند نشانه‌های عفونت فعلی یا اخیر، خونریزی یا مشکلات لخته شدن خون را منعکس کند.

پس از جراحی، پزشک ممکن است این آزمایش را تجویز کند تا ببیند آیا تزریق خون ضروری است یا برای ارزیابی عفونت.

CBC شامل :

شمارش گلبول های سفید (WBC): گلبول های سفید که به آن لکوسیت نیز می گویند، به بدن شما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند.
شمارش گلبول های قرمز (RBC): گلبول های قرمز که گلبول های قرمز نیز نامیده می شوند، اکسیژن را به بافت های شما حمل می کنند.
تعداد پلاکت ها: پلاکت خون که به عنوان ترومبوسیت نیز شناخته می شوند، لخته هایی را برای توقف خونریزی تشکیل می دهند.
هموگلوبین: این پروتئین موجود در گلبول های قرمز، اکسیژن را به بافت های شما می رساند.
هماتوکریت: این درصد حجمی گلبول های قرمز در خون است.

H&H شبیه به CBC است اما فقط سطح هموگلوبین و هماتوکریت را بررسی می کند.

گرفتن آزمایش خون CBC

غربالگری کلسترول

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیشتر بزرگسالان سالم باید هر چهار تا شش سال یکبار کلسترول خود را چک کنند. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا سایر عوامل خطر دارید، ممکن است به این آزمایشات بیشتر نیاز داشته باشید.

غربالگری کلسترول یکی از انواع آزمایش خون است که سطوح زیر را بررسی می کند:

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، بیشتر بزرگسالان سالم باید هر چهار تا شش سال یکبار کلسترول خود را چک کنند. اگر سابقه خانوادگی بیماری قلبی یا سایر عوامل خطر دارید، ممکن است به این آزمایشات بیشتر نیاز داشته باشید.

غربالگری کلسترول یک آزمایش خون است که سطح ۳ را بررسی می کند

کلسترول LDL: همچنین به عنوان کلسترول “بد” شناخته می شود
کلسترول HDL: همچنین به عنوان کلسترول “خوب” شناخته می شود
تری گلیسیرید: نوعی چربی در خون که سطوح بالاتر آن خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد
کلسترول تام: اندازه گیری ترکیبی LDL، HDL و تری گلیسیرید

عملکرد تیروئید

در صورت مشاهده علائم کم کاری یا پرکاری تیروئید، پزشک شما ممکن است یک یا چند آزمایش تیروئید را تجویز کند.

آزمایش هورمون محرک تیروئید (TSH) معمولاً ابتدا انجام می شود. TSH در غده هیپوفیز ساخته می شود و به غده تیروئید می گوید که چه مقدار هورمون T4 (تیروکسین) و T3 (تری یدوتیرونین) بسازد.

TSH بالا معمولاً به معنای کم کاری تیروئید است. اگر این نتیجه را دریافت کردید، ممکن است برای تایید تشخیص کم کاری تیروئید، آزمایش خون T4 داده شود. برعکس، TSH پایین معمولاً به معنای پرکاری تیروئید است. برای تأیید این تشخیص، ممکن است ارائه دهنده شما آزمایش خون T3 را تجویز کند.

برخی از ارائه دهندگان هر دو آزمایش T4 و T3 را برای رد سایر علل احتمالی آزمایش غیر طبیعی TSH سفارش می دهند. به عنوان مثال، اگر باردار هستید یا برای درمان بیماری دیگری از کورتیکواستروئید استفاده می کنید، سطح هورمون تیروئید شما ممکن است بالاتر باشد.

پروستات

غربالگری پروستات شامل آزمایش خونی به نام آزمایش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) است. PSA هورمونی است که در غده پروستات توسط سلول های طبیعی و سرطانی ساخته می شود. بیشتر PSA در مایع منی است، اما مقادیر کمی نیز در خون یافت می شود.

سطوح بالاتر PSA به معنای احتمال بالاتر ابتلا به سرطان پروستات است. اکثر مردانی که سرطان پروستات ندارند، سطح PSA کمتر از ۴ نانوگرم در میلی‌لیتر (نانوگرم بر میلی‌متر) دارند. سطح PSA بین ۴ تا ۱۰ محدوده مرزی در نظر گرفته می شود. از هر چهار نفری که در این محدوده قرار می گیرند، یک نفر به سرطان پروستات مبتلا است.

آزمایش خون پروستات

هورمون ها

آزمایش خون معمولا برای تشخیص مسائل مربوط به هورمون های تولید مثلی، به ویژه استروژن (که استرادیول نیز نامیده می شود) و تستوسترون انجام می شود.

زنان ممکن است نیاز به آزمایش خون استروژن داشته باشند اگر ارائه دهنده آنها به مشکلی مربوط به بلوغ، قاعدگی، بارداری یا یائسگی مشکوک باشد. این آزمایش ممکن است برای بررسی اینکه آیا یک زن به درمان باروری پاسخ می دهد یا خیر انجام شود.
همچنین ممکن است برای مردانی که بلوغ دیررس یا رشد غیرطبیعی سینه را تجربه می کنند، تجویز شود.

در مردان، آزمایش خون تستوسترون ممکن است برای کمک به تشخیص ناباروری، اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و موارد دیگر انجام شود. در زنان، آزمایش خون تستوسترون می تواند به تشخیص علت رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم)، دوره های قاعدگی غیر طبیعی، نازک شدن موها و موارد دیگر کمک کند.
همچنین ممکن است برای مردانی که بلوغ دیررس یا رشد غیرطبیعی سینه را تجربه می کنند، تجویز شود.

در مردان، آزمایش خون تستوسترون ممکن است برای کمک به تشخیص ناباروری، اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی و موارد دیگر انجام شود. در زنان، آزمایش خون تستوسترون می تواند به تشخیص علت رشد بیش از حد مو (هیرسوتیسم)، دوره های قاعدگی غیر طبیعی، نازک شدن موها و موارد دیگر کمک کند.

دیابت

اگر به دیابت مبتلا هستید یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به شما مشکوک است، احتمالاً یک یا چند آزمایش خون برای بررسی قند خون (گلوکز) شما تجویز می کند. آزمایش خون تشخیص پیش دیابت، دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ یا دیابت بارداری را تایید می کند.

انواع آزمایش خون برای آنالیز قند خون عبارتند از :

آزمایش غربالگری گلوکز: از شما خواسته می شود مایعی حاوی گلوکز بنوشید و یک ساعت بعد خون گیری می شود. این آزمایش معمولاً در افراد باردار بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می شود.
تست تحمل گلوکز: قبل از انجام این آزمایش باید یک شب ناشتا باشید. قبل از نوشیدن مایع حاوی گلوکز و سپس یک تا سه ساعت بعد، خون شما گرفته می شود.
آزمایش قند خون ناشتا: این آزمایش اندازه گیری قند خون شما پس از ناشتا (نخوردن) یک شبه است.
آزمایش هموگلوبین A1C (HbA1c): آزمایش HbA1c آزمایشی است که نشان می دهد میانگین سطح گلوکز شما در دو تا سه ماه گذشته چقدر بوده است. افراد مبتلا به دیابت باید حداقل دو بار در سال این آزمایش را انجام دهند.

کمبودهای تغذیه ای

کمبودهای شدید تغذیه ای می تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله اختلالات فکری، بهبود ضعیف زخم، رشد ضعیف و عوارض پری ناتال، و همچنین خطر بالاتر مرگ به هر دلیلی.
برای تشخیص کمبود ویتامین ها و مواد معدنی زیر می توان از آزمایش خون استفاده کرد:

منیزیم
اهن
فولات
ویتامین B12
ویتامین D

بارداری

اگر با آزمایش ادرار آزمایش بارداری مثبت شد، پزشک شما آزمایش خون بارداری را تجویز می کند. این آزمایش سطوح کمی گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG)، هورمونی را که در دوران بارداری در بدن تولید می‌شود، اندازه‌گیری می‌کند.

آزمایش hCG می تواند بارداری را ۱۰ روز پس از لقاح تشخیص دهد. همچنین می تواند به تشخیص حاملگی های غیر طبیعی کمک کند، مانند:

حاملگی خارج از رحم، که در آن تخمک بارور شده در خارج از حفره اصلی رحم کاشته می شود و رشد می کند.
حاملگی مولار، که در آن یک تومور در رحم در نتیجه یک بارداری اجتناب ناپذیر ایجاد می شود
سقط جنین های احتمالی
آزمایش hCG نیز برای غربالگری سندرم داون انجام می شود.

PT، PTT، و INR

این آزمایش ها که در مجموع به عنوان پانل انعقادی شناخته می شوند، توانایی لخته شدن خون شما را بررسی می کنند. اختلال در توانایی لخته شدن می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جراحی شود که در طی آن اغلب خونریزی انتظار می رود

اگر نتیجه نشان دهنده اختلال در توانایی لخته شدن باشد، ممکن است برای جلوگیری از خونریزی قابل توجه در طول عمل جراحی به تاخیر بیفتد. این آزمایش همچنین ممکن است برای نظارت بر داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده شود.

PT، PTT

آنزیم های کبدی

مطالعات عملکرد کبد، همچنین به عنوان LFT شناخته می شود، برای تعیین اینکه آیا کبد به طور طبیعی کار می کند یا خیر. از آنجایی که کبد در حذف بیهوشی از جریان خون و لخته شدن خون طبیعی نقش دارد، لازم است قبل از انجام عمل بدانیم که آیا عملکرد طبیعی دارد یا خیر. اعداد بالا می تواند نشان دهنده آسیب کبد یا عملکرد ضعیف کبد باشد.

یک آزمایش اضافی، به نام GGT، ممکن است به پانل کبد اضافه شود. این آزمایش می تواند نشان دهنده آسیب به کبد یا مجاری اطراف باشد، اما مشخص نمی کند که چه نوع آسیبی وجود دارد.

یک مطالعه معمولی عملکرد کبد شامل موارد زیر است :

آسپارتات فسفاتاز (AST)، همچنین به عنوان SGOT شناخته می شود
آلانین آمینوترانسفراز (ALT)، همچنین به عنوان SGPT شناخته می شود
آلکالین فسفاتاز (ALP)
بیلی روبین کل
بیلی روبین مستقیم
بیلی روبین غیر مستقیم
آلبومین

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!