اسهال چیست

اسهال چیست؟

اسهال زمانی است که مدفوع شما شل و آبکی باشد. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که بیشتر به دستشویی بروید.

اسهال یک مشکل رایج است. ممکن است ۱ یا ۲ روز طول بکشد و خود به خود از بین برود.

اگر اسهال بیش از ۲ روز طول بکشد ممکن است به این معنی باشد که مشکل جدی تری دارید.

اسهال ممکن است یکی از موارد زیر باشد :

کوتاه مدت (حاد). اسهالی که ۱ یا ۲ روز طول می کشد و از بین می رود. این ممکن است به دلیل داشتن غذا یا آبی باشد که به دلیل عفونت باکتریایی ناامن شده است. یا ممکن است در صورت ابتلا به ویروس، این اتفاق بیفتد.
طولانی مدت (مزمن). اسهالی که چند هفته طول می کشد. این ممکن است ناشی از یک مشکل سلامتی دیگر مانند سندرم روده تحریک پذیر باشد. همچنین می تواند ناشی از یک بیماری گوارشی مانند بیماری کرون یا بیماری سلیاک باشد. برخی از عفونت ها مانند انگل ها می توانند باعث اسهال مزمن شوند.

علت اسهال چیست؟

یک عفونت باکتریایی
یک ویروس
مشکل در هضم برخی چیزها (عدم تحمل غذایی)
آلرژی غذایی (مانند بیماری سلیاک، حساسیت به گلوتن)
انگل هایی که از طریق غذا یا آب وارد بدن می شوند
واکنش به داروها
یک بیماری روده ای، مانند بیماری التهابی روده
مشکل در نحوه عملکرد معده و روده (اختلال عملکردی روده)، مانند سندرم روده تحریک پذیر
نتیجه جراحی روی معده یا کیسه صفرا
مصرف اخیر آنتی بیوتیک
شرایط متابولیک مانند مشکلات تیروئید
سایر دلایل کمتر رایج مانند آسیب ناشی از رادیوتراپی، سرطان روده بزرگ تومورهایی که هورمون های زیادی تولید می کنند

بسیاری از افراد دچار اسهال مسافرتی می شوند. این زمانی اتفاق می افتد که شما غذا یا آبی دارید که به دلیل باکتری ها، انگل ها و حتی مسمومیت غذایی ایمن نیست.

اسهال شدید ممکن است به معنای ابتلا به یک بیماری جدی باشد. اگر علائم شما از بین نرفت یا اگر شما را از انجام فعالیت های روزانه باز داشت به پزشک مراجعه کنید. شاید سخت باشد که بفهمید چه چیزی باعث اسهال شما شده است.

علت اسهال

علائم اسهال چیست؟

علائم هر فرد ممکن است متفاوت باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گرفتگی شکم
دل درد
نفخ
ناراحتی معده (تهوع)
نیاز فوری به دستشویی رفتن
تب
مدفوع خونی
از دست دادن مایعات بدن (کم آبی)
نشت مدفوع و عدم توانایی در کنترل روده (بی اختیاری)

کم آبی یکی از عوارض جانبی جدی اسهال است. علائم عبارتند از :

احساس تشنگی
دفع نکردن ادرار
داشتن پوست خشک و همچنین خشکی دهان و سوراخ های بینی (غشاهای مخاطی)
احساس خستگی بسیار
احساس اینکه ممکن است بیهوش شوید یا بیهوش شوید (سبکی سر)
سردرد
ضربان قلب سریع
فونتانل فرورفته (نقطه نرم) روی سر نوزاد

علائم اسهال ممکن است شبیه سایر مشکلات سلامتی باشد. اسهال خونی همیشه نگران کننده است. برای اطمینان همیشه به پزشک مراجعه کنید. هر گونه خونریزی، تب یا استفراغ را حتما به پزشک اطلاع دهید.

علائم اسهال

اسهال چگونه تشخیص داده می شود؟

در حالی که ممکن است بتوانید با خیال راحت منتظر یک دوره کوتاه اسهال باشید، این می تواند یک مشکل جدی به خصوص در کودکان، نوزادان و سالمندان باشد. برخی از علل اسهال نیاز به درمان دارند و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های مختلفی را برای تعیین تشخیص انجام دهد. مهمترین آنها آزمایش مدفوع و آزمایش خون است.

خود چک

اسهال مدفوع شل و آبکی است که سه بار یا بیشتر در یک روز رخ می دهد. بسته به علت، ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید.

به طور معمول، اگر اسهال در ۲۴ ساعت برای کودکان یا ۴۸ ساعت برای بزرگسالان برطرف شود، نیازی به مراجعه به پزشک خود ندارید. با این حال، به علائم دیگری که ممکن است نشان دهنده یک مورد نگران کننده تر باشد توجه داشته باشید.

همچنین یادداشت کردن غذاهایی که خورده اید، سفرهایی که رفته اید، آب درمان نشده ای که مصرف کرده اید و داروهایی که قبل از ابتلا به اسهال مصرف می کرده اید مفید است. تا آنجا که ممکن است جزئیات می تواند برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مفید باشد.

آزمایش ها

علاوه بر معاینه فیزیکی و گرفتن سابقه پزشکی شما، پزشک شما یک نمونه مدفوع برای آزمایش می خواهد. مقدار کمی از مدفوع باید در یک ظرف استریل جمع آوری شود تا از آلودگی جلوگیری شود. این را می‌توان در مطب ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه، مراقبت‌های فوری، یا در اتاق اورژانس در صورتی که شرایط شدید شده است انجام داد.

آزمایش خون و ادرار نیز ممکن است برای بررسی علائم عفونت، کم خونی، کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت انجام شود.

ممکن است برای کمک به روشن شدن تشخیص، آزمایش های آنتی بادی خون خاص تجویز شود. اینها می توانند شامل آنتی بادی برای انگل های خاص، آنتی بادی های بیماری سلیاک و آنتی بادی های مخمر باشند.

تصویربرداری

در بیشتر موارد، علت اسهال را می توان بدون روش های تصویربرداری مشخص کرد. اما در برخی موارد، تشخیص ممکن است نیاز به تصویربرداری با استفاده از آندوسکوپی، کولونوسکوپی یا سیگموئیدوسکوپی داشته باشد.

در این روش ها، لوله ای با دستگاه تصویربرداری وارد دستگاه گوارش می شود. آنها معمولاً به آرامبخش نیاز دارند و در بیمارستان یا کلینیک تصویربرداری، اغلب توسط یک متخصص به نام متخصص گوارش انجام می شوند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما مراحل آماده‌سازی لازم را از قبل به شما ارائه می‌دهد و به کسی نیاز خواهید داشت که شما را از این روش به خانه منتقل کند.

عوارض اسهال

اگر اسهال شما درمان نشود در خطر کم آبی هستید. کم آبی شدید می تواند منجر به آسیب اندام، شوک و غش (از دست دادن هوشیاری) یا کما شود.

درمان اسهال

اسهالی که چند هفته طول می کشد ممکن است مزمن در نظر گرفته شود، و برای جلوگیری از کم آبی و سوء تغذیه، مهم است که با یک پزشک کار کنید تا علت اصلی اسهال را تشخیص داده و درمان کنید.

درمان های خانگی اسهال

در مورد درمان های خانگی اسهال، توصیه ها کم نیست. با این حال، هر درمان خانگی برای هر نوع اسهال یا هر فردی موثر نیست. مهم است که درباره تغییرات رژیم غذایی یا سایر درمان های خانگی با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر اسهال مزمن باشد.

اسهال آبکی می‌تواند به این معنی باشد که بدن مایعات و الکترولیت‌های بیشتری را نسبت به دریافتی از دست می‌دهد، که آبرسانی مجدد را در اولویت قرار می‌دهد. برخی از تغییرات رژیمی که افراد اغلب در خانه برای کاهش یا توقف اسهال انجام می دهند عبارتند از رژیم BRAT، اجتناب از غذاهایی که ممکن است باعث اسهال شوند، خوردن غذاهایی که ممکن است اسهال را کاهش دهند و نوشیدن مایعات بیشتر.

رژیم BRAT

رژیم غذایی موز، برنج، سس سیب و نان تست (BRAT) مدت‌هاست که به عنوان درمانی برای اسهال استفاده می‌شود. ایده این است که این غذاها به احتمال زیاد باعث اسهال بیشتر نمی شوند و همچنین ممکن است به کاهش سرعت آن کمک کنند، همگی در عین حال که فرد را تا حدودی سیر نگه می دارند.

غذاهای موجود در BRAT دارای فیبر کم و نشاسته ای هستند که ممکن است به سفت شدن مدفوع کمک کند. آنها همچنین به اندازه کافی ملایم هستند که ممکن است باعث ناراحتی اضافی معده نشوند. این رژیم غذایی قرار نیست طولانی مدت استفاده شود زیرا به اندازه کافی مغذی نیست و بازگشت به یک رژیم غذایی معمولی در اسرع وقت باید هدف باشد.

با این حال، اخیراً کارشناسان نگرانی هایی داشتند که رژیم BRAT برای کودکان مبتلا به اسهال به اندازه کافی مغذی نیست.

رژیم BRAT

هیدراتاسیون

مدفوع شل، و به خصوص اگر استفراغ نیز وجود داشته باشد، می تواند منجر به از دست دادن سریع مایعات در بدن شود. از دست دادن بیش از حد مایعات در این راه می تواند منجر به کم آبی بدن شود.

اکثر مردم، حتی زمانی که اسهال و استفراغ دارند، به طور جدی دچار کم آبی نمی شوند. با این حال، مهم است که نوشیدن را در حد تحمل حفظ کنید. برای کسی که استفراغ هم می کند، این ممکن است به معنای صرف جرعه جرعه تا زمانی باشد که مایعات بیشتری پایین بماند.

برای افرادی که در غیر این صورت سالم در نظر گرفته می شوند، نوشیدن آب می تواند به پیشگیری از اسهال کمک کند. آب ممکن است خسته کننده شود که ممکن است حفظ آن را سخت کند. نوشیدن انواع دیگر مایعات مانند آبگوشت، آب نارگیل یا نوشیدنی‌های ورزشی نیز می‌تواند مفید باشد زیرا طعم خاصی دارند و ممکن است حاوی مواد معدنی و الکترولیت‌ها (مانند سدیم) باشند.

درمان های بدون نسخه برای اسهال کوتاه مدت

هیچ کمبودی در داروهای ضد اسهال در هر داروخانه وجود ندارد. با این حال، آنها باید با احتیاط استفاده شوند زیرا برای هر موردی از اسهال مناسب نیستند.

یمودیوم (لوپرامید)

ایمودیوم با کاهش سرعت انقباض عضلات در دستگاه گوارش عمل می کند. این دارو برای خرید بدون نسخه در دسترس است، اما ممکن است برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند که باعث اسهال می شود نیز تجویز شود. ایمودیوم می تواند اثرات نامطلوبی از جمله درد شکم، خشکی دهان، خواب آلودگی، سرگیجه داشته باشد. در برخی موارد ممکن است باعث تهوع، استفراغ و حتی خیلی خوب عمل کند و منجر به یبوست شود. افرادی که به ندرت از این دارو استفاده می کنند، باید قبل از رانندگی یا انجام فعالیت های بدنی به دلیل خطر سرگیجه و خواب آلودگی، منتظر بمانند تا ببینند چه احساسی در آنها ایجاد می شود.

لوپرامید

پپتو بیسمول (کائوپکتات، بیسموت ساب سالیسیلات)

این دارو را می توان بدون نسخه خریداری کرد. با کاهش سرعت آب وارد شده به روده عمل می کند. این اثر سفت کردن مدفوع شل را دارد. برخی از عوارض جانبی می تواند شامل یبوست، مدفوع سیاه یا سیاهی زبان باشد. مهم است که دستورالعمل ها را با بیسموت ساب سالیسیلات دنبال کنید زیرا مصرف بیش از حد آن می تواند خطرناک باشد. همچنین برای استفاده در کودکان مناسب نیست.

نسخه های اسهال عفونی و مزمن

برای اسهال بدون عارضه که خود به خود از بین می رود، درمان های خانگی یا داروهای بدون نسخه اغلب کافی است. با این حال، برخی از علل اسهال وجود دارد که ممکن است نیاز به درمان با تجویز پزشک داشته باشد.

عفونت کلستریدیوم دیفیسیل

کلستریدیوم دیفیسیل (C. difficile) یک باکتری است که می تواند باعث ایجاد مقادیر قابل توجهی اسهال آبکی شود. این بیماری به طور فزاینده ای رایج می شود و به راحتی پخش می شود و ریشه کن کردن آن را به مشکلی تبدیل می کند.

عفونت‌های C. difficile اغلب با آنتی‌بیوتیک‌ها، معمولاً Flagyl (مترونیدازول) و Vancomycin (وانکومایسین هیدروکلراید) درمان می‌شوند، اگرچه ممکن است از آنتی‌بیوتیک‌های دیگر نیز استفاده شود. درمان دیگری که در برخی نقاط مورد استفاده قرار می گیرد پیوند میکروبیوتای مدفوع است. در این درمان، مدفوع از اهداکننده گرفته می‌شود و پردازش می‌شود و سپس به یکی از چندین روش مختلف به کولون فردی که مبتلا به عفونت C. difficile است پیوند زده می‌شود.

آیا می توان از اسهال پیشگیری کرد؟

داشتن عادات شخصی خوب می تواند شما را از ابتلا به اسهال ناشی از باکتری یا ویروس باز دارد. مهم است که:

دست های خود را اغلب بشویید.
از ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل استفاده کنید.
غذاهایی را بخورید که به روشی ایمن تمیز و پخته شده اند.
از خوردن غذا یا مایعاتی که ممکن است به باکتری یا ویروس آلوده شده باشد خودداری کنید.

هنگامی که در سفر هستید، مطمئن شوید که هر چیزی که می خورید و می نوشید بی خطر باشد. اگر به کشورهای در حال توسعه سفر می کنید، این موضوع حتی اهمیت بیشتری دارد.

پیشگیری از اسهال

اسهال شدید دارم چیکار کنم؟

اسهال شدید حرکات روده ای است که بسیار شل یا آبکی است. با اسهال شدید، ممکن است نیاز باشد که اغلب در طول روز و شب به دستشویی بروید. اگر اسهال شدید دارید، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

۱- فوراً با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

۲- به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت فقط مایعات شفاف بنوشیدبه مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت فقط مایعات شفاف بنوشید.

۳- با بهبود اسهال شدید، طی چند روز غذاهای جامد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

برای افزودن دوباره غذاهای جامد به رژیم غذایی خود مراحل زیر را دنبال کنید :

۱- غذاهای کم فیبر، کم چرب و نشاسته ای مانند کراکر نوشابه، نان تست سفید،  نان شیرینی ساده، نان، برنج بخارپز، سیب زمینی سفید اضافه کنید.
۲- گوشت بدون چربی، مرغ یا ماهی پخته شده بدون چربی اضافه را اضافه کنید.

۳- مایعات کم لاکتوز یا غذاهای نرم مانند شیر Lactaid، شیر Lacteeze یا ماست، کاستارد پخته شده، پودینگ بدون لاکتوز.

منبع :  verywellhealth،hopkinsmedicine

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!