اختلالات خلقی

اختلالات خلقی چیست؟

روانشناسی
بدون دیدگاه

اختلالات خلقی شرایط روانپزشکی هستند که با اختلالات عاطفی طولانی و فراگیر مشخص می شوند که بر نحوه تفکر، احساس و عمل فرد تأثیر می گذارد.

این اصطلاح به اختلالات افسردگی و اختلالات دوقطبی، از جمله انواع فرعی آنها اشاره دارد.

این مقاله از سلول سبز شرایطی را که در دسته اختلالات خلقی قرار می‌گیرند، و همچنین ویژگی‌ها و علل اختلالات خلقی، آنچه در مورد تشخیص اختلال خلقی باید بدانید و گزینه‌های درمانی رایج موجود را پوشش می‌دهد.

اختلالات خلقی در روانشناسی و روانپزشکی

در کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، ویرایش پنجم (DSM-5)، اختلالات خلقی (اختلالات عاطفی) به عنوان اختلالات افسردگی یا اختلالات دوقطبی و مرتبط طبقه بندی می شوند.

اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی اساسی (MDD) که به عنوان افسردگی بالینی نیز شناخته می شود، بر نحوه احساس، تفکر و عمل فرد تأثیر می گذارد. علائم شامل :

غم و اندوه شدید
از دست دادن علاقه به فعالیت ها یا سرگرمی هایی که زمانی از آن لذت می بردید
کاهش عملکرد در خانه و محل کار
احساس گناه، شرمساری و بی ارزشی

علائم دیگر عبارتند از دشواری در تصمیم گیری، خستگی مفرط، تغییرات خواب و اشتها، و افکار خودکشی یا رفتارهای خودکشی.

اختلال افسردگی اساسی

اختلال افسردگی مداوم

اختلال افسردگی مداوم (PDD) با علائم افسردگی مزمن، اما با شدت کمتر مشخص می شود. دوره های افسردگی در این زیرگروه ممکن است طولانی تر از افسردگی معمولی باشد و علائم آن برای دو یا چند سال ادامه داشته باشد.

اختلال ناخوشی پیش‌قاعدگی

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD) شکل شدید سندرم پیش از قائدگی (PMS) با الگوی خاصی از شروع و رفع علائم است. علائم عبارتند از :

نوسانات خلقی
خشم
تحریک پذیری
حالت افسردگی
ناامیدی
اضطراب

آنها یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی ظاهر می شوند و معمولاً دو یا سه روز پس از شروع قاعدگی طول می کشند.

اختلال دوقطبی ۱

اختلال دوقطبی ۱ با حداقل یک دوره شیدایی در طول زندگی فرد مشخص می شود. دوره شیدایی شامل افزایش شدید انرژی و فعالیت، هیجان و احساس سرخوشی است. شیدایی همچنین شامل کاهش قابل توجه نیاز به خواب، افکار مسابقه ای غیرقابل کنترل، افزایش رفتارهای پرخطر و گفتار سریعتر است. این تغییرات به طور قابل توجهی با رفتارهای معمول فرد متفاوت است و باعث اختلال شدید عملکرد می شود.

اختلال دوقطبی ۲

اختلال دوقطبی ۲ با حداقل یک دوره افسردگی اساسی و حداقل یک دوره هیپومانیک مشخص می شود. هیپومانیا یک شکل کمتر شدید از شیدایی است که حتی ممکن است لذت بخش باشد زیرا می تواند عملکرد و عملکرد را افزایش دهد. بین قسمت‌ها، افراد به عملکرد معمولی روزمره باز می‌گردند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  روانشناس کیست؟ تخصص و خدمات

اختلال سیکلوتیمیک

افراد مبتلا به اختلال سیکلوتیمیک نوسانات خلقی مکرر را بین دوره های افسردگی و هیپومانیک تجربه می کنند. تشخیص اختلال سیکلوتایمیک مستلزم آن است که فرد در طی دو سال گذشته اپیزودهای خلقی زیادی را تجربه کرده باشد که هیچ کدام با معیارهای دوقطبی ۱ یا ۲ مطابقت ندارد.

اختلال سیکلوتیمیک

اختلال خلقی ناشی از مواد یا داروها

استفاده از الکل، مواد مخدر (مانند حشیش، کوکائین، و مواد افیونی) و برخی داروها می تواند باعث شود فرد علائم افسردگی یا علائم اختلال دوقطبی (به ویژه روان پریشی) را تجربه کند.

برای اینکه به عنوان یک اختلال خلقی ناشی از مواد یا دارو در نظر گرفته شود، علائم نباید قبل از شروع استفاده از الکل، مواد مخدر یا داروهایی که ممکن است مسئول آن باشند وجود داشته باشد.

ویژگی های اختلالات خلقی

اختلالات خلقی دارای برخی علائم همپوشانی و تفاوت علائم هستند. این ویژگی های تعیین کننده به تعیین تشخیص مناسب کمک می کند، بنابراین می توانید به موثرترین درمان دسترسی داشته باشید.

علائم همپوشانی دارند

هیچ دو نفری اختلال خلقی را دقیقاً به یک شکل تجربه نمی کنند. با این حال، همپوشانی علامت کلیدی در اختلالات خلقی، سطحی از اختلال عاطفی (خلق) است. علائم افسردگی در تمام اختلالات خلقی نیز وجود دارد.

تفاوت علائم

تفاوت علائم در بین اختلالات خلقی شامل شدت علائم، سطحی که علائم بر عملکرد کلی فرد تأثیر می گذارد، فراوانی و طول مدت علائم و اینکه آیا فردی مانیا یا هیپومانیا را تجربه می کند یا خیر. افرادی که با اختلالات افسردگی زندگی می کنند، شیدایی یا هیپومانیا را تجربه نمی کنند، در حالی که افراد مبتلا به اختلالات دوقطبی برای دریافت تشخیص باید شیدایی یا هیپومانیا را تجربه کنند.

علت اختلالات خلقی چیست؟

علت دقیق اختلالات خلقی مشخص نیست، اما تحقیقات نشان داده است که اختلالات خلقی در اثر ترکیبی از عوامل ایجاد می شود.

گروه هایی با ریسک بالاتر

گروه خاصی از افراد در معرض خطر بیشتری برای ایجاد یا تجربه اختلالات خلقی هستند. ریسک بالاتر با :

تجربه تروما، به خصوص در اوایل زندگی
عوامل ژنتیکی و بیماری های ژنتیکی
تفاوت های شیمیایی یا ساختاری در نواحی مغز که مسئول تنظیم خلق هستند
استفاده از مواد روانگردان یا اختلال مصرف مواد
برخی از شرایط دارویی که باعث تروما یا آسیب مغزی یا افزایش التهاب می شود

مسیری برای تشخیص اختلالات خلقی

همپوشانی علائم و زندگی با بیش از یک بیماری روانپزشکی یا سلامتی ممکن است مسیر تشخیص اختلالات خلقی را پیچیده کند.

درمان اختلالات خلقی

درمان اختلالات خلقی عبارتند از :

داروها : برای کمک به مدیریت علائم (مانند داروهای ضد افسردگی برای اختلالات افسردگی و داروهای تثبیت کننده خلق و خو برای اختلالات دوقطبی).

روان‌درمانی یا گفت‌ و گودرمانی : برای آشنایی با چگونگی تأثیر اختلال آنها در علائم، اهمیت پایبندی به دارو، و راهکارهایی برای مقابله و پیشگیری از اپیزودهای خلقی آینده.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!