پلاکت خون چیست

پلاکت خون چیست و چه نقشی دارد

پلاکت خون یکی از سه نوع گلبول قرمز در بدن شما هستند که همگی توسط سلول های بنیادی در مغز استخوان شما تولید می شوند. پلاکت ها مسئول تشکیل لخته های خون برای توقف خونریزی و کمک به ترمیم رگ های خونی آسیب دیده هستند. آنها همچنین با فعال کردن سلول های ایمنی به مبارزه با عفونت کمک می کنند.

اختلالات پلاکتی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد پلاکت‌ خون پایین یا پلاکت خون بالا باشد، یا پلاکت‌های در گردش به درستی کار نکنند. انواع متعددی از اختلالات پلاکتی وجود دارد که ممکن است اکتسابی یا ارثی باشد.

این مقاله از سلول سبز علائم و علل شایع ترین اختلالات پلاکتی را شرح می دهد. همچنین شامل اطلاعاتی در مورد نحوه تشخیص اختلالات پلاکتی و درمان هایی است که در صورت ابتلا به این بیماری در شما تشخیص داده شده است.

پلاکت های خون چه نقشی دارند

پلاکت خون یکی از سه نوع سلول خونی هستند. (گلبول های قرمز و گلبول های سفید دیگر انواع گلبول های خون هستند.) پلاکت ها در مغز استخوان از سلول هایی به نام مگاکاریوسیت تشکیل می شوند.

پلاکت های خون چه نقشی دارند

وقتی یک رگ خونی پاره می‌شود، پلاکت‌ها به هم نزدیک می‌شوند تا لخته ایجاد کنند و پارگی را مسدود می‌کنند تا خونریزی متوقف شود. این یک فرآیند چند مرحله ای است که شامل :

چسبندگی

این اولین مرحله است که در آن پلاکت ها به سمت محل خونریزی می روند. به عنوان مثال، اگر انگشت خود را ببرید و رگ خونی را پاره کنید، خونریزی می کند. برای توقف جریان خون، پلاکت‌های درون آن رگ شکسته شروع به اتصال به محل آسیب می‌کنند. سپس سیگنال های شیمیایی را برای کمک بیشتر ارسال می کنند.

تجمع

در مرحله بعد پلاکت های بیشتری به تماس پاسخ می دهند و شروع به اتصال به یکدیگر برای تشکیل لخته می کنند.

انعقاد

با تجمع پلاکت‌ها در محل زخم، رگ‌های خونی را که به آن آبشار انعقادی می‌گویند، می‌بندند. یک پروتئین ساختاری به نام فیبرین به پلاکت ها می پیوندد تا لخته را به هم ببندد. فیبرین چیزی است که پوسته را روی بریدگی تشکیل می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  همه چیز درباره بیماری هموفیلی

آزمایش پلاکت خون

پزشک شما می تواند تعداد، اندازه و سلامت پلاکت ها را با استفاده از آزمایش شمارش کامل خون (CBC) ارزیابی کند.

CBC نشانگرهای آزمایشگاهی خاصی را ارائه می دهد که به پلاکت خون اشاره دارد. این نشانگرها شامل موارد زیر است.

آزمایش پلاکت خون

شمارش پلاکت (PLT)

همانطور که به نظر می رسد، این تعداد واقعی پلاکت های شما (در هر میکرولیتر خون) است. محدوده شما می تواند از کم تا بالا متفاوت باشد :

محدوده کم : کمتر از ۱۵۰۰۰۰ پلاکت در میکرولیتر
محدوده طبیعی : ۱۵۰۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰۰ پلاکت در میکرولیتر
محدوده بالا : ۵۰۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ پلاکت در میکرولیتر

تعداد بسیار کم پلاکت ها می تواند باعث خونریزی کنترل نشده شود، در حالی که تعداد بسیار زیاد می تواند شما را در معرض خطر لخته شدن بیش از حد خون قرار دهد.

میانگین حجم پلاکت (MPV)

میانگین حجم پلاکت (MPV) معیار اندازه متوسط پلاکت های شما است. پلاکت‌های جوان‌تر بزرگ‌تر از پلاکت‌های مسن‌تر هستند، بنابراین تعداد بالا به این معنی است که شما به سرعت آنها را تولید و آزاد می‌کنید. عدد کم به این معنی است که تولید در مغز استخوان کاهش می یابد.

پلاکت ها حدود هشت تا ۱۰ روز در جریان خون زندگی می کنند.

عرض توزیع پلاکتی (PDW)

PDW تغییرات اندازه بین پلاکت ها را اندازه گیری می کند. این اندازه گیری می تواند شرایطی را نشان دهد که بر پلاکت ها تأثیر می گذارد.

علائم اختلالات پلاکت خون

علائم اختلالات پلاکتی می تواند بسیار خفیف باشد، به طوری که بسیاری از افراد تا زمانی که جراحی یا کار دندانپزشکی انجام ندهند، زایمان کنند یا به شدت آسیب نبینند متوجه اختلال پلاکتی خود نمی شوند.

در برخی موارد، یک فرد ممکن است متوجه شود که چیزی در نحوه کبودی یا خونریزی آنها به نظر می رسد. آنها ممکن است خیلی راحت دچار کبودی های بزرگ شوند یا از کشف یک کبودی بزرگ نگران شوند و ندانند چه چیزی باعث آن شده است.

سایر علائم رایجی که افراد مبتلا به اختلالات پلاکتی به پزشک خود ارائه می دهند عبارتند از :

خون دماغ مکرر که به سختی متوقف می شود
لکه های قرمز ریز روی پوست ناشی از خونریزی که به نام پتشی شناخته می شوند
خونریزی در لثه
برای زنان، قاعدگی های سنگین که بیش از هفت روز طول می کشد

خون دماغ

علائم مربوط به ترومبوسیتوز می تواند بسیار کمتر آشکار باشد. در حالی که ترومبوسیتوپنی باعث خونریزی بیش از حد می شود، ترومبوسیتوز باعث لخته شدن بیش از حد می شود.

بنابراین، علائم مربوط به ترومبوسیتوز می تواند شرایط پزشکی جدی ناشی از لخته شدن خون، مانند آمبولی ریه را تقلید کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد :

سردرد
بینایی تغییر می کند
درد قفسه سینه

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین راه برای افزایش پلاکت خون + ۱۴ ماده غذایی

علت کاهش تعداد پلاکت خون

اگر بدن پلاکت های کافی در گردش خون را نداشته باشد، ممکن است به بیماری به نام ترومبوسیتوپنی مبتلا شوید. این زمانی اتفاق می‌افتد که مغز استخوان شما پلاکت‌های بسیار کمی می‌سازد، به این معنی که شما در معرض خطر بیشتری برای کبودی و خونریزی طولانی‌مدت قرار دارید که زمان زیادی طول می‌کشد تا کند شود. ممکن است برای این وضعیت نیاز به درمان پزشکی داشته باشید.

عوامل زیر ممکن است در کاهش تعداد پلاکت ها نقش داشته باشند :

شیمی‌ درمانی یا پرتودرمانی : این درمان‌ها سلول‌های تولیدکننده خون در مغز استخوان را سرکوب کرده یا از بین می‌برند که منجر به تولید پلاکت کم می‌شود.
عفونت های ویروسی : عفونت های هپاتیت C یا HIV ممکن است به مغز استخوان حمله کند و بر تولید ترومبوسیت ها تأثیر بگذارد.
شرایط خود ایمنی : پلاکت ها ممکن است تحت تأثیر شرایطی مانند لوپوس یا پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایمنی قرار بگیرند.
بارداری : همولیز، افزایش آنزیم های کبدی، سندرم تعداد پلاکت پایین، که بیشتر به عنوان HELLP شناخته می شود، وضعیتی است که ممکن است در دوران بارداری رخ دهد. این نوعی پره اکلامپسی است و ممکن است منجر به تجزیه سلول‌های خونی و پلاکت‌ها شود.
داروها : داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین و هپارین ممکن است تولید پلاکت خون را متوقف کنند.

نمونه های دیگری از شرایطی که ممکن است باعث ترومبوسیتوپنی شوند عبارتند از داشتن دریچه مکانیکی قلب، سوء مصرف مزمن الکل، بیماری کبد، سپسیس شدید و قرار گرفتن در معرض سم.

علت کاهش تعداد پلاکت خون

پلاکت خون بالا

اصطلاح پزشکی برای داشتن تعداد بیش از حد پلاکت، ترومبوسیتوز است و دو نوع وجود دارد:

ترومبوسیتوز اولیه یا ضروری : سلول های غیر طبیعی در مغز استخوان باعث افزایش پلاکت ها می شوند، اما دلیل آن ناشناخته است.

ترومبوسیتوز ثانویه : وضعیتی مشابه ترومبوسیتوز اولیه است، اما ممکن است ناشی از یک وضعیت یا بیماری مداوم مانند کم خونی، سرطان، التهاب یا عفونت باشد.

هنگامی که علائم وجود داشته باشد، شامل لخته شدن خون خود به خود در بازوها و پاها می شود که در صورت عدم درمان می تواند منجر به حمله قلبی و سکته شود. در موارد شدید، بیمار ممکن است مجبور به انجام روشی به نام فرزیس پلاکتی شود. این کار با برداشتن خون، جداسازی پلاکت ها و بازگرداندن گلبول های قرمز خون به بدن، تعداد پلاکت ها را کاهش می دهد.

در ترومبوسیتوز ثانویه، علائم معمولاً مربوط به شرایط مرتبط است. به عنوان مثال، اگر عفونت یا کم خونی دارید، آن شرایط را درمان می کنید و تعداد پلاکت ها کاهش می یابد.

علت افزایش تعداد پلاکت خون

اگر بدن تعداد زیادی پلاکت در گردش داشته باشد، ممکن است به یکی از این دو حالت مرتبط باشد :

ترومبوسیتمی : زمانی اتفاق می افتد که مغز استخوان تعداد زیادی پلاکت خون تولید کند. اگر ترومبوسیتمی دارید، ممکن است سایر اختلالات سلولی خونی داشته باشید.
ترومبوسیتوز : این یک تعداد پلاکت بالا است که به دلیل بیماری قبلی دیگری ایجاد می شود.

علت افزایش تعداد پلاکت خون

اختلالات و بیماری های خونی که ممکن است در افزایش تعداد پلاکت خون نقش داشته باشد شامل موارد زیر است :

اختلال اولیه مغز استخوان : ترومبوسیتوز اساسی وضعیتی است که در آن مگاکاریوسیت‌های مغز استخوان تعداد زیادی پلاکت تولید می‌کنند و خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهند.
التهاب مزمن در بدن : شرایط التهابی مانند روماتیسم مفصلی و بیماری التهابی روده (IBD) ممکن است منجر به افزایش تعداد پلاکت‌ها شود زیرا مغز استخوان گلبول‌های سفید و پلاکت‌های بیشتری را برای مقابله با آسیب سلولی ناشی از التهاب تولید می‌کند.
عفونت : سلول های مغز استخوان برای کمک به مبارزه با عفونت، تولید گلبول های سفید و پلاکت ها را افزایش می دهند.
کم خونی فقر آهن : ترومبوسیتوز واکنشی یا ثانویه ممکن است زمانی ایجاد شود که بدن در حال تجزیه گلبول های قرمز باشد. سلول های مغز استخوان برای رفع نیازهای بدن به تولید بیش از حد می روند.
برداشتن طحال : تا یک سوم پلاکت خون در هر زمان در طحال ذخیره می شوند. برداشتن این اندام باعث می شود تعداد بیشتری از پلاکت ها در جریان خون باقی بمانند زیرا نمی توانند در طحال ذخیره شوند. این معمولا یک وضعیت موقتی است.
سرطان : تعداد بالای پلاکت ها نیز در سرطان دیده می شود، به خصوص در سرطان دستگاه گوارش و همچنین سرطان خون، ریه، تخمدان و سینه. این ممکن است ناشی از التهاب مرتبط با سرطان باشد.

علاوه بر این، افزایش موقتی در تعداد پلاکت ها می تواند پس از جراحی یا ضربه بزرگ اتفاق بیفتد.

درمان اختلالات پلاکت خون

درمان اختلالات پلاکتی نیز متنوع است و با تشخیص خاص شما تعیین می شود. برخی از اختلالات پلاکتی ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط در طول حوادث حاد مانند خونریزی نیاز به درمان داشته باشند.

در صورت خونریزی شدید ممکن است از تزریق پلاکت استفاده شود. تزریق پلاکت را می توان برای اختلالات عملکرد پلاکت (بدون توجه به تعداد پلاکت) و اکثر اختلالات پلاکتی همراه با ترومبوسیتوپنی استفاده کرد.
استروئیدهایی مانند پردنیزون ممکن است در اختلالات پلاکتی مرتبط با ایمنی مانند ترومبوسیتوپنی ایمنی استفاده شود.
ایمونوگلوبولین داخل وریدی معمولاً در اختلالات پلاکتی مرتبط با ایمنی، مانند ترومبوسیتوپنی ایمنی و ترومبوسیتوپنی آلئویمیون نوزادان استفاده می شود.

تزریق پلاکت
آسپرین عملکرد پلاکت ها را مهار می کند و می تواند برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون در ترومبوسیتمی ضروری استفاده شود.
داروهای ضد فیبرینولیتیک برای تقویت لخته شدن در سطوح مرطوب مانند دهان، بینی یا رحم استفاده می شود. آنها می توانند به کنترل خونریزی بینی، خونریزی لثه و منوراژی یا جلوگیری از خونریزی بعد از عمل جراحی کمک کنند.

مهم است که با پزشک خود صحبت کنید که بهترین درمان برای شما و تشخیص شما چیست. در صورت داشتن هر گونه اختلال خونریزی در خانواده خود که از آن مطلع هستید، به پزشک خود اطلاع دهید و او را در مورد پیشرفت درمان خود یا هر گونه عوارض جانبی که نگرانتان است مطلع کنید.

پلاکت خون و قلب

در بیماری های قلبی عروقی، لخته شدن غیرطبیعی رخ می دهد که می تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود. رگ های خونی آسیب دیده در اثر سیگار کشیدن، کلسترول یا فشار خون بالا، باعث ایجاد پلاک های غنی از کلسترول می شوند که رگ خونی را می پوشانند.

این پلاک ها می توانند پاره شوند و باعث ایجاد لخته در پلاکت ها شوند. حتی اگر خونریزی اتفاق نیفتد، پلاکت‌ها پارگی پلاک را حس می‌کنند و گیج می‌شوند، زیرا فکر می‌کنند آسیبی رخ داده است که باعث خونریزی می‌شود. به جای بستن رگ برای جلوگیری از خونریزی همانطور که با بریدگی اتفاق می افتد، یک لخته در یک رگ خونی سالم تشکیل می شود که باعث انسداد جریان خون می شود. بدون خون، بخشی از عضله قلب می تواند بمیرد و منجر به حمله قلبی شود.

پلاکت خون و سرطان

هنگامی که سرطان دارید یا زمانی که درمان سرطان دریافت می کنید، سطح برخی از سلول های خونی شما می تواند کمتر از حد طبیعی باشد. پلاکت ها یکی از این نوع سلول های خونی هستند. اصطلاحات پزشکی برای سطح پایین پلاکت ها «تعداد پلاکت کم» یا «ترومبوسیتوپنی» است.

پلاکت ها در صورت نیاز به توقف خونریزی کمک می کنند. به عنوان مثال، اگر خود را برش دهید، پلاکت ها باعث جمع شدن سلول های خونی یا لخته شدن می شوند. این رگ های خونی بریده شده را مسدود می کند تا بتوانند بهبود یابند. سطح نرمال پلاکت در خون برای سلامتی شما مهم است.

اگر بدن شما به اندازه کافی پلاکت نمی سازد یا اگر بدن شما پلاکت ها را از دست می دهد یا از بین می برد، می توانید تعداد پلاکت های پایینی داشته باشید. تعداد کم پلاکت یکی از عوارض جانبی شایع سرطان و درمان است. به عنوان مثال، شیمی درمانی می تواند تعداد پلاکت های شما را کاهش دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!