قاعدگی یا پریود چیست

قاعدگی یا پریود چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

از اولین قاعدگی (پریود) تا زمانی که قاعدگی شما با یائسگی متوقف شود، تنها هدف چرخه ماهانه شما تولید مثل است. اگر تخمک بارور شده بعد از تخمک گذاری در دیواره رحم شما کاشته نشود، پوشش داخلی آن می ریزد. این دوره پریودی شماست. این اتفاق هر ماه اتفاق می افتد زیرا شما باردار نشدید.

پریود منظم به طور متوسط هر ۲۸ روز یا حدود ۱۴ روز پس از تخمک گذاری منظم اتفاق می افتد. هنگامی که بدن به درستی عمل نمی کند تا باعث تخمک گذاری شود، قاعدگی به طور منظم رخ نمی دهد.

باور کنید یا نه، رحم در این فرآیند ماهانه بیشتر یک نظاره گر است. بازیگران اصلی دو ساختار در مغز (هیپوتالاموس و غده هیپوفیز)  همراه با تخمدان ها هستند. از نظر فنی، این به عنوان محور هیپوتالاموس، هیپوفیز، گناد نامیده می شود. هنگامی که فعل و انفعالات این سه گانه عصبی غدد درون ریز به درستی عمل می کند، تخمک گذاری و (اگر حاملگی از لقاح تخمک آزاد شده حاصل نشود) قاعدگی در فواصل منظم اتفاق می افتد.

قاعدگی از چه سنی شروع می شود؟

میانگین سنی شروع و پایان قاعدگی به ترتیب ۱۲ سال و ۵۲ سال است.

مراحل چرخه قاعدگی

تغییرات هورمونی زیادی در بدن شما رخ می دهد که منجر به پریود شما می شود. اینها به روشی قابل پیش بینی هر ماه اتفاق می افتد و نیروی محرکه چرخه قاعدگی شما هستند.

مراحل-چرخه-قاعدگی

روز اول

قاعدگی عبارت است از ریزش دوره ای پوشش داخلی رحم. برخی ممکن است فکر کنند که قاعدگی نشان دهنده پایان چرخه آنهاست. حتی اصطلاح رایج برای قاعدگی “قاعدگی شما” باعث می شود در مورد چیزی که به پایان می رسد فکر کنید. در واقع، قاعدگی اولین روز از یک سیکل جدید است.

هنگامی که خونریزی شروع می شود، مغز از قبل تغییرات هورمونی را برای شروع یک چرخه جدید آغاز کرده است.

روز اول قاعدگی را روز اول سیکل حساب کنید.

فاز فولیکولی

همانطور که پریود شما شروع می شود و لایه داخلی سیکل قبلی ریخته می شود، مغز شما هورمون هایی تولید می کند که تخمدان ها را تحریک می کنند تا استروژن آزاد کنند و تخمک را برای تخمک گذاری آماده کنند. این مرحله فولیکولی نامیده می شود.

تحت تأثیر افزایش سطح استروژن، پوشش داخلی رحم یا آندومتر شروع به ضخیم شدن یا تکثیر می کند.

تخمک گذاری

در پاسخ به تغییر دیگری در سطح هورمون در مغز، تخمدان شما یک تخمک (اووسیت) آزاد می کند و تخمک گذاری رخ می دهد. این معمولا در روز ۱۴ چرخه اتفاق می افتد.

فاز لوتئال

فولیکولی که تخمک را آزاد می‌کند، اکنون شروع به کوچک شدن می‌کند و به ساختاری به نام جسم زرد تبدیل می‌شود. به تولید استروژن ادامه می دهد اما اکنون شروع به تولید پروژسترون نیز می کند.

اگرچه هر دو استروژن و پروژسترون در این بخش از چرخه تولید می شوند، غلظت دومی غالب است. تحت تأثیر پروژسترون، پوشش رحم شروع به تغییر می کند تا آن را برای بارداری آماده کند.

در نیمه آخر چرخه، پوشش رحم ضخیم‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و غدد، رگ‌های خونی و بافت‌ها متورم می‌شوند. همه اینها تغییراتی است که آن را برای فرآیند لانه گزینی و بارداری آماده می کند.

اگر لانه گزینی تخمک بارور شده اتفاق نیفتد، جسم زرد در تخمدان به کوچک شدن ادامه می دهد. در طول این مدت، سطح استروژن و پروژسترون همچنان کاهش می یابد. هنگامی که این اتفاق می افتد، رگ های خونی که در پوشش ضخیم شده منبسط شده اند منقبض می شوند و جریان خون را قطع می کنند. پوشش ضخیم شده، اکنون بدون جریان خون برای حمایت از آن، می میرد و از رحم خارج می شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چی بخوریم پریود بشیم؟

علت کوتاه شدن سیکل قاعدگی

سیکل قاعدگی شما منحصر به فرد است. میزان خونریزی، زمانی که شروع می کنید و مدت زمانی که خونریزی می کنید متفاوت است. (محدوده طبیعی هر ۲۱ تا ۳۵ روز است.) که گفته شد، تغییر ماهانه قاعدگی خود شما نیز رایج و بسیار طبیعی است.

بسته به ماه، ممکن است دوره شما چند روز زودتر یا دیرتر بیاید یا جریان قاعدگی شما سنگین یا سبک باشد. عوامل زیادی می توانند بر تغییرات هورمونی در بدن شما تأثیر بگذارند، از جمله :

فشار
ورزش
افزایش و کاهش وزن
مسافرت رفتن
بیماری

چرخه برخی از زنان نسبت به سایرین به نوسانات سطح هورمون حساس تر است. اگرچه تغییر قاعدگی طبیعی است، اما منظم ماندن آن نیز طبیعی است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت دیر پریود شدن، ۱۰ دلیل و آنچه باید انجام داد

دوره های قاعدگی از دست رفته

از دست دادن گاه به گاه پریود طبیعی است. اما هنگامی که شروع به قاعدگی منظم کردید، از دست دادن قاعدگی ماهانه می تواند نشانه ای از یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد. با این حال، اگر رابطه جنسی دارید، شایع ترین علت عقب افتادن قاعدگی بارداری است.

در صورتی که بیش از هفت روز از آن گذشته است یا پریودتان را از دست داده اید، آزمایش بارداری را در نظر بگیرید.

اگر باردار نیستید، عقب افتادن قاعدگی معمولاً به این معنی است که تخمک گذاری رخ نداده است. همان چیزهایی که می توانند بر جریان قاعدگی تأثیر بگذارند، مانند استرس و ورزش، می توانند بر تخمک گذاری تأثیر بگذارند.

تا زمانی که تشخیص داده اید که باردار نیستید، خوب است یک ماه دیگر صبر کنید تا ببینید آیا پریودتان می آید یا خیر. اگر برای دو یا سه ماه متوالی پریود نشدید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  لخته شدن خون پریود چیست؟

بهداشت قاعدگی

یک دوره طبیعی یک بیماری یا ناتوانی نیست. هیچ دلیل پزشکی برای محدود کردن فعالیت بدنی در طول قاعدگی شما وجود ندارد، از جمله شنا، یوگا و همه ورزش های شدید. همچنین داشتن رابطه جنسی در دوران قاعدگی کاملاً بی خطر است، هرچند نامرتب.

بهداشت قاعدگی

گزینه های زیادی برای کمک به مدیریت جریان قاعدگی وجود دارد. شما می توانید محصولی را بر اساس راحتی، راحتی یا سبک زندگی انتخاب کنید. هر محصولی را که انتخاب کردید، مهم است که مرتباً آن را تغییر دهید. از محصولاتی که حاوی عطر  هستند اجتناب کنید، زیرا می توانند بسیار تحریک کننده باشند.

برخی از افراد احساس می کنند که باید واژن خود را بعد از پریود ماهانه با استفاده از دوش تمیز کنند. این نه تنها ضروری نیست، بلکه می تواند باکتری های خوب واژن را نیز از بین ببرد که آن را تمیز و سالم نگه می دارد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!