کیست کلیه چیست

کیست کلیه چیست؟

بیماری کیست کلیه گروهی از بیماری‌ها است که باعث ایجاد پاکت‌های غیرطبیعی مایع شفاف و آبکی در کلیه‌ها می‌شود. بیماری های کلیه کیستیک شامل بیماری کلیه پلی کیستیک، بیماری کیستیک مدولاری و کلیه اسفنجی مدولاری است. کیست ها با عملکرد طبیعی کلیه تداخل دارند و ممکن است باعث نارسایی کلیه شوند.

داشتن کیست روی کلیه به طور خودکار به این معنی نیست که شما به بیماری کلیه کیستیک مبتلا هستید. داشتن یک یا چند کیست در افراد مسن شایع است و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد.

افرادی که مشکلات کلیوی طولانی مدت دارند، گاهی اوقات دچار این بمیاری می شوند، به خصوص اگر نارسایی کلیه داشته باشند و برای مدت طولانی تحت دیالیز بوده باشند. این بیماری «بیماری کلیه کیستیک اکتسابی» (ACKD) نامیده می شود و معمولاً نیازی به درمان ندارد.

انواع کیست کلیه

سه نوع اصلی این بیماری عبارتند از :

بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD) : معمولاً یک بیماری ارثی است. ژن های معیوب باعث رشد کیست در کلیه ها می شوند. هر دو کلیه تحت تأثیر قرار می گیرند، اما ممکن است یکی زودتر از دیگری کیست ایجاد کند.

بیماری کلیه کیستیک مدولاری (MCKD) : یک بیماری ارثی. کیست ها در قسمت داخلی (بصل النخاع) کلیه ایجاد می شوند. با نازک شدن بخش بیرونی کلیه ها کوچک می شوند. MCKD اغلب باعث نارسایی کلیه در افراد بین ۲۰ تا ۵۰ سال می شود. در چند مورد، هیچ سابقه خانوادگی وجود ندارد که ممکن است نشان دهنده جهش ژنتیکی باشد. بیماری کودکی “نفرونوفتیزیس نوجوانان” مشابه MCKD است.

کلیه اسفنجی مدولاری : کیست ها در مجاری و لوله های جمع کننده ادرار یک یا هر دو کلیه ایجاد می شوند. این بیماری ممکن است مادرزادی باشد (در بدو تولد وجود داشته باشد) و در برخی موارد به نظر می رسد که در خانواده ها وجود داشته باشد. مشخص نیست که آیا این به دلیل جهش ژنتیکی است یا اینکه این بیماری ارثی است. علت دقیق کلیه اسفنجی مدولاری مشخص نیست و هیچ درمانی نیز وجود ندارد. نارسایی کلیه نادر است، اما می‌تواند در نتیجه عفونت‌های مکرر یا سنگ‌ های کلیوی که ممکن است با این بیماری رخ دهد، ایجاد شود.

انواع کیست کلیه

علت کیست کلیه

مشخص نیست چه چیزی باعث ایجاد کیست می شود. یک نظریه نشان می دهد که کیست های کلیه زمانی ایجاد می شوند که لایه سطحی کلیه ضعیف شده و کیسه ای (دیورتیکول) تشکیل می دهد. سپس کیسه با مایع پر می شود، جدا می شود و به کیست تبدیل می شود.

عوامل خطر

خطر ابتلا به کیست با افزایش سن افزایش می یابد، اگرچه ممکن است در هر سنی رخ دهد. کیست های ساده کلیه در مردان شایع تر است.

علائم کیست کلیه

این کیست ها خوش خیم هستند و همیشه علائم ایجاد نمی کنند. در نتیجه اکثر کیست درد کمی ایجاد می کنند. علائم احتمالی که ممکن است رخ دهد عبارتند از :

خون در ادرار
تب و لرز
درد در قسمت بالای شکم
عفونت کلیه
افزایش فشار خون
درد مبهم در پهلو یا پشت

علائم کیست کلیه

تشخیص بیماری کیست کلیه

به طور کلی، آزمایش های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

معاینه فیزیکی، برای تشخیص فشار خون بالا یا بزرگ شدن کلیه ها.

آزمایش ادرار، برای جستجوی خون یا پروتئین در ادرار.

آزمایش خون، برای ارزیابی عملکرد کلیه.

سونوگرافی کلیه، یک آزمایش ساده که از امواج صوتی برای تشخیص کیست در کلیه ها استفاده می کند. حتی در شناسایی کیست های بسیار کوچک نیز خوب است.

توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، این اسکن ها می توانند کیست های بسیار کوچک را تشخیص دهند. اگر نتایج سونوگرافی قطعی نباشد یا به اطلاعات بیشتری نیاز باشد ممکن است مورد نیاز باشد.

آزمایش ژنتیک، معمولاً برای مطالعات خانوادگی و نه یک آزمایش معمول استفاده می شود.

عوارض کیست کلیه

عوارض بعد از ایجاد کیست کلیه ممکن است رخ دهد. این شامل :

عفونت کیست : عفونت می تواند منجر به درد و افزایش دمای بدن شود و باعث تب شود.
انسداد مجاری ادرار : این می تواند باعث بزرگ شدن غیر طبیعی کلیه ها شود.
پارگی کیست : ترکیدن کیست کلیه منجر به درد شدید می شود.

درمان کیست کلیه

کیست های کلیه گاهی اوقات نیازی به درمان ندارند. در صورت نیاز به درمان، به یک اورولوژیست (پزشک متخصص در شرایط دستگاه ادراری) مراجعه خواهید کرد. برخی از درمان‌های احتمالی شامل جراحی لاپاراسکوپی است.

جراحی لاپاراسکوپی یک عمل تشخیصی است که با کمک یک دوربین کوچک و برش هایی در حفره شکم به جراحان کمک می کند تا اندام های بدن را بررسی کنند. بسیاری از بیماران کاندید عمل جراحی هستند. با این حال، یک رد صلاحیت اصلی بیماران با بافت اسکار بیش از حد است. این جراحی کم تهاجمی است و در مقایسه با جراحی سنتی زمان بهبودی سریع‌تری را ارائه می‌دهد. با این روش می توان کیست را از بین برد.

انواع دیگر درمان عبارتند از :

تخلیه کیست : پزشک با وارد کردن یک سوزن طبی به داخل پوست و داخل کیست، کیست کلیه را سوراخ می کند. هنگامی که مایع از کیست خارج شد، پزشک ممکن است با قرار دادن محلول پزشکی تخصصی در کیست، اقداماتی را برای جلوگیری از وقوع دیگری انجام دهد.

زمان : بسیاری از کیست های کلیه مورد توجه قرار نمی گیرند. آنها همچنین به مرور زمان خود به خود حل یا کوچک می شوند. در صورت عدم بروز علائم یا تحریک کلیه، درمان دارویی لازم نیست.

منبع : betterhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!