آرتروز زانو

آرتروز زانو چیست؟

اگر آرتروز زانو دارید، ساختارهای مختلفی که مفصل زانو شما را تشکیل می دهند آسیب می بینند. شما مقداری از غضروف را از دست می دهید که به طور معمول به استخوان های شما اجازه می دهد در مقابل یکدیگر حرکت کنند. شکل استخوان‌های شما می‌ تواند تغییر کند و ممکن است رشد استخوانی به نام استئوفیت (خار استخوان) در آنها ایجاد شود. غشاهایی که مفصل زانو شما را می پوشانند نیز می توانند ملتهب شوند. این تغییرات بر نحوه عملکرد زانوی شما تأثیر می گذارد و می تواند منجر به آرتروز و علائمی مانند درد و سفتی شود.

آرتروز زانو عمدتاً افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمال ابتلای شما به آن با افزایش سن بیشتر است.

علت آرتروز زانو

پزشکان نمی‌دانند چرا برخی از افراد به آرتروز در زانو مبتلا می‌شوند. اما مواردی وجود دارد که می تواند خطر شما را افزایش دهد. احتمال ابتلا به آرتروز بیشتر است :

با افزایش سن
اگر خانم هستید
اگر خیلی اضافه وزن دارید
اگر در یک شغل یدی مانند کشاورزی کار کرده اید، یا همیشه ورزش کرده اید، برای مثال اگر دونده هستید

همچنین تصور می شود که یک خطر ژنتیکی وجود دارد، زیرا آرتروز زانو می تواند در خانواده ها ایجاد شود.

به نظر می رسد استئوآرتریت پس از یک آسیب یا یک سری آسیب های جزئی به مفصل زانو شما ایجاد می شود. ممکن است تعدادی از موارد بالا ترکیب شوند تا زانوی شما را مستعد آسیب دیدگی یا آرتروز بعد از آن شود.

علت آرتروز زانو

آرتروز زانو چه علائمی دارد؟

آرتروز زانو معمولاً هر دو زانو را درگیر می کند، اگرچه ممکن است علائم را فقط در یکی از آنها مشاهده کنید.

ممکن است زانو درد در داخل و اطراف زانو داشته باشید که وقتی فعال هستید بدتر می شود. معمولاً وقتی شب در رختخواب هستید در زانو احساس درد نخواهید کرد، مگر اینکه آرتروز شدید داشته باشید.

زانوی شما ممکن است برای مدتی بعد از استراحت یا زمانی که برای اولین بار صبح از خواب بیدار می شوید سفت باشد. اگر صبح آن را بخورید، کمتر از ۳۰ دقیقه بعد از بیدار شدن خواهد بود.

ممکن است متوجه شوید که زانوی شما گاهی تسلیم می شود، یا قفل می شود و نمی توانید آن را صاف کنید.

به دلیل درد زانو، سفتی و تورم، ممکن است نتوانید زانوی خود را به اندازه معمول یا به راحتی حرکت دهید.

هنگام حرکت دادن زانوی شما ممکن است ساییده شود، به این حالت کرپیتوس می گویند.

علائم آرتروز زانو

تشخیص آرتروز زانو

پزشک عمومی شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد و زانوی شما را معاینه می کند. آنها معمولا آرتروز زانو را از نحوه توصیف علائم خود تشخیص می دهند. اما ممکن است برای کمک به تشخیص و رد سایر موارد، شما را به انجام عکس برداری با اشعه ایکس و آزمایش خون معرفی کنند.

آرتروز زانو درمان دارد؟

هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای مدیریت این بیماری و کنترل علائم خود انجام دهید. هدف اصلی درمان کاهش درد و سفتی است که باعث بهبود عملکرد زانوها و بازیابی کیفیت زندگی شما می شود.

پزشک عمومی شما ممکن است شما را به متخصصان بهداشتی مختلفی ارجاع دهد که شامل یک فیزیوتراپیست نیز می شود. اگر درد و سفتی شدید دارید، ممکن است پزشک عمومی شما را به یک جراح ارتوپد (پزشکی که در جراحی استخوان تخصص دارد) ارجاع دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان خانگی زانو درد

دستگاه ها و فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست به دقت زانوی شما را ارزیابی می کند و سپس یک برنامه انفرادی از تمرینات توانبخشی را برای کمک به تقویت عضلات زانو و ساق پای شما برنامه ریزی می کند. مطمئن شوید که این تمرینات را دنبال می کنید زیرا ممکن است به عملکرد خوب زانوی شما کمک کند.

فیزیوتراپیست شما ممکن است پیشنهاد دهد که یک دستگاه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) را امتحان کنید. این وسیله ای است که جریان های الکتریکی خفیفی را از طریق پوست شما می فرستد تا سیگنال های درد ناشی از انتهای عصبی شما را متوقف یا کاهش دهد. برخی از افراد مبتلا به آرتروز زانو آن را مفید می دانند، اگرچه برای همه کار نمی کند. ممکن است بتوانید قبل از تصمیم به خرید یک دستگاه TENS از فیزیوتراپیست خود قرض بگیرید تا آن را امتحان کنید.

فیزیوتراپیست همچنین می تواند ارزیابی کند که آیا زانوبندها و تکیه گاه ها برای شما مفید هستند یا خیر. شما می‌توانید از این درمان‌ها و همچنین سایر درمان‌ها برای کمک به ثابت نگه داشتن زانوی خود و ایجاد حمایت استفاده کنید.

همچنین ممکن است به یک کاردرمانگر مراجعه کنید، یک متخصص بهداشت که می تواند کمک عملی برای کمک به شما در انجام کارهای روزمره ارائه دهد. کاردرمانگر شما می‌تواند در مورد تغییراتی که می‌توانید در ماشین، خانه یا محل کار خود ایجاد کنید تا از هرگونه فشار وارده بر زانوی خود بکاهید، به شما توصیه می‌کند. اینها ممکن است شامل وسایل کمکی حمام، بالابرهای صندلی و تخت، نرده های دستگیره و نرده های اضافی پله باشد.

فیزیوتراپی زانو

داروها

مسکن‌ها نمی‌توانند آرتروز زانو را درمان کنند، اما می‌توانند به کاهش درد و سفتی و بهبود کیفیت زندگی شما کمک کنند. اگر پس از انجام اقدامات خودیاری همچنان درد دارید، پزشک ممکن است آنها را توصیه کند. کرم ها و ژل ها معمولاً اولین مسکن هایی هستند که پزشک پیشنهاد می کند. اینها حاوی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا یک ماده مسکن به نام کپسایسین هستند. می توانید آنها را مستقیماً روی زانوی خود قرار دهید.

در صورتی که کرم ها و ژل ها کافی نیستند، پزشک ممکن است مصرف پاراستامول را نیز پیشنهاد دهد. احتمالاً به جای زمانی که درد دارید، نیاز به مصرف منظم پاراستامول دارید.

اگر این داروها مؤثر نبودند، پزشک عمومی شما ممکن است مصرف قرص های NSAID و همچنین یا به جای پاراستامول، کرم ها و ژل ها را پیشنهاد کند. اما به دلیل خطر عوارض جانبی، قرص های NSAID را برای مدت طولانی مصرف نکنید. پزشک معمولاً برای محافظت از معده و کاهش خطر عوارض جانبی، داروی دیگری را برای مصرف در کنار قرص‌های NSAID تجویز می‌کند. گاهی اوقات، اگر علائم شدید دارید و سایر داروها کمکی نمی کنند، پزشک عمومی شما ممکن است نوع قوی تری از مسکن به نام اپیوئید را پیشنهاد کند.

اگر مفصل زانو دردناک و متورم دارید، پزشک عمومی ممکن است به شما تزریق استروئید را مستقیماً در مفصل خود پیشنهاد دهد. تزریق معمولاً در عرض یک روز یا بیشتر عمل می کند و می تواند هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشد.

اگرچه بسیاری از افراد برای کاهش علائم خود از مکمل های حاوی گلوکزامین یا کندرویتین استفاده می کنند، شواهد محدودی وجود دارد که این کار را انجام می دهد. اگر در مورد این موارد راهنمایی بیشتری می خواهید از پزشک خود بپرسید.

عمل جراحی

اگر آرتروز دارید که باعث درد شدید می شود یا تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره شما دارد، پزشک ممکن است به شما پیشنهاد جراحی بدهد. این معمولاً تنها پس از اینکه سایر درمان‌های فوق را امتحان کردید، انجام می‌شود، و آنها کمکی نکرده‌اند.

تعدادی از جراحی های مختلف آرتروز زانو وجود دارد که شامل موارد زیر می شود.

آرتروسکوپی زانو. این معمولاً برای اکثر افراد مبتلا به استئوآرتریت توصیه نمی شود، زیرا تمایل چندانی ندارد و عوارض جانبی نیز دارد. اما جراح شما ممکن است به شما پیشنهاد کند این جراحی سوراخ کلید را برای شستن مفصل خود انجام دهید، به خصوص اگر زانوی شما قفل شده است.
یک استئوتومی در این روش. جراح شما استخوان شما را برش داده و اصلاح می کند تا از وارد شدن فشار به قسمت آسیب دیده زانوی شما جلوگیری کند. اگر زیر ۶۰ سال دارید، ممکن است این یک گزینه باشد.
جایگزینی جزئی یا کامل زانو که در آن جراح قسمت های آسیب دیده مفصل زانو را با قطعات مصنوعی جایگزین می کند.

پزشک عمومی شما را به یک جراح ارجاع می دهد که گزینه های شما را با شما در میان می گذارد و به شما توصیه می کند که بهترین درمان برای شما چیست.

درمان خانگی آرتروز زانو

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد و سفتی زانو انجام دهید و زندگی با آرتروز را کمی آسان کنید. برخی از اصلی ترین آنها در زیر ذکر شده است.

سعی کنید وزن خود را متناسب با قد خود حفظ کنید. اگر اضافه وزن دارید این ممکن است به معنی کاهش وزن باشد زیرا فشار بیشتری به مفاصل شما وارد می کند و می تواند آرتروز را بدتر کند.

به طور منظم تمرین کن. ورزش می تواند به تقویت مفاصل و بهبود تناسب اندام کمک کند. از پزشک یا فیزیوتراپیست خود در مورد بهترین نوع ورزش بپرسید.

از یک عصا استفاده کنید تا فشار وارده بر مفصل زانو را کاهش دهید.

مطمئن شوید که کفش مناسب بپوشید، ترجیحاً با کفی نرم، ضخیم، بالشتک‌دار و ضربه‌گیر.

از یک پد حرارتی یا کیسه یخ برای کمک به کاهش درد استفاده کنید. هیچ یک از اینها را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید زیرا ممکن است پوست شما بسوزد، ابتدا آنها را در یک حوله یا پارچه ظرف بپیچید.

منبع : bupa

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!