۵ علت درد کتف چپ

درد کتف چپ یا دست چپ می‌تواند علل مختلف و متفاوتی داشته باشد. از آنجایی که ناحیه کتف بسیار نزدیک به اندام‌های حیاتی چون قلب و ریه است و از سمت چندین مفصل متحرک دارد، مشکلات زیادی می‌تواند باعث درد در این ناحیه شود.

بسیاری از مددجویان از اهمیت درد کتف چپ کاملت بی خبر هستند و نمی‌دانند که این درد می‌تواند چه عللی داشته باشد و ناشی از چه مشکلاتی است.

در این مقاله در کنار شما همراهان عزیز و محترم دکتر ریاستی، می‌خواهیم به بررسی کامل و مفصل علل درد کتف چپ بپردازیم و در یک دسته‌بندی کامل آن‌ها را بررسی کنیم.

علت درد ناحیه کتف چیست؟

درد کتف چپ می‌تواند یک نشانه گمراه کننده باشد. چرا که گفتیم هم بخاطر نزدیکی به ارگان‌های حیاتی چون سیستم قلب و عروق و سیستم تنفسی می‌تواند نشانه خطرناکی باشد.

یا به واسطه اینکه دارای مفاصل حرکتی هستند، می‌توانند در اثر یک آسیب مفصلی یا استخوانی ساده درد بگیرند. پس علل مختلفی برای درد ناحیه کتف چپ وجود دارد.

اگر بخواهیم برای شما همراهان گرانقدر دکتر ریاستی یک دسته‌بندی کلی از این علل ارائه کنیم، می‌توانیم این درد را به سیستم‌های مختلفی از بدن نسبت بدهیم؛

  • سیستم قلبی عروقی
  • سیستم تنفسی
  • سیستم عضلانی اسکلتی بدن
  • سیستم گوارش بدن

که هر کدام با یک اثر متفاوت مانند دلایل درد در قسمت قفسه سینه می‌توانند باعث ایجاد این درد شوند.

۱-درد پشت کتف با منشا سیستم قلب و عروق

بدون شک خطرناک‌ترین نوع درد کتف چپ، دردی است که از سیستم قلب و عروق منشا می‌گیرد. این درد می‌تواند یک درد ارجاعی باشد که ناشی از مشکلات قلبی است و شامل درد کتف چپ، دست چپ و گردن می‌شود.

از دلایل این درد می‌توان به حملات قلبی، سکته‌ها، آنژین و مواردی از این دست اشاره کرد. البته این دردها به تنهایی نشان‌دهنده این مشکلات نیستند و همراه با بقیه علائم چون دلایل درد قفسه سینه تنگی نفس، تعریق سرد، سبکی سرد، گیجی، تاری دید، حالت تهوع و استفراغ و مواردی دیگر نشان‌دهنده مشکلات قلبی هستند. که با وارد شدن به صفحه درمان خانگی درد قفسه سینه می توانید با درمان این درد بیشتر آشنا شوید.

اما مددجویان همگی باید این دردها را جدی بگیرند و اگر سابقه مشکلات قلبی عروقی در خود یا خانواده خود دارند سریعا به پزشک مراجعه کنند و تحت معاینه قرار بگیرند. یکی از نشانه‌های درد کتف چپ با منشا قلبی این است که این درد رفته رفته شدیدتر می‌شود.

پس توصیه ما به شما همراهان عزیز دکتر ریاستی این است که این علائم را به خوبی بشناسید و به هیچ وجه این درد را ساده در نظر نگیرید.

کتف درد

۲-علل اسکلتی عضلانی

شایع‌ترین علت درد کتف چپ، اسکلتی عضلانی است. از آنجاییکه کتف بخشی از بدن است که هم در حال نشستن، ایستادن، کار کردن و خوابیدن می‌تواند تحت فشار قرار بگیرد، احتمال درد در آن بسیار زیاد است.

این درد می‌تواند بخاطر این باشد که شما با یک پوزیشن بد خوابیده باشید. یا اینکه ممکن است بخاطر بلند کردن یک جسم سنگین یا انجام یک حرکت تمرینی دچار گرفتگی شده باشید و نتیجه آن درد کتف چپ شما باشد.

البته خدمت شما همراهان محترم دکتر ریاستی باید عرض کنیم که درد کتف چپ ناشی از سیستم عضلانی اسکلتی می‌تواند به علت موارد مهم و حساسی چون شکستگی‌ها، ترک‌خوردگی، دررفتگی‌ها و مواردی از این دست باشد که مشخصا نیاز دارند تا تحت درمان قرار بگیرند.

یک علت دیگر که ممکن است خیلی از افراد از آن بی‌خبر باشند، درد کتف چپ بخاطر دیسک و تنگی کانال‌های نخاعی گردن است. این مورد نیاز به بررسی بیشتر و معاینه دقیق دکتر برای تشخیص دارد.

۳-شش ها و سیستم تنفسی

سیستم بعدی که می‌تواند منشا درد کتف چپ باشد، سیستم تنفسی است که در این بخش می‌خواهیم در کنار شما همراهان عزیز دکتر ریاستی به بحث و بررسی راجع به آن‌ بپردازیم.
در ریه‌ها ممکن است فعل و انفعالات مختلفی رخ بدهد که منجر به درد کتف چپ شود.

از مواردی که امکان درد در کتف را دارد، آمبولی ریه است. آمبولی ریه یعنی حرکت لخته خون به سمت ریه و وارد شدن به آن که بسیار نیز خطرناک است. یا اینکه مددجو دچار پنوموتوراکس شده باشد.

یعنی یک هوایی در قفسه سینه مانع از باز شدن کامل ریه‌ها می‌‌شود و این باعث ایجاد درد ناحیه کتف می‌شود. سرطان نیز از دیگر دلایلی است که در سیستم تنفسی به جای علائم روتین سرطان، باعث ایجاد درد کتف چپ، دست یا گردن می‌شوند.

علت کتف درد تنفس

۴-درد پشت کتف چپ و معده

سیستم بعدی که در ابتدای بحث نیز خدمت شما همراهان دکتر ریاستی عرض کردیم و گفتیم که می‌تواند عامل ایجاد درد کتف چپ باشد، سیستم گوارش است. بیماری‌های مختلفی در سیستم گوارش می‌توانند این درد را ایجاد کنند که بهتر است با رایج‌ترین آن‌ها آشنا شوید؛

  • زخم معده
  • سنگ صفرا
  • ندول و برخی بیماری‌های کبد
  • ریفلاکس اسید معده به مری
  • پانکراتیت

البته نکته حائز اهمیت این است که در اکثر موارد این مشکلات در ناحیه راست درد ایجاد می‌کنند، غیر از یک مورد یعنی پانکراس که درد را فقط در ناحیه چپ به وجود می‌آورد‌.

۵_ سایر علل درد کتف چپ

از سایر علل درد کتف چپ اگر بخواهیم خدمت شما همراهان ارزشمند دکتر ریاستی حرف بزنیم، باید به دو تا از مهم‌ترین موارد آن یعنی درد قفسه سینه و موارد روحی روانی اشاره کنیم.
درد قفسه سینه‌ای که در اینجا صحبت می‌کنیم متفاوت از مشکلات ریوی یا قلبی عروقی است. در اینجا یک مورد خاص به نام شینگلز وجود دارد که بافت‌های نرم و پوست را در قفسه سینه درگیر می‌کند و باعث ایجاد درد کتف چپ می‌شود. بعد از گذشت چند روز از این درد سوزاننده، قرمزی و زخم بیماری را به طور کامل مشخص می‌کند.

از لحاظ روحی روانی نیز مددجویان بسیاری وجود دارند که بخاطر اضطراب و استرس، درد در ناحیه کتف مخصوصا کتف چپ خود را گزارش می‌کنند‌. این درد مربوط به مشکلات قلبی نیست و یک مکانیسم مقابله و واکنش در بدن برخی از افراد است. این واکنش می‌تواند فرد به فرد متفاوت باشد که در برخی خود را به اینگونه نشان می‌دهد.

علل درد کتف چپ

سخن پایانی

خدمت شما همراهان محترم محمد دکتر ریاستی به نشانی اینترنتی www.drriasati.com از علل درد کتف چپ صحبت کردیم و اشاره داشتیم که مهم‌ترین، خطرناک‌ترین و حساس‌ترین علت این درد، مشکلات قلبی عروقی چون آنژین است.

این موارد نیاز به درمان اورژانسی دارند و باید به سرعت تحت مداوا قرار بگیرند. به شما توصیه می‌کنیم که اگر سابقه مشکلات قلبی دارید حتما این موارد را در نظر گرفته و اقدامات لازم را در صورت نیاز انجام دهید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!