درمان خانگی برای بوی بد دهان

۷ درمان خانگی برای بوی بد دهان

دهان و دندان
بدون دیدگاه

بوی بد دهان (هالیتوزیس) وضعیتی است که با بوی ناخوشایند مداوم مشخص می شود. در این مطلب ۷ درمان خانگی برای بوی بد دهان معرفی خواهد شد.

بسیاری از شرایط مانند برونشیت مزمن، دیابت کنترل نشده، عفونت دستگاه تنفسی، بیماری کبد یا کلیه و بیماری های  گوارشی مانند رفلاکس معده می توانند باعث بوی بد دهان شوند. در اکثر افراد مبتلا به بوی بد دهان، مشکل در دهان است و اغلب به دلیل بهداشت نامناسب دندان، بیماری لثه یا خشکی دهان ایجاد می شود.

چه چیزی باعث بوی بد دهان می شود؟ ذرات غذا و سلول‌های مرده در دهان باکتری‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند که در محیط‌هایی که فاقد اکسیژن هستند، مانند پشت زبان  رشد می‌کنند. این باکتری ها ترکیبات گوگردی فرار ایجاد کننده بو مانند سولفید هیدروژن تولید می کنند.

درمان های خانگی برای بهبود بوی بد دهان

مسواک زدن حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن روزانه می تواند به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو کمک کند.

تاکنون، پشتیبانی علمی برای این ادعا وجود ندارد که هر گونه درمان خانگی می تواند بوی بد دهان را درمان کند. اگر در نظر دارید از هر نوع دارو یا روشی از طب جایگزین استفاده کنید، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و دندانپزشک خود مشورت کنید. خوددرمانی یک بیماری و اجتناب یا به تاخیر انداختن مراقبت استاندارد ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

مسواک زدن برای بود بد دهان

۱- چای بنوشید

تحقیقات اولیه نشان می دهد که ترکیباتی در چای سبز و چای سیاه به نام پلی فنول ها ممکن است رشد باکتری های مسئول بوی بد دهان را متوقف کند.

پلی فنل ها همچنین ممکن است از تولید ترکیبات بد بو مانند سولفید هیدروژن توسط باکتری های موجود جلوگیری کنند. چای سبز و سیاه هر دو دارای پلی فنول هستند.

۲- از دهانشویه استفاده کنید

دهانشویه حاوی یون های روی را امتحان کنید. به نظر می رسد روی به طور مستقیم ترکیبات گوگردی بدبو را خنثی می کند و تنفس را بهبود می بخشد. در چندین دهانشویه فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی و همچنین برخی از مارک های داروخانه ها یافت می شود.

یا دهانشویه حاوی روغن های ضروری را امتحان کنید. مطالعات اولیه نشان می دهد که روغن های ضروری، که روغن های گیاهی هستند، ممکن است به کاهش بوی بد دهان کمک کنند. یک مطالعه یک دهانشویه اسانس حاوی روغن درخت چای، روغن نعناع و روغن لیمو را با دهانشویه استاندارد مقایسه کرد و نشان داد که سطح ترکیبات گوگرد فرار بعد از دهانشویه اسانس در مقایسه با دهانشویه معمولی به طور قابل توجهی کمتر است. به جای خرید اسانس و ساختن دهانشویه خود، از یک محصول تجاری استفاده کنید (فروشگاه مواد غذایی بهداشتی را بررسی کنید). اگر شک دارید، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

از دهانشویه با الکل خودداری کنید. الکل می تواند دهان را خشک کند که به بوی بد دهان کمک می کند.

درمان خانگی برای بوی بد دهان دهانشویه

۳- گیاهان را بجوید

از گیاهان برای تازه کردن نفس خود استفاده کنید. یک شاخه کوچک رزماری تازه، جعفری، نعناع یا ترخون را تا یک دقیقه بجوید.

۴- از اسکراپر زبان استفاده کنید

یکی دیگر از درمان خانگی برای بوی بد دهان استفاده از اسکراپر است، که به حذف سلول های مرده، ذرات غذا و باکتری ها از زبان کمک می کند. اسکراپر زبان یک ابزار پلاستیکی ویژه ای است که در داروخانه ها و برخی از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی یافت می شود.

پوشش ضخیم روی زبان “آما” نامیده می شود و تصور می شود که ناشی از هضم نامناسب یا ناقص است. تمیز کردن زبان با اسکیسر به عنوان یک رژیم روزانه برای حذف آما توصیه می شود. نکته کلیدی این است که این کار را به آرامی انجام دهید و بعد از آن دهان خود را کاملا بشویید. اگر نمی توانید یک سوهان زبان پیدا کنید، از مسواک برای تمیز کردن زبان خود استفاده کنید.

استفاده از اسکراپر زبان

۵- هیدراته بمانید

یکی از درمان خانگی برای بوی بد دهان نوشیدن مایعات است. نوشیدن آب و سایر مایعات به مرطوب نگه داشتن دهان شما کمک می کند. دلیل دیگری که نوشیدن مایعات ممکن است کمک کند: در طب سنتی چینی، بوی بد دهان اغلب نتیجه گرمای بیش از حد معده است.

تصور می شود که آب، سوپ و میوه ها و سبزیجات آبکی مانند خیار به تعادل مجدد بدن کمک می کنند.

۶- خوراک مختصر

طبق طب سنتی چینی، غذاهای تلخ مانند اندوی بلژیکی و بسیاری از سبزیجات با برگ سبز تیره نیز به گرم شدن معده کمک می کنند. برخی غذاها مانند قهوه، الکل، شکر، شیر و همچنین غذاهای سرخ شده یا تند تصور می شود که این مشکل را بدتر می کنند.

میان وعده از میوه ها و سبزیجات ترد مانند سیب، کرفس، هویج یا جیکاما استفاده کنید. غذاهای ترد می توانند به حذف غذا، باکتری ها و پلاک دندان ها کمک کنند.

۷- استرس زدایی

برای مدیریت استرس کمک بگیرید. بسیاری از مردم بوی بد دهان دارند که دلیل مشخصی ندارد.

یک مطالعه اولیه کوچک نشان داد که در مردان جوان سالم با بهداشت دهان و دندان خوب و سلامت عمومی، استرس باعث افزایش تولید ترکیبات گوگرد فرار در دهان می شود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!