تفاوت بین سرطان خون و لنفوم

۵ تفاوت بین سرطان خون و لنفوم

شاید متوجه شده باشید که اطلاعات زیادی و همچنین سازمان هایی وجود دارد که سرطان خون(لسومی) و لنفوم را با هم جمع می کنند.در این مطلب به ۵ نوع تفاوت بین سرطان خون و لنفوم می پردازیم.

تفاوت بین سرطان خون و لنفوم

سرطان خون و لنفوم ها اغلب با هم گروه بندی می شوند. دلیل این امر این است که هر دو سرطان “مربوط به خون” محسوب می شوند. این برخلاف “تومورهای جامد” مانند سرطان سینه یا سرطان ریه است.

ما برخی از این تفاوتها را از تعاریف و منشا گرفته تا سلولها مورد بحث قرار می دهیم اما مهم است که بلافاصله توجه داشته باشید که موارد استثنا نیز وجود دارد. تفاوتهای زیادی در گروه سرطانها به نام سرطان خون و همچنین در بین بیماریهایی که به عنوان لنفوم طبقه بندی می شوند وجود دارد. در واقع توجه خواهید کرد که گاهی اوقات یکی از ویژگی های سرطان خون در یک نوع لنفوم بیشتر از برخی از سرطان خون ها شایع است و بالعکس. یک مثال زمانی است که ما در مورد تفاوت سنی که این سرطان ها در آن رخ می دهند صحبت می کنیم. سرطان خون شایع ترین سرطان دوران کودکی است و ما اغلب به سرطان خون به عنوان بیماری های دوران کودکی و لنفوم ها به عنوان سرطان هایی که در افراد مسن رخ می دهند فکر می کنیم. با این وجود بسیاری از انواع سرطان خون در افراد مسن شایع تر است در حالی که برخی از انواع لنفوم ها مانند هوچکین لنفوم اغلب در جوانان مشاهده می شود .

با درک اینکه همپوشانی زیادی وجود دارد و استثنائات زیادی وجود دارد اجازه دهید نگاهی به رایج ترین تفاوت های بین لوسمی و لنفوم ها بیندازیم.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان در جوانان ؛ انواع، عوامل و علت

تعاریف مختلف

سرطان خون و لنفوم به گونه ای تعریف شده است که ممکن است با استانداردهای امروزی عجیب به نظر برسد با استثنائات فراوان و مفاهیم همپوشانی. این تا حدی به این دلیل است که این تعاریف از مدت ها پیش از دهه ۱۸۰۰ شروع شده است. در اینجا دو تفاوت اساسی در تعاریف وجود دارد ، برای شروع :

یکی از موارد کلیدی که باید به آن توجه شود این است که آیا بدخیمی معمولاً با تعداد زیاد گلبول های سفید خون یا لکوسیت ها در گردش در محیط یا جریان خون همراه است یا خیر. هر دو گلبول قرمز و سفید در داخل برخی از استخوان های بدن در مغز استخوان تشکیل می شوند و “خون محیطی” توصیف کننده سلول هایی است که آن را از رگ های خونی خارج کرده اند و دیگر در مغز نیستند. این مازاد گلبولهای سفید در جریان خون محیطی بیشتر برای سرطان خون مشخص است.
نکته کلیدی دیگری که باید در مورد آن بدانید این است که آیا این بیماری با درگیری اولیه مغز استخوان ایجاد می شود که این نیز بیشتر برای سرطان خون مشخص است.

حال بیایید اصطلاحات پزشکی را که در واقع برای تعریف سرطان خون و لنفوم استفاده می شود بررسی کنیم

لنفوم به عنوان “هرگونه بدخیمی بافت لنفاوی” تعریف می شود. بنابراین می پرسید بافت لنفوئید چیست؟ بافت لنفاوی هم سلول ها و هم اندام ها را شامل می شود. سلولها  از جمله برخی گلبولهای سفید خون و اندامها از جمله تیموس، مغز استخوان، غدد لنفاوی و طحال. شایع ترین نوع سلولی در بافت لنفاوی لنفوسیت است. علاوه بر اندام ها بافت لنفوئید همچنین مجموعه ای از سلول ها را در سراسر بدن در مکان های استراتژیک برای مبارزه با مهاجمان شامل می شود. نمونه هایی از این محل ها شامل لوزه ها نواحی در دستگاه تنفسی ، زیر غشاهای مخاطی مرطوب مانند قسمت های دستگاه گوارش و سایر بافت های بدن است.
سرطان خون به عنوان “بیماری پیشرونده و بدخیم اندام های خون ساز” تعریف می شود که با تکثیر و تکثیر تحریف شده لکوسیت ها و پیش سازهای آنها در خون و مغز استخوان مشخص می شود. بنابراین شما می پرسید که اندام های تشکیل دهنده خون چیست؟ در بزرگسالان مغز استخوان تمام گلبول های قرمز خون را تولید می کند بیشتر گلبول های سفید خون که گرانولوسیت نامیده می شوند. در حالی که رشد لنفوسیت ها از مغز استخوان شروع می شود آنها به بافت های لنفاوی و به ویژه تیموس، طحال و غدد لنفاوی مهاجرت می کنند و این بافت ها نقش حیاتی در تکامل و بلوغ لنفوسیت ها دارند. بافتهای خاص طحال، کبد، غدد لنفاوی و سایر اندامها نیز به همین ترتیب مهم هستند.

علائم متفاوت

لوسمی و لنفوم تنها بر اساس علائم تشخیص داده نمی شود. بسیاری از علائم با هم تداخل دارند یا مختص هر یک از بیماریها نیستند در حالی که برخی دیگر از علائم ممکن است بیشتر برای یک بیماری یا بیماری دیگر مشخص باشد.

علائم لنفوم متفاوت است و ممکن است شامل تورم بدون درد غدد لنفاوی باشد. این غدد لنفاوی ممکن است در گردن، زیر بغل یا کشاله ران شما قابل مشاهده باشد یا در عوض در مطالعات تصویربرداری دیده شود. تعریق شبانه یا کاهش وزن بدون دلیل.

شایع ترین انواع سرطان خون می تواند علائمی مانند درد استخوان و مفاصل، خستگی، ضعف، رنگ پریدگی پوست (به دلیل سطح پایین گلبول های قرمز خون معروف به کم خونی)، خونریزی یا کبودی آسان (به دلیل سطح پایین پلاکت خون ایجاد کند.) تب، کاهش وزن و سایر علائم از جمله تورم غدد لنفاوی، طحال و کبد.

انواع سلولهای منشأ و سلولها در گردش

توصیف انواع مختلف سلول ها و منشاء سرطان ها بین لوسمی ها و لنفوم ها با توصیف چند نوع خاص از این بیماری ها ساده ترین روش بیان تفاوت بین سرطان خون و لنفوم است.

انواع سرطان خون

چهار نوع اصلی سرطان خون وجود دارد

در اینجا دو مورد اول وجود دارد:

۱. لوسمی میلوئید حاد یا AML

۲. لوسمی میلوئید مزمن یا CML

همانطور که از این نامها مشخص است ، دو نوع سرطان خون “میلوئید” است که به معنی “یا شبیه به مغز استخوان است”، که منطقی است زیرا مغز استخوان کارخانه بدن برای ساخت گلبول های سفید خون است. اما کلمه میلوئید همچنین به گروهی از سلول ها اشاره می کند که از یک جد مشترک متمایز یا بزرگ می شوند. یک سلول پیش ساز میلوئید. بنابراین به دلیل آن “میلوئید” در نام ما به سلولهای بافتهای خون ساز اشاره می کنیم که از همان قسمت درخت خانواده گلبولهای سفید خون سرچشمه می گیرند.

اکنون به دو نوع سرطان خون دوم نگاه کنید:

۳. لوسمی لنفوسیتی حاد یا ALL

۴. لوسمی لنفوسیتی مزمن یا CLL

در حال حاضر  با ALL و CLL ممکن است به نظر برسد که ما با تعاریف خود کمی مشکل داریم.

دو نوع دوم سرطان خون از نسب لنفوسیت ها ناشی می شود.

از لحاظ فنی  ALL و CLL باید لنفوم باشند درسته؟  آنها لنفوسیتی هستند و لنفوسیت ها یک نوع سلول هستند که بخشی از بافت لنفوئید هستند. خوب نه کاملاً. اگرچه لنفوسیت ها سلول های کلیدی در بافت لنفوئید هستند اما از مغز استخوان شروع شده و به بافت لنفوئید مهاجرت می کنند. علاوه بر این اکنون وقت آن است که به آن بند مزاحم در تعریف سرطان خون بازگردیم: “… با تحریف تکثیر و توسعه لکوسیت ها و پیش سازهای آنها در خون و مغز استخوان مشخص می شود.”

انواع لنفوم

در اینجا دو نوع اساسی لنفوم وجود دارد:

۱. لنفوم هوچکین یا HL

۲. لنفوم غیر هوچکین یا NHL

انواع زیادی از سرطان ها از لنفوسیت ها یا پیش سازهای آنها ناشی می شود این سلول های لنفوم معمولاً در خون محیطی ظاهر نمی شوند به این معنی که نمی توان آنها را به درستی لوسمی نامید.

تفاوت در بروز

تفاوت هایی در میزان بروز یا تعداد دفعات بروز لوسمی ها و لنفوم ها نیز وجود دارد. به طور کلی تعداد افراد بیشتری نسبت به لوسمی به لنفوم مبتلا می شوند.

تفاوت سن در تشخیص

سرطان خون شایع ترین سرطان دوران کودکی است که حدود یک سوم تمام سرطان های کودکان را تشکیل می دهد. دومین گروه شایع سرطان های دوران کودکی بدخیمی های سیستم عصبی مرکزی از جمله تومورهای مغزی است. در مقایسه لنفوم ها تنها ۱۰ درصد از سرطان های دوران کودکی را شامل می شوند.

در مقابل بسیاری از لنفوم ها در افراد بالای ۵۵ سال شایع تر هستند.

به عنوان مثال برخی از لوسمی های مزمن در افراد مسن شایع تر است در حالی که لنفوم هوچکین اولین بار را در سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی نشان می دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!