کهیر چیست

کهیر چیست و چگونه درمان می شود؟

کهیر برجستگی های قرمز یا لکه هایی روی پوست است. آنها نوعی تورم روی سطح پوست شما هستند. آنها زمانی اتفاق می‌افتند که بدن شما به یک آلرژن واکنش آلرژیک نشان دهد، ماده‌ای که برای اکثر مردم بی‌ضرر است. اما اگر کهیر برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است در شرایط خودایمنی یا شرایط سیستمیک نیز رخ دهد.

کهیر ممکن است خارش یا احساس سوزش داشته باشد. آنها می توانند به کوچکی یک سوزن یا به بزرگی یک بشقاب شام باشند.

گاهی اوقات، کهیر به هم می پیوندند و مناطق بزرگ تری به نام پلاک را تشکیل می دهند. کهیر در عرض ۲۴ ساعت محو می شود، اگرچه ممکن است برای چند روز یا بیشتر قابل مشاهده باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض کهیر هستند؟

هر کسی ممکن است به کهیر مبتلا شود. افرادی که به انواع مختلفی از آلرژن ها واکنش نشان می دهند ممکن است به طور مکرر دچار کهیر شوند. برخی از افراد فقط یک بار یا فقط چند بار در زندگی خود دچار شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پسوریازیس چیست؟

انواع کهیر

انواع کهیر وجود دارد، از جمله :

حاد : کهیر که کمتر از شش هفته طول بکشد حاد در نظر گرفته می شود، به این معنی که به طور ناگهانی ایجاد می شود. واکنش های آلرژی به برخی غذاها یا داروها اغلب باعث کهیر و تورم حاد می شود.
مزمن : زمانی که کهیر بیش از شش هفته باقی بماند، این وضعیت مزمن است. در ۹۵٪ از بیماری های مزمن، هیچ کس نمی داند که چه چیزی باعث آنها می شود، اگرچه تصور می شود که ماهیت خود ایمنی دارد.
فیزیکی : برخی افراد در شرایط خاص دچار کهیر می شوند. وقتی در سرما، گرما یا آفتاب هستید کهیر ممکن است ظاهر شود. برخی از افراد به لرزش یا فشار یا ورزش و تعریق واکنش نشان می دهند. نوع فیزیکی معمولاً ظرف یک ساعت پس از قرار گرفتن در معرض ظاهر می شوند.

علت کهیر چیست؟

آلرژن ها می توانند این واکنش ها را ایجاد کنند. آلرژن ماده ای است که بدن شما دوست ندارد و سیستم ایمنی بدن شما با ترشح مواد شیمیایی به نام هیستامین واکنش نشان می دهد. هیستامین ها یک ماده شیمیایی ساخته شده توسط سلول های آلرژیک  هستند که برای خلاص شدن از شر آلرژن، بیش از حد فعال می شوند. اما بدن شما ممکن است با داشتن یک واکنش آلرژیک که باعث کهیر و تورم می شود به سیل هیستامین ها پاسخ دهد.

مردم از همه نوع چیزها به کهیر مبتلا می شوند، از جمله :

آلرژن های موجود در هوا مانند گرده درختان و علف ها، هاگ های کپک و شوره حیوانات خانگی.
عفونت های باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی و عفونت های مجاری ادراری.
آلرژی غذایی به شیر، بادام زمینی و آجیل درختی، تخم مرغ، ماهی و صدف.
نیش حشرات.
آلرژی های دارویی، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، کدئین و داروهای فشار خون، به ویژه مهارکننده های ACE.
تغییرات سریع دمای بدن به دلیل گرما، سرما یا فعالیت بدنی.
عفونت های ویروسی، مانند سرماخوردگی معمولی یا مونونوکلئوز.
آلرژی به مواد دیگر، مانند لاتکس یا مواد شوینده.
مشکلات هورمونی، مانند تغییرات در بدن شما به دلیل بارداری، یائسگی یا بیماری تیروئید.
شرایط خود ایمنی.

علت کهیر

علائم کهیر چیست؟

کهیر بسته به فرد و موقعیت متفاوت به نظر می رسد. آنها می توانند در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند. علائم عبارتند از :

جوش ها یا برجستگی های قرمز و برجسته روی پوست.
بلانچینگ (مرکز کندو با فشار دادن سفید می شود).
خارش پوست.
تورم.

کهیر چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند این بیماری پوستی را با نگاه کردن به پوست شما تشخیص دهد. تست‌های آلرژی می‌توانند به شناسایی آنچه باعث واکنش می‌شوند کمک کنند. دانستن علت می تواند به شما در جلوگیری از آلرژن ها، کهیر و تورم کمک کند. تست های آلرژی عبارتند از :

علائم کهیر چیست؟تست های پوستی

در طول این آزمایش، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آلرژن های مختلفی را روی پوست شما آزمایش می کنند. اگر پوست شما قرمز یا متورم شد، به این معنی است که شما به آن ماده حساسیت دارید. به این نوع تست آلرژی، تست خراش یا خراش پوستی نیز گفته می شود. اگر بیماری ماهیت مزمن داشته باشد معمولاً آزمایش پوست انجام نمی شود.

آزمایش خون

آزمایش خون آنتی بادی های خاص در خون شما را بررسی می کند. بدن شما برای مبارزه با آلرژن ها آنتی بادی می سازد. این فرآیند بخشی از سیستم ایمنی شما است. اما اگر بدن شما بیش از حد تولید کند، می تواند باعث کهیر و تورم شود.

کهیر چگونه درمان می شود؟

بیشتر اوقات کهیر و تورم بدون درمان از بین می رود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروها و مراقبت های خانگی را توصیه کند تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید و احتمال ابتلای مجدد را کاهش دهید. درمان ها عبارتند از :

داروهای آلرژی

داروهایی به نام آنتی هیستامین ها اثرات هیستامین را بر بدن شما مسدود می کنند. آنتی هیستامین ها خارش ناشی از کهیر را تسکین می دهند و از واکنش های آلرژیک جلوگیری می کنند. برخی از آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین سریع واکنش نشان می دهند. بسته به شدت کهیر، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است داروهای روزانه بدون نسخه یا داروهای آلرژی با نسخه مانند لوراتادین را توصیه کند.

واکسن های آلرژی

برای درمان کهیرهای مزمن سخت، پزشک ممکن است تزریق ماهانه دارویی به نام اومالیزوماب را توصیه کند. این دارو آنتی بادی آلرژی بدن، ایمونوگلوبین را از ایجاد واکنش های آلرژیک مسدود می کند. افراد مبتلا به آلرژی شدید می توانند ایمونوگلوبین بیش از حد تولید کنند که منجر به مشکلاتی مانند کهیر و آسم می شود.

درمان های خانگی

برای تسکین کهیر، می توانید یک حمام یا دوش خنک بگیرید، لباس های گشاد بپوشید و از کمپرس سرد استفاده کنید. یک کرم هیدروکورتیزون، می تواند خارش و تورم را تسکین دهد.

اپی نفرین

واکنش های آلرژیک شدید و تورم می تواند منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام آنافیلاکسی شود. علائم شامل کهیر، تورم، تنگی نفس، خس خس سینه، استفراغ و فشار خون پایین است. افرادی که آنافیلاکسی را تجربه می کنند نیاز به تزریق فوری اپی نفرین برای باز کردن راه هوایی متورم دارند.

استروئیدهای خوراکی

کورتیکواستروئیدها، مانند پردنیزون، می توانند علائم کهیر را که به آنتی هیستامین ها پاسخ نمی دهند، تسکین دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آبله مرغان چیست و چگونه درمان می شود

درمان کهیر

عوارض کهیر چیست؟

هر کسی که واکنش آلرژیک شدید داشته باشد ممکن است تورم راه‌ های هوایی، گلو و ریه‌های شما را تهدید کند. این وضعیت به عنوان آنافیلاکسی شناخته می شود. به طور بالقوه می تواند راه های هوایی را ببندد و منجر به مرگ شود.

آنافیلاکسی اغلب توسط یک واکنش آلرژیک شدید به یک غذای خاص مانند بادام زمینی و آجیل درختی یا نیش زنبور عسل ایجاد می شود. افراد مبتلا به آنافیلاکسی به تزریق فوری اپی نفرین مانند اپی نفرین تزریقی  نیاز دارند. اپی نفرین راه های هوایی را باز می کند، فشار خون را افزایش می دهد و کهیر و تورم را کاهش می دهد. اگر اپی نفرین خارج از محیط پزشکی استفاده شود، رفتن به اورژانس ضروری است، زیرا در صورت از بین رفتن اپی نفرین، علائم ممکن است عود کنند.

چگونه می توانم از کهیر جلوگیری کنم؟

آزمایش های آلرژی می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا بفهمد کدام مواد باعث کهیر و تورم می شوند. هنگامی که محرک های خود را شناختید، می توانید از آنها اجتناب کنید. ممکن است بخواهید :
برخی غذاها یا مایعات را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
قرار گرفتن در معرض آلرژن های موجود در هوا را کاهش دهید.
از مواد شوینده و صابون های بدون بو یا رنگ استفاده کنید.
از تغییرات شدید دما اجتناب کنید.
زمانی که استرس دارید یا زیاد کار می کنید استراحت کنید و استراحت کنید.
لباس های گشاد و سبک بپوشید.

Hives

سوالات متداول

کهیر تا چه مدت طول می کشد؟

معمولا فوران ها ممکن است چند دقیقه، گاهی چندین ساعت و حتی چند هفته تا چند ماه طول بکشد. بیشتر کهیرهای فردی بیش از ۲۴ ساعت طول نمی کشد.

آیا کهیر واگیر دارد؟

کهیر مسری نیست، به این معنی که با لمس کهیر روی پوست خود ایجاد نمی شود.

آیا کهیر خطرناک است؟

کهیر مزمن شما را در معرض خطر ناگهانی یک واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) قرار نمی دهد. اگر به عنوان بخشی از یک واکنش آلرژیک شدید دچار کهیر شدید، به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید. علائم آنافیلاکسی شامل سرگیجه، مشکل در تنفس و تورم زبان، لب‌ها، دهان یا گلو است.

آیا کهیر درمان قطعی دارد؟

درمان معمول کهیر مزمن، قرص های آنتی هیستامین تجویزی است که شما را خواب آلود نمی کند. این داروها خارش، تورم و سایر علائم آلرژی را کاهش می دهند. استفاده روزانه از این داروها به جلوگیری از انتشار علائم هیستامین کمک می کند.

آیا کهیر با تب همراه است؟

خارش معمولاً آزاردهنده ترین علامت کهیر است و ممکن است به اندازه ای شدید باشد که در کار و خواب اختلال ایجاد کند. درد شدید، لکه‌های خونی تاول مانند و کبودی پوست از کهیرها نیست. داشتن کهیر همراه با تب و درد مفاصل نیز معمول نیست.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!