فواید رابطه جنسی برای سلامتی

۱۰ فواید رابطه جنسی برای سلامتی

آیا رابطه جنسی برای شما خوب است؟ قطعا می تواند باشد. بسیاری از فواید رابطه جنسی شامل همه چیز از بهبود خلق و خو گرفته تا تقویت قلب است. رابطه جنسی توافقی، جایی که هر دو طرف می‌خواهند در آنجا حضور داشته باشند و اقدامات احتیاطی مناسب را انجام می‌دهند، می‌تواند بخش مهمی از زندگی یک فرد باشد و تفاوت بزرگی در سلامت جسمی و احساس رفاه کلی آنها ایجاد کند.

در واقع، یک مطالعه روی مردان میانسال نشان داد که هر چه بیشتر رابطه جنسی داشته باشند، احتمال بیشتری دارد که بگویند از سلامتی خوبی برخوردارند.

شریکی ندارید؟ داشتن رابطه جنسی با خودتان نیز می تواند برخی از مزایای سلامتی مشابه را داشته باشد. خودارضایی می تواند ابزاری عالی برای آرامش باشد و همچنین می تواند فواید سلامتی خاصی داشته باشد.

به عنوان مثال، انزال مکرر برای کاهش خطر سرطان پروستات پیشنهاد شده است. ارگاسم می تواند برای کمک به درد موثر باشد.

۱. قلب سالم

فواید رابطه جنسی برای قلب چیست؟ حقیقت این است که دانشمندان واقعاً نمی دانند. بیشتر مطالعاتی که به رابطه جنسی و قلب می پردازند به این موضوع می پردازند که آیا فعالیت جنسی خطر یک رویداد قلبی مانند حمله قلبی را افزایش می دهد یا خیر. بسیار نادرتر است که مطالعاتی انجام دهند که آیا رابطه جنسی برای قلب مفید است یا خیر.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت جنسی بیشتر در رابطه واژینال باعث کاهش خطر سکته مغزی و بیماری قلبی در مردان میانسال (۵۹-۴۵) می شود.

علاوه بر این، افرادی که رابطه جنسی بیشتری دارند کمتر به دلیل حمله قلبی یا دلایل دیگر جان خود را از دست می دهند، اما یک مطالعه نشان می دهد برخی از این موارد می تواند به این دلیل باشد که افراد سالم تر ممکن است بیشتر رابطه جنسی داشته باشند.

بهترین شواهد مبنی بر اینکه رابطه جنسی ممکن است برای قلب شما مفید باشد، شواهدی است که نشان می دهد رابطه جنسی ورزش خوبی است. مشخص شده است که معادل فعالیت بدنی خفیف تا متوسط است، مانند پیاده روی سریع یا بالا رفتن از پله ها. رابطه جنسی همچنین می تواند شامل تمرینات کششی و قدرتی باشد، بسته به نحوه انجام آن و همه ما می دانیم که ورزش برای قلب مفید است.

با این حال، تحقیقات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی بیش از حد می تواند به طور بالقوه بر قلب شما فشار وارد کند. درست مانند ورزش بیش از حد. چه چیزی زیاد است؟ این احتمالاً به سن و سلامت کلی شما بستگی دارد

برخی از مشکلات مطالعه تأثیرات جنسی بر قلب این است که قلب نیز تأثیراتی بر رابطه جنسی دارد. افراد مبتلا به فشار خون بالا احتمالاً کاهش عملکرد جنسی دارند.

به طور خاص، حداقل در یک مطالعه بزرگ، فشار خون بالا با کاهش عملکرد نعوظ و نعوظ با کیفیت پایین همراه بوده است.

قلب سالم

۲. سیستم ایمنی قوی

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد فعالیت جنسی می تواند بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد. با این حال، اثرات گزارش شده رابطه جنسی بر سیستم ایمنی بدن بسیار متغیر است و در جنس‌ها و همچنین در سایر عوامل مانند سلامت روان متفاوت است.

برخی از این تفاوت ها ممکن است به دلیل تغییرات در عملکرد سیستم ایمنی باشد که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد، که ممکن است پیامدهایی برای باروری داشته باشد.

با این حال، یکی از معدود مطالعاتی که به صراحت به بررسی فراوانی جنسی در افراد جوان پرداخته بود، نشان داد که رابطه جنسی مکرر باعث افزایش مقدار آنتی بادی های IgA موجود در بزاق و احتمالاً توانایی افراد برای مبارزه با عفونت می شود.

توجه به این نکته مهم است که یکی فواید رابطه جنسی می تواند عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد، کاهش استرس است. سطح استرس بالا به خوبی برای کاهش عملکرد سیستم ایمنی و افزایش احتمال بیمار شدن فرد شناخته شده است

ممکن است پاسخ این باشد که رابطه جنسی فقط زمانی عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد که استرس را کاهش دهد، اما زمانی که منبع استرس باشد مفید نیست.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۶ مزایای رابطه در صبح زود

۳. استرس کمتر

برخی افراد یکی از فواید رابطه جنسی را کاهش دهنده استرس خوب می دانند. اما آیا می توان آن را از نظر بیولوژیکی نشان داد؟ به نظر می رسد که پاسخ مثبت است. چندین مطالعه به تأثیرات جنسی بر هورمون استرس کورتیزول پرداخته اند.

یک مطالعه جذاب به تأثیرات صمیمیت بر سطوح استرس ۱۸۳ زوج دگرجنس‌گرا پرداخت. آنچه آنها دریافتند این بود که، در مواقع استرس، سطوح بالاتر صمیمیت با شریک زندگی، کنار آمدن (برای زنان) و بهبودی (برای هر دو) را آسان‌تر می‌کرد.

جالب اینجاست که این و مطالعات دیگر نشان داده اند که فقط رابطه جنسی نیست که استرس را کاهش می دهد، بلکه محبت و سایر انواع صمیمیت است. به نظر می رسد که ارتباط به همان اندازه تمرین مهم است. علاوه بر این، انجمن به هر دو سمت پیش می رود. رابطه جنسی استرس را کاهش می دهد و افراد را شادتر می کند و افراد شادتر و کمتر استرس بیشتری دارند.

فواید رابطه جنسی استرس کمتر

۴. خواب با کیفیت

آیا رابطه جنسی به خواب بهتر کمک می کند؟ مردم مطمئناً فکر می کنند که دارد. هنگامی که از آنها پرسیده می شود که رابطه جنسی (چه به تنهایی یا با شریک زندگی) چگونه بر خواب آنها تأثیر می گذارد، اکثر مردم می گویند که بعد از ارگاسم بهتر می خوابند. آنها همچنین می گویند که سریعتر به خواب می روند. بنابراین مردم فکر می کنند که رابطه جنسی کمک کننده خوبی برای خواب است، اما آیا اینطور است؟

هیئت منصفه هنوز بیرون هستند. متأسفانه، مطالعه کیفیت خواب دشوار است. مطالعه آن در رابطه با جنسیت حتی سخت تر است. به هر حال، مطالعات خواب خوب به مشاهدات و تجهیزات زیادی نیاز دارد، که هیچ کدام به طرز وحشتناکی برای ایجاد روحیه مفید نیستند.

۵. تسکین سردرد

افرادی که سردرد های مزمن را تجربه می کنند همیشه به دنبال راه های جدیدی برای بهبود آنها هستند. به نظر می رسد که برای برخی افراد، رابطه جنسی می تواند کمک کننده باشد.

در مطالعه ای بر روی ۱۰۰۰ بیمار مراجعه کننده به کلینیک سردرد، محققان دریافتند که داشتن رابطه جنسی در حین سردرد ممکن است گزینه ای برای تسکین باشد. با سردرد خوشه ای گزارش شد که رابطه جنسی کمک کرده است.

تسکین سردرد

۶. عزت نفس بالاتر

یکی از فواید رابطه جنسی عزت نفس است. اینکه مردم چه احساسی نسبت به خود دارند با تجربه آنها از لذت جنسی مرتبط است. جوانانی که بیشتر از رابطه جنسی لذت می برند، عزت نفس بالاتر و احساس استقلال بیشتری را تجربه می کنند

کدام اول می آید؟ تا به امروز، داده ها نامشخص است. تعجب آور نخواهد بود اگر احساس بهتر در مورد خود توانایی شما را برای لذت بردن از رابطه جنسی بهبود بخشد و همچنین برعکس.

۷. تسکین دردهای قاعدگی

به طور گسترده پذیرفته شده است که ارگاسم می تواند به تسکین دردهای قاعدگی کمک کند. متأسفانه، به خوبی پذیرفته شده است، اما داده های بسیار کمی برای حمایت از این باور وجود دارد. افراد تجربیات متفاوتی از رابطه در پریودی دارند، به طوری که برخی آن را لذت بخش و برخی دیگر آن را ناراحت کننده می دانند.

با این حال، همه برانگیختگی ها و تحریک ها نیاز به نفوذ ندارند. اگر هیچ چیز دیگری نباشد، تحریک به ارگاسم ممکن است باعث حواس پرتی شود، حتی اگر مستقیماً باعث تسکین درد نشود.

رابطه جنسی و تسکین درد قاعدگی

۸. کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات

یکی از مهمترین فواید رابطه جنسی، به ویژه انزال، کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات است. مطالعات بزرگ اولیه که توجه را به این ارتباط جلب می کند در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.

بیش از یک دهه بعد، شواهد بیشتری وجود دارد. مردانی که مکرر انزال می کنند (بیش از ۲۱ بار در ماه، در مقایسه با ۴ تا ۷ بار در ماه) کمتر به سرطان پروستات مبتلا می شوند.

جالب توجه است، برخی پیشنهادات وجود دارد که وازکتومی ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد. مشخص نیست که آیا این مربوط به تغییرات در ارگاسم و انزال است یا خیر.

با این حال، مهم است که بدانید که افزایش مطلق خطر کم است. بنابراین، اگر وازکتومی مناسب‌ترین روش پیشگیری از بارداری برای فردی است، خطر ابتلا به سرطان پروستات نباید دلیلی برای اجتناب از آن باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت گرفتگی عضلات بعد از رابطه جنسی ؛ چه چیزی طبیعی است و چه چیزی نیست

۹. حافظه بهتر

داده ها نشان می دهد که فواید رابطه جنسی حداقل در افراد مسن می تواند به حافظه کمک کند. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که فعالیت جنسی در سال گذشته با عملکرد بهتر در تست های حافظه مرتبط است.

مانند سایر تحقیقات در مورد جنسیت، تفاوت ها بر اساس جنسیت و انواع فعالیت های جنسی مشاهده می شود. به عنوان مثال، در یک مطالعه، خودارضایی برای عملکرد شناختی در زنان مفیدتر بود، در حالی که فعالیت شریک جنسی در مردان مفیدتر بود.

علاوه بر این، مانند تحقیقات در مورد استرس، به نظر می رسد که صمیمیت نیز فراتر از مشارکت صرف در رابطه جنسی، بر حافظه تأثیر می گذارد.

فواید رابطه جنسی حافظه بهتر

۱۰. زندگی طولانی تر

با داشتن رابطه جنسی بیشتر عمر طولانی تری داشته باشید؟ با فرض اینکه از هر گونه عفونت مقاربتی خطرناکی اجتناب کنید، ممکن است امکان پذیر باشد.

مطالعه ای که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد، گروهی از مردان میانسال را در یک دوره ۱۰ ساله بررسی کرد. احتمال مرگ مردانی که بیشترین ارگاسم را داشتند در آن دهه نصف آنهایی بود که ارگاسم کمتری داشتند. اکنون، ممکن است دلیل آن این باشد که افرادی که ارگاسم بیشتری داشته اند، در کل سالم تر بوده اند، اما ممکن است بیشتر بوده باشد.

این مطالعه نشان داد که بزرگترین تفاوت در خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی است و سایر مطالعات نیز اثرات مشابهی را مشاهده کرده اند. این شامل حداقل یک مطالعه است که نشان می دهد پس از حمله قلبی، کسانی که رابطه جنسی بیشتری داشتند کمتر احتمال دارد بمیرند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!