آیا روغن کریل بهتر از روغن ماهی است

آیا روغن کریل بهتر از روغن ماهی است؟

  • روغن کریل سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که بدن ممکن است بهتر از روغن ماهی جذب کند.
  • روغن کریل حاوی آنتی اکسیدانی است که از سلامت چشم حمایت می کند و دارای خواص ضد التهابی است.
  • یک متاآنالیز نشان داد که روغن کریل تأثیر قابل توجهی بر فشار خون یا عوامل خطر بیماری قلبی ندارد.

روغن کریل یک جایگزین روغن ماهی است که از سخت پوستان ریز شبیه میگو ساخته می شود و یک غذای اصلی برای حیات وحش قطب جنوب مانند نهنگ ها و پرندگان است. این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که بدن ممکن است آن‌ها را موثرتر از اسیدهای چرب موجود در روغن ماهی جذب کند.

هر دو مکمل کریل و روغن ماهی دارای دو نوع اسید چرب امگا ۳ هستند: ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA). نشان داده شده است که آنها از سلامت قلب حمایت می کنند و التهاب را کاهش می دهند

با این حال، روغن کریل ممکن است یک روغن جادویی برای سلامت قلب نباشد. یک متاآنالیز در سال ۲۰۲۳ نشان داد که روغن کریل هیچ تاثیری بر فشار خون یا عوامل خطر بیماری قلبی ندارد.

روغن کریل واقعا چه کاری انجام می دهد؟

علاوه بر افزایش جذب امگا ۳، روغن کریل به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی آن مورد توجه قرار گرفته است. برخلاف روغن ماهی، روغن کریل رنگ قرمز خود را از آنتی اکسیدان آستاگزانتین می گیرد که می تواند از سلامت چشم حمایت کرده و التهاب را کاهش دهد. این آنتی اکسیدان در ماهی آزاد، میگو و جلبک نیز یافت می شود.

سایمون گفت یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داد که روغن کریل می تواند علائم خشکی چشم را بهتر از روغن ماهی به دلیل آستاگزانتین کاهش دهد.

یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۰۳ نشان داد که روغن کریل ممکن است به افراد کمک کند تا علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را بهتر از روغن ماهی مدیریت کنند، که احتمالاً به دلیل اثر ضد التهابی آن است.

آیا مکمل های روغن کریل ارزش قیمت آن را دارند؟

جواب به این سوال خیر است و این روغن فایده‌ای را برای آن ثابت نکرده است.

روغن کریل قطب جنوب به دلیل هزینه‌های برداشت، معمولاً سه تا چهار برابر گران‌تر از روغن ماهی است. ماهیگیری کریل به کشتی‌های عظیمی نیاز دارد که به عنوان «کارخانه‌های روغن کریل شناور» توصیف می‌شوند.

امگا ۳ موجود در روغن کریل و روغن ماهی ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد، به خصوص اگر همراه با داروهای رقیق کننده خون مصرف شود.

روغن کریل گاهی اوقات می تواند علائم گوارشی مانند نفخ، حالت تهوع، اسهال، گاز و سوزش سر دل را ایجاد کند. در حالی که روغن کریل برای بسیاری از افراد به خوبی تحمل می شود و ایمن است، اما ممکن است برای افرادی که به صدف ها حساسیت دارند مناسب نباشد.

اکثر متخصصان تغذیه و سازمان های بهداشت عمومی توصیه می کنند به جای تکیه بر مکمل ها، از یک رژیم غذایی متنوع حاوی غذاهای غنی از امگا ۳ استفاده کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!