کم خونی نورموسیتیک

کم خونی نورموسیتیک چیست؟

کم خونی نورموسیتیک تعداد کم گلبول های قرمز خون است که اکسیژن را در سراسر بدن حمل می کنند. اکثر گلبول های قرمز خون در کم خونی نرموسیتیک اندازه طبیعی دارند و معمولاً نوروکرومیک (رنگ طبیعی) هستند.

این نوع رایج کم خونی می تواند به دلیل بیماری مزمن، از دست دادن خون یا همولیز (شرایطی که در آن گلبول های قرمز باز می شوند و از بین می روند) رخ دهد. کم خونی نورموسیتیک را می توان با آزمایش خون شناسایی کرد. شناسایی علت و دریافت درمان از جنبه های مهم مدیریت این بیماری است.

علائم کم خونی نورموسیتیک چیست؟

اثرات کم خونی نرموسیتیک بسته به تعداد گلبول قرمز خون و سایر شرایط پزشکی که می تواند به علائم شما بیفزاید، می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. اگر کم خونی به آهستگی پیشرفت کند، ممکن است علائم را به تدریج در طول زمان تجربه کنید، اما علائم می توانند بدتر شوند. اگر کم خونی به سرعت ایجاد شود، به طور ناگهانی.

علائم شایع کم خونی نرموسیتیک :

خستگی، انرژی کم
احساس عمومی ضعیف بودن
پوست رنگپریده
سرگیجه
سردرد
مه مغزی (مشکل در تمرکز و حافظه)
کمبود انگیزه

علائم کم خونی نورموسیتیک

شما می توانید انتظار داشته باشید که چندین مورد از این علائم را با کم خونی نرموسیتیک داشته باشید، و برخی از افراد فقط تعداد کمی از اثرات را تجربه می کنند، به خصوص اگر کم خونی خفیف باشد.

همچنین ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید که لزوماً به طور مستقیم با کم خونی مرتبط نیستند، اما می توانند دلیل کم خونی را نشان دهند.

علائم مرتبط می تواند شامل موارد زیر باشد :

تب ممکن است به دلیل عفونت ایجاد شود.
وجود خون در مدفوع یا مدفوع تیره می تواند به دلیل بیماری گوارشی ایجاد شود.
سرفه خونی می تواند با سرطان ریه یا سرطان مری (لوله غذایی) رخ دهد.
کاهش وزن ممکن است با سرطان یا بیماری مزمن رخ دهد.
اگر شما همچنین به بیماری مزمن انسداد ریه (COPD، بیماری التهابی غیرقابل برگشت ریه) یا بیماری قلبی مبتلا باشید، تنگی نفس ممکن است رخ دهد.

کم خونی نورموسیتیک یک عارضه رایج بسیاری از بیماری های مختلف است و علائم مرتبط می تواند قبل یا بعد از علائم کم خونی شروع شود.

چه چیزی باعث کم خونی نورموسیتیک می شود؟

کم خونی نورموسیتیک زمانی رخ می دهد که بدن دارای مقدار کمتر از حد طبیعی گلبول های قرمز باشد. این می تواند به دلیل خونریزی، بیماری مزمن یا تولید گلبول های قرمز کم باشد.

دلایل مختلفی وجود دارد و اگر بیش از یک علت داشته باشید، این وضعیت می تواند شدیدتر شود.

علل شایع کم خونی نرموسیتی :

خونریزی شدید قاعدگی
خونریزی مزمن، معمولاً به دلیل یک مشکل گوارشی
خونریزی ناشی از جراحت
بیماری مزمن کلیه، قلب یا کبد
انسداد ریه
همولیز (تخریب زودرس گلبول های قرمز خون) به دلیل کم خونی داسی شکل یا عفونت
سرطان یا درمان سرطان
بیماری مغز استخوان

بیماری مزمن ممکن است طول عمر گلبول های قرمز را کوتاه کند که به کم خونی کمک می کند

گاهی اوقات علت و خطر کاهش گلبول های قرمز خون قبل از اینکه کم خونی نرموسیتیک علامت دار شود مشخص می شود. یا ممکن است علائم کم خونی شروع شود یا شمارش گلبول های قرمز می تواند تشخیص کم خونی باشد قبل از اینکه شرایط مسبب آن مشخص شود.

علت کم خونی نورموسیتیک

چگونه آنمی نورموسیتیک تشخیص داده می شود؟

تشخیص کم خونی نورموسیتیک با آزمایش خون مشخص می شود. اگر آسیب جدی همراه با مقدار قابل توجهی از دست دادن خون داشته باشید، یک شمارش کامل خون (CBC) خواهید داشت که اطلاعات سریعی در مورد اینکه آیا کم خونی دارید یا خیر را ارائه می دهد.

در صورت داشتن علائم یا یافته های معاینه فیزیکی که باعث ایجاد نگرانی در مورد کم خونی می شود، ممکن است برای ارزیابی تعداد گلبول های قرمز خون خود آزمایش خون بدهید. گاهی اوقات، کم خونی نرموسیتیک به طور تصادفی به دلیل آزمایش معمول خون CBC که برای چکاپ انجام می شود، تشخیص داده می شود.

علائم کم خونی که پزشک ممکن است در معاینه فیزیکی شما تشخیص دهد شامل رنگ پریدگی پوست، نبض تند، نبض ضعیف یا فشار خون پایین است.

آزمایش خون که کم خونی را تشخیص می دهد :

CBC : این آزمایش خون شمارش گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها و همچنین ارزیابی کلی از اندازه متوسط ​​گلبول‌های قرمز را ارائه می‌کند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، سطح طبیعی هموگلوبین برای مردان بالغ بالای ۱۳۰ گرم در دسی لیتر (گرم در دسی لیتر)، برای زنان بالغ و کودکان بالای ۱۲ سال، بالای ۱۲۰ گرم در دسی لیتر، برای کودکان ۵ تا ۱۱ سال است. بیش از ۱۱۵ گرم در دسی لیتر و برای کودکان زیر ۵ سال بالای ۱۱۰ گرم در دسی لیتر است.
اسمیر خون : این یک ارزیابی میکروسکوپی از سلول های یک نمونه خون است. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نمونه، شکل و اندازه گلبول‌های قرمز خون شما و همچنین ویژگی‌های سایر سلول‌های نمونه را توصیف می‌کند.

آزمایش کامل خون

شمارش RBC : آزمایش هایی که گلبول های قرمز حامل اکسیژن را در خون اندازه گیری می کنند

برخی از انواع کم خونی میکروسیتی هستند (گلبول های قرمز خون کوچک هستند) و برخی ماکروسیتی هستند (گلبول های قرمز خون بزرگ هستند). این تغییرات در اندازه معمولاً به دلیل مسائل زمینه‌ای متفاوت از علل کم خونی نرموسیتی است، بنابراین اندازه گلبول‌های قرمز می‌تواند به تعیین علت کم خونی کمک کند.

به عنوان مثال، کمبود آهن یکی از علل شایع کم خونی میکروسیتیک است (گلبول های قرمز خون کوچک هستند)، در حالی که کمبود ویتامین B12 یک علت شایع کم خونی ماکروسیتیک است (گلبول های قرمز خون خیلی بزرگ هستند).

تشخیص کم خونی نرموسیتی اغلب شامل جستجوی علت است، اگر قبلاً شناخته نشده باشد.

تست هایی که ممکن است در طول ارزیابی خود داشته باشید ممکن است شامل موارد زیر باشد :

آزمایشات الکترولیت : این آزمایش خون ممکن است علائم بیماری های سیستمیک مانند بیماری کلیوی را نشان دهد.
آزمایشات عملکرد کبد : این آزمایشات خون ممکن است علائم بیماری کبدی را نشان دهد.
آزمایش ادرار (آزمایش ادرار) : این آزمایش می تواند علائم خون یا عفونت را در ادرار شما نشان دهد.
نمونه مدفوع یا معاینه رکتوم : این آزمایش ها می توانند خونریزی در دستگاه گوارش را تشخیص دهند.
معاینه دهانه رحم : اگر نگرانی در مورد خونریزی بیش از حد رحم وجود داشته باشد، این آزمایش برای افراد دارای رحم (رحم) در نظر گرفته می شود.
تست‌های تصویربرداری : آزمایش‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری شکم (CT) ممکن است تومورها یا سایر مشکلات ساختاری یا منابع خونریزی را نشان دهد.

آزمایش‌های تشخیصی که پزشک شما در طول ارزیابی کم خونی شما تجویز می‌کند با توجه به علائم، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی شما هدایت می‌شود.

درمان کم خونی نورموسیتیک چیست؟

درمان کم خونی نورموسیتیک می‌تواند شامل کنترل از دست دادن خون، درمان بیماری زمینه‌ای، انتقال خون و دارو برای تقویت تولید گلبول‌های قرمز باشد. شما احتمالاً از یک یا چند مورد از این درمان ها سود خواهید برد و اکثر مردم به همه آنها نیاز ندارند.

انتقال خون : این درمان تزریق مستقیم خون اهداکننده است. هنگامی که شمارش خون قرمز بسیار پایین است، لازم است. برای مثال، اگر به دلیل تروما دچار کم خونی شده اید، ممکن است پس از تزریق خون و پس از توقف خونریزی، تعداد گلبول های قرمز خون عادی شود.

انتقال خون
ترمیم جراحی : زخم های تروماتیک بزرگ ممکن است به خودی خود خوب نشوند و ممکن است نیاز به ترمیم فوری با جراحی داشته باشند تا از دست دادن خون جلوگیری شود.
اریتروپویتین : کلیه ها به طور طبیعی این هورمون را برای تحریک تولید گلبول های قرمز در مغز استخوان تولید می کنند. در برخی شرایط، مانند بیماری مزمن کلیه یا سرطان، می توان از آن به عنوان دارویی برای کمک به افزایش گلبول های قرمز خون نیز استفاده کرد.
درمان بیماری زمینه ای : اگر کم خونی شما به دلیل یک وضعیت پزشکی مانند انسداد ریه، بیماری کبد، بیماری قلبی، بیماری کلیوی یا سرطان باشد، درمان بیماری زمینه ای ممکن است به علائم کم خونی کمک کند و تعداد گلبول های قرمز خون ممکن است نیز بهبود یابد.

درمان کم خونی مهم است، حتی اگر علائمی نداشته باشید. کم خونی می تواند سلامت کلی شما را بدتر کند و بهبودی شما را از بیماری ها سخت تر کند.

پیش آگهی: چه چیزی را باید انتظار داشت؟

گلبول های قرمز خون به طور متوسط ۱۲۰ روز دوام می آورند. تعداد گلبول های قرمز خون شما باید طی چند هفته با درمان بهبود یابد.

اگر علت کم خونی شما حاد (ناگهانی و کوتاه مدت) مانند تروما باشد، احتمالاً پس از درمان کوتاه مدت برای کاهش از دست دادن خون و پس از تزریق خون اگر کم خونی شما شدید باشد، بهبودی پایدار خواهید داشت.

کم خونی نرموسیتیک مزمن ممکن است نیاز به درمان مداوم علت زمینه ای داشته باشد، بنابراین تعداد گلبول های قرمز طبیعی می شود و از عود کم خونی جلوگیری می کند. رویکردهای سبک زندگی می تواند به شما کمک کند تا تعداد گلبول های قرمز خون سالم را نیز حفظ کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!